חייל, שפר התנהלותך העסקית! 53095
סטארט-אפ לחיילים בבסיסים סגורים: לרוץ עכשיו, לקנות כמה שיותר מהמלאי מהשקמיסט, ולספסר בתקופת היובש.
אם יורשה לי, קצת ציניות 53115
אני חושב שעל רשת השק''ם לשקול התפרסות בינלאומית.

על הרשת להשקיע מבעוד מועד בפתיחת סניף רחב ידיים ומודרני באיזור הכללי של העיר האג בהולנד. (תת-סניף בבריסל, בלגיה)
משהו בבטני אומר לי שבזמן הקרוב נראה תנועה ערה למדי של חיילים, חיילי מילואים, פוליטיקאים, עיתונאים ישראליים, ובני ובנות משפחותיהם, לאיזור הכללי הנ''ל, והם בוודאי ירצו לקנות מוצרים חביבים כמו ''במבה'', ''ופלות'', ''לוף'' ושאר מרעין-בישין.

זו נראית לי כמו יוזמה עסקית מבטיחה ורווחית.
(מוותר מראש על זכויות היוצרים)
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53143
האשוח.

אני אישית לא חושב שכדאי לרשת השק''ם להתרחב לשם. במקום זאת, הם צריכים להתרחב לבסיסים בארה''ב אליהם נשלחים מיטב חיילינו על מנת להתאמן בסימולטורים שונים ומשונים (על חשבון משלם המסים, כמובן).
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53387
תגיד, זה מה שמפריע לך? שכספי המיסים שלך הולכים לאמון חיילים במיתקנים בחו"ל? הרי זו הוצאה שעוד יש סיכוי מסוים שהיא מוצדקת.

הרי כל פקיד במשרד ממשלתי כלשהו עולה לך בשנה יותר ממה שחייל עולה לך במהלך כל השירות הצבאי שלו (כולל נסיעות לחו"ל).

אמנם אני נגד בזבוז כספי מיסים, אבל לא צריך לזרוק את התינוק עם האמטיה.
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53411
לא רק זה, אלא שמדובר באותם סימולטורים שאותם לא קונים בשביל *לחסוך בהוצאות*.
יש כל כך הרבה בזבוז כסף בצה"ל, אבל זה דווקא לא אחד מהם
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53421
סימולטורים אפשר להביא מחו''ל פעם אחת, ואז אפשר להשתמש בהם הרבה פעמים. לי נראה שפעולה כזו, דהיינו, קניה חד-פעמית, תהיה זולה יותר משליחה של עשרות חיילים לאימוני סימולטורים בחו''ל כמה פעמים בשנה, למשך שנים רבות.

אבל קטונתי.
סימולטור לכל חייל! 53425
עשרות חיילים כמה פעמים בשנה לא מאפשרים להפעיל מתקן-אימונים בתפוסה מלאה. או-אז יש לך סימולטור יקר-ערך שמושבת ימים רבים בשנה, מה שמעלה את העלות של אימון (נניח: עלות אחזקה והפעלה שנתית פלוס פחת שנתי, חלקי מס' האימונים בשנה), מה שמאפשר למתקן בחו"ל, הפועל בתפוסה מלאה (משרת לא רק את צה"ל, מינה סתם), להציע אימונים זולים יותר.
סימולטור לכל חייל! 53445
לא רק זאת, אלא שלעלות (הגבוהה!) של קניית הסימולטור ואחזקתו מתווסף גם הצורך להביא מפעילים לסימולטור ולהכשיר גם אותם (שזה בפני עצמו דבר שבלתי אפשרי לעשות בארץ)
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53532
דברים שלא לקחת בחשבון:

א. מי אמר שהסימולטורים מוצעים למכירה?
ב. הסימולטורים הקיימים משתפרים כל הזמן. האם צה"ל יכול להרשות לעצמו (1) להתקע עם סימולטורים ישנים, או (2) לשדרג את הסימולטורים כל הזמן? האם אתה בטוח שלא יותר זול פשוט לשלוח את אותם החיילים לאימון בחו"ל?

(זאת, מלבד הערך המוסף שיש בהזדמנות לחיילים נבחרים בצה"ל להכיר בסיסים של צבאות ידידים אחרים. ו-כן, גם בנתינת "בונוס" לחיילים מצטיינים בעצם הנסיעה לחו"ל).
כרגיל, מרגליות יוצאות מפי עץ 53609
א. קודם כל, עובדה שחלק מהסימולטורים שמשתמשים בהם בחיל האויר אכן נמצאים בארץ (בסביבות החצי, עד כמה שאני יודע).
ב. חוצמזה, עד כמה שידוע לי (לפחות במאמני טיסה) לא מדובר בחיילים מצטיינים אלא שכל טייס בכלים מסויימים חייב לעבור X ימי סימולטור.
זה לא כזה סטארט-אפ 53121
יצא לי כבר לשרת בבסיס קטן שבו כל האספקה בשק''ם היתה נגמרת כל שבוע, והיו אנשים שאגרו מלאי ומכרו אותו הלאה (אבל לא הרוויחו כ''כ הרבה, כי לא היה נעים מהחבר'ה...)
יש שק''ם ויש שק''ם 53123
בשירותי הצבאי שמתי לב לשני סוגים של שקמים: אלו שהמוכרים בהם הם חיילים ואילו שהמוכרים בהם הם אזרחים (בעיקר בבסיסים גדולים). השאלה היא על איזה סוג של שקמים מדובר, והאם גם לאנשים שנהנים משקמים מהסוג השני יש סיבה להתחיל לאגור?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים