5217
מה אמורה לשרת הפסקה המגוללת את שהותך בלבנון? היא לא מייצגת שום דבר, ביחוד אחרי שלא אבדת שם חבר או קרוב משפחה. חברה טובה שלי אבדה לפני שנה את בן דודה. נותרו לו חמישה ימים לשחרור. אני לא חושב שהסיבה שגרמה למשפחתה להצטרף בכל המרץ לקריאה ליציאה מלבנון הייתה שנמאס להם מזה שעוד פעם נפל חייל. מן הסתם כאב להם, וכאב להם על כל חייל שנפל לפני וכל חייל שנפל אחריו. אתה מדבר על החיילים כאילו הם מספרים. אז אוקי, שירתת בלבנון והיית נורא אמיץ. זה אומר שגם כל האחרים צריכים להיות ככה? "הצבא המתבכיין". מעניין למה. אחרי הכל, סכנת מוות תמידית ואובדן חברים טובים הם סיבה שולית ביותר לפחד.
הפקרת אנשי צד"ל לא הייתה בכך שנסוגנו. השארנו להם נשק, השארנו להם מוצבים. אנחנו חייבים להם בדיוק כשם שהם חייבים לנו. אם צד"ל היה מגיע להסכם עם המוסלמים הקנאים לאחר "שהתחיל להמאס עליו" לאבד את ילדיו, אתה באמת חושב שהם היו חושביפ פעמיים וממשיכים להלחם בגלל שהם חייבים לנו? הבושה היחידה בכל העסק עם צד"ל היא שאף אחד לא התארגן פה לקלוט אותם. ואגב, צד"ל התפרקו בדיוק כמו שצה"ל עזב. אפשר להאשים אותם בדיוק כמו אותנו.
הפקרת ישובי הצפון? לפי גישה זו, למדינה מותר לפלוש לארץ שכנה אם ההצהרות של כמה מאזרחיה (שניתן להבין אחרי 18 שנה של כיבוש) לא לרוחך? גישה נהדרת, ותחילת דרכה של מלחמת עולם שלישית. צה"ל לא נכנס ללבנון בגלל מטחי קטיושות, מהסיבה הפשוטה שלא היה חיזבאלה אז. ובקשר לתביעות שלו? צריכים להתייחס אליהן, אבל בוא לא נשכח שארגון הלח"י שלנו רצה גם את ירדן, והצהיר בהתלהבות וברוח לחימה איך ישחרר אותה. ראינו כמה הצלחנו. על ישובי הצפון יש להגן מתוך מדינתנו שלנו, היות ופלישה למדינה שכנה בגלל ההתבטאויות של תושביה הן עילה שדי גובלת במליטריזם.
ובוא לא נשכח באמת שבכל הסיפור הזה, אנחנו היינו כובשים, ויצאנו מארץ לא שלנו.
לפחות תתקוף אותי בטעם. 5273
לא מובן לי במה בדיוק אתה מאשים אותי: ציניות, בניית מאמר קלוקל, או העובדה שלא איבדתי שם חברים (לא נכון. קרא שוב).
הפיסקה המגוללת את שהותי בלבנון 'לא מייצגת שום דבר'. ניחא! כתוב מאמרים טובים יותר. אני כבר התנצלתי על רגשנות היתר הלא אופיינית לי במאמר זה. עם זאת, חשבתי שזה ברור. רציתי לומר שאני מזדהה עם הפחד של החיילים ובני משפחותיהם, שאינני משקיף מרחוק ועושה אנליזות כורסא של המצב. בשום מקרה לא הצגתי את עצמי כגיבור שלחם בלבנון, והניסיון שלך לייחס לי זאת הוא מחוצף ושיקרי.

אני מתייחס לחיילים כאל מספרים? להיפך. אני נתקל כבר שנים באנשים העושים את החישוב כמה חיילים נהרגו בלבנון, מול כמות הישראלים שהיו נהרגים בפיגועים אם קצב הרציחות שקדם לשהותנו בלבנון היה נמשך. אינני מבין כיצד ניתן לעשות זאת, ומדוע אותם אנשים אינם עוברים להתגורר בפינלנד, דבר המוצדק מבחינת הסיכון הסטטיסטי.

להיות חייל זה דבר מסוכן. לא בכדי מדירים הורי החיילים שינה מעיניהם, והחרדים מעדיפים להיהרג באוהלה של תורה. אני פחדתי בזמן שהותי בלבנון, רציתי לצאת משם, ולו לא היתה חובת גיוס לצה"ל - לא הייתי מתגייס. כיום אני חושש שילדי ייאלצו להילחם בלבנון ללא הלוקסוס של משענת צד"ל שהיתה לנו.
ובכל זאת, מטרת הצבא היא להגן על האזרחים. כמה פשוט. כעת צמצמנו את ההגנה הזו. ימים יגידו כמה צדקנו. אני את שלי אמרתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים