עיתונאים רוחצים בנקיון כפיהם 521520
בידיעות של אתמול כבר הופיע החשוד ברצח הכפול כשליד תמונתו מופיע הכיתוב "פרופיל של רוצח". האם אין כאן לשון הרע? הרי מדובר כרגע רק בחשדות. אפילו אין עדיין כתב אישום. איך יכול הכתב לטעון שהוא דובר אמת, כאשר ידוע לו היטב שהליך הבדיקה המוסמך - בבית המשפט - טרם החל?

מתי יקומו כאן שופטים שיעצרו את הלינץ' התקשורתי נגד חשודים?

ובהשלכה למקרה שבדיון, האם לא ראוי להגביל את חופש הביטוי כאשר הוא כולל האשמות בלתי מוכחות כלפי אדם שמצוי במצב נפשי רעוע ואין לו גישה חפשית לטיפול פסיכולוגי מתאים?

יש כאלו שטוענים, מנימוקים של צדק כזה או אחר, שפוליטיקאים וסלבריטאים, המרוויחים את לחמם מחשיפה ציבורית, צריכים לקחת בחשבון גם את ההד התקשורתי המוגבר של מעידותיהם ולכן דמם מותר בתקשורת.

למה הדבר דומה? לטענה שאם חברה מסחרית מפרסמת את מוצריה בעיתונים, החשיפה הציבורית הופכת כל הוצאת דיבה פומבית עליה ללגיטימית רק מפני שהחברה משתמשת בתקשורת לקידום עסקיה.
עיתונאים רוחצים בנקיון כפיהם 521554
אם תעיין בתקנון האתיקה של מועצת העיתונות תגלה שתקשורת ההמונים בישראל אינה מקיימת ולו סעיף אחד מהתקנון. המחסום האחרון היום בנושאי פרסום הוא בית המשפט וצווי איסור פרסום, או לחילופין חקיקה האוסרת פרסומים מסוימים כמו פרטי קטינים בהקשרים שליליים וכו'. אין היום כל סנקציות (חיצוניות או פנימיות) על חילול האתיקה במדיה, ומה שקורה בתקשורת בהקשר זה הוא בסך הכל בבואה של מה שקורה ברחוב הישראלי האלים והגס. נשארה לא פתורה שאלת הביצה והתרנגולת.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים