יומרנות ובורות בעטיפה אינטקטואלית 527215
הגעתי לכתבה במקרה, בחיפוש אחרי הגדרה בעברית לרפואה משלימה.
אני מטפל במגע וסטודנט שנה ד' לפיזיותרפיה.

מה שעשית כאן זו הכללה טיפשית של כל מה שהוא לא רפואה קונבנציונלית, כשאת מתמקדת בכמה מקרים של שרלטנים וכמה מקרים אחרים שפשוט לא הבנת כי לא התעמקת בהם.

אם תשקיעי קצת יותר תגלי, שיש לא מעט מחקרים, שמצביעים על יעילות רבה של טיפולים אלטרנטיביים, כמו שיאצו, דיקור, צמחי מרפא, מדיטציה, דמיון מודרך, מגע תרפוטי (הילינג). לא כתרופת פלא אלא בהתאמה למקרים מסוימים שאותם החליטו לחקור.

מצד שני שמעתי גם על מנתחים בעלי שם שהניחו לחולים למות על שולחן הניתוחים כי מיהרו לניתוח פרטי שהכניס להם יותר כסף, על חוקרים שזייפו תוצאות מחקרים עבור חברות התרופות, ובכלל עולם הרפואה הקונבנציונלית נשלט באופן מוחלט ע''י חברות התרופות שהן כידוע לא ממש בעד רפואה מונעת או רפואה משלימה.

יש עוד הרבה מה לומר על מהי בכלל רפואה משלימה ומה מקומה כיום אבל זה לא המקום.

ראיתי שאת אוהבת לפרסם את דעתך בכל מיני נושאים. קצת צניעות ושיעורי בית לא יזיקו. מישהו עוד עלול לקרוא את מה שכתבת.
יומרנות ובורות בעטיפה אינטקטואלית 527217
אפשר איזה לינק'לה למחקר על יעילות רפואית של דמיון מודרך והילינג?
יומרנות ובורות בעטיפה אינטקטואלית 527220
"...שיש לא מעט מחקרים, שמצביעים על יעילות רבה של טיפולים אלטרנטיביים, כמו שיאצו, דיקור, צמחי מרפא, מדיטציה, דמיון מודרך, מגע תרפוטי (הילינג)..."

גם אני אשמח לדוגמאות.

קל לזרוק קביעות נחרצות כאלו, וזו שיטה ידועה של ה"מטפלים" האלטרנטיביים (בהערת אגב, פיזיותרפיה שייכת לרפואה המערבית-מודרנית, לא?). גם כשלבסוף ניתנת איזושהי דוגמא, אז מניסיוני בד"כ מדובר במחקרים מוטים להחריד, שלא לומר חובבניים, למעשה שרלטניים, שמתפרסמים בעיתונים אזוטריים משהו.
יומרנות ובורות בעטיפה אינטקטואלית 527230
ומה שגרוע יותר, לא רק שמישהו בארץ עוד עלול לקרוא את דעתה של קרן סגל על שיאצו והילינג, אלא שמישהו בעולם עוד עלול לקרוא את דעתם של חבר אפסים גדולים ממנה - אלה מארגון הבריאות של האו"ם, על ההומיאופטיה, אוי ואבוי! מה יהיה? - הרי מדובר באנשים שאין להם שמץ של מושג לא ברפואה ולא במחקר!

ומה שחמור מכל, ייתכן שהמון בורים פרימיטיביים קוראים כבר מזמן את ה- BMJ, מה שגורם להם לבחון בעיניים קצת יותר ביקורתיות את ה"לא מעט מחקרים, שמצביעים על יעילות רבה של טיפולים אלטרנטיביים..." (איפה הם, ה"לא מעט" האלה? יאללה, תביא!) - ועיניים ביקורתיות, זה הרי הכי גרוע:

בעולם הרפואה המדעית יש כוחות רבים, וביניהם גם חברות התרופות הגדולות, אבל הוא לא בדיוק "נשלט" על ידיהן, ובכלל, לא תמיד זה עניין של תרופות - אני, למשל, עברתי פרוצדורה כירורגית שהצילה את חיי. בעבר, בסיועם של צמחי מרפא ושאר ירקות, מקרים כמוני היו מתפגרים באלפיהם. כיום יש להם תקווה וחיים. ולא - המנתח לא הניח לי למות על שולחן הניתוחים, עובדה, וכמוני היו עוד כמה מנותחים במחלקה באותם ימים.
יומרנות ובורות בעטיפה אינטקטואלית 527294
"שיש לא מעט מחקרים, שמצביעים על יעילות רבה של טיפולים אלטרנטיביים, כמו שיאצו, דיקור, צמחי מרפא, מדיטציה, דמיון מודרך, מגע תרפוטי (הילינג). לא כתרופת פלא אלא בהתאמה למקרים מסוימים שאותם החליטו לחקור."

דווקא כן בתור תרופות פלא. אולי מוטב ביחיד: תרופת פלא.
יש אפקט נפלא בשם פלצבו. הוא מדהים, הוא עובד, אבל הוא לא עקבי וקשה לסמוך עליו. אני עדיין לא ראיתי מחקר‏1 שמראה שלטיפולים אלורנטיביים יש אפקט גדול מזה של פלצבו. חלקם כרוכים בנזק (כמו לתת לקשיש סטרואידים צמחיים כדי לשפר את תפקודו - מה שעשה המטפל הסיני של אבי).

אם אתה מצליח להראות שלטיפול יש ערך, הוא נכנס למסגרת הרפואה המערבית. אחרי הכל, מרבית התרופות שלנו מקורן בצמחי מרפא. יש לא מעט רופאים שעוסקים במיפוי צמחי מרפא ולא מעט מהמחקר שנעשה בחברות התרופות הוא על צמחי מרפא. אל תשכח גם שהרבה מאוד משיטות הטיפול האלטרנטיביות הן לא יותר ממדע שהתיישן והפך להיות לא רלוונטי (או הופרך. ע"ע מסמר וטיפולים במגנטים). דנו בעניינים הללו בפתילים שמעליך.

יש בעיות ברפואה,, כמו בכל תחום. גם ברפואה ה"מדעית" יש נוכלים, ויש תקציבים מוגבלים ויש בעיות. אבל שם מטייחים אותן פחות. ואנחנו לא בדיוק "נשלטים" על ידי חברות תרופות. הן מפסידות לא פעם בבית המשפט. רק השבוע נכשלו מלמנוע הפצה של תרופות גנריות נגד איידס בהודו.

1 כלומר, מחקר שהצליחו לחזור עליו כמה פעמים. ומחקר שאי אפשר לשחזר הוא חסר משמעות מדעית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים