הזדמנות נוספת למילואמניקים 53798
שבין קוראי האייל לשקול האם ברצונם להמשיך ולציית לממשלת הכיבוש והרצח הזאת ולהיענות גם לצו הקריאה הבא שיקבלו.
הזדמנות נוספת למילואמניקים 53800
שבין קוראי האייל לשקול האם ברצונם להמשיך ולציית לממשלת מניעת-הפגיעה-באזרחים הזאת ולהענות גם לצו הקריאה הבא שיקבלו.

נו באמת. מודיעים מראש למשטרה הפלסטינית על הכניסה הצפויה, מפנים את האנשים מבניין הטלויזיה הפלסטינית. להמשיך עם הרשימה?

לו הצד שכנגד היה נוקט בשיטות דמויות IRA, שנהג להודיע לפני פיגועים על מיקום הפצצות כדי שניתן יהיה לפנות את האזרחים אך הסיכוי לנטרול יהיה נמוך (כלומר, השגת המטרה התעמולתית בלי פגיעה בחפים מפשע) הייתי עוד איכשהו מבין. אבל ככה? מישהו זקוק לכפית גדושה של בחינה עצמית.
הזדמנות נוספת למילואמניקים 54101
לפני מספר ימים היו לי חילופי דברים עם גלעד בעניין הIRA. לאחר תשובה נמהרת משהו, החלטתי לבדוק שוב, יותר לעומק את אופי הפעולה של הארגון, בתור אחד שחושב שהאמצעים בהם משתמש ארגון כלשהו מעידים לבסוף על המטרות האמיתיות שלו ועל האפשרות להגיע להפסקת האלימות.

ובכן, ישנם שני ארגונים, IRA ו RIRA שהוקם ב97. אנמם נכון הוא שהRIRA מורכב מאותם אנשים שפרשו מהIRA, אולם, מסתבר שאופי הפעולה של הRIRA שונה באופן מהותי. הIRA היה מאז ומתמיד ארגון טרור שפגע באזרחים לרוב. הRIRA שפועל למעשה מאז 97 נוהג באופן קבוע להודיע על המטענים אותם הוא מטמין בדר"כ בריכוזי אוכלוסיה אזרחית. ברוב המקרים מספיקה המשטרה לפנות את האזרחים והמטענים מתפוצצים ללא נפגעים. עם זאת דווקא הפגיעה הגדולה ביותר בתולדות הסכסוך בצפון אירלנד היה על ידי הRIRA, כשהודעת האזהרה הטעתה את המשטרה במיקום המטען ב100 מטר, כך שהאוכלוסיה האזרחית פונתה בדיוק למקום הפיצוץ. התוצאה הייתה 29 הרוגים ועשרות פצועים. לא ידוע האם ההטעייה הייתה מכוונת.

לסיכום, הנקודה אותה רציתי להבהיר היא, שיש להתייחס לRIRA כארגון נפרד, כל עוד אופי הפעולה שלו שונה, למרות שיש לקחת בחשבון שמדובר בעניין טקטי, ולבחון זאת לאורך זמן. הארגון פועל באופן שונה כנראה בגלל התנגדות של האוכלוסיה עליה הוא נתמך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים