אהבתי מאוד ! 558770
דבר ראשון אני רוצה לציין שאין לי ציפיות להגדרה מושלמת של מושג כמו אמנות. למדתי מספיק "מבוא לפילוסופיה"‏1 כדי לדעת שלמושגים כאלה אין הגדרות מתמטיות.
ההגדרה במאמר, ובמיוחד הדרך בה היא מוצגת, טובה מאוד בעיני.
ההתיחסות לכוונת היוצר מאפשרת למשל להסביר מדוע דיוקנאות מוזמנים מהרנסנס הם אמנות‏2, ואילו קלסתרונים משטרתיים הם לא אמנות. וגם להסביר מדוע אם יבוא אוצר ויסדר במוזאון תערוכה של קלסתרונים נבחרים זו תהפוך להיות אמנות (אבל אם הוא ישים שם את כל הארכיון, אז לא).
ההוצאה של פעולת ההעתקה מתחום האמנות, מאפשרת למשל להבדיל בין האמנות שמבצע הכוראוגרף של "ריקודי עם" לבין המשתתפים בהרקדה, שאינם מבצעים פעילות אמנותית.

עוד דבר שאהבתי הוא היכולת להכליל גם אומנות גרועה או "נמוכה" בתוך ההגדרה. יש סוגים מסויימים של אמנות גרועה שאני מאוד נהנית מהם, ונחמד לי שיש להם מסגרת התייחסות כערכם: כן אמנות, לא אמנות טובה.

כמובן שלפעמים יש דברים שאנחנו לא יכולים לדעת: האם הציירים שקישטו את הפירמידות לא ידעו לצייר פרספקטיבה, ואולי כולם היו קוביסטים-בכוונה כמו פיקאסו?
עוד ישנם דברים שיהיו על הגבול של ההגדרה. למשל הקליפ הזה מדיון 3266: האם העריכה והמוזיקה נועדו להסביר את המושג המתמטי או שיש להם מטרה אומנותית? אני לא חושבת שיש הגדרה כלשהי למושג כמו אומנות, שלא יהיו בה מקרים כאלה של דו-משמעות.

____________
1 השיעור הראשון בקורס "מדע טכנולוגיה ומוסר" של אסא כשר
2 על תהליך היצירה האומנותי של הדיוקנאות קראתי ב"המלאך של פסקואלה"
אהבתי מאוד ! 558788
'
יש להוסיף כי אמנות פלסטית הינה חלק בלבד מהסך. ספרות ושירה, קולנוע, תיאטרון וטלוויזיה, מוזיקה קלאסית כג'אז, כמו בלט ואופרה, מהווים כיום מוצרים נפוצים ונגישים הרבה יותר להמוני צרכני תרבות מתצוגות מוזיאונים.

אישית אני חש כי סדרות טלוויזיה איכותיות (סתם מקבץ שרירותי: הסופראנוס, הסמויה, דקסטר, מחוברות/ים, האישה הטובה, שובר שורות, Identityׂ) עושים לי טוב לא פחות מעיון חוזר במשלי קרילוב.
אהבתי מאוד ! 558789
אכן, המאמר אינו מוציא את כל הנ''ל מהגדרת אמנות.
אם נראה שהתגובה שלי התמקדה באמנות הפלסטית זה מקרי. אני למשל הבנתי שאפילו כוראוגרפיה של ריקודי עם היא אמנות, לא רק בלט.
אהבתי מאוד ! 559403
(קצת באיחור) תודה! יותר מאשר המחמאות וההסכמה, משמחת אותי ההבנה של הדרך והתוצאה שבמאמר. אולי בכ"ז אכתוב פעם מאמר נוסף...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים