שינוי ושיטת הבחירות 54347
אגב, אני חייב לציין, בתור מצביע שינוי, שאני מאוד מאוכזב מתמיכת המפלגה שלי בשימור שיטת הבחירה הישירה. היום במעריב אומר לפיד ש''לגיטימי שמנהיג מפלגה ירצה בשיטת הבחירות שתביא לו הכי הרבה מנדטים'' - הרי צורת המחשבה הזו בדיוק היא זו שהביאה אותנו לאן שאנחנו עכשיו. דווקא משינוי הייתי מצפה ליותר נכונות לאחריות חברתית, וחבל לי להתבדות.
שינוי ושיטת הבחירות 54430
כלומר אותה אחריות חברתית שאתה לקחת על עצמך כשבחרת במפלגה קטנה, ותרמת עוד יותר (כמו מצביעי ש"ס בדיוק) לפילוג והיחלשות המערכת הפוליטית שלך?

הרי צורת המחשבה הזו בדיוק היא זו שהביאה אותנו לאן שאנחנו עכשיו. דווקא ממך הייתי מצפה ליותר נכונות לאחריות אישית. וחבל לי להתבדות.
שינוי ושיטת הבחירות 54435
אין קשר. אני הייתי מצביע שינוי עם או בלי שיטת הבחירות החדשה. אין חוסר אחריות בעצם ההצבעה למפלגה קטנה, יש חוסר אחריות בכך שמפלגה מחוקקת חוקים משיקולים אלקטורליים בלבד.
שינוי ושיטת הבחירות 54610
יש יותר קשר ממה שאתה חושב. כל מי שהצביע למפלגה קטנה תרם לחוסר היציבות הפוליטי והכלכלי הגדול יותר במדינה בשנים האחרונות. וזה כלל לא משנה אם זה לגיטימי או לא להצביע למפלגה שמייצגת את האינטרסים שלך. כמו שזה כלל לא משנה שמפלגה מחוקקת חוקים משיקולים אינטרסנטיים שלה.

וכל זאת בלי קשר להאם שינוי בטווח הארוך תהיה מפלגה שבאמת תצליח להשפיע לטובה (באופן ישיר או עקיף) על מצב שרבים מאיתנו במדינה הזו כל כך שונאים.
שינוי ושיטת הבחירות 54657
שינוי הצהירה כי תתמוך במדיניות הבטחונית המרכזית שהציגו בעבודה ובליכוד - כלומר, מבחינה בטחונית, היא אינה מהווה בעיה ליציבות הממשל. אני תמכתי באהוד ברק (גם ב- 99' וגם ב- 2001), שדיבר על מהפכה חילונית, ולכן שינוי הייתה אמורה לסייע לו להעביר את החקיקה שהוא עצמו ביקש להעביר. הבחירה שלי בשינוי נועדה לנסות ולמנוע מברק "לסטות" לכיוון החרדים. לצערי, הוא כשל במשימה הפשוטה הזו. מכיוון שכך - אין לי שום רגשות חרטה על כך שממשלתו נפלה. יציבות הממשל אינה שווה דבר אם הממשל לא מבצע את מה שהוא נבחר עבורו.
לאי-היציבות תרם מי שהצביע למפלגה ומועמד שאינם תואמים. מי שיצר מצב בו אהוד ברק לא יכול היה להרכיב ממשלה שתומכת בדעותיו (קואליציה עבודה-מרצ-שינוי-מרכז, ואולי עם אחד והערביות). כל אותם "מאוכזבי ביבי" שהצביעו לברק ולליכוד - הם שתרמו לכשלון השיטה.
שינוי ושיטת הבחירות 54677
הצהרות לחוד ומעשים לחוד. והנושא הבטחוני הוא לא היחיד שבגנותו נופלות וקמות מפלגות.

גם ש''ס דרך אגב לא רק מצהירה אלא אף נוהגת באחדות מדהימה עם המפלגה הגדולה בישראל בכל מה שנוגע לנושא הבטחוני. אבל זה לא אומר שהיא אינה מהווה בעיה רצינית ליציבות הפוליטית בישראל.
שינוי ושיטת הבחירות 54684
כן, אבל הליכוד, למשל, מעולם לא הצהיר שלדעתו צריך ''להחזיר עטרה ליושנה'', בניגוד, למשל, לברק שכן דיבר על מהפכה חילונית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים