שלום, חברים 541134
האתר הזה שינה את חיי.

תכננתי את האתר עבור דובי לפני כתריסר שנים: הייתי אז סטודנט לקראת סיום התואר הראשון, ודובי, אם זכרוני אינו מטעני, היה עדיין חייל בסדיר.

זו היתה פיסת התוכנה הגרועה ביותר שכתבתי מימי. תוכנה שנכתבה על מערכת-הפעלה שלא הכרתי, עם טכנולוגיות שלא הכרתי, בשפת תכנות שלא הכרתי; והתוצאה היתה זוועתית. לכל מי שמקווה שקוד המקור ישוחרר לחופשי בדרך זו או אחרת: תשכחו מזה. יש לי מוניטין להגן עליו.

זו היתה גם פיסת התוכנה הטובה ביותר שכתבתי מימי. כתבתי תוכנות אלגנטיות יותר. כתבתי תוכנות שימושיות יותר. כתבתי תוכנות שהשתמשו בהם הרבה יותר אנשים (לא חוכמה, במקום העבודה הנוכחי שלי‏1). אך מימי לא כתבתי תוכנה שהשקעתי כל-כך הרבה זמן בשימוש-אישי בה, ושהשימוש בה השפיע עלי כל-כך. לא התוכנה עצמה, כמובן, אלא התוכן שיצקו לתוכה אחרים; כל משתתפי האתר לדורותיהם. יותר מכל דבר אחר כמעט, המקום הזה גרם לי *לחשוב*, לפקפק בהנחות היסוד שלי, ללמוד מאחרים. להכיר אחרים. להעריך אחרים. הכרתי כאן חברים חדשים; למדתי להכיר טוב יותר חברים ישנים; השפעת האתר על חיי לא תסתיים אחרי שנכבה את האור.

לפני תריסר שנים, אני הייתי סטודנט; דובי היה חייל, ולאחר מכן סטודנט אף הוא; מרבית העורכים שהצטרפו למערכת מאוחר יותר היו גם הם במצב אישי דומה. ואז הגיעו החיים האמיתיים. דובי עדיין סטודנט, אבל אני כבר לא, וכך גם מרבית העורכים האחרים. הזמן הפנוי הולך ומתמעט; ואת מה שנשאר מקדישים, באהבה רבה, לדברים אחרים (אשה, ילדים...‏2). וללא תשומת-לב הולמת, האתר קמל והלך, עד שלא יכולתי לסרב עוד לבקשת העורכים לסגרו.

אל תראו זאת כתלונה - אני עצמי פרשתי מעריכה לפני ארבע-חמש שנים (אולי יותר? מי זוכר), ואיני יכול אלא להודות לכל עורכי האייל, בעבר ובהווה. אבל זהו: הזמן שהושקע באתר פשוט לא הצליח להחזיק אותו מעל המים. בעולם אידיאלי, היינו יכולים לפרסם שנים-שלושה מאמרים בשבוע, ועדכון חדשות כמעט מדי יום. דם חדש של קוראים יכול היה לרענן את הדיונים ולהוציא אותם מהלולאה שנקלעו אליה. אבל זה לא קרה. נסיונות לגייס עורכים חדשים נכשלו ברובם (ותודה לכל אלה ש*כן* הסכימו!), עד ש... זהו.

קצת מוזרה לי, הסגירה הזו. בחדר העורכים עוד שוכב סקר עתיק שהצעתי לפני כמעט שנתיים, והוא עדיין רלוונטי‏3. מאמרים חדשים המשיכו לטפטף למערכת עד אתמול ממש (בקצב אפסי, יש להודות). אבל... די. אפילו על העיצוב החדש, שניסיתי "להרים" לפני שנה‏4 , כבר ויתרתי. בעצם, הרגע בו הפסקתי לעבוד על העיצוב הזה – שכבר היה מוכן ברובו – היה הרגע בו הצלחתי להודות, ביני לבין עצמי, שזמנו של האתר כבר תם.

ולסיום, תודה.

תודה לכל העורכים. לחלקכם זכיתי לקרוא "חברים" הרבה לפני ימי האייל (בתקופה ש"חבר" לא היה משהו מ"רשת חברתית"). אחרים הפכו לחברים של ממש רק לאחר שנפגשנו כאן באייל, והקשר, אני מאמין, ישאר הרבה אחרי שהאתר ישכח. חלק אחר, לצערי, הכרתי אך בקושי, "וירטואלית" בלבד. תודה לכולכם.

תודה לכל הכותבים. תודה לכל המגיבים - אלה שצדקו, ואלה שטעו, אלה ששכנעו אותי בצדקתם, ואלה שהרתיחו אותי בטעויותיהם. תודה לכל הקוראים.

תודה, ולהתראות.

------------------------------
1 +דרושים.
2 אגב, מספר העורכים/עורכות שנישאו מאז התחילו לפעול באתר קטן באחד ממספר טקסי הנישואין שנדרשו לשם כך, למרות שכולנו נשאנו בטקס.
3 מה דעתך על האפשרות לשלוח חייל למשימת התאבדות: גרימה ל"תאונה" שתוביל לפיצוץ במתקן גרעיני באיראן? (איש כמובן לא ידע על גבורתו של החייל, משום שהפיצוץ יראה כתאונה במתקן.)
4 Sneak preview – זהירות, כאן (פעם) בנו: http://www.haayal.co.il/?force_skin=ten
שלום, חברים 541168
לגבי הזמן שמתמעט והולך בגלל משפחה ועבודה- חכה שתצא לפנסיה, יש סיכוי שהאתר יחזור ובגדול
שלום, חברים 541175
"לכל מי שמקווה שקוד המקור ישוחרר לחופשי בדרך זו או אחרת: תשכחו מזה. יש לי מוניטין להגן עליו." יש סיכוי לשחרר העתק של החלק הפתוח (ז"א המאמרים והתגובות לא הססמאות וכתובות הדוא"ל) בבסיס הנתונים לקהל הרחב לפני שאתם מכבים את האור?
שלום, חברים 541180
וחשוב עוד יותר - מה בעצם גודל כל החלק הזה של מסד הנתונים?
שלום, חברים 541194
238,220 תגובות ב-‏1,066 דיונים.
229,969 תגובות ב 1,652 מבזקים.
57,673 תגובות ב 258 סקרים.

[מן הארכיון]
שלום, חברים 541196
יותר פשוט - 541,194 תגובות.
שלום, חברים 541197
מדמ''חניקים אוהבים שמדברים אליהם בבייטים.
שלום, חברים 541198
את המשימה המעייפת של חישוב אורך תגובה ממוצע, הכפלתו במספר שהבאתי ‏1, בערך ‏2, וב-‏65,536 ‏3, אני אשאיר למדמ"חניקים.

1 המספר מתגובת האלמוני כנראה כולל גם תגובות שהוסרו. לא ככה טל ?
2 יש להוסיף לפחות 124 תגובות.
3 לא ככה טל ?
שלום, חברים 541199
סליחה, ביקשת בבייטים.
להערכתי כ-‏0.5GB, ובכל מקרה לא יותר מ-‏1.
שלום, חברים 541204
שמרתי לי העתק‏1 עם תוכנה להורדת אתרים, ~1.6GB שהופכים 800mb לאחר אפשור דחיסה בדיסק (אני מניח שבזיפ זה יהיה עוד פחות).

1 פתרון די מסורבל, שכן צריך לשמור רק את הארכיון ואפשרות החיפוש נעלמת. חשבתי לאנדקס מחדש עם גוגל דסקטופ.
שלום, חברים 541251
מה שם התוכנה? עם DownThemAll, הדפים יורדים יפה (אם מכריחים להשאיר רק את פרמטר id), אבל קישורים פנימיים לדיונים אחרים מתים. האם למישהו יש רעיון כיצד להחזיר את הקישוריות?

אני חושב שלגוגל דסקטופ יש מגבלת גודל כלשהי על הקבצים שהוא טורח לאנדקס. אולי ניתן לפצל את הארכיון. בנוסף הרבה מהקוד מוקדש לעיצוב של כל הודעה. האם כיווץ דואג להחליף את הכפילויות הללו?

ואם זה בכל זאת דורש קצת יותר מטריקים, אולי המערכת יכולה לספק את האתר להורדה או על גבי dvd, אפילו בתשלום?
שלום, חברים 541284
winhttrack, כאשר הגדרתי את שלושת חלקי הארכיון להורדה והגבלתי את העומק לשתים (העמוד המקורי וכל מאמר פעם אחת, על כל תגובותיו).

זה באמת הורג קישורים פנימיים, אבל לא נראה לי שתהיה בעיה עם גוגל, זה מפצל להרבה קבצים.
שלום, חברים 541202
אורך התגובה הממוצע הוא הנתון הבעייתי כאן.
שלום, חברים 541207
נכון. קשה לאמר מה ייחשב "מדגם מייצג" של תגובות. עשיתי הערכה של 50 תווים - אתה מוזמן לבדוק אותי. עכ"פ סדר הגודל של כלל ההבלים הוא GB.
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541219
הדיון הפופולרי ביותר, כידוע, הוא "טרחנים כפייתיים במתמטיקה" - עם 8,131 תגובות. משתרכים הרחק מאחור "החיים עלי אדמות - התפתחות באקראי?", עם 3,325 תגובות ו-"מאבק עוטף ישראל" עם 3,251.
אותו מאמר של טל כהן זכה גם בתואר הנכסף - המאמר בעל המספר הראשוני הגדול ביותר של תגובות.

עד 26/07/02 פורסמו 533 המאמרים הראשונים וזכו ל 68,088 תגובות.
533 המאמרים שבאו שאחריהם נהנו מ 170,132 תגובות.
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541224
רגע, זה אומר שניצחתי בהתערבות באופן רשמי וסופי!
אם כך, אני משנה דעתי מיד ובדיעבד - יש לסגור את האייל, ויפה שעה אחת קודם!
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541226
מה שלא ניתן לאמר על רעי לשירשור - תגובה 437024.
למעשה "רק" 35 דיונים, 27 מבזקים ו-‏6 סקרים עברו את רף ה-‏1000.
6 הסקרים עשו זאת בדוחק - מובלים ע"י "מינויו של השופט דרורי לעליון הוא:" עם 1,730 תגובות.

בדיעבד, ההימור שסקר פלוני יעבור את אלף התגובות נראה הרפתקני - מתוך סך 2976 הפרסומים באייל, 57% קיבלו פחות ממאה תגובות, 40% זכו ל 100-1000 תגובות, ורק 3% נהנו מיותר מכך.
שלום, חברים 542431
עדיין לא פגשתי מתכנת מוערך שגאה בקוד שהוא כתב לפני עשר שנים.

למען האמת אם אני צריך לרשת קוד של מישהו שגאה במשהו שהוא כתב לפני עשר שנים, אני מתחיל לפחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים