דברי במספרים גברת... 548647
הגברת מעט סותרת את עצמה, ראשית היא טוענת בתוקף לאורך מספר פסקאות שלא יימצא שוק לגז הישראלי, אחרי זה היא טוענת שישראל רוצה לגמור את מאגרי הגז שלה תוך 30 שנה (הייתר לייצוא), ועוד מוסיפה שהייצוא (שאין לו שוק כזכור) יגרום למחלה קשה ויהפוך אותנו לחוטבי עצים ושואבי מים.

אבל, מה שחסר בכתבה הזאת זה מספרים, נניח והתחזיות ייתגשמו, וצריכת הגז בישראל תעלה ב-‏3 אחוז לשנה, תוך כמה זמן ייגמר הגז, אולי מדובר בתגלית שמספקת את צרכינו למאה השנים הבאות ואין סיבה לא לייצא, ואם הגז ייוצא במהירות המקסימלית האפשרית, תוך כמה זמן הוא ייגמר? וכמה כסף זה יכניס למדינה מדי שנה? (אולי נניח מדובר רק במיליארד שקל בשנה, סכום זניח במונחי תקציב המדינה?). הבו לנו מספרים!

תיבנה תחנת כח גרעינית בישראל (nimby כמובן) וישא"ק!
דברי במספרים גברת... 548667
זו לא עד כדי כך סתירה. אי אפשר לייצא כי אין שוק, אבל אפילו אם אפשר היה לייצא לא היה כדאי. (אפשר גם להפוך את הסדר, לפי הטעם.)
דברי במספרים גברת... 548838
הדבר הכי מעניין בהקשר הזה הוא שאם, כמו שהיא אומרת, המחיר ינופח בהרבה לעומת המחיר הראלי , בעזרת כל הקרנבל הזה שאנחנו רואים סביבנו שחוגג את הרווח העצום שהגז הזה יבוא, כשלמעשה אנחנו הצרכן היחיד לגז הזה, אז במקום להיות בעמדת מיקוח טובה לגבי המחיר אולי אפילו נגיע למצב שבו המחיר כל כך גבוהה שגם העלאת תמלוגים לא תשנה כל כך....
תחשבו על זה נניח שהמאבק להעלאת התמלוגים יסתיים ב 50 50 מספיק שמחיר הגז יוכפל ממחירו הריאלי וכבר בעצם לא עשינו כלום...
דברי במספרים גברת... 548890
אלו שתומכים בהעלאת התעריפים מסתמכים על כך שבעולם יש מיסים גבוהים יותר מבארץ, ואם שם אפשר להפיק גז במחיר שהשוק קונה, אז גם פה אפשר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים