גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542336
"בתגובה להסכם הצפוי פרצו ביוון שביתות נרחבות והפגנות אלימות בהן הותקפו שוטרים בבקבוקי תבערה, נשרפו מכוניות והושחתו חנויות, בנקים ומלוֹנות."

זה באמת מרתיח, שבתגובה לזה שהם לא יכולים לשלם את חובותיהם באים ונותנים להם בסך הכל סכום צנוע של קצת יותר מעשרת אלפים אירו לנפש.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542387
אם כי יש לציין שמה שכל תושב יקבל בפועל היא קיצוץ בהכנסה ולא את אותם 10,000 אירו (שהם הלוואה שממשלתו מקבלת).

מתוך http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3883417,00.h...

"דבר אחד הוא להבין שאנחנו על סף פשיטת רגל ויש צורך בקיצוצים, ודבר אחר הוא להביט בתלוש המשכורת שלך ולגלות שאתה מרוויח 800 יורו בחודש במקום 1,000"

ובהמשך הכתבה:

עם זאת, מורת הרוח והכעס ברחובות אדירים, ותחושת התסכול עצומה. מתוך גל המחאה עולה קול ברור: מי שמשלם את המחיר אלו עובדי הציבור שעושים את עבודתם נאמנה, בעוד שפורעי החוק, המושחתים, שעשו על גב המדינה עסקאות מפוקפקות, ממשיכים להתעשר. גם הסלידה מפוליטיקאים הולכת וגוברת.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542391
בקיצור, זה מאוד לא צודק שאת הקיצוץ בהכנסה יקבלו אותם עובדים שכדי לשלם להם מלכתחילה את המשכורות לקחה ממשלת יוון את ההלוואות. היא פשוט צריכה להודיע שהיא לא מתכוונת לשלם וזהו, וההלוואות והשכר ימשיכו לזרום, לא?
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542393
ברור לי שבמצב שנוצר נדרשים כל מיני צעדים כואבים‏1. אבל הניסוח של המסביר נראה מוגזם (אני דווקא מסכים איתו ששריפות הם עניין מרתיח).

1 קל לי לכתוב את זה. לא מקצצים ממשכורתי.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542398
אתה מדבר על *ה*מסביר או סתם מסביר בעל תשע נשמות?
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542400
אופס. התכוונתי לחתול ולא למסביר.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542425
התושבים לא יקבלו את עשרת אלפי האירו כיוון שהם כבר קיבלו אותם קודם, או למען הדיוק לוו אותם קודם. עכשיו פוטרים אותם מלהחזיר אותם. להבנתי, הקיצוצים והצמצומים לא מיועדים לממן את החזר החוב אלא להביא את המדינה למצב של חיים בהתאם להכנסותיה. אותם 800 אירו במקום אלף הם מה שהעובד הזה היה אמור לקבל מלכתחילה, והוא צריך להיות מרוצה מכך שבמשך תקופה מסוימת הוא עשה סיבוב על חשבון חבריו ברחבי האיחוד האירופי במקום לכעוס שהחגיגה נגמרה. הציטוט שהבאת של האיש שמבין שצריך לקצץ אבל חושב שזה צריך לחול על אחרים מדבר בעד עצמו.

לגבי "עובדי הציבור ההגונים שמשלמים את המחיר", כדאי לזכור קודם כל שבלי חבילת הסיוע לא יהיה לממשלה מאיפה לשלם להם והם ייאלצו לוותר לא על שתי משכורות מתוך הארבע-עשרה השנתיות אלא על כל הארבע-עשרה. מעבר לכך, לפי התאורים, אותם עובדים נאמנים אולי לא התעשרו אבל בהחלט נהנו מחגיגת הבזבוז (ארבע עשרה משכורות ופנסיה מגיל 61 הן רק ההתחלה של רשימת הצ'ופרים). וחוץ מכל זה, לא בטוח שיש ביוון עובדי צבור הגונים. אם יצא לך לקרוא את הכתבה בניויורק טיימס השבוע על השחיתות שם (http://www.nytimes.com/2010/05/02/world/europe/02eva...) יכולת לראות שהשחיתות היא הסטנדרט ולא היוצא דופן בין עובדי הצבור ביוון.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542389
שים לב שאת הסכום הצנוע לא נותנים *להם*, אלא לבעלי החוב שלהם. ומיהם בעלי החוב, שזוכים עכשיו לפרס באדיבות ממשלות אירופה והקרן המטבע העולמית - בעלי הון שרכשו אג"ח יווני. לא עניים ומסכנים למניהם.

____
(מה שצפריר אמר)
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542401
אני אף פעם לא הבנתי את ההוקוס-פוקוס הזה.

איך זה, שאם אירופה והקרן *לא* יתנו כסף, אז העניים היוונים ירעבו ללחם, אבל אם אירופה והקרן *כן* יתנו כסף, אז בעלי ההון יקבלו אותו, והעניים כבר לא ירעבו ללחם.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542411
המפגינים לא מתנגדים לכך שממשלות אירופה יעבירו כסף לבעלי החוב; הם מתנגדים לתנאים שהציבו ממשלות אירופה (וקרן המטבע).

היה משא ומתן בין אירופה לבין יוון - לשני הצדדים יש אינטרס להסכם פרישת חובות. אבל פרטי ההסכם נקבעים על פי כושר הלחיצה של הצדדים. המפגינים מבקשים לחזק את הלחץ לכיוון הרצוי להם.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542402
בעלי החוב לא זוכים לשום פרס אלא להחזר הלואה שממשלת יוון קיבלה מהם, ואשר בה עשתה שימוש כראות עיניה. אינני יודע איך ממשלת יוון מתכוונת לחלק את הנטל, אבל חדלוּת פרעון, בנוסף להיותה בלתי מוסרית, תוביל לסגירת האפשרות של יוון לקבל הלוואות נוספות בעתיד הנראה לעין, מה שיפגע גם בעניים והמסכנים למיניהם.

ומשפט בקשר לבעלי החוב: לא כולם קפיטליסטים חזיריים, חלקם אנשים פשוטים ולא עשירים שמושקעים באג"ח יווניות דרך קרנות הפנסיה שלהם.
רגע אסקפיסטי ומיותר של עברית 542546
תמיד דגדג אותי הביטוי "[אנשים] מושקעים באג"ח יוונית". אם גברת מועלם השקיעה תריסר מעות באג"ח, אז לפי המוסכמות השגרתיות של העברית, תריסר המעות הן המושקעות, ולא גברת מועלם. לא שרע לי עם זה (דגדוג זה גם נעים), אבל אפשר להציע במקום: האנשים הפשוטים משוקעים באג"ח יווניות. ואפשר גם: מועשקים באג"ח יווניות.
רגע אסקפיסטי ומיותר של עברית 542558
אתה צודק, ובעיני הרגע הזה לא מיותר; הוא פקח את עיני לעובדה קטנה שנעלמה ממני עד כה. הצעות התיקון שלך חביבות לעניין היווני, אבל במרבית המקרים השקעה באג"ח אינה שקיעה ואינה עושק, כך שבמקום "מושקעים ב..." אולי מוטב פשוט "שהשקיעו".
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542850
אפרופו בעלי חוב ו"חזירים", האם קראת על התרגיל של ג'נרל מוטורס?
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542851
גם אני לא. תוכל להאיר את עיני?
תודה.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542854
GM הודיעה וגם יצאה במסע פירסומי שהיא הצליחה לפרוע מוקדם מהצפוי הלוואה בסך $6.7 מליארד אותה קיבלה מכספי משלמי המסים במסגרת המבצע להצלת נכסים. לטענת המנכ"ל הפירעון המוקדם נבע מעליה במכירות. בדיקה של סנטור חשדן עם משרד האוצר העלתה ש GM השתמשה למעשה בכספים שהועברו מחשבון אסקרו שגם הוא ממומן ע"י משלמי המסים. לדברי סנטור (ר.) גרסלי הוא מוטרד יותר משיתוף הפעולה של משרד האוצר עם מסע יחצנות, מה עוד שרו"ח של הקוגרס מעריכים שמשלם המסים יפסיד כ- $30 מליארד בגלל GM. דוברי החברה מכחישים "ספין" אבל משרד האוצר הפסיק להכחיש שנעשה שימוש בכספי ממשלה להחזר ההלוואה.
גם אני הייתי כועס אם זה כל מה שהיו נותנים לי. 542855
אהה. תודה. ומשרד האוצר האמריקאי לא מתכוון לעשות משהו בעניין? בלינק משרד האוצר פחות או יותר אומר 'הכל בסדר ואנחנו לא מתכוונים לנקוף אצבע', או לפחות ככה זה נשמע לי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים