עכשיו הולכים 527491
רוב המדברים על אופיו של "עין הדג" לא מתייחסים לכך שהאתר עבר שינוי עצום - אפשר לומר, התבגרות - בין שנותיו הראשונות לאחרונות. לפחות מאיפה שאני מסתכל.

בתחילתו השתתפתי בו באופן פעיל למדי, אפילו כתבתי כמה ביקורות (אל תיכנסו, אל תיכנסו. היום אני לא גאה בהן כלל וכלל). עזבתי כשהרגשתי שגם הביקורות וגם הדיונים שטחיים מדי, נוטים מדי לדאחקות, ושאני הרבה יותר מחכים ונהנה מביקורות של אורי קליין. זה לא אומר שאני הייתי יכול לכתוב דברים חכמים יותר, רק שעניין אותי יותר לקרוא דברים של מי שלטעמי כן יכול לכתוב דברים חכמים יותר. עדיין יכולתי להנות מקריאת האתר וההשתתפות בו (דאחקות טובות זה כיף, נו), אבל הזמן קצר וצריך לבחור. במשך כמה שנים נמנעתי אפילו מהצצה באתר.

די לאחרונה חזרתי, אחרי שצפיתי ב"האביר האפל" והרגשתי צורך לקרוא עוד כמה דעות עליו. גיליתי אתר אחר ממה שזכרתי: לא רק ביקורות מנומקות (אך רגועות וללא התפוצצויות אגו), גם דיונים מלומדים (ממש כך) שלמעשה מורכבים מהמון ביקורות מנומקות, על הסרטים ועל הביקורות המנומקות האחרות. למעשה הרגשתי שמרבית הכותבים (אולי לא באמת רוב מספרי, אבל "מרכז המסה") מבינים יותר ממני ורואים יותר טוב ממני מה טוב ומה רע בסרטים; וכמו באייל, אין כמו הפורמט הדיוני לחדד וללבן דברים לעומקם.

צריך אולי לציין שלא קראתי את האתר בחתך רוחב: מה שקראתי היה *כל הדיון* על אותם סרטים, לא רבים, שראיתי מאז או זמן קצר קודם (ארץ קשוחה, ואלס עם באשיר, טוטורו, פוניו, למעלה, הארי פוטר), ואולי עוד טור אישי אחד. ותמיד רק לאחר הצפייה בסרט. למען האמת זה גרם לבעיה אחרת: הדיונים היו כל כך מקיפים, שהם היו קצת ארוכים מדי בשבילי: היה קצת מוגזם וקצת מתיש להשקיע בקריאת דיון על הסרט פי שלוש או פי עשר מאורכו של הסרט עצמו. אבל, כמו שמגיב אחד בתחילת ימי "עין הדג" היה אומר, זה אני.

הדגימה המאוחרת הזו של "עין הדג" מלאה אותי הערכה לפיש, ג'ון ושות': עשיתם באמת אתר טוב. וגם, לא אכחיש, קנאה: לא יכולתי להימנע מלחשוב שהוא כיום אתר יותר טוב מהאייל. על רקע זה היה לי מפתיע ועצוב - אבל כל כך מובן - לגלות, ממש כעבור רגע, שהחלטתם לסגור.
עכשיו הולכים 527524
למה, אם אפשר לשאול, "עין הדג" היה אתר יותר טוב מהאייל?
עכשיו הולכים 527585
זו הערכה סובייקטיבית לחלוטין, ולפחות לאייל יש תקופות טובות יותר ופחות (אולי גם לעין הדג, אבל אופי וכמות הקריאה שלי בו לא אפשרו לי לדעת). מה שראיתי בעין הדג, בכל אופן, הוא דיונים ענייניים להפליא ומנומסים להפליא, בהשוואה, ועם אחוז גבוה מאוד של הודעות מחכימות.

צריך אולי לציין שהאייל משחק בטריטוריה קשה יותר. כשאתה אתר שעוסק בקולנוע, קל יחסית להחליט שהדיון מוגבל לקולנוע, ולגדוע בקשיחות פתילים שעוסקים בנושאים אחרים. גם לא מדובר על נושא שבנפשנו, ולכן קל יותר להישאר מנומסים.

כשאתה עוסק בפוליטיקה הישראלית, בענייני חוץ וביטחון, התנחלויות ושלום, דתיים וחילונים, ערבים, הומואים, כל מה שכן בנפשנו, כמה סביר לצפות ליחס של כבוד ולדיאלוג ענייני, כשמבחינת המתדיין הסביר בן שיחו מהווה איום קיומי? ועד כמה קשוחים אפשר להיות בהסרת תגובות כשמאליו עולה החשד לצנזורה מטעמי דעות?

לא זה המקום לדון במדיניות האייל, ולא אשמח לתגובות על עניין זה כאן (אפשר במקומות אחרים). כל האמור הוא רק נסיבות מקלות, ואולי תירוץ, לשורה התחתונה - לטעמי, הדיונים שקראתי בעין הדג היו טובים יותר מהדיון האיילי הממוצע, עם כל הכבוד שיש לי (ויש לי הרבה) לאחרון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים