מה היא אומנות? 521114
אומנות היא שפה ותקשורת. וכמו כול שפת תקשורת ישנם אומנים בעלי כושר הבעה גבוהה וישנם אומנים בעלי כושר הבעה נמוך. ישנם הדוברים בשפה עשירה שעשויה להיות חכמה או בלתי מובנת כלל . וישנם הדוברים בשפת רחוב שעשויה להיות עשירה בדוגמאות מהחיים עצמם או שפת רחוב עילגת ובלתי מובנת כלל

אומנות כמו כול שפה נועדה למסור ידע מדויק ומובן ככול האפשר בהתאם לרמתו וכוונתו של האומן. ההבדל בין האומנות כגון ציור פיסול וכו' לשפת הדיבור היא באיכות הדיוק את מה שבכוונת האומן למסור, מה שהשפה הרגילה כלומר "המילים" לרוב לוקה בחסר.

יש אומנות המעוררת רק את המחשבה כמו אומנות המסו אמריקה ולא רק, יש המעוררת רק את הרגש כדוגמת האומנות הנובעת מהדת ולא רק, ויש המעוררת את שניהם כדוגמת מצרים העתיקה ולא רק. יש אומנות שהאומן יודע מה שברצונו למסור והוא יוצר באופן מכוון. ויש אומנים שאינם יודעים ואומנותם נוצרת במקרה. בדיוק כפי שיש בחיים בכול מקום.

ההבדל בין שניהם הוא שאצל האומן שיצר באופן מכוון רוב האנשים שיעמדו ויתבוננו באומנותו ירגישו ויחושו ויתכן גם שיחלפו בראשם אותם המחשבות, והאפיון היסודי הוא שרובם יזכרו פרטים.
ואצל האומנים שאצלם זה קורה במקרה הצופים לא ירגישו כלום וגם לא יזכרו כלום ולרוב אומנות זו תעורר אסוציאציה מבולבלת וחוסר הבנה את כוונת האומן.

ידיעה מקצועית תכנית של פיסול ציור או מוזיקה לא הופכת את האדם לאומן וכמו כול מקצוע הוא יכול ללמוד את זה בבית ספר ולהשתכלל עם הזמן והניסיון תלוי בכישרונו ומאמציו וביכולתו למכור את יצירתו כמו כול בעל מקצוע.
מה שכן, יש מסחר ער באומנות ויש כאלה שהבעת הדעה שלהם על האומנות נחשבת, וציור או פיסול שדעתם חיובית עליו מיד הערכה עולה וכולם רוצים להחזיק ביצירה כמו במניה טובה בבורסה רק שהיא מחזיקה מעמד יותר טוב והיא גם יותר בטוחה.

כל ניסיון להגדיר מה זה אומנות באמצעות מילים יכשל במטלה זו מהסיבה שהכול מסביבנו הוא רשמים ויצירת תקשורת ושפה שלא ניתנת להגדרה במילים. זה כמו להגדיר את הדממה במילים. והדממה לא זקוקה למילים כלל...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים