מסכנה 54945
עכשיו עטים עליה שבעים בתולים חרמנים . . .
מסכנה 54959
ראה למעלה: 80,000!
אני ג'ינג'ית 54987
אל תבכו בגללי
אני ג'ינג'ית 54989
הפתיל הזה קצת סר טעם, והיה כזה מתחילתו. אולי נגדע אותו כאן?
אני ג'ינג'ית 54998
לא.
(אבל אפשר להעביר לפורום האייל http://www.blabla4u.com/sites/blabla4u/ForumsHeb.asp...).
get out of here!!!! 55108
יש פורום לאייל? למה לעזאזל לא הודיעו על זה באופן רשמי וסתם מהודעה מיקרית של הדוקטור אני למד על זה?
get out of here!!!! 55109
משום שעורכי האייל מתנגדים לקיומו של הפורום הזה.
אגב, יש גם פורום סגור של העורכים, אך, כאמור, הוא סגור, ואין לי מושג מה מתרחש בו.

האמת היא שעורכי האייל מתנגדים גם לאיזכורו מעל דפי האייל. זהו האתר היחיד שיש מגבלות אייל על פירסומו. בעבר פורסמו כאן קישורים לאתר החיזבאללה, למאמרים פוליטיים שנויים במחלוקת, לאתרי סקס ועוד. מעולם לא הוגבל הפירסום. יש רק אתר אחד בכל העולם שאין לתת אליו קישור באייל, וזהו פורום האייל.

טפשי, לא?
get out of here!!!! 55115
אין "פורום סגור של העורכים". יש לנו רשימת תפוצה שמשמשת אותנו לעניינים אדמיניסטרטיביים וכדי להעיר הערות על מאמרים שעומדים לפני פרסום (בשביל זה יש עוד עורכים). איפה אתה חושב אני וערן ניהלנו את הדיון על הכותרת של אותה ידיעה חדשותית?

אין לנו בעיה שתפנו אנשים לפורומים שונים. יש לנו בעיה עם הקישור שאתם עושים בין האייל לבין הפורום שלכם. אין קשר כזה. מבחינתי, באותה מידה שאתה מפנה אנשים לנהל שיחות חולין בפורום שפתחת, אתה יכול להפנות אותם לנהל את השיחה הזו בפורום החברתי של במה חדשה.
get out of here!!!! 55118
אתם, מן הסתם, ניהלתם את השיחה ב-ICQ.
יש פורום סגור של עורכי האייל. רוצה את הכתובת? היכנס לפורום האייל וקרא שם.

אני שוב מצהיר לטובת הקהל: פורום האייל הוא פורום שבו אנשים הגולשים באייל מוזמנים לכתוב כל מה שבא להם. הפורום נפתח שלא על דעת מערכת "האייל הקורא", שאף פועלת נגדו, מסיבות שאינן ברורות לי, וספק אם הן ברורות לחברי המערכת.
(בנוגע למשפט הסיום) 55155
הסיבות ברורות היטב לחברי המערכת, תודה. הם דנו ברעיון הקמתו של פורום שכזה במשך תקופה ארוכה, והחליטו שהשפעתו הכוללת תהיה בלתי-רצויה. לו היית שואל בעצתנו בטרם נחפזת להקים את הפורום, היית יכול לשמוע על חששותינו, ואולי אפילו היית מסכים עמנו. בכל מקרה, היות שכבר עשית מעשה, אין מקום להמשך דיון זה.
get out of here!!!! 55144
מעניין מאוד.

אינני רואה כל בעייה בקיום פורום פרטי וסגור של עורכי האייל, ממש כפי שאינני רואה כל בעייה בקיום הפורום שיצרת בימים האחרונים.

יחד עם זאת אינני מבין מדוע רואים עורכי האייל את 'פורום האייל' כדבר בעייתי משהו, אשר הקשר בינו לבין האתר הרשמי מקרי בהחלט.

שלך

אלכסנדר מאן
ובעברית: תצא בחוץ? 55154
א. עורכי האייל לא מתנגדים לקיומו של הפורום. הם פשוט מתנגדים לקישור המרומז בינו לבין האתר: *אין* קשר בין הפורום הנ"ל לבין אתר האייל הקורא.

ב. אין "פורום של העורכים". ישנה רשימת תפוצה בדוא"ל (המנוהלת בעזרת Yahoo Groups). זוהי רשימה סגורה והיא משמשת לדיוני מערכת (הגהת מאמרים בטרם פירסומם, בעיקר).

אם אתה מעוניין להמשיך ולדון בנושא, מאוד אשמח אם נעשה זאת בדואר אלקטרוני. תודה.
אני ג'ינג'ית 55245
"עבדה כמתנדבת"? אני כתבתי כדבר הזה?
מסכנה בגלל משהו אחר, דב 55023
לפי הפרסומים המתאבדת היתה גרושה, כאשר הסיבה לגירושיה היתה אי יכולתה להרות.

מעמדן של נשים גרושות בחברה הערבית נמוך ביותר. הנטייה היא להאשים את האשה. כמו כן, הגירושין "מכתימים" את כבוד משפחתה (אם הגירושים הם בגלל עקרות האשה הרי שזו בושה כפולה ומכופלת למשפחה).
אביה/אחיה ינסו בד"כ להשיאה שוב, בין אם תרצה בכך ובין אם לאו.
הנישואין השניים יהיו (למשל) לאלמן זקן, או למישהו אחר שלא יכול לקוות לשאת בתולה .

מה מתחולל בנפשה של בחורה שמוצאת עצמה במצב כזה? והאם התאבדות נראתה לה כמוצא ממנו?
מסכנה בגלל משהו אחר, דב 55026
אסתי שלום,

האם ידוע לך מהו אחוז הגירושים בעולם הערבי-מוסלמי? כמה נשים נמצאות לשיטתן בסטאטוס בעייתי זה, אשר ממנו מוצא של כבוד יכול להתקיים במסגרת השהידיות?

שלך בברכה

אלכס מאן
גרושים בעולם הערבי 55029
לאלכס שלום,

אין בידיי סטטיסטיקה בנושא, אך מספר הנשים הגרושות כנראה גבוה מאוד אם ניקח בחשבון את הקלות שבה גבר יכול לגרש את אשתו (אך לא להפך!), תוך כדי השתלטות על רכושה (בניגוד לחוקי האיסלם); ואת המנהג השיעי של "נישואים זמניים", (חוזה-נישואים לתקןפה קצובה, אשר -כמובן- טוב רק לגברים).

אינני חושבת שמצריה כפריה ב-למשל- מעלה הנילוס תתאבד בקלות עקב גירושים*. היא תקבל את מר גורלה בהכנעה. הקונפליקט קורה יותר אצל נשים שחיות בשולי העולם המודרני, זכו להשכלה (ראה תמונת המתאבדת בטקס סיום קולג') אך אינן זוכות בעצם ליהנות מהחופש שיש לנשים מערביות.

לגבי ספרים בתחום, רבים מהם נכתבו דווקא ע"י חוקרים וחוקרות מערביים. אבל יש ספר חשוב בשם Beyond The Veil שנכתב ע"י הסופרת
המרוקאית Fatima Mernissi .

באינטרנט קשה יותר להגיע אל חומרים אלה, ויש בעיקר לינקים אל כנסים למעמד האשה, שבהם הביקורת מופיעה רק במרומז, ולעומת זאת כל הדוברות, מכל ארצות האסלם, מבקרות בחריפות את... ישראל כמובן.

*נשים מתאבדות לא רק בגלל גירושים, אלא גם כדי להמלט מנישואים כפויים- וכאן יש לי בדל של סטטיסטיקה: עפ"י הפמיניסטית האלג'ראית פדלה מראבט ב-‏1969 , ברשומות של בי"ח /אחד/ באלג'יר הבירה, הופיעו 175 שמות של נערות שהתאבדו או ניסו להתאבד כדי להמלט מנישואים כפויים.
גרושים בעולם הערבי 55032
אני דווקא זוכר ש'נישואי-הנאה', המותרים לפי ההלכה השיעית, הם בגדר שיפור מסוים למעמד האישה, שהרי בני הזוג רשאים להינשא שנית עם תום תקופת הנישואים הקצובה מראש.

אולי אני טועה, אם תזנבי בי אטרח לחטט במקורות.
גרושים בעולם הערבי 55039
אנא חטט. ובהזדמנות זאת אולי תמצא גם סטטיסטיקה לגבי מספר הגברים שנישאים בשנית לעומת מספר הנשים שנישאות בשנית. (ובמלים אחרות מי נהנה מ"נישואי הנאה" אלה?)
גרושים בעולם הערבי 55106
לא ממש תשובה מפורשת לשאלתך, אך אולי תרצי לעיין במאמר הישן שלי "המתמטיקה של הפוליגמיה": דיון 541
גרושים בעולם הערבי 55291
קראתי את מאמרך. וגם את הכתבה שהופיעה היום ב''ידיעות'' לגבי פוליגמיה בעולם הערבי. אם תקרא אותה תיווכח (אם היו לך ספקות) שהנשים הערביות מאוד לא מאושרות מהעניין הזה.

גם ''נישואי הנאה'' מוזכרים בכתבה- ומתברר שבחלק מהמקרים הם אינם אלא שם אחר לזנות.
הדת אוסרת יחסי מין שלא במסגרת של נישואים, ולכן הזוג המאושר מתחתן, נהנה, מתגרש, הגבר משלם לאשה, ועוזב.
גרושים בעולם הערבי 55360
איזה נשים? הנשים הפמיניסטיות, בעלות ההשכלה המערבית. לא שזה רע. רק מעיד על כך שיש כאן פער תרבותי מסויים, ולא שבהכרח פוליגמיה היא דבר רע להומו ספיאנס.
גרושים בעולם הערבי 55362
הנשים המשכילות משמיעות את קולן נגד פוליגמיה.

הנשים האחרות שותקות. ולכן אין לדעת מה עמדתן.

אם יש קולות נגד, ואין קולות בעד, עדיף להניח שנשים מתנגדות לפוליגמיה, עד שיוכח אחרת.
גרושים בעולם הערבי 55453
הלוגיקה קצת בעייתית.
מבחינה כרונולוגית, המונוגמיה המערבית קדמה להשכלה הנשית. (ברור לכולנו שאנחנו מדברים על 'השכלה מערבית' כשאנו אומרים 'השכלה', לא?)

הדעות נגד פוליגמיה במערב הן מושרשות מאד, דבר שניתן היה לראות גם מהתגובות למאמר שלי. במקומות שבהן הפוליגמיה קיימת והנשים יכולות לדבר, כמו יוטה וקמרון, יש קולות בעד ומעט קולות נגד.
פוליגמיה 55836
תעלה לך הרבה כסף. [YNET[

הרב עובדיה מציג: כך תשמחו נשים

מנהיג ש"ס הסביר לתומכיו כי כדי לשמח נשים יש לקנות להן בגדים או תכשיטים "היא לא נהנית מבשר ודגים, זה לא מעניין אותה". הדוגמה מהשטח: "יושבות בעזרת נשים לפעמים, 'ברברבר ברברבר' מדברים: 'אויש, איזה יופי שמלה הזאת שלך?' זה השכל שלהן, מחילה מכבודן"
אבישי בן חיים

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, העביר אמש (יום ג') שיעור ובו הסביר כיצד צריכים בעלים לשמח את נשותיהם. הרב ציטט מהגמרא: "אין אשה אלא לבנים, אין אשה אלא ליופי, אין אשה אלא לתכשיטים", והסביר כי טוב לקנות לאשה תכשיטים "שתתייפה" גם כיוון שכך "יסיח את עצמו מנשים אחרות, יש לו פתו בסלו, לא חושב על נשים אחרות".

בנוסף הסביר הרב עובדיה: "כתוב 'ושמחת בחגך', במה ישמח את החג? כל אחד בראוי לו. אנשים בבשר ויין, נשים בבגדי צבעונים ובתכשיטים, ילדים בפיצוחים - דברים כאלה... כל חג ישתדל לקנות לה או בגד יפה, שמלה יפה או שיקנה לה תכשיטים, נזמים, טבעות. היא תשמח על זה. היא לא נהנית מבשר ודגים, זה לא מעניין אותה, היא יודעת לבשל אותם טוב, אבל לאכול לא אוהבת. אבל תיתן לה תכשיטים... יודעת שאתה אוהב אותה. תראה לה סימנים שאתה אוהב אותה... " .

על חשיבות הבגדים עבור הנשים אמר הרב עובדיה: "'שכל נשים - מלבושים'. תראו יושבות בעזרת נשים לפעמים, 'ברברבר ברברבר' מדברים: 'אויש, איזה יופי שמלה הזאת שלך, איפה קנית אותה? בכמה קנית אותה?' זה השכל שלהן, מחילה מכבודן של הנשים. לא מדבר על כולן, יש כאלה".

בנוסף ציטט הרב עובדיה יוסף את הפסוק "אם הבנים שמחה" ואמר: "אשה בלי בנים לא שווה כלום, כמו שאמרה רחל ליעקב אבינו 'הבה לי בנים ואם אין, מתה אנוכי', 'מי שאין לו בנים חשוב כמת"'.
פוליגמיה 55837
וסליחה שהבאתי את הקטע עצמו מוויינט במקום להסתפק בלינק. אבל לנוכח הפנינים של כבוד הרב לא יכולתי להתאפק. שפתיים יישק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים