אלוף בצלות ואלוף שום 5322
מר רבינוביץ- שאלה לי אליך: מה תאמר
לאנשים כמו עמירם לוין,מפקד עתיר זכויות ואלוף פיקוד הצפון לשעבר, שקרא לנסיגה חד צדדית ?? מן הסתם הוא מכיר את האזור והכוחות הפועלים בו היטב וגם נחשף למידע מודיעיני שאני ואתה לא מעיינים בו יומיום.עמירם לוין הוכיח עצמו במספר הזדמנויות כאדם שאומר אשר על ליבו, ללא נהייה אחר כותרות העיתון של מחר או מטרות פוליטיות או פופוליסטיות שונות. כעת
למה אתה חושב שעמירם לוין ועוד רבים וטובים הגיעו למסקנה שאין לנו מה לעשות יותר בלבנון? אולי הגיעה הזמן לשנות דפוסי חשיבה של 20 שנה... ויפה שעה אחת קודם
אלוף בצלות ואלוף שום 5327
עמירם לוין הוא שפן.

כשהיה אלוף הפיקוד וחשב שיש לו סיכוי להיות רמטכ"ל, הוא עשה כל מה שיכל כדי לקדם את רצועת הבטחון, ונחשב לעלוב פיקוד תוקפני במיוחד.

לכשהסתבר לו שהוא לא יהיה רמטכ"ל וגם לא ראש מוסד, פתאום הוא הצטרף לגל הציבורי והסביר שהוא מתנגד לרצועת הבטחון.

אם הוא התנגד, למה לא אמר זאת כאלוף? אם הוא התנגד, למה הצהיר שוב ושוב שצה"ל מסוגל לנצח? אם הוא התנגד, למה הוא לא שם את הדרגות על השולחן ואמר שהוא, כאלוף, לא מוכן להמשיך את המצב שבו חייליו מתים לשווא?

הוא לא עשה את זה, כי כמו כל קצין בכיר אחר, הוא היה שפן. הוא חשב על הקריירה שלו ולא על האינטרסים של ישראל או על חייו חייליו. העובדה הזו פוסלת אותו כשותף לדיון - שלא לדבר על כך שהיא פוסלת אותו מלשמש אי פעם בתפקיד פוליטי כלשהו.

אגב, עמירם לוין מהווה דוגמא מהדהדת לעובדה שצה"ל מקדם פשלונרים. כסרן, הוא הוביל את ההסתערות של סיירת מטכ"ל נגד המחבלים במעלות. המחבלים החזיקו את בני הערובה - ילדי בית ספר - בקומה השניה. מסתבר שלוין לא יודע לספור עד שתיים, כי הוא עלה לקומה *השלישית* ושם הסתער בירי לתוך כיתות ריקות. המחבלים שמעו את הירי והחלו בטבח.

כל קצין ראוי היה מוריד את הדרגות אחרי פשלה כזו. אם הוא לא היה עושה זאת, מפקדו היה מדיח אותו.

אבל עמירם לוין התקדם ונהיה אלוף. לידיעת כל מי שחשב שצה"ל היה פעם צבא איכותי. המקרה הזה קרה בתחילת שנות השבעים.
השפן הקטן 5340
א. עמירם לוין הוא האחרון שאתה יכול לומר עליו שפן.
ב.יש הבדל בסגנון ובחופש הביטוי של לובש מדים ואזרח.למרות זאת גם כשהיה אלוף הפיקוד צידד לוין בנסיגה,במקביל למדיניות הלוחמנית שהנהיג. מן הסתם אולי כבר אז הגיע למסקנה שזה חסר תועלת? ראה זה פלא אריק שרון בכבודו ובעצמו הגיע למסקנה זו אחרי כך וכך שנים.
ג.מי אתה יוסי גורביץ שתפסול את מר לוין לדיון? וכמו שאמר פלאטו שרון- ומה אתה עשית בשביל מדינה?
ד.מאיפה העובדות ה"בדוקות" שאתה דולה לגבי נסיון החילוץ במעלות? אגב יש פתגם ישן שאומר
כשחוטבים עצים ניתזים שבבים" -עמירם לוין- היה תמיד בחזית הקדמית של קרבות ישראל,נפצע מספר פעמים,והוליך מבצעים ופעולות רבות. אבל אין מתכון בדוק להצלחה.
השפן הקטן 5352
א. ישנה נטיה בקרב קציני צה"ל להיות אריות בקרב ושפנים מול הציבור והממשלה. אני לא מערער על אומץ ליבו תחת אש של עמירם לוין; אני חושב שהוא שפן בכל מה שקשור לאומץ אזרחי. והוא לא היחיד. רחוק מכך.

ב. כשהיה אלוף פיקוד, הוא דיבר שוב ושוב על הצורך בהחזקת רצועת הבטחון. אשתו הצטרפה ל"ארבע אמהות", והוא ציין שהוא לא מסכים איתן. אחת משתיים: או שהוא הסכים איתן כבר אז, ושיקר לתקשורת כדי לשמור על תפקידו, או שהוא משקר עכשיו על מה שחשב אז. אני לא מאמין שהוא זכה בהארה אלוהית כשהזדכה על המדים. הדבר הזה קרה ליותר מדי קצינים.

ג. שקרנים ופחדנים פסולים לדיון. גם אנשים שהוכיחו רשלנות פושעת פסולים לדיון. לטעמי, שרון ורפול צריכים לסתום את הפה ולא לומר עוד מילה על לבנון.

ד. מכתבה בעיתון. לוין לא הגיש תביעת דיבה, וגם לא התלונן שמדובר באי הבנה - עקבתי אחרי הנושא - ועל כן אני מניח שמדובר באמת.
אני שמח שאתה מאמץ אמרות לניניסטיות, אבל האם אתה באמת חושב שיש מקום ביחידות עילית לאנשים שלא יודעים לספור עד שתיים? לאנשים שאחראים אישית למותם של עשרות ילדים? אם לא מדיחים על פשלה כזו, על מה ידיחו?

ומדוע אתה להוט כל כך להגן על אדם, שכאשר נודע לו שהוא לא יהיה ראש המוסד, איים בזעם "שהוא יפתח את הפה על אהוד ברק"? אם יש לו מה לומר, שיאמר אותו. זו חובתו האזרחית. אני יודע שהוא לא היה אזרח במשך יותר מדי שנים, אבל בכל זאת.
אלוף בצלות ואלוף שום 5348
נו, באמת. מה נאמר?
הבה ונשתוק, משום שהוא מכיר מידע שאנו לא מכירים, ותמך ביציאה מלבנון.
בגין ושרון הכירו מידע שלא היכרנו ותמכו בכניסה ללבנון.
הרב עובדיה יוסף מכיר דברים שאינני מכיר, והחליט לחרף את יוסי שריד.
אני מכיר דברים שאתה אינך מכיר, ואני מתנגד ליציאה מלבנון.
אתה מכיר דברים שאינני מכיר, ואתה תומך ביציאה מלבנון.
והפוליטיקאים יודעים ה-כ-י טוב מה כדאי לעשות, וכדאי להעביר את הדיונים הפוליטיים של 'האייל הקורא' לגן החיות.
ואולי הדיון הוא לא של כ-ו-ל-ם.
בקיצור: אם יש לך דעה, נשמח לקרוא אותה. אם דעתך היא שיש לשמוע לאלוף פיקוד הצפון לשעבר, למועצת גדולי התורה או לאוראקל מדלפי - מלא פיך מים, והזמן אותם להתבטא ב'אייל'.
מה שרון מולדבי קשור לזה? 5350
חברה, לא להגזים.

תחקרו, תקראו, אולי אפילו תלכו לארכיאונים *וחס וחלילה* קצת תצאו מחשיבה דוגמטית אבל הציניות קצת מוגזמת.

ודרך אגב, אל תבלבלו בין תיאוריה למציאות (כבר דיברתי על זה אבל מי מקשיב לי, ככה זה כשאתה פרובוקטור...)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים