522971
אולמרט וזקן, שני אנשים נפלאים שהקדישו את חייהם לקידום המדינה, והיום היא נראית כל כך דומה להם, בממשל, בחינוך, בסובלנות, בשוויון, בדאגה לאזרח. הסירו ידיכם מאנשים יקרים אלה!
522977
הידים שלי לא על אולמרט וזקן.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 522982
לא שיש לי משהו בעד התנהלותם של שני האנשים האלה, אבל לדעתך שלוש שנים בראשות הממשלה (שלוש? שכחתי כבר), יש להן באמת השפעה כה מכרעת על פני הכלב של הדור, המדינה והחברה? קצת קשה לי להאמין שזה התחיל דווקא מהם.
"I recognize the lion by his paw" 522984
ירדן?
"I recognize the lion by his paw" 523002
לא :-].
"I recognize the lioness by her paw" 523004
בעסה.
זה היה הניחוש השני שלי.
"I recognize the lioness by her paw" 523007
אתה קולט שאתה מעניק לי כאן מעמד וכבוד שמאווווווווד לא מגיעים לי (שאלה רטורית, לא חייב בתשובה :-])?
"I recognize the lioness by her paw" 523101
מגיעים, למה לא, כולנו בני אדם
"I recognize the lion by his paw" 523142
לצערי, לא.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 522986
לא השפעה ולא יצירה, סתם משל ושנינה, פני הדור כפני...
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523072
מקורבי אולמרט (יועצים, פרקליטים) משתמשים במשל הגבינה המחוררת. אני מניח שהם מתכוונים למה שהציבור קורא גבינה שווייצרית. האישומים מלאים חורים. בקיצור: טלנסקי מבולבל וסותר את עצמו, ראשונטורס כולם עושים וזאת הנורמה, ניגודי עניינים לא היו כי אולמרט החליט בניגוד לטובתו של מסר. בכל אופן יש כאן פריחה יצירתית של מטפורות, וזה כבר יפה.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523207
מה שאינני מבין הוא מדוע באופן כמעט תדיר, פונים ברדיו ליועץ התקשורת של אולמרט ושומעים ממנו את התעמולה הרגילה שפרשת טלנסקי התמוטטה וכל כתב האישום הוא ממניעים אישיים של הפרקליטות והיועץ המישפטי לממשלה. שהיה כאן מקרה נורא של הדחת ראש ממשלה. איזה ערך חדשותי יש למתן מיקרופון לתעמלן שחוזר על אותם דברים שוב ושוב? ממי הם פוחדים? שיגידו שהתקשורת טורפת את אולמרט?
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523246
הערך התקשורתי הוא מתן אפשרות תשובה לצד המואשם, ערך חשוב וראוי.
לא אופתע אם שלל ההאשמות יסתיימו בלא כלום.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523251
אני דווקא אופתע.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523288
א. "אפשרות תשובה לצד המואשם, ערך חשוב וראוי". אכן, אלא שברגע זה אולמרט ושות' מחוייבים בתשובה לבית המשפט. לא לציבור ולא לתקשורת. יש מכשלה גדולה בנטייה להרחיב כל הזמן את שיח הזכויות לתחומים חדשים ולא נחוצים.

ב. מה רע בכך שהתקשורת מיזמתה תפנה אוזן חרשת לתגובות המואשם ובאי כוחו ותמתין לתגובותיהם האמיתיות כפי שינתנו לבית המשפט (ורק אז תפרסם אותן). האם המצב הנוכחי בו הדיון בתקשורת מקדים בהרבה את הדיון בבית המשפט אינו גובל במשפט ציבורי? לרגל פתיחת משפט קצב, יעל דן הביאה בגל"צ אסופת עדויות של המאשימות שאחריהן לא נותר הרבה מה לשפוט. הציבור המתין תקופה בלתי מתקבלת על הדעת עד שקצב הובא למקום בו עליו לתת את תשובותיו. מה בדיוק תורם המשפט הציבורי שעשה גל"צ לקצב?

ג. מוטב שמערכת המשפט תבין שפסקי דין של מאות עמודים ותהליכים משפטיים עקרים ומפוטפטים הנמשכים חודשים ושנים אינם דין צדק אלא עינוי דין. מערכת המשפט אינה עובדת בפקולטה המשפטית של ת"א או של הרווארד, אלא עבור הציבור ובאמצעות התקשורת. העובדה שאלו קצרה סבלנותם מעידה שעבודת המערכת איטית מדי.

ד. מצד שני מותר לתקשורת החופשית והמסחרית להאריך סבלנותה ולא לקפוץ בראש כאותו שופט-שולף של המערב הפרוע. אי אפשר ולא רצוי לאסור פירסום של התגובות והמניפולציות הרגשיות שעושים באי כוחם, יועציהם המשפטיים והיחצ"ניים ומקורביהם של המואשמים. אך מוטב לתקשורת להכיר בכך שאין מדובר בשרות הצדק אלא בעשיית חיים קלים לעצמם ובמילוי העמודים והמדיה בחומר שאינו בבחינת ידיעות ועובדות חדשות.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523360
א. לא שיח זכויות, תקשורת שעושה את עבודתה כראוי.
ב. אם הצד המאשים היה שומר על דממה תקשורתית הולמת היית צודק.
ד. שוב אתה שוכח את המניפולציות של הצד השני, האם זה מכוון?
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523366
ב+ד. לעניין זה אין הבדל בין הצד המאשים לצד המואשם. ודוק, הדוגמה שהבאתי לשלילה ("סוללת" עדויות המתלוננות נגד קצב אצל יעל דן), היא מטעמו של המאשים.
פירסום מידע עובדתי שאינו ידוע לציבור ונדרש לו לצורך מילוי תפקידו האזרחי, הוא נשמת אפו של חופש הדיבור וחופש המידע.
הצורך למלא ולמכור עיתונים אינו כזה. יפרסמו העיתונים כל מה שמותר להם אך אל יעשו מעשה כזמרי ויבקשו שכר כפנחס.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523361
ב. מה לעשות שברדיו צריכים לשרוף זמן אוויר, ובעיתונות צריכים למלא דפים בין הפרסומות. ותחקירנים לחוצים ומותשים (המרוויחים שכר נמוך ושואפים להתקדמות מהירה) נוטים לפנות למי שכבר הופיע בעבר ולמי שיש לו אינטרס לדבר. בעבודה יומיומית אין זמן ומשאבים לחשוב על רעיונות יצירתיים יותר.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523363
לצערי, אני מבין שאת צודקת.
כל מה שניתן לעשות הוא להעיר שה"עשייה" הזאת אינה "מלחמת הצדק"/קידוש השם על זכות הציבור לדעת/מסע צלב למען עולם טוב יותר, אלא סתם מיחזור וטחינת המים. מותר גם לקוות שפה ושם ימצאו עיתונים שגם יטרחו מיזמתם לחפש והביא מידע ועובדות חדשות ולא להסתפק בהפצת ומיחזור מה שמניחים לפתחם גורמים בעלי עניין.
לרגליו אפול ואשקן: אך לא אולמרט, אך לא זקן! 523438
אכן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים