שיגעון גדלות, כריזמה והמון מזל. 529958
אני מציע להבחין בין יזמים שמקימים עסק עצמאי לצורך פרנסה ובין יזמי-על. יזמי-על יהיו לצורך הענין יזמים שהתחילו מאפס והצליחו להקים חברת ענק טכנולוגית.

החזון ושגעון הגדלות. יזמי-על מזהים הזדמנות טכנולוגית, או שיש להם חזון טכנולוגי. הם בטוחים שהחזון נכון. הם בטוחים שדווקא הם יוכלו לנצל או להגשים את החזון יותר טוב מאחרים. הבטחון אינו רציונלי מפני שאינו מבוסס על רקורד של הצלחות קודמות, על השכלה עדיפה, או משאבים אחרים שעומדים לרשות היזם.

יזם-העל הוא אדם כריזמטי. אנשים מאמינים בו. אנשים מוכנים לתת לו כסף, לעבוד בשבילו, לרכוש ממנו מוצרי בוסר. המנהיגות היא כנראה טבעית לאנשים אלה, ויזמות היא מימוש טבעי של תכונה זו.

יזמי על הם אנשים ממוזלים. יזמי-על נמצאים במקום הנכון בזמן הנכון והאנשים הנכונים פוגשים אותם. ההצלחה, במקרים רבים, היא תוצאה הכרחית של זימון נסיבות שאינן תלויות ביזם עצמו. יש מקרים שהיזם לעתיד עוסק בתחביב אישי או פרויקט לשימוש אישי. הכניסה ליזמות היא לפעמים החלטה שהיזם מתחבט בה, והצלחה בלתי צפויה שואבת אותו למחויבות מלאה לפרויקט.

אפשר אולי להשוות יזמי-על לפוליטיקאים כוכבים. כאשר אני מתבונן בקריירות הפוליטיות ומבנה האישיות של מר נתניהו והגברת ליבני, אני מוצא בהם תכונות של יזמי-על.
529980
אתה נוגע בשאלה מרתקת - הקשר בין מנהיגות ליזמות. האם יזם חייב להיות מנהיג? חייב להיות מנהל טוב? חייב להיות כריזמטי? ובכיוון השני, האם מנהיג טוב בהכרח יהיה יזם טוב?
למיטב ידיעתי אין תשובות ברורות לשאלה הזו והנושא הזה פתוח למחקר - וזהו מחקר לא פשוט בכלל שכן מעבר לשימושים היומיומיים שלנו במונחים כמו מנהיגות, כריזמה, ואפילו היבטים שונים של יזמות (כפי שאתה הגדרת, למשל, יזמי-על) - אלה מושגים שקשה להגדיר אותם באופן מספיק מדוייק כך שאפשר לבדוק אותם לעומק, באופן השוואתי ובמגוון הקשרים.

אתה גם מציע רעיון שהוא נכון בעיני, שיזמות היא לא רק בעסקים אלא גם בתחומי עשייה אחרים. בתור דוקטורנט, אמרו לי לא פעם שכתיבת דוקטורט כמוה כהקמת עסק עצמאי. בתגובה אחרת מישהו הזכיר זמרי רוק, ואני חושב שבמובנים רבים אמנים גם הם סוג של יזמים. וכמובן שאני מסכים שיש פוליטיקאים שהעשייה שלהם יזמית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים