הנסיגה אשמה 544292
הנסיגה אשמה לא רק באירוע הטרגי(1) הזה אלא גם במטחי טילים מבאר שבע ועד מבואות רחובות, ב"עופרת יצוקה" ודוח גולדסטון, ובדברים הנוראים הרבה יותר שיתחוללו בעתיד בגללה.

(1) טרגי גם במובן זה, שכמו בטרגדיה היונית, בעצם, לא הייתה דרך לעצור אותו.
הנסיגה אשמה 544431
אני חושב על הדברים שמתרחשים בשנה האחרונה: אבדן זוחל של הלגיטימציה לקיום ישראל, ההתרחקות האמריקאית, הבידוד הבינלאומי הגובר, ההתייחסות לגרעין הישראלי, האיומים בסנקציות וחרמות ועוד. לנוכח כל אלה, נראה שאנחנו יכולים לזנוח את התזה שלשינוי הקיצוני שעבר אריאל שרון "אין הסבר", ושההחלטה על ההתנתקות התקבלה בגלל אינטרסים אישיים. אנחנו יכולים להבין מול איזה סוג של לחצים עמד שרון, ואת בחירתו בתכנית ההתנתקות כברירה האחרונה לשיטתו, כדי להציל או לקנות זמן לישראל. זאת לא עוד תעלומה.
הנסיגה אשמה 544467
1. הרי טענתי היא שהדברים האלה קרו בגלל הנסיגות.
למה הצרות מגיעות תמיד מעזה ולא מיו"ש עליה אנו שולטים עתה בטחונית שליטה מלאה, כשרוב הצרות שם (שהיו הרבה יותר חמורות מהיום אפילו לנוכח האירוע של אתמול) היו כשהעברנו את השליטה לידיהם ?
2. ולייחס לשרון מחשבה ארוכת טווח כמו שעשית, זו אחת הבדיחות הכי מוצלחות שקראתי באייל. הרי הוא אמר בפרוש שההתנתקות תביא לארבעים שנות שקט(1) (כמו שרבין הבטיח ששום קטיושה לא תיירה מעזה בשל הנסיגה). עכשיו אתה טוען שהוא עשה זאת בגלל שצפה רעש.
3. את כל השטויות הגדולות: הנסיגה מחצי האי סיני, אוסלו, וההתנתקות עשינו ביוזמה עצמית דווקא בתקופות רגועות מלחצים. כחול לבן מלא. היו גם תקופות של לחצים. אך את אלה עברנו ללא פגע(2).

(1) עדותו של הרב הצבאי דאז
(2) אני מעריך שגם את תקופת "אובאמה האיום" נעבור ללא פגע. את השטויות עושים מנהיגינו דווקא כשמניחים להם, ונותנים להם לחשוב בשקט את המחשבות האובדניות שלהם.
הנסיגה אשמה 544481
טוב, אז אני לא אשכנע אותך. אני שמח שהצחקתי אותך על הבוקר.
הנסיגה אשמה 544485
עובדתית, נדמה לי שהנסיגה מבחירה היחידה שלא הביאה על ישראל *בסופו של דבר* לאסון הסברתי בינ"ל, עד כדי דה-לגיטימציה קיומית, היא תיקוני הגבול שנעשו לטובת השלום עם בית המלוכה הירדני.
הנסיגה אשמה 544496
ישראל כבר מזמן הפכה לנטל על ארה''ב - עוד במלחמת המפרץ הראשונה, כשחיילים אמריקאיים נאלצו להגיע אישית למזה''ת כדי להגן על אספקת הנפט למולדתם. עד אז, ההנחה הרווחת בארה''ב היתה שתמיכה בישראל תבטיח את בטחונה של סעודיה, שהיא ספקית הנפט החשובה ביותר.

מפתיע לגלות כמה זמן החזיקה מעמד הקונצפציה האמריקאית השגויה הזו, ועד כמה ישראל לא השכילה לגוון את מקורות התמיכה הבינלאומיים שלה מאז נחשפה הטעות.
אתה טועה. 544592
נכון ששורש המצב בעזה כיום התחיל בנסיגה אבל שורש הבעייה מתחיל בזניחת דרך אוסלו. כאשר היה נוח להפיל את כל אשמת כישלון המו''מ על עראפת, לא לנסות לחזור לשולחן הדיונים ולנקוט בדרך תוקפנית בלבד (שמטיבה מחזקת את תפיסת האוחזים בה ומביאה לקביעות מופרכות כגון ''דב אנשלוביץ' צדק'' שהופיעו כאן באייל) הביאה מטבע הדברים לנסיגה חד צדדית שרק חיזקה את החמאס ואת התעלמות ישראל מהאוכלוסיה הפלסטינית הנשארת כביכול לדאוג לעצמה שמטיבם הביאו את ישראל למצב מלחמה כרוני, קשיים מדיניים ובידוד בינלאומי. הכל בסופו של דבר התפוצץ בפעולה מיותרת כנגד משט הפגנה על המצב הקיים. הקיבעון ממשיך להזין את עצמו ובעיני רוב הישראלים ישראל היא צדיקת תבל בעולם צבוע ואנטישמי. אולי רק אובמה יוכל להוציא אותנו מהטירוף שאנחנו נמצאים בו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים