שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536641
אני מבין שהסכנה העיקרית בהתחממות כדור הארץ היא עליית פני הים (בגלל המסת קרחונים), וחיסול שטחי מחיה רבים כך.
כיוון שתופעת ההתחמות קיימת כבר למעלה ממאה שנה (כפי שלמדתי מהגרף שהביא ראובן), האם נעשתה בתקופה הזאת במקביל למדידת הטמפרטורה גם מדידת גובה פני הים ונצפתה עלייה ?
עלה בדעתי איזה שהוא רעיון שטמפרטורה גבוהה מביאה למעבר יותר מיים למצב אדים בתוך האוויר, וזה אולי מאזן את עליית פני המים. אז אולי נוצר מין שיווי משקל כזה שגורם לכך שבכלל אין סכנת הצפה . . .
מישהו ראה התייחסות לרעיון הזה באיזה שהוא מקום ?
שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536644
הנה מה שקורה כשיש יותר מדי אדים:
לגבי גובה פני הים: http://en.wikipedia.org/wiki/Current_sea_level_rise
שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536646
גרף עליית פני המים די מפתיע.
זה כמעט קו ישר שאינו עוקב כמעט אחרי השינויים בטמפרטורה שבה יש עליות וירידות.
והוא כשלעצמו לא כל כך מדאיג. אז בעוד מאה שנה יצטרכו לחלוץ את הנעליים כמה מטרים קודם לפני שטובלים את הרגלים בים. בעייה של בני בני הנינים שלי. . .
שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536648
>> אני מבין שהסכנה העיקרית בהתחממות כדור הארץ היא עליית פני הים (בגלל המסת קרחונים), וחיסול שטחי מחיה רבים כך.

עליית פנה הים הוא אחד התוצאים של התחממות גלובלית שמציינים ראשונים, אולי בגלל שקל לתפוס את המשמעות: איים מאוכלסים מסוימים למעשה יוצפו, וקל לתפוס ולהפנים את המשמעות.

אולם מבחינת התמונה הגדולה, עליית פני הים כשלעצמה‏1 רחוקה מלהיות התוצא המזיק ביותר של ההתחממות.

הבעיה העיקרית, ואחת הנקודות שהמכחישנים מתעלמים ממנה תדיר היא זאת:
טווח הטמפרטורות על פני כדור הארץ, כשדוגמים בכל המקומות, העונות, ושעות היממה הוא בפרישה של מעל מאה מעלות צלזיוס.

ההתחממות הגלובאלית היא בממוצע, לא נקודתית.
כשהטמפרטורה הממוצעת עולה במעלה, אין להבין מכך שהממוצע בכל מקום עולה במעלה. המערכת האקלימית של הפלנטה היא סבוכה ומורכבת, וכשממוצע עולה במעלה, ההתנהגות כולה משתנה, כלומר יהיו מקומות רבים בהם הממוצע יעלה בהרבה יותר ממעלה, ולעומתם מקומות רבים בהם הממוצע ירד (גם כאן בהרבה יותר ממעלה).
מעבר לכך, התפלגות הטמפרטורה לאורך העונות בכל מקום תעבור שינוי, כלומר יהיו מקומות בהם התפלגות הטמפרטורה תיעשה קיצונית יותר (יום\לילה וקייץ\חורף) ולעומתם מקומות אחרים בהם השינויים דווקא יתמתנו.

במילים אחרות: למרות שמבחינה גלובאלית וממוצעת מדובר בהתחממות שנמדדת במעלות ספורות, הרי שבאופן לוקאלי מדובר ב*שינוי* שבהרבה מקרים יהיה משמעותי הרבה יותר מ 1-2 מעלות.
כמובן שכתוצאה משינויי טמפרטורה אלו צפויים גם שינויים קיצוניים לא פחות בדפוס המשקעים - כמה, איפה ובעיקר מתי.

וכאן מגיעים לשורת המחץ: התוצאה הצפויה של כל השינויים הללו היא הפרעה קולוסאלית בתפוקה החקלאית העולמית, שיכולה בקלות לשלוח את העולם לתקופה חסרת תקדים של רעב, מגפות ומלחמות.

מי שחושב שהבעיה אתה יצטרך העולם להתמודד היא עליה בכמה סנטימטרים של פני הים והשאלה איך להציל את שכיות החמדה של ונציה, או איפה לשכן את ההולנדים עם נעלי העץ שלהם אחרי שארצם תוצף פשוט שוגה באשליות.

1 מובן שבמידה ולעליית פני הים יש משמעויות נוספות על השינויים האקלימיים הצפויים, אז היא חלק אינטגראלי של הבעיה
שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536658
יש מדענים שחוששים שהמסת הקרחונים ועליית פני הים יכולה לשבש את מערכת הזרמים באוקיינוסים, בין היתר לחסל את זרם הגולף על ההשפעות הקשות שעלולות להיות לכך. בגלל זה אתה יכול להתקל בתחזיות שמנבאות את חזרת תקופת הקרח .
שאלה למאזינים (סקרנות גרידה ללא כוונות נסתרות) 536704
עצירת זרם הגולף היא בהחלט אחת הסכנות הממשיות של ההתחממות, והיא אכן תוצא אפשרי של המסת הקרחונים (אם כי עד היכן שהבנתי מגעת אין כאן קשר לעליית פני הים, אלא לתפקידה הישיר של כיפת הקרח הקוטבית במנוע התרמי שמניע את הזרם). מה שאמרתי הוא שעליית פני הים *כשלעצמה* אינה הבעיה החמורה, אלא שינויים אקלימיים אחרים, כשעליית פני הים כן או לא משמשת חוליה בשרשרת.

להולנדים שמולדתם תוצף נוכל למצוא מקום בעליות הגג שלנו, אפילו עם נעלי העץ שלהם: אנחנו הלא חייבים להם מאז אנה פראנק.

לעומת זאת עם הערעור בתפוקה החקלאית העולמית (וכאן עצירה אפשרית של זרם הגולף בהחלט מהווה גורם מכריע) אין לנו כלים להתמודד. גשמי ברכה בסהרה לא יפצו על בצורת באַיוֹוָה: אין בסהרה תשתיות חקלאית שיוכלו להפיק תועלת.

הכוונה בדוגמה זו צריכה להיות ברורה: אין הכוונה שאני *יודע* שיהיו גשמים בסהרה או בצורת באיווה. הכוונה היא שגם אם כמות המשקעים העולמית תשתנה רק מעט בממוצע גלובאלי, צפויים שינויים חריפים ביותר ב*משטר המשקעים* ומשטר הטמפרטורות בהרבה מאד נקודות לוקאליות, והתוצאות האפשריות מפחידות מאד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים