חבל. 541157
אני קורא פה ומגיב מזה- 4-5-6 שנים, לרוב באמת פסיבי, אבל לפעמים גם אני אקטיבי בדיונים.

ראשית - תודה לכל העורכים באשר הם, ותודה לכותבים. מילאתם את חיינו בעושר שלא יאומן.

לטל- הנה הוכחה שלא משנה איזה "פורמט טכנולוגי מזוויע" אתה יוצר, העיקר הנשמה והתכנים שבתוכו. זה נכון שבתוך ים הפלאש שמסביב הפורמט של האייל די פרימיטיבי, אבל הוא מכפר על כך בעושר הבלתי נדלה, במגוון המשתמשים ובחוק הבלתי כתוב שמופיע מתחת ללוגו: הבע את דעתך (ונמק אותה!), אבל עם תרבות דיון.
זה באמת מקום שבו אתה יכול לראות חדשות ולהשתכנע שאתה השפוי היחיד במדינה שבה כולם פסיכים (או איך חבר שלי אמר אחרי שקיבל רשיון? קשה שלא לקבל תסביך רדיפה אחרי נסיעה בערים בישראל - אין ספק שיותר מדי אנשים רוצים להרוג אותך), להיכנס לאתר ולראות שגם אם לא כולם מסכימים איתך, הרי שיש עוד כמה מוזרים שמוכנים לדון איתך על משהו ולא ישר לשלוף סכין (או מצלמת וידאו).

באמת חבל - כמו שכמה פה אמרו - נראה לי שעכשיו כבר אין כל כך סיבה להיכנס לאינטרנט (חוץ מלחפש פתרונות לתוכנות שלא עובדות).

האייל היה מקום לקרוא דעות אינטילגנטיות של אנשים בנוגע לחדשות - מעין טוקבקים, אבל טוקבקים "של עולם אידיאלי" - ללא קללות, מרחיבי דעת, עם אפשרות לדיאלוג.

גם המאמרים והסקרים היו מעניינים ברובם - מקום להיכנס ולקרוא דיונים שנערכו לפני שמונה שנים על סוגיות שהן רלוונטיות עבורי רק היום.

האייל הוא חלק משגרת יומי, וחבל שהיא מזדעזעת חמורות ככה פתאום.

זה פתאומי ולא פתאומי - גם אני מודע לדלדול שקיים במאמרים ובעדכוני החדשות בזמן האחרון, כך שזה לא מפתיע מאוד (אך כיוון שהזמן האחרון הזה ארוך היה, בכל זאת זה קצת פתאומי). מצד שני, אני מצטער אם אני קצת בוטה, אבל זה מעגל שמזין את עצמו (פידבק חיובי) - אתה נכנס לאייל ורואה ששום דבר לא השתנה, אז תדירות הכניסה והתגובה אליו יורדים, אז יש פחות מה שיתחדש ו-so on ו-so on. מעולם לא ראיתי מודעות דרושים עורכים/כותבים (לפחות לא זכור לי בשנתיים האחרונות) ואני מאמין שהייתי נענה אם הייתי רואה (ואין צורך להוכיח לי שהיו - כנראה שהיו ולא שמתי לב. חבל) - אבל בסופו של דבר לעורכים יש חיים מסתבר, וזכותם לרצות לפרוש.

לגבי תחליף - אני לא כל כך אופטימי. גם אני הייתי שמח אם האתר היה נשמר גם במתכונת תגובות על חדשות, כי גם זה משהו, וגם כי אני לא מתרגש מבלוגים כתחליף לאייל. כי בלוג זה דבר נחמד (וגם אני מתחזק איזשהו בלוג נטול צופים אי שם בבלוגוספירה), אבל זה מדיום שונה לחלוטין - בבלוג עומד בעל הבלוג לבדו מול קהל מצומצם של מקסימום כמה עשרות, ומנסה במיטב כוחותיו "לקלוע לטעמם", ללא דיון מעמיק-אם כי קנטרני, ללא גיוון כותבים וכו' וכו'.

אולי יש מקום להקים מעין "בלוג-על". כזה שירכז קישורים לבלוגים, ובו קבוצה של אנשים יכתבו מאמרים מדי פעם (או מתוך הבלוגים שלהם שיקושרו בצד, או חדשים, ובו יהיה אפשר לכתוב תגובות. נו, על מי אני עובד - מעין חיקוי צ'יקמוקי לאייל (אם מישהו מוכן להרים את הכפפה הביצועית אשמח, היכולת הביצועית שלי בעולם זה מסתכמם בלפתוח בלוג בישראבלוג, אבל אשמח לתרום בצד התוכן, העיצוב, הניהול או מה שזה לא יהיה).

היו שלום, ותודה על הדגים, אנשים יפים.
חבל. 541193
"אולי יש מקום להקים מעין "בלוג-על". כזה שירכז קישורים לבלוגים, ובו קבוצה של אנשים יכתבו מאמרים מדי פעם"

יש כזה - "רשימות" ‏1. וגם הוא נסגר בימים אלה.

אוף.

חבל. 541195
וגם גרייפס, שהיה קצת יותר מוצלח, נסגר‏1, ובלוגלי מאיים להסגר‏2.

חבל. 541201
רשימות הוא לא אגרגטור של בלוגים, הוא סתם פלטפורמה שמאפשרת פתיחת בלוגים (כמו ישראבלוג). למרות שהיו שם פה ושם הברקות (כמו הבלוג של עידן אלתרמן‏1), אתה לא תמצא אותי מזיל עליו דמעה - רוב הכותבים שם נמנו על קהילות השמאל הפחות ציוני ונהנו בעיוורונם לשפוך את חמתם על המיינסטרים, ואפילו לא עשו את זה בצורה מנומקת או משכנעת אלא סתמית.

אין לי דוגמא לדבר כזה בעברית, כיוון שהיחידים שאני מכיר שפועלים ככה הם אתרים של בלוגרים לבנוניים שכותבים בלוג במשותף בקבוצה של כ-‏15 איש (מעין שריד (שאני קורא פעם בחצי שנה) למידע שחיפשתי אי שם במלחמת לבנון השנייה בין ההפגזות).

חבל. 541208
תמיד יש את פורום ארץ הצבי...
חבל. 541211
אם זו היתה אמורה להיות עקיצה, לא קלטתי, כיוון שאינני מכיר את הפורום ההוא.

(נכנסתי הרגע, ושני הדברים הבולטים שקלטתי ברושם ראשוני הם עיצוב מזעזע וכואב לעיניים וריבוי כותרות צועקות עם גוון פוליטי-ימני משהו. אם זו העקיצה (כתגובה למה שכתבתי על רשימות) - הרי שלפי התרשמותי(הדלה, הייתי עסוק בקריאת דברים לא פוליטיים ויותר מעניים באייל), אתר רשימות הפך (לצערי) למעוז השמאל הלא-ציוני, מעין מקבילה לערוץ 7 ובשבע שמייצגים את הימין היותר "נוער גבעות". ואני? אני כולה אזרח ציוני קטן ופשוט עם דעות מרכז-שמאל שלא חושב שיש טעם להיות צעקן סתם בשביל הכיף).
חבל. 541215
לא עקיצה לך, אלא רפרנס להיסטוריה של האייל - פורום ארץ הצבי הוא מעין ספין-אוף של האתר, שהוקם על ידי כמה אנשים שפרשו מהאייל (לא נכנס לנסיבות סביב הפרישה, רק נגיד שזה היה בגללי). הוא אכן הפך לאתר מרבץ ימני בעיקרו, ולא נכנסתי לשם כמעט אף פעם (למעט רגע לפני פרסום התגובה הקודמת, כדי לוודא שהוא אכן עדיין קיים).

מכיוון שאתמול גיליתי שהדעות הפוליטיות שלי כרגע תואמות יותר מכל את אלו של בל''ד, אני מעדיף כרגע שלא להכנס לדיון בנושא כן-ציוני לא-ציוני. אסתפק באמירה שחרף העובדה שלעיל, אני עדיין רואה בעצמי ציוני.
חבל. 541223
מה קרה אתמול? והאם זה קרה אצלך או אצל בל"ד?

_________________
ברקת, מנותקת.
חבל. 541234
אני עובד על מאמר, ולצורך העניין קראתי כמה טקסטים, ביניהם ראיון עם ח''כ זחאלקה, ומשם זה הוביל אותי לעוד כמה פרסומים שלהם. לפחות על בסיס הפנים שהם מראים לציבור דובר העברית, אני מסכים עם העקרונות שלהם יותר מאשר עם כל מפלגה אחרת.
חבל. 541235
כולל זכות השיבה?
חבל. 541236
זכות השיבה היא גולם שכל אחד רואה בדרך אחרת. כדי לייצר איזו שפה משותפת כדאי לשאול שאלות קונקרטיות -ממוקדות. למשל לשאול את זחלקה האם בזכות השיבה הוא מתכוון לחזרתם של תושבי בלד א-שייך לבתיהם ופינוי היהודים שגרים שם (בלד א-שייך=תל חנן). יש לי ניחוש מסויים מה הוא יענה: לא שצריך לפנות את תושבי תל חנן.
חבל. 541237
תגיד, אתה אשכרה רואה 10 מיליון פלשתינים חוזרים לכאן?
ואיפה תשכן אותם?

ויש לך, במקרה, אזרחות זרה?
חבל. 541252
הוא שאמרתי. בכל עניין זכות השיבה יש הרבה ניפוח והפחדה עצמית. ביילין התייחס לנושא והעריך שיחזרו פחות מ-‏100.000 וכמובן לא מה שכרוך בפינוי ישובים. הדברים כבר נידונו באופן לא רשמי וברור גם לפלסטינאים שהפתרון לבעיית הפליטים יהיה בנוי מהכרה בחלק שלנו בהווצרות הבעיה ומפיצויים. אפילו אם הפלסטינאים יכריזו שלא יחזור אף פליט, תהיה התנגדות ענקית וזעקות שבר על קץ מדינת היהודים. ינסו לקשור את העניין לרכוש היהודי בעירק, במצרים ואני מקווה שגם לא במרוקו ובאירופה המזרחית והמרכזית. יהיה צורח כמובן להתייחס לבעיה של הנפקדים הנוכחים.
חבל. 541260
באמת צריך לקשור את העניין לרכוש היהודי בעיראק, במצרים, בסוריה ובלבנון.
חבל. 541263
זה כמו לקשור את עצמך לעמוד הפינה כדי שבשום אופן לא תוכל להגיע למרכז. קח מהמדינות שמנית את הקיצונית ביותר והענק לה זכות וטו על כל תהליך. כדי שתהיה בטוח יותר שמא הקיצונית הזאת עוד תסכים ואז לא תהיה לך ברירה אלא להגיע להסכם, אני מציע שתצרף גם את תימן ואם יסתבר שהיו יהודי איראן שנטשו שם רכוש, הרי לך מסגרת בטחון מפני אפשרות של הסכם שלום שיסכן את ארצישראל.
חבל. 541240
בצורה מוגבלת משהו, לפחות בטווח הבינוני. אני חושב שגם הערבים מודעים לכך שאי אפשר לשפוך לתוך השטח הזה מיליוני אנשים בלי שכל המערכות יקרסו. לאף אחד אין אינטרס כזה.
חבל. 541241
(תיקון: צורה מוגבלת *מאוד*).
חבל. 541254
אוקיי, אז ההבדל (המיידי) בינינו הוא שאתה מאמין שלערבים אין אינטרס לגרום לקריסת המדינה, בעוד שאני בכלל לא בטוח. לגיטימי.
חבל. 541255
יש להם אינטרס לגרום לקריסת מדינה שהם עצמם יהיו הרוב בה? למה שיהיה להם אינטרס כזה? (השאלה נשאלת בהנחה שאין לך השקפות גזעניות מסוג "לערבים אין הגיון ומצידם שישרף העולם")
חבל. 541256
יש להם אינטרס לגרום למדינה הנוכחית לקרוס ולהקים במקומה מדינה חדשה, אולי תחת חסותם של השכנים. אני לא חושב שזה חסר הגיון, אלא מונע מאותו הגיון שבגללו הפלסטינאים בחרו בטרור בשנות האלפיים למרות האסון שזה הביא עליהם.
חבל. 541270
הבעייה פה היא פרדוקס הערימה, אם מדינת ישראל תודיע שהגירת ערבים לשטחה מותרת. ונניח שהם יקבלו זכויות אזרח כעבור שנה, אז לרבים מהערבים במרחב שמסביבנו יהיה אינטרס להגר למדינת ישראל, בדיוק כמו העובדים הזרים, רק עם אזרחות, ולמדינה שמדברים בה את שפתם ושפה נוספת קרובה אליה. הערבי הראשון לא יגרום לנזק כמובן, גם לא הערבי המאה אלף, אבל הערבי המליון יהיה כבר בעייתי וה10 מליון יהיה בעייתי מאוד, אבל עד שהתנאים במדינת ישראל לא יתדרדרו לתנאים בשטחים, במצרים או בירדן הם ימשיכו להגיע, וזה יהיה הרבה אחרי היום שבו מבחינתך המדינה קרסה.
חבל. 541273
כי ערבים, הם כמו גרגירי חול - ממש כמו בפרדוקס הערימה! אפשר פשוט לספור אותם, ולא צריך באמת להעניק להם התנהגות מורכבת יותר כמו בני אדם (איפה הם יגורו? האם המהגר השלושים אלף ירצה את המהגר השלושים אלף ואחד? כל הערבים אותו דבר? למי אכפת?! הם גם ככה לא בדיוק בני אדם)
חבל. 541275
מה שיקרוס יהיה לא רק המדינה, אלא כל סיכוי אחר לקיים איזשהו סדר ציבורי בשטח שבין הירדן לים.
חבל. 541276
זה יכול להיות דיון מעניין, אבל כמובן לא כאן.
חבל. 541293
זו בדיוק הטרגדיה - הפער בין מה שהם מראים לציבור דובר העברית ומה שהם מראים לציבור דובר הערבית ומכיר האסלאם.
חבל. 541294
זה מעניין. אשמח אם תוכל להראות לי דוגמה לפער הזה. דווקא הדברים שבמצע שלהם שנוגעים לפוליטיקה הפנים-ערבית נראים מאד מתקדמים וחילוניים להחריד עבור מוסלמי או איש חמולה.
חבל. 541296
זה מה שזכור לי מתקופת הבחירות. מכיוון שבשבועיים הקרובים אין לי את הזמן לנבור בחומרי תעמולת בחירות (כמו גם לכתוב תגובות ארוכות באייל) או לרענן את הערבית שלי (השחוקה גם ככה), זה יצטרך לחכות (אבל אשמח לעשות זאת מתישהו, אם זה ממש בוער בעצמותיך).
חבל. 541297
גם אני אשמח אם תוכל לעשות כן. נחמד להצטייד בתחמושת עובדתית כנגד תומכים עיוורים של כל תנועה שהיא. אני מודה לך מראש.
חבל. 541230
פתחתי אותו כרגע וראיתי את גדעון ספירו ואורי אבנרי. אולי האחרים שם ימניים לגמרי, אבל אורי אבנרי וגדעון ספירו מספיקים
להחזיר לאתר את הכאילו איזון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים