שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554580
דור Y מסתגל לתמורות כלכליות וחברתיות (במערב), שנבעו מפעילות ואידיאולוגיות של בני דור ה-X. אין שום רע בדחיית עול נישואין וילדים לשלהי גילאי ה-‏30 כאשר תוחלת החיים אמורה להרקיע ל-‏100-140. א/נשים צעירים כיום (לפחות חלקם המשכיל והרציונלי) מנהלים את חייהם בצורה הגיונית יותר מהוריהם באותו פרק זמן(1). יש שיקראו לכך נרקיסיזם - עוד תווית הגדרה מבית ייצור מושגי המאה ה-‏20 - ואני אגיד שזו תגובת-נגד אישית וחיובית(2) להפצצה ממושכת של תעמולה מסחרית ופוליטית כשטיפת מוח המונית להפקת כל סוגי רווח. דור Y צמח לתוך הוויה צרכנית מטורפת, שעיקרה שיווק ופירסום ומותגים, גם של מוצרי תאגידים ואפילו במגרש הפוליטי, וגיבש דרכי התגוננות פאסיביים מול כל רעש הרקע הנורא והמתמשך. כולל הסתגרות בד' אמות של הפרט.

(1) דוגמא קטנה מעולם הביגוד וההנעלה. בקיץ שעבר זה התחיל, ומייד הפך לתופעה. השנה זה כבר כמעט בלי יוצא מהכלל. מכנסיים קצרים מתחת לברך לגברברים, ומכנסונים או חצאיות קצרות לצעירות. חולצות טריקו קלילות לכולם. וכפכפים גם. הרבה יותר נוח והגיוני בחום התל-אביבי.

(2) בחלק ניכר מהדירות (הקיטונים) המושכרות בת"א הטלוויזיות כלל אינן מחוברות לכבלים. הצעירים מקבלים את התכנים מהרשת וצופים עצמונית בזמנם הם ולפי העדפותיהם האישיות. גופי שידור ממסדיים כבר איבדו את דור העתיד. הדבר בא לידי ביטוי ברור בכמות הניתוקים (למרות הגידול באוכלוסייה, ריבוי משקי הבית כתוצאת התמשכות הרווקות, ועליית מספר הגירושין, או פרימת הזוגיות).
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554586
מה לדעתך תוחלת החיים של בני ה-‏30 מינוס שנות הפיליפינית?
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554593
לא מתיימר להיות עתידן כדוגמת דויד פסיג(*), אבל בפתח ניצבות תגליות ודרכי פעולה שישנו מהותית את אורח ומשך החיים. הן מהצד הגנטי, עבור לטיפולים פולשניים פחות, מונעים ומשפיעים ביתר יעילות(**), ועד לתרופות אישיות בננו-טכנולוגיה. מהמר שהפיליפיניות בדור ה-Z תהיינה בכלל מערכת שבבי ניטור והפעלה מרחוק מפיתוח ישרא-הודי.

(*) מחבב את התחזיות שלו הבנויות על אקסטרפולציה טכנולוגית. פחות את הניתוחים הגיאו-פוליטיים.

(**) בשנים האחרונות החלו להשתמש באנדוסקופיה גם בניתוחי לב ורפואת כלי דם. התקדמות משמעותית.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554691
אם זה טענה שכולם יודעים אותה, למה ההפגנות נגד העלאת גיל הפרישה?
אפילו במצב כיום זה לא הגיוני.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554889
בעלי פריבלגיות לא נוטים לוותר עליהן מרצונם. בבחינת, 'אחריי המבול'.
[ע"ע כ-‏400 עובדי חב' החשמל בשכר של מנכ"ל משרד ממשלתי, כאשר החוב החיצוני נאמד ב-‏70 מיליארד ש"ח]
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554894
לא נראה לי שזה שלב חדש באבולוציה האנושית.בסה''כ אנשים שמחים על היתרונות אבל מתעלמים מהבעיות, נשמע מאוד מוכר.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554908
אתה עצמך הבאת את הקישור הרלבנטי לעניין קריסת המערכת הפנסיונית. הצעירים של היום עומדים מול מציאות שונה לחלוטין מזו שחוו הוריהם. תעסוקה והכנסה, קשרי זוגיות והורות, דיור, מקום הפרט בחברה, ועוד תחומים מהותיים רבים בחיים. כל זה לא מצביע על מהפך באבולוציה התרבותית של המין האנושי?
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554913
המערכת הפנסיונית עוד לא קרסה לעומת זאת שאר הדברים שציינת אכן קורים. אפשר להגיד שמבחינה גלובלית אירופה חיה על חשבון העתיד. זה לא שונה בהרבה מאיך שהרבה אנשים חיים בארץ מבחינה אישית. מה שמעניין הוא: מה יקרה בעתיד? מצפה להם מהפכה, השאלה היא: מאיזה סוג?
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554922
מכיוון שהנבואה ניתנה רק לשכ"ג-ים, אולי אפשר להסתמך על הפרמטרים העכשוויים כדי לצפות מה יקרה בעתיד. הרבה טוב לא נראה באופק.

לעניין הפנסיות - אצלנו המצב בסדר יחסית למדינות המערב. בעיקר עקב הגידול הטבעי (וקצת עלייה). במקומות עם מסורת של וועדי עובדים חזקים (צרפת, יוון) הקטסטרופה כבר בשער. פשוט אין דרך תקציבית לממן את הבור הפנסיוני (בהיעדר יכולת להדפיס כסף עצמאית בתוך גוש האירו). כנ"ל במדינות ליברליות בארה"ב. קליפורניה - 50 מיליון נפש, והכלכלה העשירית בגודלה בעולם - בעצם פושטת רגל בשל עומס תשלומי הפנסיה לגימלאי שירות המדינה, שהלכו ותפחו כאתנן פוליטי לוועדים במרוצת מערכות הבחירות השונות. חישוב גס הראה כי לפני 30 שנה נדרשו 4 כבאים בשירות פעיל כדי לתחזק תשלומי גימלאי אחד. היום כבר נדרשים לאותו צורך 19 כבאים פעילים.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554925
מסכים איתך, האירופאים בדרך לשינוי מאוד כואב (וזה במקרה הטוב).

תזכור שאצלנו העלו כבר את הפנסיה ל64/67 וחילונים עושים צבא.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554929
לא יאומן, הכבאים הקליפורניים האלה, איך הם מוצאים זמן בין כל שריפות היער להקצות תשעה עשר איש רק כדי לתחזק את הפנסיה של ידיד ותיק אחד. זה מה שאני קורא רעות.
שלב באבולוציה האנושית - אישית, חברתית ותרבותית 554936
הו, בקלי קלות. הם עובדים שעות נוספות בקבוצות של ח"י לוחמי-אש + הרב-טפסר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים