פינת הקונספירציה 54673
לאחר ששמעתי היום משמאלן שרוף אחד שכוחות הביטחון הישראליים מניחים בכוונה למחבלים להסתנן לתוך הקו הירוק ולהתפוצץ שם, כדי לקדם את מטרותיו של שרון, החלטתי שגם לי מותר!

אז ככה- הרי ברור לכל בר בי רב (מה זה?), ובמיוחד לקוראי "בלשים", שהאשם ברצח הוא תמיד זה שלא חושדים בו.

נו?

הבלגים כמובן! משרד החוץ הבלגי נקלע אל בין הפטיש (לחץ מישראל) והסדן (מערכת המשפט הבלגית), וחיפש מוצא מהמיצר.
יום-יומיים לפני רצח חובייקה ישראל הזהירה את בלגיה שאם תיפול החלטה להעמיד את שרון לדין, ישראל תנתק את היחסים עם בלגיה.
טובי המוחות הבלגים (הכול יחסי כמובן) הכינו כבר כמה תוכניות מגירה, ובצר להם שלפו את הנועזת שבהן, חסלו את חובייקה, לחשו לכולם שבטח שרון אשם בזה, ובא לבריסל גואל.
פינת ההיסתכלות המפוקחת 54686
עוד על אשמתם או תרומתם של הבלגים, ומזוית קצת יותר רצינית, תוכלי לקרוא בטורו של תום פרידמן

פינת ההיסתכלות המפוקחת 54706
לא ברור לי למה פרידמן מתמקד דווקא על בלגיה (כמה משכנותיה היו מתאימות באותה מידה, ואולי יותר); אבל יהיה מעניין לראות את מאמריו הבאים בנושא.
ניסיתי למצוא את המאמר של קאראטניצקי ברשת, ולא הצלחתי. יש לך לינק גם לזה במקרה? :)
פינת ההיסתכלות המפוקחת 54730
כבר הבאתי את הקישור הזה בזמנו. ווילואם פ. באקלי הוא מהקולות השמרניים הרצינים בארה"ב, היה עורכו הנערץ של הNational Review והגיש בטלויזיה הציבורית תוכנית פוליטית מרכזית במשך כ-‏30 שנה.

פינת התודה 54789
קראתי את באקלי, שמצטט גם הוא את קרטניצקי, אך אל ק. עצמו לא הגעתי- נראה שצריך להזמין את ה-NR כדי לקראו. בכל אופן, תודה על הקישור.
פינת ההיסתכלות המפוכחת 54938
רון ידידי,

צר לי לחזור על כך - אך כבר הערתי לא פעם בעבר כי נקודת מבטו של פרידמן מושפעת ומסונוורת באופן עמוק מעובדת היותו יהודי, ומעובדת התייצבותו החד משמעית לימין מדינת ישראל ברגעי משבר, לשיטתו.

טיענותיו כנגד אירופה ובלגיה גובלים בשטויות ובהסחת הדעת במקרה הטוב, ובטשטוש עובדות ובעיות פנים-אמריקאיות במקרה הרע.

שלך

אלכס
מדוע? 54941
מדוע? 54948
עלינו לחזור לדיסציפלינה של ויטגנשטיין ולנסח את השאלות באופן יותר מחודד. במילים אחרות - אינני יורד לסוף דעתך בשאלתך 'מדוע'.
סליחה על הקיצור 54949
מדוע טענותיו של פרידמן גובלים בשטויות ובהסחת הדעת במקרה הטוב, ובטשטוש עובדות ובעיות פנים אמריקאיות במקרה הרע? האם הן שקריות מבחינה עובדתית? האם הן אינן נכונות מבחינה סוציולוגית-אנתרופולוגית?
פינת ההיסתכלות המפוכחת 54960
תזכורת:

אינני מחבב את פרידמן כלל ועיקר, אבל מפי האדם שפסל את בלגיה משום שהיא "ארץ הפדופילים המוראליסטיים"‏1, הייתי מצפה לקצת ענווה בנושא.

------
1
תגובה 51122
אמצע הפסקה השלישית.
פינת ההיסתכלות המפוכחת 55024
שמחתי לשמוע כי בנקודה מסויימת אחת אנו נוטים להסכים: איננו מחבבים את תומאס פרידמן מהני"ט.

בלגיה היא מדינה בעייתית במונחים אירופאים; במדינה זו קיימים מתחים קשים בין תושביה הפלמים והוואלוניים, שערוריות קשות של מקרי שחיתות, והחמור מכל - רשת פדופילית אדירה שהתקיימה באופן לגיטימי למחצה מזה שנים, אשר רק סדרת מקרי רצח קטינים הוביל לגמרי במקרה לגילויה של רשת זו - אשר במסגרתה הועברו שלמונים לאנשי משפט, חוק ושילטון.
לפני כשנתיים היה זה הנושא המרכזי באירופה, וככל שהחקירה הלכה והתעמקה עלו וצצו סדקים באונייה רעועה זו המכונה בלגיה.

ה'מוראליזם הפאטרנליסטי' עליו אני מדבר כוון בשעתו גם נגד גרמניה בשאלת מתחזי הפליטים הנרדפים פוליטית, והיתה זו בלגיה שרקדה על הבריקדות בנושא. מאוחר יותר התברר לכל כי החוק בבלגיה נוקשה בהרבה מזה הקיים בגרמניה, וכלל כי הבלגים מגלים רגשות גזענות קשים כלפי מיעוטים החיים בקירבם וכ'.
גם החוק הקיים במשפט הבלגי, המאפשר לשפוט כל בן אנוש באשר הוא ברחבי העולם, ואשר אין לו כל נגיעה לבלגיה התקבל בלגלוג אירופאי טיפוסי. הבלגים נתפשים כמגוחכים וכפאתטיים, ולא רק בנושא הישראלי-פלסטינאי. "אין להעלות על הדעת - רשם פרשן גרמני בטורו הקבוע - כי גרמניה תעצור את שרון ותמסור אותו לנציגי החוק הבלגי במסגרת ביקור שרון בברלין. זה אפילו לא מגוחך. זה דלוזורי נקודה".

יחד עם זאת בלגיה עדיין מדינת חוק וסדר ברמה אירופאית סבירה. הטפלותו של פרידמן לבלגיה נובעת כמובן מתסמונת המגדיר השלילי, אשר אמור לגלות במדינה זו חוליים קשים מאשר בחברה הישראלית ו/או האמריקאית. כאן כמובן טועה ומטעה פרידמן בגדול: מצבם של מיעוטים שונים במדינות מושאו התרבותי רחוק מלהשביע רצון. דומה כי על מקרה ישראל אין צורך להרחיב היריעה יתר על המידה באשר לתופעת הסגרגטביות המעוגנת בחוק, ולכן אולי כדאי להעיף מבט אחד או שניים במציאות הדמוקרטיה הפלוטוקארית בארץ האפשרויות המאוד מוגבלות כדי להווכח על אילו תילי חול מרכיב פאטריוט יהודי זה את טיעוניו האמורים.

שלך בברכה

אלכסנדר מאן
פינת ההיסתכלות המפוכחת 55046
הביקורת שלי נגד תומאס פרידמן אינה נוגעת כלל למוצאו או לדתו, אלו אינם מעניינים אותי כלל ועיקר.
מעניינות אותי הדעות שלו, ולהן אני מתנגד.

תשמח לשמוע שאנו מסכימים בעוד נקודה - גם אני חושב שפרידמן מתעלם ממצבם המחפיר של מיעוטים שונים בארה"ב (או "ארץ האפשרויות המאוד מוגבלות" כלשונך), ובמיוחד מהפגיעות הקשות בחוקה ובבסיס המשטר הדמוקרטי האמריקאי תחת אצטלת המלחמה בטרור.

אינני משפטן, ואני מכיר את החוק הבינלאומי מקריאה והתעניינות אישיים בלבד, אך אני משוכנע למדי שגרמניה תהיה מחוייבת להסגיר לבלגיה כל עבריין נמלט שהורשע במדינה זו, במיוחד לאור העובדה ששתיהן חברות באיחוד האירופאי, וכפופות לחוקיו, גם אם יגרום הדבר חוסר נחת לפרשן גרמני עלום.
למשל: ראה מקרה אנגליה-ספרד בנוגע לפינושה.
פינת ההיסתכלות המפוכחת 55064
אלכסנדר,

אני שמח שהסבת פעם נוספת את תשומת לב הקוראים לצורך לקרוא חדשות וכתבות קריאה ביקורתית. כבר כתבתי וכתבו אחרים שקורא מתוחכם חייב לנסות לעצב דעה על סמך מגוון רחב של נתונים. כמו למשל שאני מתנגד להתקפות על גדעון לוי או אמירה הס.

מי שקורא בהארץ, ני"ט ובמיוחד באייל הוא בד"כ (כך אני רוצה לחשוב) ביקורתי ויודע שיש לקרוא את ה"ה פרידמן ולוי במסגרת קונטקס כללי יותר, ולא לחפש את האיזון בתוך מאמר מסוים אלא מקריאה במגוון של מאמרים שונים.

כל כתבן מביא עימו את הקופה הקטנה שלו, במודע או שלא, ואי אפשר להמלט מכך, לכן חשובה ההבחנה שהבאת בתגובתך להלן:


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים