שוויון?! 555519
ynet החליט לחקור וגילה את המובן מאליו :לילד עני יש הרבה פחות סיכוי להגיע לאוניברסיטה מילד עשיר. כלומר מעבר לזה שהפריבילגיה מחולקת לחכמים (מה שגרוע מספיק) היא מחולקת לעשירים. ואחרי זה הסטודנטים מוחים על חוסר שוויון.
שוויון?! 555523
שקרים סטטיסטים, סעיף ארבע - בלבול בין מתאם לסיבתיות.
שוויון?! 555527
או.קי תן הסבר אלטרנטיבי לעובדה שלילדים עניים יש הסתברות נמוכה להגיע לאוניברסיטה. כמובן שאם ההסבר שלך כולל מכונת זמן אז תן לינק לחנות המוכרת כאלה.
שוויון?! 555529
היישובים עם הזכאות הנמוכה ביותר כיום לתעודת בגרות הם יישובים חרדים. הסבר חלופי לעוני: הם לא ממש מעודדים את צאצאיהם לרכוש לעצמם תעודת בגרות ותואר אקדמי.
שוויון?! 555531
ציטוט מהכתבה " אם מתייחסים רק לתלמידי החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי - נראה כי ככל שמתרחקים ממרכז הארץ אחוז הזכאים יורד. בעוד שביישובי הפריפריה המרוחקים אחוז הזכאים עומד על כ-‏57% - במרכז הארץ הנתון הוא 65.1%."

אם המשפט השני שלך לא דיבר על חרדים אנא הסבר למה עניים לא מעודדים לימודים.
שוויון?! 555554
נו, וזה עוד עם התמיכה הקיימת. אתה רוצה לגרום לכך שרק בני עשירים יוכלו לרכוש השכלה?

אני מנסה להבין בדיוק מהי טענתך:

1. אין שוויון מושלם במערכת החינוך
2. מכאן שאסור כלל להשקיע כסף במערכת החינוך
3. ? ? ?
4. משהו לגבי חרדים (לא יודע מה, אבל זה אמור היה להיות נושא הדיון).
שוויון?! 555555
טענתי היא פשוטה: לילד שהוריו עניים וחיים בפריפריה יש פחות סיכוי להתקבל לאוניברסיטה מילד שהוריו עשירים וחיים במרכז ועוד פחות סיכוי אם הוא טיפש (וכן, אפליה על בסיס חכמה עדיפה על אפליה על בסיס גזע, זה לא אומר שהיא תקינה).
לתת את הפריבליגיה של מימון שכר לימוד רק למי שהתקבל לאוניברסיטה מעמיקה את חוסר השוויון. בקשר לחרדים מה שאמרתי הוא שכשהסטודנטים באים להפגין נגדם לרובם יש חמאה על הראש.
שוויון?! 555557
מי זרק חמאה על הסטודנטים? שיטה חדשה לפיזור הפגנות?

ואני חוזר על הטענה: ההשקעה הממשלתית במערכת החינוך מקטינה את אי השוויון הזה. אחרת היה לבני עניים סיכוי קטן יותר לסיים תיכון. ולמסיימי תיכון מביניהם: סיכוי קטן יותר להתקבל ללימודים אקדמיים, ולמי שהחלו לימודים אקדמיים: סיכוי קטן יותר לסיימם (או עם תוחלת ציונים נמוכה יותר).
שוויון?! 555559
לא הבנתי איך הטענה שלך סותרת את הטענה שלי. כיום אין שוויון אם לא היה השקעה בחינוך היה יותר אי שוויון. למה זה גורר שצריך לתת פריבלגיה לעשירים?
שוויון?! 555566
זו אינה סתם הטבה.

אם היא לא היתה, לבני העשירים היה סיכרוי טוב יותר לסיים את התואר (או לחילופין: להוציא בו ציון טוב, כי לא צריכים להשקיע זמן מיותר בעבודה). לכן הם יוכלו לקבל עבודות טובות יותר בהמשך דרכם.
שוויון?! 555570
לא הבנתי, איך העובדה שבן העשירים משלם יותר תגרום לו לעבוד פחות?
שוויון?! 555571
ההורים שלו משלמים יותר, וחוסכים ממנו את הצורך לעבוד כדי לשלם על לימודיו. לכן יש לו זמן רב יותר להשקיע בלימודים.

הכנס כאן ''בממוצע'' ותבל בשאר מונחים סטטיסטיים לפי הטעם.
שוויון?! 555574
או.קי. אז ההורים שלו משלמים יותר לאוניברסיטה. איך זה גורם לו לעבוד פחות מאשר כיום כאשר שכר הלימוד שלו נמוך. (ואם אפשר בקשה: תקרא את ההודעה הלפני אחרונה שלך לפני שאתה עונה).
שוויון?! 555575
בתשובותי השוותי את המצב היום למצב היפותטי בו על הלומד (ומשפחתו, בד"כ) לממן את מלוא עלות הלימוד (או לפחות: חלק נכבד בהרבה ממנו).

מה הסיכוי של בן העניים המיתולוגי לסיים בהצלחה לימודים במצב זה? מהם סיכוייו של בן העשירים המיתולוגי?
שוויון?! 555577
סיכויו של בן העשירים יפחת, אם בן העניים יגיע לאוניברסיטה סיכוייו יופחתו עוד יותר , אך אם לא סיכוייו ישארו כמו היום (כמובן שזה תלוי במה נעשה עם הכסף שהתפנה לנו).
שוויון?! 555579
ובהנחה שמטרתך היא לא לחסום הרבה אנשים רק כדי להקל על אותו עשיר?
שוויון?! 555582
המטרה שלי להקטין את אי השוויון לכן לתת כסף דווקא לחכמים ולעשירים לא נשמעת לי אסטרגיה טובה. לחילופין אתה יכול לתת מטרה אחרת שבגללה המדינה ממנת תואר שני בלי תזה במוסיקולוגיה, אני לא מצליח לחשוב על אחת.
שוויון?! 555585
א. תגובה 555580

ב. יש גם את החלופה שבה המדינה בוחרת שאתה תהיה מהנדס מחשבים (עיבוד מקבילי) וקונשטוק יהיה מהנדס מכונות (סיבים אופטיים).
שוויון?! 555587
ג'יגולו יותר מתאים לי
שוויון?! 555589
א. האסטרטגיה הנוכחית מעמיקה את אי השוויון לכן עצם ביטולה תוביל ליותר שוויון.

ב. אז עכשיו קוני קומוניסטי? זה מענין.
שוויון?! 555590
ביטולה, והחלפתה במה בדיוק? בחלופה שבה קוני מהנדס מכונות? בחלופה שבה הוא ג'יגולו?
שוויון?! 555658
הייתה לי תגובה ארוכה אבל גיליתי שניתן לנסח אותה בשורה: היחידים שצריכים לקבל סבסוד הם מי שלימודיהים נצרכים לעבודתם העתידית בשירות המדינה. כלומר סטודנטים לרפואה, סטודנטים לסוציולוגיה בפרופורציה לכמות החוקרי סוציולוגיה שרוצים להעסיק וכו'. כל מי שלא מתכוון להשתמש בלימודיו או שלא קיבלו אותו לשירות המדינה לא.
שוויון?! 555664
ומה במקרה שמספר תכונות של המדינה, הרצויות ע"י מרבית הציבור וחבריהם, מתקיימות בקורלציה לאחוז האקדמאים באוכלוסיה (לאמשנה אקדמאים במה)?
שוויון?! 555665
בשביל זה אני פה, להשפיע על ההמונים.
שוויון?! 555668
אפשר פירוט?
שוויון?! 555669
בטח: מדובר בתגובה השלישית ברצף האופייני לי - 2 מיותרות למחצה - בום!אחת מיותרת באמת.
הרי ברור שיש יותר מדרך אחת להעלות מספר אקדמאים ומעבר לכך, ברור שבכך בדיוק דנו במעלה הפתיל הזה בדיוק.
שוויון?! 555677
לא הבנו אחד את השני, התכוונתי לפרוט של התכונות הרצויות לציבור ולמדינה שיש בהן קורלציה למספר האקדמאים,
ובייחוד לאקדמאים שלא חשוב במה הם בעלי תארים.
?
נו שוויון?! 555692
אה אוקי,
ראשית אני חייב לציין שאני האחרון שחושב שאקדמאים, הנפוצים כמו גם המוצלחים, הם כאלו מציאות בצבע תכלת.
נגר בית-שאני הגון שווה 15 פרופסורים ממוצעים בערך, בדוק עם לינק.
שנית, אני חייב לעשות התאמות קלות בטענה שלי, וזאת בכך שאניח בהמשך, שמדינה שבה אקדמאים רבים - לא כל אלו נמנים עם המעמד הבינוני-גבוה-גבוה-ומעלה.
ובתאותולוגיה כמעט, אפשר אולי להגיד, שבמדינה בה פתוחות כל מיני אופציות אקדמיות ולמחצה, הנגישות לרבים, חופש הבחירה (גם אם הבחירה היא לא ללמוד לימודים כאלו), הוא גדול יותר. זו בפני עצמה תכונה שעשויה להיות רצויה בציבור.
הניידות החברתית שאולי קשורה בזה, גם יכולה להיות רצויה כתכונה, אם מתקיימת.
תראה, כשאני חושב על עולם (ומדינה) בו כל מה שאנחנו מכנים לימודים גבוהים, הוא בהשגתם של מעטים, אני לא יכול להמנע מהמושג אריסטוקרטיה ומהמחשבות על סגולות השימור העצמי של זו.
גם משמאלה לו על הסקאלה, עולם בו חלק מהותי מן הדיסיפלינות של אגף משמעותי במפעל האקדמי חסומות, נראה לי שייטה ברוב ההרצות, ליצור מוקדים מעלי מוגלה בנקודות האלו.
דמיין את מר עשיר וששת ילדיו, בין שלושת המוצלחים הוא כבר חילק את נכסיו נושאי הרווח, והם מנהלים אותם עם כרס או מכון, שניים ילכו לפקולטה לספרות ושם הם כבר יתחתנו עם עשיר אחר. והקטן אנלא יודע מה יהיה עם הילד הזה.
הנה - תחרות ירושה פנים משפחתית על קרקע ועסק, זה גם מהווה אולי תכונה של לימודים גבוהים בקורלציה.
בדוק.
נו שוויון?! 555910
===>"חופש הבחירה (גם אם הבחירה היא לא ללמוד לימודים כאלו), הוא גדול יותר."
מכיוון שיש הרבה אנשים עם תואר ומעסיקים מסתכלים על תואר כעל תכונה שדרכה הם בוררים אנשים, אם אתה רוצה לעבוד במצב שבו להרבה אנשים יש תואר אתה צריך תואר לכן החופש שלך לא לקחת תואר יורד.
במילים אחרות אם לעשירון העלין היה תואר העשירון התשיעי היה רוצה לכן נתינה לו משפרת את מצבו אבל מרעה את החופש של העשירון השמיני וכו'.
==>"הניידות החברתית שאולי קשורה בזה, גם יכולה להיות רצויה כתכונה, אם מתקיימת"
שוב,. הגדלת את את הניידות של העשירון התשיעי על חשבון השמיני. כדי להראות שהניידות הכללית גוברת אתה צריך להראות שהוספת משרות.

===>"גם משמאלה לו על הסקאלה, עולם בו חלק מהותי מן הדיסיפלינות של אגף משמעותי במפעל האקדמי חסומות, נראה לי שייטה ברוב ההרצות, ליצור מוקדים מעלי מוגלה בנקודות האלו"
לא הבנתי. מה ההבדל אם יש הרבה אן מעט סטודנטים.
שוויון?! 555672
ההנחות הסמויות שלך הן שהמדינה יכולה לדעת מה היא תצטרך בעתיד ולקבוע מראש מי יהיה הכי מתאים למלא את הצורך הזה ועל סמך זה לחלק משאבים

מה זה מזכיר לי?
שוויון?! 555680
בעל מפעל בשוק החופשי?
העמדה של אדם רציונלי לגבי עצמו?
העמדה של כל מדינה מודרנית?
פטרוזיליה?
שוויון?! 555686
אם ב''מדינה מודרנית'' אתה מתכוון לברה''מ זל''ל אז זה בדיוק מה שזה מזכיר לי

מוזר איך למרות כל הדוגמאות הנגדיות הרעיון שאפשר לנהל מדינה כאילו היא מפעל עדיין חי
שוויון?! 555688
בריה''מ אכן היתה מודרנית (קצת מופרעת, אבל מודרנית) אבל כך גם סין,צרפת ,קנדה וארצות הברית. בקיצור כל המדינות שרכבים ממונעים הם אמצעי תחבורה פופולרי.
שוויון?! 555691
תודה על השיעור בגיאופוליטיקה אבל לא ממש הבנתי

מה שהצעת (אם הבנתי נכון) זה שהמדינה תסבסד לימודים לפי ההערכה של הצרכים העתידיים של השירות הציבורי , נשמע לי כמו שיטת התיכנון המרכזי הסובייטית

או ,בעיברית, הרחבה של העתודה האקדמית לכיוונים ממש לא טובים , תחשוב מה יקרה אם תיתן להסתדרות עובדי המדינה לקבוע מראש כמה עורכי דין או עובדים סוציאלים המדינה תהיה חייבת להעסיק (שלא לדבר על מימון הלימודים)
שוויון?! 555693
אבל כבר כיום המדינה קובעת כמה עורכי דין היא מעסיקה, עובדי מדינה שוכרים אותם לפרקליטות ועובדי מדינה מפטרים אותם מהפרקליטות. ההבדל היחיד שעכשיו שוכרים אותם שלוש שנים קודם. זה כבר מזכיר לך משטרים אפלים?
שוויון?! 555725
הכל מזכיר לי משטרים אפלים

אבל זה לא הקטע האפל שמפריע לי ,זה הקטע המושחת/כישלוני

כפי שאמרתי יש מספיק דוגמאות שתיכנון מרכזי מהסוג הזה לא עובד ולא משנה עד כמה זה נראה הגיוני על הנייר (רק שלוש שנים קודם וכו')
שוויון?! 555731
עם אסוציאציות אני לא מתווכח, אבל תכנון לטווח ארוך קיים בכל המדינות‏1 (למען האמת יש פחות מדי) בארה"ב יש מחקר שההשפעה שלו אם בכלל תהיה עוד עשרות שנים וחיילים בטירונות מקבלים משכורת, אז קשה לי להבין למה דווקא עם ההצעה שלי יש לך בעיה.
______
1המודרניות כמובן.
שוויון?! 555750
"כך עושות כולן" זה לא תירוץ טוב

למשל ברוב המדינות המודרניות יש גם ביטוח לאומי ופנסיה ממשלתית ובחלק גדול מהמדינות האלו התוכניות האלו בפשיטת רגל
כמו שכבר כתבתי יש ניסיון גרוע מאד עם תכנון ממשלתי

יותר פשוט שהממשלה תשכור אנשים רק כדי למלא צרכים מיידים ולא צרכים עתידיים משוערים

בא וניקח את המשרד להליכות משונות שצריך בשביל הפעילות השוטפת שלו מומחים לשירי עם מבאלוצ'יסטן (השירים הם מבאלוצ'יסטן ,המומחים יכולים להיות גם מחולון)

למי בדיוק אתה תיתן את הסמכות לקבוע כמה מומחים צריך ?

לאנשי המשרד עצמו?

לשר הממונה ?

לאוצר ?

לוועדה בין משרדית? וועדה בין משרדית עם נציגים מהמל"ג ?

לוועדה חיצונית? שתמונה ע"י מי?

אתה חושב שאיזשהו מהגופים האלו יכול לדעת 3 שנים מראש כמה מוסיקולוגים באלוצ'יים יהיה צריך? בנק ישראל בכבודו ובעצמו לא יכול להגיד לך מה תהיה הריבית בעוד 6 חודשים

אתה חושב שההחלטות לא יהיו מוטות ע"י אינטרסים שאין להם ולא כלום עם היכולת לפרק מפרקים?

איך אתה תפקח על זה?

היינו* בסרט הזה , זה תמיד נגמר בבכי**

*המין האנושי לדורותיו

**בזבוז אדיר של כסף
שוויון?! 555562
למה בדיוק צריך להקטין את האי שיוויון?

ואם ההשקעה הממשלתית היא אחידה לכולם (הממשלה לא משקיעה פחות בסטודנטים עשירים ויותר בסטודנטים עניים) אז איך ההשקעה הזאת מקטינה את אי השיוויון?
שוויון?! 555565
כי זה הוגן יותר.

לסעיף השני שלך (שאגב ההנחה שלו לא מדויקת): אם יש לך אדם שיש לו אלף שקל ואדם שיש לו מיליון ואתה נותן לכל אחד מהם אלף שקל, הקטנת את אי השוויון ביניהם. ההפרש המוחלט נשאר בעינו אבל הפער היחסי הרבה יותר קטן.
שוויון?! 555578
אבל למה בכלל לתת לאדם עם המליון שקל עוד אלף?

אם מדברים על מה ש"הוגן" (מילה שאני לא מסכים איתה בהקשר של חלוקת כספי ציבור) אז מה שהיה הכי הוגן היה לסבסד חינוך גבוה לפי מצב כלכלי

שצפונבונים ישלמו שכר לימוד מלא (אני מתכוון לשכר לימוד אמיתי של 20-30 אלף ש"ח לשנה ולא ה 10,000 שמשלמים עכשיו) ופריפריונים יקבלו מלגה מלאה + (מלגה שתלויה רק במצב הכלכלי)

המערכת כפי שהיא כרגע עוזרת למבוססים לשמור על היתרון היחסי שלהם
שוויון?! 555580
מצב כלכלי של האדם? של הוריו? ומי שמסוכסך עם הוריו יאלץ לבקש מלגה מיוחדת? (פתאום תראה הרבה צפונבונים שמסוכסכים עם משפחותיהם).

"מרכז" לעומת "פריפריה" אינו קריטריון מוצלח, מכיוון שהשונות בתוך שתי הקטגוריות הללו גבוהה. לדוגמה: בני־ברק שבתחתית הסולם, לעומת שוהם ומכבים־רעות שבראש. גם משגב שבגליל נמצאת במקום טוב למעלה ואילו עראבה השכנה נמצאת די למטה.

העשירים ש"יוכלו להסתדר נהדר גם בלי זה" הם חלק קטן יחסית של האוכלוסיה. שכר הלימוד הוא נטל רציני גם למעמד הביניים.

או בקיצור: לא תחסוך הרבה, אך תסבך בהרבה את המנגנון.
שוויון?! 555586
צפונבוניות זה מצב נפשי (ומצב חשבון בנק) לא מיקום גיאוגרפי
ברור שיהיו אנשים שיתחמנו - אז מה ?

אם אפשר למסות אנשים לפי מצבם הכלכלי והמשפחתי אז זה לא יכול להיות כל כך מסובך לתת לאנשים כסף לפי מצבם הכלכלי
המצב כפי שהוא עכשיו בנוי כדי להפלות לרעה מעוטי יכולת

ואני מציע שסיבסוד שכר הלימוד לסטודנטים יהיה מדורג
שוויון?! 555588
כאמור: לא מדובר כאן על המצב הכלכלי של הקרבן, אלא של משפחתו. או שמא כן?

הטענה כי מעוטי יכולת מופלים לרעה כיום (בגלל שהתשלום שווה) היא טענה שלך. אני טוען מולך, באותה רמה של ביסוס, שההבדל אינו משמעותי ושאתה בסה"כ מנסה להסיח את דעתינו מהנושא המקורי של הדיון.
שוויון?! 555608
אתה טוען שאתה זוכר מה היה הנושא המקורי של הדיון ?

אם זה נכון אז זה אירוע היסטורי באייל

ולעניין

החינוך הגבוה כפי שהוא עכשיו מונע ממעוטי יכולת בלי ציונים גבוהים ללמוד, גם אם הם מסוגלים להשיג מספיק כסף בשביל שכר הלימוד המסובסד באוניברסיטות

לעומת זאת לממוצעי ומרובי יכולת בעלי שכל ממוצע יש את האופציה של המכללות

למה לא לעשות אפלייה מתקנת ולתת למעוטי יכולת סבסוד מלא (גם אם הציונים שלהם בבגרות ובפסיכומטרי לא מדהימים) ?

ואם בן אדם רוצה סיבסוד של שכר הלימוד מהמדינה הוא יצטרך להראות שהוא ומשפחתו באמת מסכנים (משהו בסיגנון תשלומים של הביטוח הלאומי)

זה נראה לי "הוגן"
שוויון?! 555558
זה לא חמאה, זה המוח נוזל להם.
שוויון?! 555526
חוסר השיוויון הזה רק מדגיש את הצורך ביתר שיוויון בהשקעה מרכזית. אותם 54 ש"ח לילד לא כוללים את המימון שמגיע ממשרד החינוך.

הנתון של 9% זכאים לבגרות נשמע לא סביר. ר' לדוגמה:
בין היישובים שבתחתית טבלת הזכאות נמצאים היישובים החרדים. מעניין האם יש קשר בין זה לבין העובדה שהם מעדיפים לימוד תורה ע"פ השכלה חילונית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים