אם תלך עכשיו הכל עוד ישאר לי 541408
לפחות כל עוד האתר יהיה קיים כארכיון, הכל עוד ישאר... אבל רק בכאילו, כי (כמעט) אף אחד לא יטרח לקרוא את מאות אלפי התגובות המחכימות (טוב, את אלפי המחכימות ואת מאות האלפים שסתם נהנינו לקרוא ולכתוב כאן). הדיונים האלה לא יעניינו אם הם יהיו רק מוזיאון לקהילת מגיבים שצמחה, פרחה ונעלמה במחי סגירת שאלטר. אם נחזור רגע לנתן יונתן, ראיתי פעם חוף כזה שנחל עזבו: פורום שהיה מלא בדיונים מרתקים, אבל בשלב מסוים נעזב על ידי מיטב כותביו והיום כל החומר נגיש אבל איש אינו קורא בו. אפילו הייתי בין המנהלים בפורום ההוא (יתכן שפורמלית אני כזה עד היום), אבל כשאני מזדמן לשם מדי פעם אין לי אלא להניד ראש בצער. חשוב שהתוכן ישמר בכל זאת, אבל גם למי שכתב כאן (ובוודאי למי שלא ועשוי להתגלגל לכאן בעתיד) זה כבר לא יהיה זה תוך זמן קצר להפתיע.

הייתי כותב כאן מה היה האייל בשבילי בחמש השנים האחרונות, אבל רבים כבר כתבו את זה מעלי - ורבים מהם בכשרון רב משלי. בחודשים האחרונים התנתקתי במודע כדי להשאיר קצת זמן לעיסוקים אחרים, ולפני כן התקנתי במיוחד תוסף שיחסום לי את הגישה לאתר בשעות העבודה שלי; כתבתי כאן, כנראה, הרבה יותר מאלף תגובות. העובדות האלה עשויות לרמוז למקום שהאתר הזה תפס בחיי, אבל, כמובן, לא יכולות להעיד על ההשפעה הרבה שהיתה לדיונים כאן עלי. קשה לחשוב שזו עלולה להיות התגובה האחרונה שלי כאן; הרי גם כשהתנתקתי ידעתי היטב שאשוב (מה גם שזה כבר קרה פעם-פעמיים), והמתנתי לפעם הבאה שבה אכנס לאתר ואתפתה רק להגיב תגובה אחת באותו שילוב של חרדה וציפיה שמאפיין כל אלכוהוליסט שמנסה שוב להגמל.

ומה עכשיו? אני שותף מלא לדעותיהם של כל מי שכתבו שיהיה זה בזבוז שאין לו כפרה לפזר את הקהילה הזו ולהרדים את האייל (לא כדור בראש, חלילה). אני גם מוכן לסייע בכל שידרש כדי להחזיק את האתר בחיים - בין בזמן (כשהייתי מנהל באתר שהזכרתי היתה לנו תורנות של ערב בשבוע שבו המנהל התורן היה צריך לנכש עשבים שוטים, והייתי מוכן לתרום משהו מעין זה כאן), בין בכסף ובין ביכולות תכנות-הרשת המוגבלות מאד שלי. אם תצליח להתארגן כאן איזושהי קבוצה שתמשיך את קיומו של האתר אשמח להצטרף ולסייע.
אם תלך עכשיו הכל עוד ישאר לי 541434
>> אם תצליח להתארגן כאן איזושהי קבוצה שתמשיך את קיומו של האתר אשמח להצטרף ולסייע

"המשך הפעלה": ברמה המעשית מדובר בארבעה מרכיבים (בסדר אקראי):
-- כתובת באינטרנט
-- קהילה
-- מנוע + עיצוב
-- בסיסי הנתונים של כל המאמרים והתגובות
-- זכויות היוצרים על המאמרים והתגובות. (מי אמר שאני יודע לספור?)

כתובת האינטרנט חשובה, אבל לא קריטית. למרות עשרות אלפי קישורים לאייל (ניחוש) מאלפי אתרים אחרים שישברו אם הכתובת תעבור, זה לא העיקר
קהילה: האם הקהילה תמשיך לפקוד אתר עם התנהגות דומה (אולי זהה) ועם הארכיון של האייל אבל עם מערכת אחרת ואולי גם כתובת אחרת? אי אפשר לדעת. כמו שאומרים האנגלים, מבחנו של התבשיל באכילה (או כמו שהאמריקאים קיצרו: המבחן בתבשיל).
מנוע: כמו שדובי מנחש, כנראה עם מספיק ניג'וס טל יסכים לתת את המנוע, אבל גם אם לא, ועם כל הכבוד (ויש כבוד), לייצר מנוע כזה זה לא big deal. לקחת מנוע קיים ולהתאים אותו כך שיתנהג בדומה לאייל זה אפילו פחות אתגר.

ארכיון המאמרים והדיונים: למע״ד, זה הוא כל העוקץ. לו אני המערכת שהחליטה לסגור, כנראה לא הייתי מפקיד את האוצר הזה בידי זרים. אם המערכת הנוכחית חשה אחרת, הרי שבהחלט יש על מה לדבר.

אם הכוונה להפעיל אתר "כמו האייל" ולהתחיל מאפס - לא צריך שום שיתוף פעולה. עלה והצלח.

שורה תחתונה: לא מספיק ש"תתארגן איזו קבוצה". צריך שיתוף פעולה ממערכת האייל.
אם תלך עכשיו הכל עוד ישאר לי 541439
אולי לפני שמתחילים לקיים דיון על איך עוקפים את החלטת המערכת (באתר עצמו), כדאי לתת להם הזדמנות להגיב על היוזמה ?

כמדומני למערכת יש זכויות להשתמש במאמרים ובתגובות, אבל זכויות היוצרים נותרו בידי היוצרים.
אם תלך עכשיו הכל עוד ישאר לי 541445
ההנחה שלי היא שלא תתכן התארגנות של קבוצה כזו ללא שיתוף פעולה של המערכת; זה נראה לי מובן מאליו, ולא טרחתי לציין זאת.

האמת היא שקצת מפתיע אותי שחברי המערכת לא משתתפים בדיון הזה ומשאירים את רוב הבמה לעורך-אמריטוס שמקפיד לחזור ולציין שהוא לא מעורב בהחלטות. מעניין תמיד לשמוע את דובי, אבל היה יכול להיות מעניין לא פחות לשמוע את האנשים שקיבלו את ההחלטה ומה הם חושבים על הדברים שנאמרים כאן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים