חוקה? כשהמצב יהיה יותר טוב, נדבר 533
במצבה החוץ-פוליטי והפנים פוליטי של מדינתנו הקטנה והמפורקת לגורמים ראשוניים,
חוקה היא לא הדבר!
כדי שיהיה יותר טוב, צריך חוקה. 584
אתה אומר "רק לא חוקה", כי אתה יודע שיש גורמים גדולים המתנגדים לה. ומיהם הגורמים הללו? הדתיים, החרדים ואנשי הימין הקיצוני. בקיצור, כל הגורמים הלא-דמוקרטיים של המדינה הזו.

חוקה תאלץ את המדינה להקפיד על זכויות אזרח, וזה בדיוק מה שהאנשים האלה לא רוצים. חוקה תמנע את השלטת הדת על המדינה, והדבר מרגיז אותם. חוקה תקבע שוויון בין האזרחים, ואין דבר שמפחיד אותם יותר.

בקיצור, כדי לקדם את הדמוקרטיה (דבר שיצריך את שבירת הלגיטימציה של הגופים הלא דמוקרטיים), אנחנו זקוקים לחוקה. ברור שהם יתנגדו לה. השאלה היא מה המחיר והאם אנחנו מוכנים לשלם אותו. בלי חוקה, אף פעם לא תהיה כאן דמוקרטיה.
כדי שיהיה יותר טוב, צריך חוקה. 587
חוקה היא מערכת של חוקי יסוד המסדירה את ייחסי הגומלין בין מוסדות השלטון, החוקה מביעה את אופי המדינה ואת דמותה.
אין לשכוח כי החוקה ודאי תצטרך לאחד סביבה קואליציה רחבה. אין ביטחון בכך שהחוקה שתצא בסוף מתחת ידיה של הרשות המחוקקת לא תהיה קיבוע והנצחת המצב הקיים, שלפחות לגביי רחוק מלהיות משביע רצון.
ניתן לראות לדוגמא את הפשרנות בחוקי היסוד עד היום. למרות שנחקקו (בכנסת ה-‏12 בעיקר) חוקי יסוד המגנים על זכויות בסיסיות, ההתנגדות של המפלגות הדתיות (מעבר לכך שעיכבה במידה רבה את קבלת החוקים), גרמה לפשרות מסוימות בחוקים אלו.
לדוגמא חוק יסוד כבוד האדם וחרותו (1992)אינו מבטל חקיקה קודמת, וכך "ניצלו" כל החוקים העוסקים בנישואין ובגירושין. אגב, חוק זה אינו משוריין, שכן המפלגות הדתיות בעזרת הימין הקיצוני התנגדו גם לרעיון השריון (חוק זה למעשה אינו שונה בהרבה מכל חוק רגיל).

אי אפשר להתעלם מהמצב הפוליטי הקיים, חוקה שתכתב כרגע, תוך פשרנות רבה, תשקף את הלך הרוח הקיים ולאו דווקא תגן על הדמוקרטיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים