איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550439
ואני מאוד אופתע אם העצומה הזאת תזיז את השעון אפילו בשניה אחת לכיוון כלשהו.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550441
הפיסקה השלישית כוללת ציטוטים שלא היו מביישים ברמתם את גבי אביטל. מאיפה בדיוק נלקח הציטוט של דבריה של לבנת?

כמוכן, תזכורת (קישור מהדיון הקודם) שהזזת מועד תחילת השעון כל שנה עוזרת למלחמה בטרור.

מבחינתי, אם פתאום עכשיו יתברר שמועד שינוי השעון אינו ב־12 לספטמבר אני אצטרך להזיז את השעון. המחשב שלי כבר מתוכנת לעבור לשעון חורף בשעה היעודה.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550458
לא לבנת, אלא תירוש, כאן.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550459
כלומר גם שם קיימת ההצעה המבריקה להשאיר את שעון הקיץ למשך כל השנה? זה נאמר ברצינות? לפי הכתבה נראה שכן, אבל זה נראה לי טפשי מדי.

גם ההצעה לשעון חורף זמני בשביל החגים מועדת ליצור בלבול נוראי. מעניין כמה תוכנות מחשב מניחות שיש רק שני מעברי שעון בשנה (לפחות בממשקיהן).
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550463
לפי שעון קיץ [ויקיפדיה], בתחילת שנות הארבעים הונהג בארץ שעון קיץ במשך למעלה משנתיים ברציפות "כדי להגביר את החיסכון באנרגיה".
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550503
מה שמעלה את השאלה - מי אחראי לקביעת אזור הזמן של כל מדינה? האם יש איזה הסדר בינלאומי, או שישראל יכולה, אם בא לה, להכריז מחר שהיא שייכת מעכשיו לאותו אזור זמן כמו מרכז אירופה וזהו?
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550509
אני מנחש שכל מדינה מחליטה לעצמה, הרי מי יכול לכפות החלטה אחרת? נראה לי שאירן בחרה להיות שלוש שעות וחצי אחרי זמן גריניץ' כחלק ממדיניות ה"נראה אם אתם יכולים לעצור אותי" שלה.

אנקדוטת שעון קיץ משעשעת: ברוב מדינת אריזונה לא מונהג שעון קיץ, אבל במדינה נמצאת שמורה אינדיאנית אוטונומית-למחצה בשם "אומת הנאוואחו", שבגלל שחלקים ממנה נמצאים במדינות שכנות, כן מונהג בה שעון קיץ. בתוך החלק האריזוני של אומת הנאוואחו נמצאת מובלעת של שמורה אינדיאנית אחרת בשם שמורת ההופי, שבה שוב לא מונהג שעון קיץ, ובתוך שמורת ההופי נמצאת מובלעת נוספת של אומת הנאוואחו, שבה כן מונהג שעון קיץ.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550512
נדמה לי שזה נכון גם לגבי מחוז אחד באינדיאנה, ושם יש תופעה שבעיירה אחת הגובלת באוהיו אפשר להזדקן בשעה עם חציית הכביש.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550608
ברוב מדינות דרום־אסיה מקובל שעון של שעה שלמה וחצי לעומת גריניץ', ובראשן הודו. זה פתרון מקובל למדינות רחבות שמרכזן בין שני קווי־אורך שרוצות להיות כולן באזור זמן אחד, אבל לא רוצות לדפוק לא את הקצה המזרחי ולא את המערבי. אז מתפשרים. אני מניח שזו הסיבה באירן. לפעמים כן עושים את זה סתם – נפאל הגדילה לעשות ונמצאת 5:45 שעות לפני גריניץ'. אני חושב שהרעיון הוא להיות שונים גם מהודו (5:30) וגם מבנגלדש (6:00). קשה לי לחשוב על הבעת עצמאות יותר אינפנטילית מזו‏1.

1 למרות שחיי ישראלים רבים ניצלו בזכות אינפנטיליות כזו בדיוק.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550612
ב-‏1 אתה מתכוון למחבל המתאבד מהשטחים שזכה בפרס דארווין, נכון?
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550618
אהה.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550523
ישראל נמצאת באותו אזור זמן עם כמה מדינות אירופיות כמו יוון, תורכיה ואוקראינה, כמה מדינות מזרחיות לנו כמו ירדן וסוריה וכמה מערביות כמו מצרים. באופן כללי אם גריניץ' זה 0 ואנחנו שעתיים מגריניץ' זה צריך להיות קו אורך 30 מזרח (360 מעלות לחלק ל-‏24 שעות = הפרש שעה כל 15 מעלות) - זה בערך המיקום שלנו באמת.
קבעו את זה בזמן המנדט הבריטי, ולא ראו סיבה לשנות.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550470
במצריים, אם איני טועה, שעון הקייץ מבוטל במהלך הרמאדאן (אם חל בקיץ), ומוחזר על כנו בתום הרמאדאן.
איפה אורי גלר כשצריך אותו? 550479
מה היתרון בשעון הרגיל? (למי שאינו דתי?).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים