האייל 2 541280
גם עלי נפלה הודעת הסגירה כרעם ביום בהיר וחיכיתי עד שייתם שלב ההכחשה. הרעם – בשל התרומה המשמעותית של האתר למי שהנני עתה. אני מתקשה לחשוב על עצמי כיום, ללא הידע העצום ויכולות הניתוח והטיעון המשופרים שרכשתי באתר. אני מתעצב לחשוב על המבודדים אינטלקאטואלית, כמו גם על המתבוססים בהגיונם הפרטי (+ אולי עוד כמה חברים לשלושה בלוגים מצומצמים אליהם הם מנויים), שעשויים שלא לדעת עוד שאפשר יותר, הרבה יותר. יש לי עוד הרבה דברי רגש וכיבודין לסעיף זה, אבל הדברים כבר נכתבו היטב מעלי ולכן רק אוסיף שעבורי הידע ותרבות השיחה ב"האייל הקורא" היו עבורי יותר מאשר כל שאר מה שקראתי וכתבתי ברשת. כמו אחרים, איני רואה דבר שאפילו מתקרב לפינה איכותית יחודית זו, גם בתקופותיה היבשות.

הרעם הופיע ביום בהיר, שהרי לא התקדרו השמים בעבים בנוסח:
"דרושים עורכי מאמרים נוספים" (למעט מקרה בודד שאני זוכר – דיון 2983)
"דרושים מסנני תגובות עפ"י הנחיות"
"דרוש מימון לאתר לשם שכירת עורך במשרה חלקית למשך חצי שנה"
" האפשרות ליותר מתגובה ביום תיוחד למנויים בתשלום ולמי שפירסמו באתר שלושה מאמרים או שהתפרסם מאמר שלהם באתר בשנתיים האחרונות"
"מעתה יופיעו באתר בעיקר חדשות ופעם בשבועיים הפנייה למאמר לשם דיון בו",
"מי שמאמרו יפורסם, יהיה גם רשאי ואחראי על פסילות התגובות"
או "להמשך תפעול האתר דרושים רעיונות חדשים, ואלו הם האתגרים:..."
אך כאלו לא הופיעו, ולכן הודעת הסגירה אינה רק מעציבה, אלא גם תמוהה.

ייתכן שמי שעשו במלאכה החשובה, ולהם נתונה תודתי העמוקה לעד, נשחקו, או שהם כבר לא מצאו את הזמן למשימה והחלו לראות את המפעל המבורך הזה דרך משקפי מועקתם המתמדת. אולי יש כאן גם חשש מייסדים שמא המתבגר "יבייש" את נעוריו או את אבותיו, הן בצורתו הנוכחית והן בגילגוליו הניסיוניים הבאים בדרך למתכונת בת קיימא. אולי משום כך לא נעשה נסיון מינימלי לגייס את הרצון הטוב והיכולות של קהל האיילים הוותיקים והחדשים החבים כה הרבה לאתר ולמפעיליו.

אני מצטרף ליובל (תגובה 541184) ולאחרים, תוך נכונות לתרום לעניין זה, ומבקש למצוא דרך, או לפחות לאפשר למצוא דרך בדיון זה לשמר ברשת את ארכיון האייל ואת בסיס המשתמשים האיכותי והייחודי שלו, באמצעות גיוס מתנדבים נוספים (אפילו מידי חודש) ו/או באמצעות שינויים מסויימים שהצעתי כאן והציעו אחרים בדיון (כולל דובי, כאן: http://dubikan.com/archives/334). השאלה היא עד כמה מוכנים הנוגעים בדבר לשתף פעולה עם מהלכים כאלו (שימור שם האתר? הדומיין? העברת התוכנה?....).

בכל מקרה, האם יש דרך לקבל את המאגר (גם בתשלום) לשימוש פרטי? אם אוריד את האתר למחשבי באמצעות תוכנה יעודית (המלצות?), האם זה יעצבן את השרת? כבר הסתבכתי עם שרת ביסודי, כנראה על רקע האכלת הסוס שלו (גדלתי באשקלון) ואת הלקח שלי למדתי.

אפופידס
האייל 2 541331
ובכן, יש עמנו כמה וכמה מתנדבים לנסות להציל את האייל הגוסס. אני מצטרף לחבורה הזאת. כישורי העריכה שלי מוטלים בספק, אבל אני טוב בהגהה, ניכוש שגיאות כתיב ופה ושם בהצעות לשינוי מבנים תחביריים (מה שאני לא עושה בקשר לעצמי). גם בניכוש עשבים שוטים אין טוב ממני, מאחר ואני מכיר את המטריה מבפנים. גם מבחינה פיננסית אוכל להרתם אם יהיה בכך צורך.

טל, למרות שפה ושם התעצבנת עלי, בעיקר בתחילת דרכי באייל, אני חושב שהוכחתי לך במעשים את החשיבות של האייל עבורי. השיקול "יש לי מוניטין" בקשר לאיכות התוכנה שלך הוא חסר טעם. אנחנו יודעים שכתבת אותה בתחילת דרכך כמתכנת ואין לנו ספק שהיום אתה עושה שמיניות מסביב לקנוט וריצ'י, וג'ואל ספולסקי לוקח אצלך שעורים פרטיים. בכלל, בעיות של הנדסת תוכנה מעניינות את הסבתא שלנו, וגם זאת רק כשערוץ 99 שובת מפעילות. התוכנה שלך מצויינת מבחינה אופרטיבית, וזה כל מה שחשוב למשתמשים בה. אין שום פלטפורמה לניהול דיונים שאפילו מתקרבת לשלך, ולכן אין שום הגיון בעולם לתת לה לגווע.

צ'יף - אתה בטח כבר מרגיש מחוייב להחלטת הסגירה, ודאי וודאי אחרי שהתחייבת עליה בפומבי ב ynet. ניתנת לך הזדמנות בלתי חוזרת להתעלות מעל השיקול הזה ולעשות את הדבר הנכון, פשוט משום שהוא הדבר הנכון לעשותו. אם לבן שלך נמאס לשחק עם איזה צעצוע אתה בטח לא זורק אותו לפח אם בסביבה יש ילדים אחרים שמעוניינים בו. למה לא תפעיל אותו הגיון בקשר לאייל? וכאן לא מדובר בצעצוע אלא בילד (הרוחני) עצמו. כשיורים לאייל בין העיניים עושים את זה בשביל לאכול את הבשר, או בשביל לתלות את הראש שלו על הקיר או בשביל לקבל עוד נקודות באותו משחק מחשב שאתה מדבר עליו. הריגת האייל הקורא לא מספקת אף אחד מהמניעים האלה.
האייל 2 541337
גם אני מתנדב: אני טוב בנקיון, קפה, ניטור וגם תרומה כספית.
מספיק נימוקים טובים להשארת האייל בחיים כבר ניתנו.

עם זאת, אני יכול להבין את חששם של האבות המייסדים, שאם הם יאבדו כל שליטה, ויעבירו את הטיפול באופן מוחלט ובלתי חוזר לידיים חדשות, אז האייל האיכותי שהם הולידו עלול להפוך למפלצת - שבכל זאת תייוחס להם ותעיב על שמם הטוב.

(לפעמים נראה לי שאם הרצל היה רואה מה יצא מהבייבי הציוני שלו, הוא גם היה יורה לו בין העיניים ומסיים את חייו. מצד שני, כפי שציין רב"י, לא לגמרי ברור של מי החיים האלו).

מכל מקום, ההמשך לא חייב להיות תחת אותו שם ולוגו, אבל לדעתי צריך להיות דומה מאוד מבחינת הפורמט, תקנוני העריכה והסינון. כלומר צריך שחברי המערכת הקודמת ישמשו יועצים פנסיונרים.

אבל דבר ראשון - ולא פשוט - צריך יזם: מישהו שירים את נס המרד, יקים ממשלה/מערכת גולה, ויפרסם כתובת דואל כדי שאפשר יהיה להתנדב ולעזור לו.
האייל 2 541340
יש כאן פער בין עמדת המערכת שטוענת שעבר זמנו של האייל לבין רצונם של המגיבים להמשך ולראייה, תדירות התגובות והדיונים לא פחתה אף פעם. לכל היותר השתנו חלק מהמגיבים הקבועים.

אומרים שהעיתונות הכתובה מגיעה לסוף דרכה אבל עיתונים עדיין קיימים והטיימס הלונדוני מתקרב לשנתו ה250. אם עיתון מודפס יכול לעבור את ה200 שנה אין שום סיבה שאתר יחודי לא ישרוד אחרי עשור אחד בלבד. המיקרה של עין הדג הוא לא תקדים לאייל הקורא כי עין הדג היה תלוי בזוג הליצנים שניהל אותו וכשהם פרשו לא היה להם תחליף. באייל תמיד היתה תחלופה במערכת ואפשר אולי לשנות את רוע הגזירה. צריך לחשוב בצורה יצירתית.
האייל 2 541341
מדהים איך אחרי עבודה קשה ותובענית ביותר, שקיימה במשך תשע שנים אתר נהדר, שעכשיו אני מרגיש מאוד בחסרונו - עדיין ישנם אנשים מכובדים באינטרנט שקוראים לך ''ליצן'' ולא חשים צורך אפילו לנמק.
האייל 2 541342
היי, לפחות לא היה מקארתיזם אפילו פעם אחת בתגובה.
האייל 2 541343
אה, וכמובן - בעין הדג היו, כמעט תמיד, יותר משני עורכים. חוץ מרד פיש ולונג ג'ון, היו שם לפי הסדר וחלקם חופפים: סרין, עכרור השלולית, נמרוד ואדם קלין אורון.
האייל 2 541346
ומתגובתו של השוטה נראה שארז יאלץ להיות תלוי בעוד ליצן אחד אם האייל יישאר פתוח... תגובה 189716
האייל 2 541351
ברגע הראשון לא הבנתי למה אתה מתכוון. במקום להפנות לפתיל, עדיף היה לקשר ישירות לתגובה 189735.
האייל 2 541344
אני מלא הערכה לרד פיש ולונג ג'ון ולפועלם וגם לי האתר חסר. בליצנים התכוונתי לרוח השטות ששרתה על האתר בשנותיו הראשונות ולסיגנון הכתיבה המתחכם שהיה נהוג שם לכל אורך שנותיו.
האייל 2 541348
וואו, אתה אידיוט.

(באידיוט התכוונתי לאידיוט כמו האידיוט של דוסטוייבסקי, שהוא לא אידיוט ופשוט לא מבינים אותו).
כל הכבוד! 541349
המשיכו לנצל את הימים האחרונים של האתר כדי לכתוב תגובות שאחר כך נוכל לקרוא בהם שוב ושוב בנוסטלגיה. אין ספק שפתילים מחכימים כעין זה הם גאוות האתר.
האייל 2 541354
===>"יש כאן פער בין עמדת המערכת שטוענת שעבר זמנו של האייל לבין רצונם של המגיבים להמשך"

כנראה פער כזה באמת קיים אבל לא הוא החשוב. אם הבנתי את עמדת המערכת היא מתמצה ב"עזבו אותי באמ'שלכם. רוצים אתר - תעשו לכם". ואחרי 10 שנים של עבודה חינם, אתה יכול לשאול את עצמך איך זה לא קרה קודם.

הפער שעליו יקום ויפול דבר הוא זה שבין "רצונם של המגיבים להמשיך" לבין "יכולתם של המגיבים להתארגן". ולמיטב הבנתי, שום ציבור לא יכול להתארגן בלי שיקום איש אחד ויארגן את הארגון. (אולי צריך להסתובב בשבילים של בסיסי הצבא כדי לתפוס אחד כזה).
האייל 2 541379
תדירות התגובות והדיונים לא פחתה, תדירות פרסום המאמרים ירדה פי 2. לפי דברי העורכים, הסיבה עיקרית לכך היא שלא נמצאו מספיק מאמרים ראויים לפרסום, לפי אמות המידה שלהם.
אסור להתווכח עם עובדות.
האייל 2 541390
זה נכון שהעובדות מדברות בעד עצמן, השאלה למה אמות המידה לא מצייצות מבושה בכשלונן...
האייל 2 541429
למרות שנראה שהחלטת המערכת היא סופית, חבורת המגיבים המכובדת שהביעה רצון לתרום להמשך קיומו של האייל מרשימה ומעוררת תקווה. אני מצטרף. כישורי עריכה אין לי, אבל אשמח לקחת חלק בתרומה ארגונית, פיננסית או אחרת ככל שתדרש.
האייל 2 541432
כמה דברים, גם כמענה לדוא"לים שקיבלתי היום.
1. אני מקווה שהנוגעים בדבר יגיעו להחלטה חדשה, לאור הבקשות והטיעונים שעלו כאן.

2. נדמה לי שניתן להפעיל את האתר (או דומה לו) במתכונות דינמיות הדורשות הרבה פחות תחזוקה ביסודן, אך עדיין כאלו שישמרו העניין, הקהל (המתחדש) והרמה (לפעמים פחות לפעמים יותר). בהתאם להתפתחויות, אפנה לכמה ממפעילי האתר כדי להבין טוב יותר מה זה אומר לקיים אתר מסוג זה - במיוחד מבחינת השקעת הזמן, עניינים משפטיים וכן עניינים כספיים (אה, ועיצביים, אם יש כאלה).

3. במידה ולאחר מספר ימי מרדף, יחלו סוף סוף כלבי הציד של המתת החסד להדביק את האייל ולכרסם בזנבו עד כדי גדיעת דיון זה, אנסה לשכנע את הבחור מhttp://cafe.themarker.com/view.php?u=190898 לפרסם פוסט, תחתיו ניתן יהיה גם לחוות דעה באשר להמשך.

4. שכחתי בתגובתי הקודמת לציין את נושא הפלטפורמה (כולל ממשק) שטל יצר. לאחר שניסיתי לחשוב על חלופות הבנתי שהיה לה תפקיד מרכזי במה שהאייל הצליח להיות, במיוחד בזכות כמה פיצ'רים יחודיים שלא מצאתי במקומות אחרים (המשך יבוא).
האייל 2 541467
האייל גוסס ומה שמעניין אותך זה לבצע outing?
האייל 2 541474
האמת היא שניסיתי אתמול בערב לפתוח בלוג למטרה זו, אך מסיבות מסויימות הדבר התעכב במשך כמה שעות והסדינים כבר לחשו את שמי.
אז חשבתי, מה רע שיידעו איך נראיתי לפני סדרת הניתוחים הפלאסטיים ותרסיסי השיזוף? האם זה לא עדיף מאשר לגלות בבוקר שהאייל נחסם לתגובות ואז נצטרך לבקש יפה שיתאפשר פירסומו של עוד קישור אחד?
האייל 2 541578
איך נראית כבר ידענו לפני חמש שנים, וכמו שאומרת תגובה 173125 גם השם היה גלוי (אבל אני נאלץ לציין בצער שאת שמה של עדי לא מצאתי מעולם).
ומה פתאום אתה צריך תרסיסי שיזוף? החצי התימני בשביתה?
האייל 2 541591
לא מצאת מכיוון שהוא מעולם לא פורסם באייל.
האייל 2 541593
אז תגובה 173125 היתה שקרית?
האייל 2 542293
החלק שנוגע אלי, כן (שמו של אפופידס אכן פורסם באייל עוד לפני התגובה ההיא).
האייל 2 541632
תימני זה בדיוק עד המותניים, ומערכת TheMarker הורידה מן האתר את הצילומים שמוכיחים זאת.
האייל 2 541587
ניסיתי להגיב לך שם, אבל אי אפשר להרשם לאתר הזה, כנראה שאני לא עומד בסטנדרטים.
אתה אח של אהוד?
האייל 2 541633
הקישור להרשמה הוא זה:
אם זה לא יעבוד אפשר לפנות אליהם (כבר עשיתי זאת וקיבלתי עזרה).
האייל 2 541639
ניסיתי וזה לא מצליח.
אנסה.
האייל 2 541643
בעצם אני יכול לפתוח לך חשבון שם ולשלוח לך את פרטיו. זה יקח לי דקה שלמה, אם בא לך.
האייל 2 541661
אשמח לכך.
צריך פרטים נוספים?
האייל 2 541663
בדוק אימייל.
האייל 2 541671
יופי תודה, עניתי לך בבלוג.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים