טיל החץ מהו? 56092
לפי מיטב ידעתי אודות פרויקט החץ, הוא טיל שנועד להשמיד טילים בליסטים ארוכי טווח, במרחק רב מגבולותיה של מדינת ישראל. החץ כיום הוא צורך עיקרי בשל האיום האירני ההולך וקרב בבנית טילים בעלי יכולת גרעינית. למרות שהחץ איננו תוכנן לענות על תגובה גרעינית הוא יכול לענותץ על רוב הדרישות שמציבים כלפינו. לפי מיטב ידיעתי החץ יכול לפגוע בכל מטרה לפני שלב ההאצה הוא זמן קצר אחר כך, הטיל הוא בין הטילים המובילים והמתוחכמים בעולם בירוט טילי אויב. לפי מיטב ידיעתי הצליך החץ לגרום למטרות דמה כישלון צורב ( פגיעה של ברזל בברזל ) ולא פיצוצו של הטיל ליד המטרה כדי להשמידה. לדעתי עלויות החץ גבוהות במיוחד אך אם חושבים על כך מהם 10 מיליון דולרים לעומת חייהם של 600,000 איש במרכז גוש דן ותל אביב ( אם אכן ישוגר טיל לא קובנציונלי).
טיל החץ מהו? 56428
החץ לא נועד לפגוע בטילים בליסטיים ארוכי טווח לפני שלב ההאצה. זה מגוחך: הוא אינו מסוגל לכך, בגלל הטווח וזמן התגובה, ובגלל שהראדר שלו נועד לנתב טילים תוך כדי מעוף.

באופן כללי, החץ נועד לפגוע בטילים בזמן הנפילה, דהיינו, לאחר שכבר עברו את שיא המסלול שלהם. הבעיה ביירוט בשלב זה היא, שבגלל שימור התנע, חיסול לא-שלם של הטיל לא ימנע מחלקים גדולים שלו להגיע למטרה שלו - למעשה, הטיל כבר סיים את החלק הפעיל של הניווט שלו, ושאר המסלול שלו מבוסס על כוח הגרביטציה, והחיכוך עם האוויר. חיסול של הטיל בשלב ההאצה הוא יותר טוב מבחינה זו. מעבר לכך, חיסול לא שלם יגרום לטיל ליפול בקרבת משגריו, דבר שבו לרוב הם לא ירצו.

פתרונות כגון ה-ABL וה-SBL נועדו ליירוט מהסוג האחרון - כל יירוט קרקאי, שאינו קרוב מאד לכן השיגור לא מאפשר יירוט בשעת התאוצה, ללא מידע מודיעיני מוקדם, ואז מדובר בירי של טיל בליסטי על מטרה נייחת, ולא על יירוט פר סה.
טיל החץ מהו? 56430
בל נשכח את המואב - מל''ט אלים שנועד לטוס בשטח האוייב ולפגוע בטיל במשוגר בזמן ההאצה.
טיל החץ מהו? 56442
איך נשכח, כשהוא מופיע בגוף המאמר?
טיל החץ מהו? 56443
נשכח אם רק נקרא את התגובה, כי כבר קראנו את המאמר בעבר.
לשכוח ולסלוח 56518
המואב שוכב מוקפא בלובי של רפא''ל, הוא לא בשימוש אצלנו (לפחות זה מה שרפא''ל אומרים).
טיל החץ מהו? 56677
אני חושב שהסיפא של התגובה שלי מטפלת בכך - עדיין מדובר בבעיה רצינית של גישה למקום, דבר שלא ניתן להפעיל באופן מיידי כשאתה רחוק, ואין לך מידע מוקדם על שיגור (או מידע על מיקום קני השיגור, בכלל).

שוב, המטרה המקורית שלי הייתה להדגיש את מטרתו הספציפית של החץ.
טיל החץ מהו? 56681
המואב אמור לשייט באזור ממנו צפויים להיות משוגרים טילים ואמור להיות מסוגל לשהות זמן רב באוויר, בצורה אוטונומית (כלומר, בלי צורך בשליטה של מפעיל)

מלחמות לא פורצות מהיום למחר, כמו שאתה יודע (אפילו לא מלחמת יום כיפור), כך שבעת חשש ממשי למלחמה צפויה בתוך שעות אחדות אפשר לשגר את אותם מל''טים.
טיל החץ מהו? 56799
תתכן התקפת פתע.

ובכל מקרה עדיין צריך לדעת היכן המשגרים נמצאים, למשל, דבר שאינו טריויאלי, בהתחשב בניידות של סוגים שונים שלהם.
טיל החץ מהו? 56810
אני שב ואומר - אין מתקפות פתע - לא שמעתי על מלחמה שלא היו התרעות מודיעין עליה טרם שפרצה.

אשר לניידות - טיל נייד הוא טיל חשוף לפגיעת מטוסים. טילים זה לא פראג' - מעכשיו לעכשיו - צריך למקם, לאכן, לתדלק - בסביבות 45 דקות עד שעה, ובל נשכח שוב את המודיעין שלוקח חלק חשוב באיתור המשגרים. בכל מקרה, אין לי את הSpec של המואב לכן כל מה שאני אומר מלכתחילה מצוץ מהאצבע.
טיל החץ מהו? 56823
אהאהא!

טוב, נו.

אם כבר דברים מצוצים מן האצבע.. אז מה עם ה"חרגול?" נשק נגד-טילים בליסטיים חדש, שהומצא על ידי תדש"כ (תעשיות דמיוניות של כליל). מדובר ברובוטים מקפצים קטנים, עם ראש נפץ, שיכולים לשבת בשקט שנים, עד שלפתע יפעל בקרבתם מנוע של טיל בליסטי, והם יקפצו עליו ויחסלו אותו.

(כמובן, גם כאן צריך לדעת על מיקום הטילים קודם לכן, אבל אפשר לפזר חבר"ה כאלה בכל מקום חשוד, ולהסיר דאגה מהלב).
טיל החץ מהו? 56849
יקירי, בוא לא נגזים.

אמנם הSPEC לא מונח לפני אבל ידע מסויים יש לי + ידע בטנולוגיות מל"טים קיימות. כמו כן, זה אולי יפתיע אותך,
ידידי העתודאי (pun intended) אבל למודיעין יש מידע לא רע בכלל על מיקום משגרי הטילים. הנייחים במיוחד, אבל גם יש מעקב אחרי המשגרים הניידים.
טיל החץ מהו? 56880
אני לא חושב שהיית אמור לומר את זה. שומרים!

וברצינות, אולי אני מעט סתום היום, אבל איפה ה-pun?
הרגע עבר כאן, לא ראית? 56883
הרגע עבר כאן, לא ראית? 56884
הרגשת הסתימות שלי היא פונקציה מונוטונית עולה ממש עם הזמן. אנא הבהר לי.
הרגע עבר כאן, לא ראית? 56885
עתודאים נוטים לפטפט בענייני צבא ומודיעין בלי לדעת שום דבר בנושא ולפני ששזפו עיניהם מעודם דוחות מסווגים שונים (עקב מעמדם העתודאי). כמאמר סיסמת הגיוס למוסד: "לא כולם, לא רבים..."
הרגע עבר כאן, לא ראית? 56899
טוב ויפה, אבל pun זה לא כל בדיחה, רק משחק מילים.
הרגע עבר כאן, לא ראית? 56917
שאני אגייס עכשיו את המפטי-דמפטי לעזרי? When I use a word...
כפי שאמר ירדן: 56915
הד'ה לא pun.

מה שאמרתי נבע מקריאת כמות מועטה של מאמרים, שהבהירו לי מה החץ אמור לעשות באופן כללי. (אינני זוכר אם כתבו שם _בדיוק_ מה המהירות הגדולה ביותר של טיל בליסטי שהחץ יכול לטפל בה, וכל מיני דברים כמותיים כאלה שעושים את ההבדל בין ידע כללי לבין אסון בט"ש)
כפי שאני חוזר ואומר, אני סתם סטודנט שנה-שניה פישר שאומר דברים שנראים לו נכונים, באותו זמן, נא לקחת בפרופורציה. כשאהיה פרופסור בקתדרה המדעית של אוניברסיטת רמנוג'ן בהודו, אז אולי יהיה כדאי לקחת את דברי ברצינות. אם מה שאני אומר לא נשמע הגיוני, יתכן שהוא לא נכון.

ועתה, לעניין: אמור תודה שהעתודאים נוהגים לפטפט בעינייני צבא ומודיעין לפני ששזפו עיניהם דוחות מסווגים - כשהם יחלו לפטפט _לאחר_ שיזוף עיניים, אז הגיע הזמן לדאוג. (או להרגע ולהתקשר למדור בט"ש בקריה.) בכלל, זה לא מזיק, זה מעלה מוטיבציה, ומי יודע - אולי יצא מזה רעיון טוב פעם?
תודה! 56918
אסון ב''ש ידידי, אסון ב''ש 56955
אסון ב''ש ידידי, אסון ב''ש 57035
עד כמה שאני יודע, בטחון שדה זה בט''ש. אבל אני אבדוק.
בט"ש -> בטחון שוטף 57148
ומכאן: בטשית. זה כלי רכב כזה.
הובן, הופנם... 57198
..ויוסקו מסקנות אופרטיביות.
הרגע עבר כאן, לא ראית? 57174
אני דווקא חשבתי שה-pun היה "זה אולי יפתיע אותך, ידידי..."

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים