ביקורת פנימית בסעודיה? 559970
ביקורת פנימית בסעודיה? אם כך הם כבר עשו צעד גדול קדימה (בהנחה שהבחור עדיין חי).

מזכיר לי שפעם נתקלתי באיזה מאמר שאמר שהתרומה של הטלוויזיה והאינטרנט להתמערבות העולם הערבי והמזרח הרחוק הרבה יותר גדולה ממה שנדמה ברגע הראשון. הרעיון שאנשים מממשים זכות דמוקרטית של הצבעה כדי לבחור זמר/שחקן או כל דבר אחר באיזה תוכנית טלוויזיה, מחלחל עם הזמן להכרה של האנשים ובהדרגתיות הם ירצו להרחיב את הרעיון למקומות אחרים. אולי בסוף אפילו יבחרו ככה מנהיג.
ביקורת פנימית בסעודיה? 559984
סביר שהוא חי - אלא אם למשל הוא נדרס מאז, כמובן לא ע"י אשה - סעודיה עוד לא שם. בחברות רבות בעולם הערבי ישנה דעת קהל פעילה ומתעמתת בינה לבין עצמה ועם השלטון בנושאים רבים. נושאים כמו זכויות וחובות השלטון, מעמד האשה, היחס למיעוטים, היחס למערב ולישראל וכמעט כל עניין, נדונים שם כל הזמן גם אם עדיין לא בחופש המלא לו מורגלים אנו. זה קורה במיוחד במדינות המפרץ (כולל סעודיה), במצרים, בקרב הפלשתינים, בירדן וכמובן בלבנון. במדינות כמו סוריה ולוב זה יותר נדיר. בכווית, אם אני זוכר נכון, היה דיון ציבורי בנושא זמר ששר שם במועדונים שירים ישראליים. הוא לא הסכים לוותר. לאחרונה גם התעוררה שם מחאה של אינטלקטואלים כנגד סירוב מועצת עיריה להקים כנסיה. גם פעילים כנגד "המצור" על עזה כונו בכווית (ע"י חלק מן האינטלקטואלים) "טירוריסטים".

ניתן וכדאי לשאוב עידוד מקולות (רבים) אלו, אבל אפשר ללמוד מן ההיסטוריה שהתקדמויות מסוג זה, במיוחד בעולם הערבי, נעשות בגלים של קידמה וראקציה. במקרה זה, הראקציה, לא עזבה ואף התעצמה בעזרת האינטרנט, אם כי גם הקידמה ניזונה ממנה (הערכה שלי, על סמך כמה אלפי תרגומי ידיעות שקראתי בממרי בשנים האחרונות). כך, בניגוד לאמנים והאינטלקטואלים - נדמה לי שגדולי התומכים באל-קאעידה, במיוחד בכסף, מגיעים משם.

מעניין עד כמה יש להפלת סדאם ולזהות המפיל, שהוא גם זה אשר מפעיל לחצים בכיוון המתאים, חלק בהתעוררות החיובית.
טילים במקום גרביים 562352
עוד ביקורת פנימית בסעודיה, הפעם בגיליון היומון הסעודי אל-ריאד המתפרסם היום:
""המערב מייצר מטוסים וטילים ואנחנו לא יכולים לייצר [אפילו] מחט. זוהי אימרה מושרשת בתרבות שלנו.[...] כלי זה שהוא בעל צורה גלילית הטביע את חותמו על מושג התרבות והכוח בשכלנו. [...] לא מצאנו בתרבות המערבית דבר להתפעל ממנו, זולת הטילים.[...] איננו מכירים בכך שהאושר הוא מטרה אנושית נעלה ביותר. איננו שותפים לעולם. משאלותינו מצטמצמות למאבק נגד האחר ולניצחון עליו. לא נמצא דבר שיגרום לנו להיאבק במחלות, להכניע את הטבע ולחקור אחר סודות היקום. בקריאה מהירה בספרי ההיסטוריה של בתי הספר צצים לעיניך הטילים השונים.

כאשר שואלים סטודנט אנגלי מי הביא את התהילה לעם שלך, הוא מוסר רשימה אין סופית: דרווין, ניוטון, ראסל, שיקספיר ואדיסון [כך במקור!]. ברשימתו ללא נמצאים ריצ'רד לב הארי, מונטגומרי או צ'רצ'יל. הסטודנט הספרדי לא מהלל את איזבלה שגרשה את המוסלמים מאנדלוסיה. הוא מהלל את ההרפתקן שחצה את האוקיאנוס האטלנטי [וכתוצאה מכך] גילה לעמו את אמריקה. [...] אנו רוצים להחזיר לעצמנו את תהילת העבר: את צלאח אל-דין ... את מחמד הכובש, את טארק בן זיאד ואת הח'ליף הארון אל-רשיד ... ששנה אחת היה עולה לרגל ושנה אחת היה עורך פשיטות."
טילים במקום גרביים 562355
פיינשמעקר עוכר סעודים.
טילים במקום גרביים 568406
בינתיים, החליט השלטון הסעודי שאם אני לא טועה הוא הקיצוני דתית מכל המשטרים הקיימים בעולם‏1, לאסור על מחצית מאוכלוסיית סעודיה, הנשים, לקחת חלק בבחירות המוניציפליות כמועמדות או אף כמצביעות. - ממר"י

1 ועדיין יותר ליברלי מנתיניו, אפילו מן המתונים שבחלק מאזורי החוף
ביקורת פנימית בסעודיה? 560060
בהרבה מדינות לא-דמוקרטיות האזרחים מצביעים בבחירות, כך שקשה לראות מה החידוש הגדול.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים