התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548920
לתקופות קצרות בכל פעם, לפני שהוא משונע לגל האשפה. בין היתר: בלנדר מוט - נזרק כעבור שבוע כשהוכנס למרק חם והתעקם, תחתונים - התפרמו ונזרקו אחרי לבישה אחת, שלל נורות ניאון עם אחריות לשנתיים - כבו לעד תוך מספר שבועות, קומקום חשמלי - התחיל להשיל חלקי פלסטיק מרגע שיצא מהקופסה ושבק חיים כעבור שלושה חודשים, חמישה פותחני קופסאות שימורים - נזרקו תוך 5 דקות כשהתברר שקופסאות שימורים הם לא פותחים.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548922
מצד שני, הבגדים שאת קונה עולים פחות.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548923
כמדומני זה אותו צד, גם הקומקום עולה פחות אבל הוא לא שווה כלום ולכן הוא בעצם יקר, לא רק לי אלא לפלנטה.

יש שם למין כלכלה כזאת? כלכלה על ריק שמבוססת על שני דברים: מפעלים נטולי שם ומחיר זול.
שני אלה מביאים לכך ששוק הצרכנים תמיד קיים כי אנחנו אף פעם לא יודעים איזה "מותג" לא לקנות, והמחיר הזול מפתה אותנו שוב ושוב לקנות, לקלל, ולזרוק.
זה שוק מאד יציב ולראייה הוא קיים כבר לפחות 15 שנה ולא נראה שזה הולך להשתנות.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548925
אם רוב המוצרים היו מחזיקים מעמד כ''כ מעט זמן, גם מוכריהם היו מושמדים.

הקומקום שלי עובד בסדר גמור. כך גם הקודם, שקניתי חמש שנים או יותר קודם, אך לא היה נשלף, ובשלב מסויים זה כבר נמאס לי.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548926
אני מסכים עם ג'וד - יש כאן כשל שוק. מה שקרה, לעניות דעתי, זה שהסינים הפכו על פניו את המודל העסקי המקובל של איכות מול מחיר. הלקוח משלם מחיר קבוע עבור הסחורה אבל מהמר על איכותה. בשוק האלקטרוניקה ממש נראה כאילו שהתעשיה הסינית העבירה את בקרת האיכות ללקוח- אתה קונה מוצר, אם הוא לא פועל אתה חוזר לחנות ושם מחליפים לך אותו במוצר זהה, ללא הרבה שאלות. ההבדלים באיכות בין שני מוצרים של אותו היצרן הם מדהימים. כשמדובר בשעון דיגיטלי, ההחלפה היא קלה, אבל כאשר משאבת המים שלך לא עומדת בספיקה הרשומה, זה כבר נהיה בלגן.

כל זמן שהמחירים נמוכים מספיק, יש ציבור גדול שמוכן לקבל את הטירחה הזאת. הבעיה היא שזה מחסל מצד אחד את השוק של התוצרת האמינה, מצד שני, יש גם זחילה איטית כלפי מעלה של מחירי המוצרים שאינם אמינים.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549009
אישית לא מטריד אותי במיוחד לקבל על עצמי את בקרת האיכות של המוצרים שאני רוכש (אם כי לגבי החללית המשפחתית למאדים הייתי חושב פעמיים), ואני יכול לראות את ההגיון הכלכלי במודל הזה כל עוד אחוז הפגומים סביר - נגיד משהו כמו 5%. הבעיה היא שחלק גדול מהרכישות של מוצרים כאלה אני מבצע באינטרנט, כך שההחזרה של הפגומים הרבה פחות נוחה. לשמחתי החוויות שתיארה ג'וד אינו מאפיינות את מה שקורה לי, ברוב הגדול של המקרים הסחורה משביעה את רצוני בהתייחס למחירה. יוצאים מן הכלל הם באמת פותחני שימורים שנקנו בסופר המקומי והוחזרו אליו תמורת זיכוי; כנראה הם מיועדים לפתיחת קופסאות שימורים שאף הן יוצרו בסין.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549074
במוצרים המוניים אולי זה נכון (גם לתעשיה היפנית היה פעם שם כזה). במוצרים בהזמנה, אתה צריך להיות ער לתרבות השיחה והסיכום. אנחנו רגילים למו''מ בו אתה מנסה להוריד את המחיר עד כמה שאפשר וסומך על כך שהספק ידע להציב בפניך את הגבולות. הסינים יורידו את המחיר אבל במקביל יורידו עלויות-על חשבון האיכות.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548940
אה, מכירה את זה: גיברת, אף אחד עוד לא התלונן על זה!

באמת אף אחד לא מתלונן, הרי לא יתכן שהפותחנים הללו רק אצלי לא פותחים, ובכל זאת איש לא מתלונן. גם אני לא התלוננתי.

אם יש לך אמון כה רב בתוצרת הסינית אשריך, בטח לא תוטרד כמוני ממפסק פחת תוצרת סין, כי אין להשיג משהו אחר.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548942
להתלונן? לדרוש את הכסף בחזרה.

אם המוכר יצטרך להשקיע זמן וכסף בטיפול בתלונות, הוא ירוויח פחות על המוצרים ויצטרך לקנות אותם יותר ביוקר.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549000
אני לא מאמין בתיאוריית "היו משומדים" ניקח את הקומקום כדוגמה, המקרה שתואר לעיל הוא קצת קיצוני, אבל בוא נניח שיש דרך לייצר קומקום שישרוד חמש שנים ויש דרך לייצר קומקום שישרוד שנה (אך נמכר ב50 אחוז מהמחיר של הראשון), כמה זמן ייקח עד שהיצרן השנתי יפשוט את הרגל? מי בכלל משווה פירמות של קומקומים? כשהאדם הסטנדרטי ניגש לקנות קומקום, הוא נכנס לחנות, ורואה עשרה קומקומים בטווח של בין 60 שקל ל250 שקל, אין לו שום דרך לדעת במה יותר טוב הקומקום של ה-‏250 שקל (אין לו יותר מגה פיקסלים וגם הרזולציה שלו זהה). נדמה לי שרובנו נקנה את הקומקום הזול או את זה שמעוצב הכי יפה ועדיין לא נורא יקר, או את ההוא שהפירמה שלו נשמעת באופן עמום מוכרת‏1 (אולי כי זאת הייתה הפירמה של הקומקום שהתקלקל...). ונניח והקומקום התקלקל אחרי שנה, האם כאשר תיגש לחנות ותהיה לך בחירה בין קומקום ב60 שקל לכזה ב85 שקל, תעמוד בפיתוי?

1 וזה הזמן להזהיר את הציבור מפני מוצרים של חברת kennedy (מה הסיכוי שכשהציבור יגיע לחנות חשמל הוא יחשוב, "קנדי, שמעתי עליהם דברים רעים באייל" ולא סתם "קנדי, שמעתי עליהם, זאת חברה ידועה"?).
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548928
צריך לזכור שלפני סין היו טיוואן, הונג-קונג, דרום קוריאה ועוד כמה מדינות שהתחילו את דרכן כיצרניות הזבל של המערב והפכו לכלכלות מפותחות שמתחרות עם יצרנים מערביים על שווקים למוצרים מתוחכמים. תני לסינים עוד קצת זמן.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548930
זה בגלל שאתה סנילי (או סתם צעיר). היתה תקופה שהתוצרת היפנית נחשבה לזולה ונחותה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548933
אכן. מתוך "בחזרה לעתיד" הראשון -

Young Doc: No wonder this circuit failed. It says "Made in Japan".
Marty McFly: What do you mean, Doc? All the best stuff is made in Japan.
Young Doc: Unbelievable.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549073
ומתוך ארמגדון:

American components, Russian Components, ALL MADE IN TAIWAN!
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549012
על פי השמועה היפנים הקימו איזה איזור תעשייתי שקיבל את השם אוּסָא כדי שיוכלו לרשום על המוצר "made in usa".
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549134
גם אני שמעתי את השמועה הזאת. חבל להפריך אותה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548939
כנראה יש הבדל בין סין לבין הנמרים האסיאתים שציינת.

אחד ההבדלים הוא שסין השתלטה על כ-ל תחומי השוק העולמי, מאלקטרוניקה דרך כלי עבודה וכלה בטקסטיל. טיוואן, דרום קוריאה וכולי עסקו בעיקר באלקטרוניקה, ובעיקר שימשו יצרניות זולות למפעלים מערביים. יפן כמדומני, ייצרה במיוחד צעצועים מכניים...

היתה פעם כתבה על היבואנים מסין. יבואן כושל פתח את המחסן שלו והראה מדפים על גבי מדפים של תוצרת פגומה שהוא קיבל ואין לו מה לעשות איתה. לדוגמה שלף האיש הממורמר פטיש, נתן מכה על המשקוף, והברזל התפרק מהמוט. מן הסתם הפטישים האלה לא שוכבים שם עד היום, הם כבר מזמן עשו את דרכם לחנויות, נמכרו ונזרקו.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548944
אני שואל את מי שאולי מבין. סין לא אמורה לעבור תהליך של התמחות ביתרון היחסי שלה? זה באמת ייתכן שהיא תשתלט על "כל" השוק, ותתחיל למשל לייצר מוצרים עתירי הון ומכונות ולא מוצרים עתירי כוח עבודה?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548947
היה לי פטיש כזה פעם, כשהגענו לקנדה. קניתי אותו בדולר אחד. הוא הספיק לי כדי להרכיב כמה רהיטים בסיסיים שקנינו כשהגענו לכאן, ובסוף התפרק לגורמים. מצד שני - דולר, ומאז לא נדרשתי לפטיש. יותר זול לי לקנות פטיש זבל כל פעם שאני צריך אחד מאשר לקנות פטיש נורמלי ב-‏12 דולר.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548974
מאותם חומרים ועם אותה כמות אנרגיה שהושקעה בייצור ובהובלה היה אפשר לייצר פותחני קופסאות שגם פותחים. מאותם חומרים ועם אותה כמות אנרגיה היה אפשר לייצר פטיש שמחזיק מאה שנה. פעם מעדר היה עובר מאב לבנו ומהבן לנכד, יש לנו בבית פצירה כזאת ומקדח ידני ועוד כמה כלים.

בעצם החומרים והאנרגיה הושקעו כדי לייצר משהו ש"נראה כמו" כדי שתקנה אותו, אבל זה לא באמת פטיש, זה PROP להצגה.

מישהו משלם את ההפרש במחיר. מי?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548980
כשאת אומרת "מאותם חומרים ועם אותה כמות אנרגיה שהושקעה בייצור ובהובלה" את מתכוונת "באותה עלות", או שיש כאן משהו שפספסתי?

אם התשובה היא "כן" (כלומר, עלות הייצור של הכמו-פטיש-בדולר היא כמו עלות הייצור של הפטיש-נצח-בעשרה-דולר), אז היצרנים של פטיש הנצח הם חמדנים גדולים (כי גם מוכרי הכמו-פטיש ודאי מצליחים להתפרנס). מזל שיש סינים שמכריחים אותם להוריד את המחיר.

דרך אגב, מבחינתי פטיש בדולר שמחזיק זמן קצר עדיף בהרבה על פטיש יקר, כי ממילא אאבד את שניהם אחרי זמן קצר. באותו אופן אני מעדיף לקנות למחשב הנייד מטען חלופי ולא מקורי - בכל מקרה פתיל חייו ייגדע באיבו, מהצד שאי אפשר להחליף.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549005
לא התכוונתי לעלות. נדמה לי שהמרכיב העיקרי של העלות הוא כוח האדם, והפועל בגרמניה צריך להרוויח פי 10* מהפועל הסיני.
זה לא סותר את זה שחברות מתמחרות את המוצרים שלהן לפי כמה שמוכנים (לפעמים בלית ברירה) לשלם עליהם.

להבא אני מייעצת שתכתוב על הפטיש שלך שם וכתובת, ואולי גם מסר למוצא הישר. זה יעלה ב-‏900% את הסיכוי שישוב אליך.

-------

*אני לא יודעת פי כמה, פי הרבה!
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549015
מילא מטריה, אבל פטיש?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548982
אני מתגעגע לזמנים שבהם טלפון נייד היה עובר מאב לבנו.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548988
במכשירים מהסוג של טלפון נייד אף אחד לא טורח לתחזק יותר מדי את התוכנה. אחרי שיצא הדור החדש של המכשירים כמעט לא יטרחו להעביר את התוכנה החדשה למכשירים הישנים. טכנית זה אפשרי. מעשית זה מעלה פלאים את עלות התחזוקה, ואף אחד לא ישלם על זה.

ומכיוון שלהבדיל מטלפונים ישנים החדשים אפילו לא כבדים, הרי שהם גם לא יצלחו לתפקיד של משקולת נייר.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 616172
נראה שיש כאן איזו נישה כלכלית קטנה: טלפון שמיוצר בצורה הוגנת (אבל כמובן שבסין) ועם קצת מחשבה על הסביבה:
ממה ששמעתי עליהם, נראה שיש כאן משהו רציני. יש לשים לב שמדובר על משהו שנמצא עדיין בשלבי תכנון והם טוענים שבשלב זה המכירות המוקדמות (pre-sale) הן לאירופה בלבד.

כמוכן, שימו לב לכתובת השאפתנית של דף הקניה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548983
לא, דווקא מאותם החומרים אי אפשר היה לייצר פטיש שיחזיק שנים. הידית של הפטיש הזה הייתה עשויה ממשהו שמרגיש קצת כמו קלקר...
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549006
כן, תיארתי לעצמי שהידית היא החוליה החלשה, אבל בכל זאת נראה לי שהבעיה היא לא בידית עצמה אלא בחיבור - קוטר הידית קטן ב-‏3 מ"מ ממה שנחוץ, או משהו כזה. אותה בעיה כמו בפותחנים.

בכל זאת אין ספק שהסינים מייצרים מחומרים נחותים. מצד שני, בכמה היו חומרים איכותיים מייקרים את הפטיש? ב-‏30 סנט?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549471
כל העניין הזה של הפותחנים, אני חייבת לשאול - על איזה קופסאות שימורים מדובר? אלו שלי (כמו חלקים נרחבים מבקבוקי הבירה) מגיעים עם פותחן בילט-אין.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549597
אצלי בבית זה פשוט, יש רק שני מוצרים שקונים בקופסאות שימורים. טונה מגיעה עם פותחן מובנה (לפחות אצל רוב היצרנים), עגבניות מרוסקות לא (כנ''ל). אנחנו משתמשים בפותחן מהסוג של טיולים של פעם - חתיכת ברזל קטנה עם כיפוף של תשעים מעלות ושפיץ. לא שיא הנוחיות בפתיחה, אבל כן שיא הנוחיות בניקוי ובמקום אחסון.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 616188
לטעמי פותחן הטיולים הזה יותר נוח מכל פותחן מגונדר בעל ידיות בצורת T ומגוון גלגלי שיניים. ויש לו גם את השפיץ הזה שאין כמותו לחדור בין המכסה לבין הפחית ולהפריד ביניהם בסיום פעולת הפתיחה, שלא לומר למנוע את הנפילה הטרגית של המכסה כולו לתוך הקופסה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 616190
והמשוכלל יותר הוא הפותחן של מנות הקרב. (כמעט) אותו פותחן, אבל עם שכלול אדיר לאחסון: במקום חיבור קשיח ב 90° בין הלהב לניצב, חיבור עם ציר המאפשר השטחת הפותחן.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 616197
נכון! בעצם זה מה שהיה לי בראש מלכתחילה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 616198
אם כי אני מוצאת שהשכלול מקשה על הפתיחה.
דגיר למטייל הבכיר 616199
קצת מקשה, אבל אפשר לשים אותו בכיס המכנסיים בלי לפחד.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549602
קופסאות השימורים הן הקופסאות הרגילות, אפונה, תירס, לפעמים הן באות עם מכסה נשלף ולפעמים לא. דומני שהקופסאות הגדולות יותר, כאלה שמוכרים בהן למשל עגבניות מרוסקות, הן תמיד בלי מכסה נשלף (אין לי אחת במזווה כדי לבדוק).

הפותחנים הם הפותחנים הרגילים, מהסוג שמחלקים בצבא והם נראים בדיוק כמוהם. ממש נראה שהסיני קיבל פותחן כזה ומדד אותו, בנה על פיו שטנץ וייצר כמה מיליוני יחידות, ורק פספס במילימטר פה ובמילימטר שם או במעלה אחת, וזה כל ההבדל.
כמה חבל שזרקתי אותם.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 548986
מי משלם? יצרני הסחורה העמידה וכמובן הסביבה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549010
נכון.

לפני כמה זמן שאלתי ממישהו אקדח סיכות לצורך איזה תיקוני רפדות. זהו מין מכשיר "סיני" קל משקל נתון בתוך פלסטיק צהוב. הסיכה הראשונה עשתה קליק וננעצה בקלות בעץ הקשה (בוק, כמדומני). התת מודע שלי התפלא. המשכתי לעבוד והסיכות ננעצו בזו אחר זו, שוב ושוב ושוב. עכשיו כבר הייתי מבולבלת בגלוי - משהו מוזר מתרחש כאן. הרכבתי משקפיים, קירבתי את המכשיר לעיניי וקראתי - MADE IN SWEDEN.

קנו מהר לפני שייעלם מהמדפים! והמחיר? סיני לגמרי, מאה ומשהו שקלים.
quality standards in 'world trade organization' regime 549040
WTO Rules for Standards
In the new trade regime, previously voluntary standards are gaining quasi- legal
status and being integrated in international and national legislations to create
quality culture. Two WTO agreements have special significance with reference to
quality and standards namely Sanitary and Phyto-Sanitary Agreement (SPS) and
Technical Barriers to Trade (TBT). These agreements are binding on the
Member countries. SPS agreement allows the Member countries to enforce such
measures, which are necessary to protect human, animal and plant life or health,
provided these requirements are based on scientific principles and do not
constitute a means of arbitrary or unjustifiable discrimination between the
Members where the same conditions prevail. The agreement encourages the
Member countries to capitalize on international standards and regulations for the
sake of harmonization with standards and safeguard measures of other
countries and to reduce the risk of disputes. TBT also recognizes the need to
enforce standards, provided they do not cause unnecessary barriers to trade.
The standards under this agreement take into account quality aspects, packing,
and labeling etc.
Although the SPS and TBT Agreements encourage adoption of international
standards, they do not prevent Members from adopting national standards
according to local conditions. This flexibility in WTO rules provides a space to
develop indigenous specifications and take safeguard measures. This can
prevent inflow of low quality products and services on one hand, and enhance
export potential of domestic industry by making it competitive with the
international market actors. Pakistan will have to create conditions that allow
compliance with quality-related provisions of these agreements.

< קישור http://www.crcp.org.pk/PDF%20Files/WTO%20Mazhar.PDF מקור>
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549042
אגב, נדמה לי שאת מתארת שיעור חריג של מוצרים פגומים, גם בסטנדרט הסיני.
נראה שמעורבת כאן גם מידת חוסר מזל הטעונה בדיקת מזוזה (למרות שבשלב זה כבר די ברור היכן זו יוצרה...).
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549064
:-) אני נוטה להאמין שהסטטיסטיקה אצלנו היא אותו דבר, ורק הספירה שלנו אחרת.
אתה אומר: "אֶה, מה קרה לגרביים?", ואני אומרת: "אוף, שוב זבל סיני".
אתה אומר: "אֶה, הכפתור לא עובד", ואני אומרת: "עוד פעם סחורה סינית".
אתה אומר: "אופס, התפרק הפטיש, כנראה לא הייתי מספיק עדין", ואני אומרת - נו, אתה יודע מה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 550388
לא חשבתי על אפשרות זו, אבל יתכן.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549085
נו, וכשהסינים ישתפרו ויהפכו ליפאן, אז גם האפריקאים ישתפרו (אינשאללה!) ויהפכו לסין. אנחנו עדיין נישאר עם אותו זבל.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549090
כשהסינים ישתפרו ויהפכו לאירופה, והאפריקאים ישתפרו ויהפכו לסין, היפנים יהפכו לאירופה ויתחילו לעבוד פחות שעות?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549094
עוד בענייני גלובליזציה
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549105
ואפילו הן קשורות: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_trafficking_in_th...
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549108
לגמרי לא בטוח שאפשר לייצא את המודל המזרח-אסיאתי לאפריקה. בין אם נקשור את זה בתרבות או בסוג המשטר, לאפריקה כרגע אין את מה שדרוש כדי לקיים את ה''המדינה התפתחותית'' של מזרח אסיה. מודל יותר רלוונטי (אם כי לא פחות בלתי סביר) הוא המודל ההודי.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549111
ל"אפריקה" אולי אין את זה, אבל לא יכול להיות של"אוגנדה"‏1 יש את זה?

1 הכנס כאן שם של מדינה אפריקאית שקיבלה כותרות חיוביות לאחרונה.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549118
זה לא עניין של כותרות חיוביות. אני לא אומר שמדינות אפריקניות לא יכולות להגיע לדמוקרטיה (בגלל זה דיברתי על מודל הודו), אלא שהסיכוי שלהם להשיג את סוג המשטר (המאוד לא דמוקרטי, אבל בצורה מסוימת) של הנמרים האסיאתיים הוא נמוך עד כדי בלתי סביר בעליל.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549120
למה? מה מאפיין את צורת המשטר של הנמרים האסיאתיים?
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549121
שלטון מרכזי מאוד חזק עם מסורת ביורוקרטית מפותחת.
התל''ג הסיני עובר דרך ביתי 549472
גם בהודו יש מסורת בירוקרטית מפותחת (אבל גמישה ומשונה להפליא).

______
העלמה עפרונית, קצת מתגעגעת

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים