למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543662
הרבה יותר רלוונטי לדבר על השכר החציוני, שמושפע מכמות העובדים, ולא יכול להיות מוטה בקלות ע"י מישהו אחד שמרוויח בסדרי גודל יותר מאחרים!
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543676
זה בסדר, אחת לכמה זמן אני מציע לקבוע בחוק ששכר מינימום יהיה זהה לשכר הממוצע במשק, ולא מעט אנשים מהנהנים בהסכמה בלי לחשוב פעמיים.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543681
ואם תציע במקום לקבוע בחוק ששכר המינימום יהיה השכר החציוני?
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543683
למרבה הצער, זה די קרוב למציאות בארץ.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543685
אותו דבר, רק שאז אתה מסתכן בשאלה:
"מה זה שכר חציוני"?
(מעשה שהיה).
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543722
מנסיוני בסיטואציות דומות רוב מוחלט של הבוגרים במדינת ישראל (להערכתי 80%) אינם יודעים מהו חציון, ומתוך אלו שיודעים, לא כולם יבינו מהו השכר החציוני.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543725
אם כן, נשאלת השאלה מהי הרמה החציונית של הבנת מינוח סטטיסטי באוכלוסיה, ובכמה היא שונה (אם בכלל) מהרמה הממוצעת.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543734
ואני דווקא חשבתי שהאדם הממוצע חושב ש''ממוצע'' הוא חציון.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543739
מיהו "האדם הממוצע"? אברם גרנט?
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543986
אתה רציני?

באיזה מושג נתקלת קודם לכן בחייך?
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543996
הכוונה, לדעתי, היא שהאדם הממוצע בכלל לא יודע שמדובר בשני מושגים שונים, בשבילו אלה שני שמות של אותו מושג (והוא צודק, כמובן, כי כל העולם כולו הוא לא רק גשר צר מאד, הוא גם גם פעמון גאוסיאני).
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544436
אני חייב להגיד שאני חושד שנתקלתי קודם במונח חציון, וזכור לי גם איפוא, אני זוכר שראיתי איזה תוכנית בחינוכית (ככל הנראה מדובר על סביבות שנת 90) ושם דיברו על החציון באיזה תכנית לתיכון, ואני כתלמיד יסודי שמחתי מאוד שאני מבין משהו‏0 (עד שהם התקדמו קצת‏1, הפסקתי להבין ועזבתי את הטלוויזיה‏2).

חבל שהזיכרון שלי לדברים שקרו אתמול הוא לא זהה...

0 חציון במספרים טבעיים קטנים.
1 כלומר היה חציון שכלל שברים.
2 הימים נטולי הזפזופ.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544444
אני, כאדם ממוצע, הייתי בטוח עד היום (כולל) שחציון הוא סוג של ממוצע (כמו ממוצע חשבוני, ממוצע אלגברי, ממוצע הרמוני...) בדיקה קצרה בויקיפדיה (http://en.wikipedia.org/wiki/Average) מגלה לי שגם מי שכותב שם הוא אדם ממוצע כמוני.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543687
זה מזכיר סיפור על ולאד המשפד (דרקולה) נסיך ואלאכיה. כאשר אמרו לו שבגלל מלחמותיו יש יותר מדי עניים בממלכתו, הוא הורה לכל עניי בירתו להתכנס בכנסיה המרכזית ושרף אותה עליהם. ''עכשיו כולם אצלנו עשירים'' טען הנסיך.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543870
זה מזכיר לי את "פקטור שיבר" הידוע לשמצה. מספרים על מרצה בהנדסת חשמל בטכניון שהיה מזמבר את הסטודנטים במבחנים קשים להחריד, וכדי שהממוצע של הקורס לא יהיה נמוך מדי, היה נוקט פתרון יצירתי: נותן לכל הסטודנטים שנכשלו 54. זה לא שיפר את מצב הסטודנטים, אבל ממוצע הציונים בקורס היה עולה פלאים...
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 543877
אבל זה הרס לו את הפעמון!
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544908
בהרצאה ודיון לזיכרו של פרופ' איתמר פיטובסקי שמעתי את הסיפור הבא על הנרי_פואנקרה [ויקיפדיה]. לעת זיקנתו קיבל פואנקה משרה ממשלתית בתחום המידות והתקינה. כדי למנוע את המדרון החלקלק שהביא את מידות הלחם בתקופת לואי ה-‏14 עד לאפס, נקבע שבכל מאפיה, ממוצע אורך הבאגטים לא ירד מגודל מסויים.

והנה, התברר לפואנקרה, שלא החמיץ הזדמנות למדוד, שדווקא בבית המאפה בו רוכש הוא את הבאגטים שלו, נופל הגודל הממוצע מן הנדרש באופן מובהק. הוא הלך בזעם לבעל המקום וקנס אותו על כך, וכך גם חשף את עצמו ואת תפקידו.

מאחר והבאגטים שם היו טובים, המשיך לאחר מכן פואנקרה לקנות במקום. לאחר מספר חודשים, חזר הוא והתייצב לפני בעל המקום וקנס אותו שוב! בעל המקום התגונן ואף הודה שלא יכול להיות שפואנקרה מדד ממוצע נמוך מן הדרוש, שכן הוא הנחה במפורש את עובדיו למסור לפואנקרה רק כיכרות העוברים משמעותית את הממוצע!

פואנקרה חייך ואמר לו: "אכן, ציפיתי לפעמון וגיליתי זנב וממנו חישבתי את הממוצע האמיתי".

(הערה: מאחר ולא מצאתי את הסימוכין לסיפור על פואנקרה, השלמתי בו פרטים היכן שנדרש - למשל באשר לשליטה המופלאה של פואנקה בשפת הקודש).

נתקלתי שם גם במדד למכובדות של מדען בכנס, שצוטט מפי פיטובסקי: מחלקים את מספר הידיים שהמדען לוחץ במספר הצעדים שהוא עושה לשם כך.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545030
ולי יש סיפור הפוך- בני חזר הביתה פעם עם ציון 50 על דו"ח מעבדה בביולוגיה. אשתי, שמתרגזת מארועים כאלו, הביטה בדו"ח וגילתה שהמורה לא אהבה את תוצאות הממוצע שבני חישב ( בניסוי מדדו קצב עליית המים בגבעולי סלרי. דווקא שיטה יפה, אם יהיה ביקוש אתאר) וצירפה את החישוב שלה. מעיון מדוקדק אי אפשר היה להבין מה החישוב שהמורה ביצעה, אבל שמתי לב לכך שהתוצאה שהיא קיבלה היתה גדולה מהערך הגדול ביותר שנמדד.

חמושה בתחמושת הזאת הלכה אשתי למורה כדי לקבל הסבר. כל כמה שאשתי ניסתה (ויש לה הרבה יותר סבלנות וטאקט ממני), היא לא הצליחה להבין איך הממוצע יכול להיות גדול מהמקסימום. מכיוון שהיה מדובר במצב עדין (איננו דוגלים באלימות) נאלצה אשתי להסתפק בהסבר "זה באמת מסובך, הרבה תלמידים לא הבינו" ו"אני מבינה שאת רוצה ללמד אותי איך עושים ממוצע".
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545036
נקווה שאין מדובר במורה ממוצעת (:
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545039
עושה רושם שדווקא מדובר במורה ממוצעת: לא חכמה גדולה, אבל גם טיפשה לא קטנה.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545042
יש ביקוש: קנקן עם צבע מאכל, אולי?
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545052
כן, זה החלק הקל. מה שהם עשו זה להשרות את הסלרי מספר דקות בצבע ואז לחתוך את הסלרי לרוחב במרווחים של כס''מ. בכל חתך ספרו את מספר הנקודות הצבועות וכך הצליחו לאמוד כמה צינוריות התמלאו לכל גובה. הבעיה היתה לבנות מתוך טבלה של מיספר הנקודות הצבועות לעומת מיקום החתך את הגובה הממוצע שהצבע הגיע אליו. עד כמה שאני זוכר, המורה שכחה לנרמל במספר הצינוריות או משהו כזה.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545126
האם מהסיפור שלך עולה שכל מי שחישב נכון את הממוצע נכשל, ואלה שטעו קיבלו ציון טוב? הנחמה היחידה היא שאולי גם בחישוב הציון הסופי של השליש המורה תשתמש באיזו הגדרה מעניינת של ממוצע ובנך יקבל ציון 137.

אבל בלי צחוק, נראה לי שצריך להגיע למישהו בבית הספר שיכול להעמיד את המורה על טעותה - אני בטוח שיש מורים למתמטיקה שמסוגלים לעשות זאת. זה לא רעיון טוב להשאיר כמה עשרות דרדקים עם שגיאות כאלה.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545131
אתה צודק שצריך להעמיד את המורה על טעותה ושקלנו פניה לערכאה גבוהה יותר, אבל בסופו של דבר מדובר בכשל נקודתי. המלחמה האמיתית היא לא כדי לתקן למורה כלשהי שגיאת חישוב כלשהי. הרי אם נרים קול צעקה, בסופו של דבר הפרשיה תסתיים (במקרה הטוב) ב"אה, נכון" מצד המורה (או חמור מזאת, נגלה שגם הערכאה הגבוהה יותר התייאשה מלהסביר), בשנה הבאה החישוב ה*זה* יבוצע נכון אבל חישוב מוטעה אחר שוב יתקל בעקשנות. על שגיאה חישובית לא שולחים מורה לקורס ריענון.

הבעיה היא שזה קצה הקרחון. יש שלל דוגמאות פחות מובהקות מהם קיבלנו את התחושה שמדובר במורה שרק *כמעט* מבינה מה היא מלמדת. זה ממש עצוב לראות את הניסיונות שהיא שולחת את הילדים לבצע. הרבה פעמים נראה שהיא מתבססת על ניסוי מוכן מראש אבל מפאת חוסר זמן מחליטה לוותר על אחד הסעיפים, ואז מנסה מזנב של כלב לעשות משי. למרות שלדעתי זאת הבעיה היותר אקוטית ( חשיבה ביקורתית שווה הרבה יותר מאשר הבנה של טכניקה מתמטית זאת או אחרת) הרבה יותר קשה יהיה "להוכיח" אותה למנהל או לרכזת הביולוגיה (אאל"ט המורה הזאת היא היא רכזת הביולוגיה!). מתגובתה מול אישתי ברור שמדובר יהיה במאבק שיעורר הרבה אנטגוניזם. הבן שלי לא ילמד יותר ביולוגיה בשנה הבאה, אבל למען הדורות הבאים אנו בהחלט שוקלים את צעדינו בנושא.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545136
שמור אותנו מעודכנים.

הבעיה, כפי שאני רואה אותה, היא לא בכך שהמורה טעתה, אלא בכך שהתעקשה על כך שאין לה טעות. היו לי כמה מורים כאלה בחיי, והתסכול הרג אותי (פעם זרקו אותי משעור מתמטיקה ''לכל השנה'', אבל אחרי כמה שעורים חזרתי מיוזמתי לכיתה והמורה עברה על זה בשתיקה. כדי להיות הוגן, ההרחקה באה אחרי שבויכוח עם המורה הערתי הערה ארסית ומתנשאת).
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 545138
בוודאי שההתעקשות היא הבעייתית. במקרה שלך גם נוסף גורם האגו- להודות שטעית בפני פישר חוכמולוג זה מאוד כואב.
0.10 545137
אני מקווה שאני זוכר נכון את המקרה הבא: הבוס שלי לשעבר התייאש, לאחר ניסיונות מרובים, מלשכנע את הבנקאית המטפלת בו שאפס נקודה עשר שהם מציעים אינו גדול יותר מאפס נקודה אחד שמציעים לו בבנק אחר (לא זוכר על מה בדיוק). לבסוף הוא הציע לה לברר את הסוגיה עם עמיתה מאותו הדרג בבנק. זה עזר.
0.10 545139
מישהו קישר כאן פעם לשיחה ארוכה עם מרכזנית בעניין דומה.
0.10 545140
0.10 545141
זה היה נפתר בשניות אם הוא היה מציג לה את זה בשברים משולבים: http://www.gadial.net/?p=514
0.10 545142
זה הכל בגלל משה. אם היינו נשארים במצריים הכל היה הרבה יותר פשוט.
0.10 545157
לפעמים יש גם צדדים חיובים למטבע. בזמן הטירונות הצלחנו לשכנע את סמל המחלקה לקבור סיגריה בשתי בורות של חצי מטר מעוקב במקום בבור אחד של מטר על מטר על מטר.
0.10 545162
אני מניח שאתה מתכוון ל-(חצי מטר) מעוקב ולא לחצי (מטר מעוקב).
0.10 545177
אמנם כן (חצי מטר X חצי מטר X חצי מטר)
יהי זכרו ברוך 546682
עד לקריאתו של פוסט זה לא ידעתי על מותו של איתמר פיטובסקי, והצטערתי צער רב לשמויע על כך. אני מנצלת במה זו לומר שהוא היה מרצה נפלא ואדם נפלא. חבל על דאבדין.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544091
ויש אפילו כאלה שעשו את הדבר המתבקש והקימו אתר אינטרנט:
או במילותיהם "עושר להמונים הוא קריאה לשינוי שיטת
החישוב של כל המשכורות במשק ע"פ חוק.
התגמול החדש יבוסס ע"פ אחוזים הוגנים ,
שבו משולם לאדם שכר התחלתי
שהוא "השכר הממוצע במשק"
פלוס אחוזים נוספים ,בהתאם לרווח הנקי של
החברה שבא הוא מועסק."

___________
למערכת: אני לא איעלב אם בשביל לחסוך לעצמכם עבודה פשוט תמחקו הודעה זאת.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544092
אם דברים דומים היו יותר נפוצים הייתי אולי מתחיל לשקול בחיוב את הצעתו של ירון :-)

דבר נוסף שהבנתי ממה שכתוב באתרם
הוא שלא כל מה שנכתב
בשורות קצרות הוא שיר.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544094
הם מבקשים תרומות, לא הייתי מזלזל בהם.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544135
פרקליטו של השטן: "השכר הממוצע במשק" מופיע ממורכא‏1 במקור, כך שאפשר לתת להם להנות מהספק ולהניח שהם פשוט בחרו שם מאד לא מוצלח ל"שכר מינימום", או "השכר המוצע". בהנחה זאת מה שהם מציעים הוא לחייב חברות לשתף את העובדים ברווחים שלהן.
___________
1- "" תחדיש מפוקפק שנושא בחובו את זרע הפורענות: אנשים יבטאו אותו בכ"ף רפויה.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544145
===>"בהנחה זאת מה שהם מציעים הוא לחייב חברות לשתף את העובדים ברווחים שלהן"
ולאסור על חברות ללא רווח לשלם מעל למינימום.
למה כולם מדברים על השכר הממוצע? 544152
אם אתה במשרת ניהול, תסכים לקבל שכר מינימום בחברה ללא רווחים או שכוונתך למוסד מלכ"ר?
הבהרה, תשובה, תהייה ומסקנה 544154
הבהרה: לא מדובר בדעה שלי אלא בפירוש שלי לדעתם של "עושר להמונים"

תשובה ישירה:לא, לא הייתי מוכן.

תהייה: אם החברה כבר נותנת לי לנהל, היא לא יכולה כבר לשלם לי כמו שצריך?

מסקנה: אם חברות היפוטטיות לא היו כאלה קמצניות הייתי שולח להם קורות חיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים