556675
בהקשר לתגובה שמעליי: בהמון מקרים שירות גרוע נובע מביורוקרטיה. זוהי כמובן שאלה פילוסופית, האם פקיד שנצמד ללא חת לחוקים ביורוקרטיים נוראיים הוא נותן-שירות גרוע או דווקא להיפך, אך לא זה הדיון.

אנשים אוהבים להתגאות בביורוקרטיה הנוראית במקום מגוריהם. אירופה ידועה לרבים בביורוקרטיה שלה, ישראל גם, ונדמה שכמעט כל מקום. רציתי לשאול האם מישהו גר במקום או יודע על מקום שדווקא מפתיע לטובה בתחום הזה, ושבו ניכרים מאמצים כנים של הרשויות להימנע מביורוקרטיה. מישהו?

והאם מישהו יכול לסכם על קצה המזלג מדוע כל כך הרבה נסיונות לצמצום הביורוקרטיה נכשלים? למי יש אינטרס בקיום הביורוקרטיה?
556676
לא מעט חוקרים מנסים לענות על שאלה חשובה זו. שמעתי שהקימו כמה מחלקות חדשות בכמה אוניברסיטאות כדי לענות על השאלה.

ר' גם חוק פרקינסון [ויקיפדיה].
556722
אם ב"בירוקרטיה" את מתכוונת לניירת ותקנות

רוב הנסיונות ל"צמצום" הניירת וקיצור תהליכים נעשים ע"י יצירת חריגים במערכת הקיימת וכמובן שהוספת החריגים רק מסבכת עוד יותר את המערכת

למה עושים את זה מקום לבטל תקנות וטפסים?

א. כל ארגון רוצה לגדול ולהגביר כח

ב.זהירות ורצון (מובן לדעתי) להימנע ממהפכות - אם אתה מגלה שטעית יותר קל לבטל חריגים מאשר להחזיר תקנות ומנגנונים שביטלת
עדיף לקבל שירותים ממשלתיים בערים קטנות 556723
סניפי משרד הפנים בהם נתקלתי היו בטבריה, בחדרה ובתל אביב. אין ספק שבתל אביב התור הכי מייאש. גם משרד הרישוי אליו ניגשתי בנתניה היה ידידותי למשתמש ולא דמה בכלום לסיפורי הזוועות על חולון.
השירות הכי טוב של ביטוח לאומי הוא בסניפי-משנה שפתוחים שעתיים בשבוע. שם בכלל בא פקיד יעיל ומתקתק את כולם צ'יק-צ'ק כולל לבדוק את המסמכים המצורפים.
שרות טוב 556728
משרד הפנים בחיפה מספק שירות יעיל להפליא.
שרות טוב 556773
אני בטוח שיש עוד המון דוגמאות מקומיות כאלו. אני סקרן יותר ברמה הגלובלית. האם המונגולים ידועים בסלידתם רבת הדורות מביורוקרטיה? האם שנאתו הידועה של סימון בוליבר לביורוקרטיה חילחלה במורד הדורות כך שכיום לחדש רישיון לרכב בבוליביה זה עניין של חמש דקות? או שאולי הביורוקרטיה היא תופעה אנושית המושרשת בגנים שלנו ואין להימנע ממנה?
שרות טוב 556778
לא יודע לגביי בוליביה, אבל בניו זילנד, לקנות אוטו זה עניין שלא דורש מגע עם הממשלה. ובתאילנד לא צריך רשיון כדי לנהוג על קטנוע‏1 או אופנוע ים. אז ללא ספק יש מדינות עם פחות ביורוקרטיה.

1 לא צריך רשיון, ולא "אפשר לנהוג בלי רשיון כי אף אחד לא בודק", אותי עצרו שני שוטרים לביקורת (אחד חיפש סמים, השני העיר לחבר שלי על קסדה שלא הייתה), והם לא דרשו רשיון.
שרות טוב 556799
זה לא קשור דווקא לממשל. זה קשור למערכת גדולה. בנקים וחברות ביטוח מצמיחים פקידוּת משל עצמם. וכמו שראינו, גם הענף החדש של חברות התקשורת.
556936
אם להכליל מכמה דוגמאות שאני מכיר ושאמרו פה, נדמה לי שבעשרים השנים האחרונות הביורוקורטיה בישראל השתפרה מאוד. לפחות זו של זרועות השלטון. (אם תרצו, העצבּוּן הופרט לחברות תקשורת...) יש לאחרים כאן רושם דומה, או שמא הפוך? אם זה נכון, האם יש סיבה לכך חוץ מרצון טוב? אולי לחץ כלכלי - זה שהביורוקרטיה יקרה לא רק למקבלי השירות אלא גם לנותניו?
העצבון הופרט 556957
המהפכה במשרד התקשורת (גם בזק וגם דואר ישראל) שייכת לדעתי לפרופ' אמנון רובינשטיין.
לדעתי צריך לתת קרדיט לנערי האוצר לדורותיהם, שהחזיקו את המשרדים השונים חזק, וכפו עליהם התיעלות.
העצבון הופרט 556961
התיעלות זה לא אומר בהכרח שירות אדיב ויעיל יותר

אני חושב שזה שילוב של המהפך של 77' עם ההשתלטות של הנשים על השירות הציבורי
העצבון הופרט 556970
נשים אני מבין את הקשר, מהפך לא. הג'ובים שחולקו במרכז הליכוד לא היו עדיפים על אנ''ש של מפא''י.
העצבון הופרט 556983
המהפך הבהיר לפוליטיקאים שהציבור נקעה רגלו מהגישה המתנשאת של פקידי מפא''י והבהיר לפקידות שקשרים במפלגה הם כבר לא הדבר הכי חשוב
העצבון הופרט 556994
לא קשור לאיכות השירות בביורוקרטיה הישראלית.
שמעת על פקיד שפוטר כי לא עמד באיזו מכסה?
העצבון הופרט 557003
מה הקשר למכסות? אני מדבר על אדיבות ושרות

וזו לא שאלה של פיטורים אלא שאלה של קידום

אם בימי מפא"י העליזים הדבר החשוב להתקדמות מהירה בסולם הדרגות היה קשרים במפלגה אחרי המהפך זה כבר לא היה כל כך חשוב ודברים אחרים כמו יעילות וקשר טוב עם הציבור הפכו להיות יותר חשובים
העצבון הופרט 557025
"יעילות וקשר טוב עם הציבור הפכו להיות יותר חשובים"
יש לך אסמכתא כלשהי לזה או ידע אישי 100 שקל?
העצבון הופרט 557053
הנחת המוצא שלנו היא שהשירות הציבורי השתפר
נסיון להסבר 556972
למרות שזה לא הכרחי, אני חושב שכשהפקידה יכולה להכניס את כל הפרטים במחשב זה יותר מהיר מכשהיא צריכה ללכת לחפש את התיק שלך בארכיון, ולכן אותו מספר פקידים נותן שירות יעיל יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים