להפסיק את דיכוי הבדואים 51917
אמנם זה לא יפה להכנס עם עניין פוליטי לא-קשור תחת הידיעה הכאובה הזאת אבל:
הבדואים הם מאזרחיה הנאמנים ביותר של מדינת ישראל, הם שומרים על החוק, גאים באזרחותם, ומשרתים בצה"ל. למרות כל זאת אין הם זוכים לשירותים הבסיסיים ביותר מהמדינה. בוואדי סלאמה, כפרו של עומר סוועד, עוד אין תשתיות ראויות, ואין כמעט השקעה בנושאי חינוך ותרבות. בעשרות ישובים אחרים בגליל ובדרום מוזנחים הבדואים באופן מחפיר. בכפר ראס אל-עין, החשמל מופק באמצעות גנרטורים (המפיקים רעש מטריד בכל שעות היום), והמים מסופקים בעזרת צינור שהונח באופן עצמאי לפני מספר שנים. כפרים אלה ורבים אחרים הוכרו כחוקיים בתקופת ממשלת רבין, אך אינם זוכים לטיפול ראוי מאז ועד היום. אם ממשלת ישראל לא רוצה לאבד את הטובים שבבני בריתה, עליה לשפר מיד את מצבם הכלכלי חברתי של הבדואים.
להפסיק את דיכוי הבדואים 51984
יעקב נאמן נאמן יותר.
להפסיק את דיכוי הבדואים 52001
ויובל נאמן אפילו יותר ממנו.
להפסיק את דיכוי הבדואים 52014
הקישור שמנסים לעשות בין "נאמנות" למדינה לבין הקצאת משאבים הוא מקומם. אין כזה דבר "אזרח נאמן". יש אזרחים המשרתים בצה"ל משום שמכריחים אותם (כמוני, למשל) ויש המשרתים מרצונם, כמו בדואים ודרוזים. אחרים לא משרתים כלל (יהודים חרדים, ערבים פלשתינאים, יהודיות חרדיות, רוב היהודיות הדתיות וכל הלא יהודיות).

שיעור הבדואים המשרתים בצה"ל אינו גבוה במיוחד, וגם אינו צריך לשמש מדד להקצאת תשתיות. אגב, לא הצלחתי למצוא בדיוק כמה בדואים יש בארץ, ואיזה שיעור מתוכם משרת בצה"ל. מהצלבת מקורות שונים הגעתי לכך ש-‏8.3% מהבדואים בגיל גיוס משרתים בצה"ל. לא מרשים במיוחד. עם זאת - חלק גדול מאד מתוכם נמצא בשירות קרבי. לפחות חלק מהמשיכה לצה"ל נובע מהתנאים הכספיים.
להפסיק את דיכוי הבדואים 52071
חשובה במיוחד הנאמנות ברמה התודעתית. הבדואים מרגישים עצמם אזרחים ישראלים יותר מרב הערבים בארץ (לפי הכרותי האישית לפחות). הם מדגישים יותר מהרגיל את נאמנותם לחוק הישראלי ולריבונות הישראלית. נוסף על כך, רבים מהם מרגישים (אולי בגלל מסורת הלחימה של שבטיהם) שהשירות בצה''ל הוא הגשמת הנאמנות למדינה. מה גם ששיעור המתגיסים מתוכם (כפי שצינת) גבוהה משיעור מסיימי התיכון מקרב הבדואים (אין לי מספרים מדויקים), כך שכנראה לא מדובר במעטים כל כך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים