ערים חרדיות בנגב ובוואדי ערה 525896
על פי המדיניות שקבעה הממשלה לפני חמש שנים אין להקים יישובים חדשים ויש להתמקד בעיבוי היישובים הקיימים. זאת כדי לחסוך במשאבי קרקע ובתשתיות ולשמר שטחים פתוחים וערכי טבע.
ערים יהודיות בנגב ובוואדי ערה 525956
מדיניות יותר יסודית של הממשלה היא טיהור אתני של כמה שיותר שטח מלא-יהודים. כל השאר כפוף לזה. אחרת איך משווקים את הקולוניה בפלשתינא ליהודי הגולה? גויים יש להם גם שם.
526012
הכתבה מדברת על "שלל יישובים שהקמתם אושרה בשלוש השנים האחרונות". ביניהם גם היישוב הזה:
בלי לדון ברצינות בדבריך, מסתבר ששמירת הסביבה נמוכה בסולם העדיפויות אפילו יותר מה"מדיניות" שאתה חושף בהם!
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526014
כל הכתבות שאני מצאתי על זה באינטרנט הן מ-‏2008, ומדברות על אישור התוכנית עד סוף 2008. לא מצאתי כתבה אחת שמדברת על מה שקורה לאחר האישור. בכלל, לא מצאתי כתבה ב-‏2009 שבכלל מתייחסת לדיון, ותיכף מתחיל הרבעון האחרון של השנה.

גם מדברים על פינוי המאחזים הבלתי-חוקיים ועל שלטון החוק בגדה. גם דיברו על הורדת שכר הלימוד באוניברסיטאות. אז מדברים. דיבורים זה זול.

לעומת זאת, בפועל מאחזים מאושרים ומגובים ע"י צה"ל (חוץ מכמה סמליים שמפונים מדי פעם ותיכף מאוכלסים מחדש), ושכר הלימוד באוניברסטאות עולה שוב בכמה מאות שקלים. ובפועל לא קמה ואין תוכניות קונקרטיות להקים עוד עיר ערבית בישראל.
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526024
נכון. אתה צודק. התוכניות להקים יישובים יהודיים מבטאות מדיניות של טיהור אתני. ההחלטה (שכבר אושרה בממשלה) להקים עיר ערבית היא סתם דיבורים. שנה טובה.
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526026
למה הסרקסטיות הזאת? יש המון החלטות ממשלה שבאות להשיג רווח תעמולתי ללא תשלום. הן בנויות על האמונה בזכרון הקצר של הציבור. הממשלה מכריזה ובידה האחרת דוחה את ההחלטה בחוק ההסדרים.
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526031
מראה מקום לאישור בממשלה, בבקשה. מה שאני מצאתי אלה דיבורים על כך ש"מקדמים" את זה, והבטחות משטרית ש"זה יאושר תוך שנה," וכל זה מ-‏2008*. חיפשתי כתבות מ-‏2009 ולא מצאתי. ערים זה לא באוויר, זה דבר מה שצריך לתכנן ולדון בו ארוכות. אני מפציר בך שתוכיח אותי על טעותי ותמצא לי מראה-מקום שבו התוכנית יוצאת מתחום ההבטחות אל הפועל. כדוגמה נגדית, העיר החרדית כסיף בנגב, אושרה כבר ב-‏2007, יש לה תוכניות מתאר שמובאות לדיונים בוועדות תכנון**, וכיו"ב.

-----

* למשל, גש לעמוד 171 בפרוטוקול הכנסת הבא, מאמצע 2008:
"שר הפנים מאיר שטרית:
...
כשאמרתי, חבר הכנסת אורון, שאני רוצה להקים עיר ערבית בגליל, אתה תראה, בעזרת השם, שעוד השנה הממשלה תאשר, ותראה בקרוב הקמתה של עיר ערבית בגליל, כמו שהצעתי מהרגע הראשון." – כאמור, מלים והבטחות.

בכלל רצוי לקרוא את הדיון הזה מתחילתו (בעמ' 160), שכן הוא מדגים את האיפה ואיפה שמדינת ישראל נוקטת בין יהודים לערבים: (עמ' 162)

"ואסל טאהא (בל"ד):
...
אדוני השר, לא מתאים לך לקבוע שמצפה-עירון לא פוגע, לא בסביבה ולא בשמורת הטבע, אבל לעומת זאת דאר-אל-חנון, שקיים מלפני קום המדינה כן פוגע בסביבה וצריך לעקור אותו, צריך לפנות אותו, צריך להוציא משם את האנשים. זאת מדיניות כפולה מובהקת, ברורה, מדאיגה ומחרידה. מחצבת ורד לא פוגעת בשמורת הטבע ולא ביער, אבל אזרחים שיושבים על אדמתם, טאבו, בבעלותם, הם כן פוגעים. מה עוד שהם בנו את הבתים לפני 80 שנה, מתגוררים שם זה 80 שנה – זה פוגע, לכן הם מקבלים צווים שמורים להם להתפנות מייד. כל הסיפור הזה ברדיוס של 3,000 מטר קו אווירי. המצפה דאר-אל-חנון ומחצבת ורד נמצאים ברדיוס של 3,000 מטר, זה פוגע וזה לא פוגע בסביבה; זה צריך להתפנות, את זה צריך לבנות. זה מה שמחריד, מדיניות כפולה לא מתאימה לך, אדוני השר, לא לך ולא לערכים הדמוקרטיים שכולם מדברים עליהם."

ואת ההבטחות השוויוניות שמופרות בסופו של דבר ע"י הממשלה (המשך דברי חה"כ טאהא באותו עמוד):

"אני יודע שהנושא הזה אינו חדש. היתה המלצה והחלטה בוועדת הפנים, ערכנו שם סיור בקדנציה שעברה, והוחלט פה-אחד בוועדת הפנים שדאר-אל-חנון תסופח לערערה. אגב, התושבים גם מסכימים להיות חלק מהמועצה אזורית חריש. לערערה לא מספחים, גם לחריש לא מספחים, העיקר המדיניות אומרת להתפנות, לעזוב את הבתים והקרקע ולהתפנות."

** ר' http://nrg.co.il/online/54/ART1/946/317.html
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526033
בסוף 2008 הממשלה לא ממש תפקדה. היא היתה כבר ממשלת מעבר. באמצע 2008 שטרית עוד חשב שהוא יהיה שר הפנים "עוד שנה" ויוכל לאשר את התוכנית. לכן קצת מוזר לטעון כנגדו שהתוכנית עדיין לא הוגשמה.
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526034
אני לא טוען נגדו אישית. אני טוען למדיניות עקבית של מדינת ישראל, בניגוד להצהרותיו של היחיד מאיר שטרית (בהן מתהדר איזה אייל אלמוני זה או אחר) ומביא לכך ראיות. קרא את כל הפתיל, בבקשה.
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526214
לבקשתך מצאתי מראה מקום לאישור הממשלה.

"עיר ערבית חדשה תוקם בגליל, כך החליטה היום (ראשון) הממשלה בישיבתה השבועית."
מלים כמו חול ואין מתנ''ס לקיים בו חוג מחול. 526229
תודה רבה. אם כי נהוג לתת קישור לפרסום המקורי:
לאחר נבירה קלה, מצאתי את סיכום ההחלטה באתר הממשלה:
הכותרת: "הקמת צוות לבחינת הקמתה של עיר חדשה לאוכלוסיית המיעוטים בישראל"
יתר פירוט מצאתי כאן, בהודעת מזכיר הממשלה (סעיף ד'):
הוחלט להקים ועדה שתבחן את הקמת העיר על פי חלופות. נשמע מאד ראשוני.

בכל מקרה, חיפוש של הצירופים "אוכלוסיית המיעוטים" ו"עיר חדשה" באתר וברשת לא הביא לתוצאות עדכניות יותר, והממשלה ההיא, כאמור, נפלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים