ושוב, ניפוץ מיתוסים. 551
שי, כמו שאתה יכול לראות מהמאמר שפרסמתי בנושא, אני לא בהכרח חולק עליך, אבל אני רוצה לנפץ כאן שני מיתוסים - ימניים - שקשורים ברבין.

הראשון הוא מיתוס אלטלנה והתותח הקדוש. כן, רבין ירה על אלטלנה. כן, היו בה יהודים. לא, הוא לא החליט על כך. לא, הירי לא היה חסר בסיס.

אלטלנה הייתה ספינה של ארגון טרור שפרש ממסגרת החיים הפוליטיים בישוב (האצ"ל). האצ"ל, שחתם על הסכם הצטרפות לצה"ל מספר שבועות לפני התקרית, ביקש שחלק מהנשק בספינת הנשק שלו יופרש לאנשיו.

כל אדם סביר היה מסכים לכך. דוד בן גוריון, ראש הממשלה המאוס, לא היה אדם סביר. הוא ניפח את העניין לכדי משבר, שלדעתי היה מתוכנן ומחושב, בנסיון להפטר מהימין ככוח פוליטי. האצ"ל סייע לו בכך: אנשיו הסתירו את הגעת האוניה, ופתחו באש על חיילי צה"ל שבאו להחרים אותה. אני חוזר: אנשי אצ"ל פתחו באש על חיילי צה"ל.

מספר ימים לאחר מכן, הפליגה הספינה לתל אביב, שם עלתה על שרטון. אנשי אצ"ל שעזבו את יחידותיהם - הדבר היה בעת ההפוגה הראשונה - עלו על תל אביב, תקפו את מטה הפלמ"ח ששכן על החוף, והרגו איש פלמ"ח. הפלמ"ח כבש מחדש את החוף, והורה לאנשים שעל הספינה - ששידרה קריאות כל העת לאנשי אצ"ל - להכנע. אנשי הספינה סירבו לכך. בנקודה הזו הגיעה הוראה משר הבטחון - אותו אדם מאוס שהוזכר לעיל - להפגיז את הספינה. פקודה חוקית לחלוטין, שמטרתה דיכוי מרד.

אין ספק שמנהיגי האצ"ל לא רצו במרד; אין ספק שהתנהגותו של בן גוריון בכל המשבר ראויה לגינוי; אבל אי אפשר להפיל את הפקודה לירות על הספינה על המג"ד שהיה במקום. הסכסוך היה בין בכין לבן גוריון, לא בין בגין לרבין.

המיתוס השני הוא מיתוס התמוטטות העצבים. אין איש אשר חולק על כך שרבין תפקד היטב במהלך המלחמה עצמה; כל מה שיש הוא עדות של עזר וייצמן - לא בדיוק ידיד של רבין - שרבין קיבל זריקת ארגעה יומיים לפני פרוץ המלחמה. אם אתה יודע על עוד אלופים שחשבו שרבין התמוטט, אנא ספק לי שמות ופרסומים. לדעתי, אתה מושפע יותר מדי מתעמולה ימנית.
ושוב, ניפוץ מיתוסים. 585
למיטב ידיעתי רבין לקח כמה שעות חופש כדי להרגע
אבל, ברצוני לצטט את אפרים קישון (מהזכרון) שאמר שאוי לנו אם המנהיגים שלנו לא יחששו ויפחדו לפני שהם שולחים את בנינו להרוג ולהרג בשדה הקרב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים