ביקורת והערה 520311
לא אהבתי את המאמר - הוא נדמה לי כספויילר אחד ארוך, שלא עושה לי חשק להיות סקרן, ללכת ולחפש את הסיפור ( מה שבעיני כתבה על ספר אמורה לעשות).

חוץ משתי השורות האחרונות, אין במאמר אף מסר ( והיה ראוי לנסות ולפתח את הנושא של שתי השורות האחרונות יותר).

וחוץ מזה, לא הצלחתי להבין איך קשורה כתבה על חוסר היעילות/נכונות לכפות תרבות וערכים לכתבה על גזענות של נהג אגד (אלא אם כן הנהג הזה הגיע זה הרגע מארץ שבתרבות ובמסורת שבה יש גזענות מובנית, והחברה הישראלית וחברת אגד ניסו לכפות עליו להיות סובלני...).
ביקורת והערה 520312
למען ההגינות - הכתבה על נהג אגד והגזענות קושרה לא ע"י כותב המאמר אלא על ידי המגיב הראשון (או השני) מתגובה 520276, שבחר ליצור את הקשר בעזרת המילים הפותחות "לא צריך לחזור כל כך רחוק לאחור". ברור שהמגיב היטה את הנושא, דבר שהוא לגיטימי באייל אבל לא תמיד הוא קורה ישר על ההתחלה. וברור שהסופר ברקוביץ' ובעקבותיו יהושע ניר לא דיברו על גזענות אלא על התנשאות תרבותית וכפיה תרבותית. לי, למשל, הסיפור נשמע מעניין וכתיבתו של ניר מצאה חן בעיני, בין השאר משום שזה מזכיר לי את הסיפור החסידי על הילד ששרק בבית הכנסת ושריקתו היוותה כעין תפילה - סיפור שהוא מלא עומק ומשמעות בעבורי, מאז ילדותי.

בקשר לזה ש"לא אהבת את המאמר" - זאת שאלה של טעם ושל מסגרת. המסגרת האיילית היא לא אקדמית אם כי לעיתים היא בעלת אופי אקדמי קל (בהשוואה לכתבות בווינט ולטורי רכילות, דוגמניות, זמרים וכו'), ונראה לי שיש כאן בהחלט מקום למאמרים שבהם הכותב מביא פרשנות אישית מקוצרת שלו ליצירה והרהורים על הנושא. כמו כן נראה לי גם שהמונח "ספוילר" לא מתאים לתחום הסיפור הקצר, ומכל מקום לא לתחום הסיפור הקצר מן הסוג המובא כאן. אחרי הכל, הרי זה לא ספר מתח שבו אתה עוצר את נשימתך וקורא וקורא, ובכל זאת לא רוצה שיגלו לך מראש "מה היה בסוף" - בסיפור מן הסוג המתואר כאן, התהליך, הסבל, הכאבים, יחסי הכוחות בין הדמויות - הם מעניינים יותר מהסיום (או בכל אופן לא פחות), והסיום הוא לא פתרון של תעלומה בלשית אלא תוצאה של הצטברות פרטי התנאים והמצב.
ביקורת והערה 520317
גזענות וכפיית תרבות הם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, כך שהטייה של ממש אין, לטעמי, בדיון שהתפתח כאן.
ביקורת והערה 520322
א. אני לא חדש באייל, ואכן לא מתחתי ביקורת על עצם ההטיה אלא לא הבנתי איך הגיעו מנושא אחד שבו עוסק המאמר למשנהו (התגובה הראשונה) - בעיני לשני הנושאים קרבת דם רחוק עד מאוד אם בכלל.

ב. בקשר לביקורת על המאמר - מדובר בדעתי, ודעתי בלבד (ודעתי הובעה בשביל ביקורת בונה, ואני מתנצל בפני ניר שכותב עם סגנון אם זה נראה אחרת). קראתי את המאמר שוב ואני עדיין עומד על דעתי שבמאמר יש מעט מדי פרשנות והרהורים (שברור שהם רצויים - הם החלק המעניין) ויותר מדי סיפור המעשה גרידא.

אני אכן חובב תעלומות בלשיות, אבל בניגוד למה שציירת אני לא מחפש אותן בכל פינה, ובכל זאת לא התהליך, הסבל ויחסי הכוחות זכו למעט מדי פרשנות אקטיבית.
ביקורת והערה 520326
אני מצטרף לביקורת שלך על המאמר, הוא באמת לא מחדש דבר והספוילר שערוריתי. ביקורות הספרים האחרות של כותב המאמר טובות בהרבה ולכן העניין תמוה.

האם לפני פרסום המאמר בחן אותו אחד העורכים האחרים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים