מסכימה ומוסיפה 521333
הסמויה הינה סדרה מיוחדת ופורצת דרך לסוגה חדשה בטלוויזיה האמריקאית (1). בחמשת עונותיה היא כיסתה, מלבד הפרונט של שוטרים-סוחרי סמים, רבדים שלמים במציאות האורבנית של הכרך המודרני. חינוך, בריאות, רווחה, תעסוקה, פנאי, מיניות, תקשורת המונים, זוגיות מתפוררת, קולגיאליות מפוארת, ועוד ועוד. אכזריות סתמית לצד חמלה ונדיבות שאינן תלויות בדבר. הומלסים משוגעים בכפיפה אחת עם יזמים מבריקים. נאמנויות נבגדות מול התחברויות בלתי אפשריות לתחזית מראש. בקיצור, כל הג'ונגל האנושי.

מבחינתי היא עומדת בשורה אחת עם הטובות בסדרות. מה שמבחין אותה מאחרות טמון בראיה המפוכחת של המצב לאשורו. החברה העירונית, במיוחד במטרופולין צפוף אוכלוסין ורווי מיעוטים כדוגמת בולטימור (וגם שיקגו, פילדלפיה, שכונות ל.א. וכו'), רקובה לגמרי. כל יסודות התמך לקיום קורסים. מבתי הספר, דרך מוסדות הדת, ממסד הסעד, בתי חולים, משטרה, פרקליטות, שוק העבודה, עיתונות ועוד - כולם מושחתים עד דכא. וכמובן הפוליטיקה שעוטפת את הממשל כשמיכת חנק.

אין כאן נחמה ולא סוף טוב. יש כאן חלון התבוננות לעתיד שעלול להגיע גם לת"א. הסמים הקשים, כאילו החוט המקשר בסיפור, משמשים רק כתירוץ לסיור מודרך בהוויה האנושית של חיים בקהילה מתרסקת במהירות ובהתמדה.

כך סברתי מלכתחילה: תגובה 489656

(1) הסדרה המשמעותית הבאה בתור היא Sons of Anarchy - חיי ומעללי חבורת אופנוענים פורקי עול מהחוף המערבי. הם, נשותיהם וחברותיהם וילדיהם. נדמה לי שהיוצר המרכזי קשור לסופרנוס. דמויות מרתקות, עלילה אפלה ונושכת במתכונת שייקספירית, ותפניות מפתיעות כמו בחיים עצמם. בולטת באיכותה שחקנית מבוגרת המגלמת את תפקיד הליידי הראשונה של הכנופיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים