אהבת ישרא-ל כדרך חיים יום יומית 562090
כמי שחי ועבד לצדו של הרב מאיר כהנא כעשור שנים כל כולו אהבת ישראל אמיתית וגם כשהיה קשה לי לפעמים להבין איך לדוגמה שעולה בזיכרוני כרגע ממש כשנאם מעל בימת הכנסת פנה עליו ח'כ מיכאל איתן אים אתה אוהב ישרא-ל למה אתה קורא לי 'מתיון' הרב כהנא ענה לו חס וחלילה אתה סתם יהודי מיסכן ועים כל הקושי גם אותך אני חייב לאהוב!ותמיד אמר לנו למרות שצריך ללכת לפי ההלכה וכך צריך להיות ספר החוקים של ישראל,הוא טען שאי אפשר לכפות על היהודי מה יעשה בביתו למרות שזאת היתה רוח ההלכה במשך אלפי שנים הוא לא יעשה דבר שיכול להוביל למלחמת אחים,אך הוא תמך בלתת צביון יהודי לראשות הרבים של המדינה למשל להעביר את משחקי הכדור- רגל ליום ראשון בשביל כך הציע את חוק 5ימיי עבודה בשבוע אז עבדו 6ימים הרב הציע שהיום החופשי היה יום ראשון ואזנקבל סוף שבוע ארוך כמו בארות הברית הממשלה היתנגדה ומי שהיתנגד בשמה היה ח'כ רפאלי מש'ס בטענה שגם לערבי מגיע יום חופש ולכן צריך לתת להם את יום השישי כיום הבחירה כנראה שיום השבת לא מספיק חשוב מהקואליציה בסופו של דבר הרב כהנא הייתה נשמה מיוחדת שירדה לעולם ולעומת כל האנשים הקטנים שמסביב הוא באמת עשה מה שטוב בשביל עמו למי שבאמת רוצה לדעת מי היה הרב כהנא יוכל לקרוא את הספר חייו ומשנתו של הרבה כהנא שנכתב מעובדות ומסמכים
אהבת ישרא-ל כדרך חיים יום יומית 562106
אם כבר מעלים זיכרונות....

כשהייתי אדם צעיר הגיע כהנא לישראל, והחל לנסות לעשות לשיטתו נפשות. איני זוכר את השנה בדיוק - מדובר על מתישהו בין 1971 ל-‏1973. באותם ימים (כנראה) עוד לא היו לו חסידים רבים בישראל, והוא נדד בארץ עם מקלו ותרמילו ודיבר ונאם, בעיקר עם בני נוער, אבל כנראה עם כל מי שהיה מוכן לתת לו לדבר.

בין השאר הגיע בנדודיו גם לכפרי. כאמור, באותו זמן היה אלמוני לחלוטין בישראל, ואנחנו התאספנו וצפינו בו והקשבנו לו בלי שום דעה קדומה.

תוכן דבריו המדויק אינו זכור לי, אבל הופעתו השאירה עלי רושם גדול. הדמות הייתה של אדם נרגש, מדבר במהירת רבה אך לא באופן לגמרי קוהרנטי, ועיניים מתרוצצות. הרושם שנוצר אצלי הוא של אדם על גבול השפיות, ולגמרי לא ברור מאיזה צד של הגבול.

שנים רבות חלפו מאז, והפרטים שזכורים לי אינם אמינים, אבל אני זוכר היטב את הרושם שנוצר אצלי: משוגע.

אולי כך נראו הנביאים שהתנבאו בשער ואולי כך נראה דוד המלך כשנחבא משאול והעמיד פני משוגע שרירו זולג. אני לא יכול לומר שרירו של כהנא אכן זלג, אבל בתמונה הזכורה לי מאז יש איש מבולבל, שעיניו מתרוצצות שרוקו ניתז מפיו בדברו (והוא דיבר הרבה).

כאמור, לא ידעתי על כהנא דבר וחצי דבר לפני אותה פגישה - מעולם לא שמעתי עליו, כך שהרושם הזה לא נבע מדעות קדומות - לא היו לי כאלו. הרושם גם לא נבע מתוכן דבריו - במבטאו האמריקאי הכבד, ודיבורו המהיר והמתלעע רוב דבריו לא הובנו ממילא.

בראי הזמן אני לא חושב שכהנא היה מטורף (ואני כן חושב שהיה גזען וחלאה), אבל מהפגישה היחידה בינינו יצאתי ברושם כבד שהאיש מג'נון.
אהבת ישרא-ל כדרך חיים יום יומית 562124
אני לא מכיר אותך אבל חז"ל אומרים 'כל הפוסל במומו פוסל'כשאני מדבר על אהבת ישראל אמתית אני מדבר על עובדות ולהבדיל ממך עים זכרון טוב (כל הכבוד על הישרות שלך)הדברים של הרב כהנא בכנסת נתנים לבדיקה והעובדה שח'כ איתן הישוה בן חוקים של כך לחוקי 'נירנברג'בושה וחרפה זילות השואה בצורה נילוזה,ובכל זאת הרב לא השיב לו כגמולו. עוד מעשה מני רבים:הרב כשהיה חבר כנסת ביקר באור עקיבה וניפגש עים בני נוער הבין מתוך השיחה שאחד הנערים יתום לאחר השיחה שוחח עים הנער והבין שהוא אוהב מוזיקה והחלום שלו לנגן על קיטרה, הרב שחזר לירושלים נכנס לחנות וקנה קיטרה חדשה ועוד באותו שבוע נסע לאור עקיבה ונתן אותה לנער כששאלתי למה לא נתנתה לי או למשהוא בסניף שם לטפל בזה הזמן שלך יקר לא חבל?.לא ענה לי זה לא רק המה אלה האיך נותנים ומה באמת הוא צריך אני לא רוצה שזה סתם ישב לו בבית.והכן הנער גדל והפך לזמר מצליח.מאות אלפי דולרים חילק לנזקקים והוא בידו חילק אותם אפשר לבדוק את זה למשל בהיספדו של הרב מורדכי אליהו בהלויה של הרב:"הרב חילק לראש השנה האחרון 35,000$ דולר וכשנגמר הכסף הוציא מכיסו הפרטי" לידי חתם על עצומה ברחוב לצער בעלי חיים נגד הפיטום כששאלתי הם גם נגד ניסוים על בעלי חיים שמצילים חיים ענה לי אפשר גם בלי בעלי חיים וצער בעלי חיים זה איסור מהתורה.לעיניננו לשפוט את הרב עולה חדש קשיי שפה ובנוסף קושי בדיבור,ועים הכל הרב כתב כ15 ספרים ובמשך כשלושים שנה כתב טורים שבועים לעיתונות היהודית באמריקה.זה לא בושה להודות שטועים.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562146
בדצמבר 1984 הגיש כהנא לנשיאות הכנסת (= יו"ר הכנסת וסגניו) שלוש הצעות חוק פרטיות (שצומצמו לשתיים עם פנייתו לבג"ץ) שעסקו במעמד יהודים לעומת לא יהודים, הגבלות אזרחות, הגבלת זכות בחירה, הטלת מיסים מיוחדים על שאינם יהודים, הגבלות מגורים, איסור על נישואי "תערובת", יחסים מחוץ לנישואים והפרדת תלמידים. אכן, הח"כ איתן ערך טבלת השוואות מסודרת למדי בין ההצעות הללו לבין החוקים הנאציים משנת 1935, הידועים כחוקי נירנברג. אין בטבלה זו שום עניין של זילות השואה אלא להיפך - העניין הוא הצגת הדמיון בין שתי מערכות החוקים, המערכת הנאצית וההצעות הכהניסטיות, ע"מ להזהיר מפניהן את המחוקק ואת הציבור - לבל נדמה, חלילה, למשטר ההוא.

הנה, על קצה המזלג ובניסוח מקוצר, כמה דוגמאות מההצעות ההן, לשם המחשה:

הפרדת תלמידים:
=============
חוקי נירנברג: חל איסור על תלמידים יהודיים ללמוד בבתי ספר גרמניים. מותר להם ללמוד אך ורק בבתי ספר יהודיים.

הצעת כהנא: כל מוסדות החינוך בארץ ישראל יהיו נפרדים ליהודים וללא יהודים.

מניעת מפגש בין בני נוער:
=================
חוקי נירנברג:

אסור לשתף תלמידים ותלמידות לא-אריים בביקור באכסניות נוער. "בלתי נסבל שתלמידים יהודיים ישתתפו באירועים של בתי ספר שבהם הם עלולים לבוא במגע גופני עם תלמידים גרמניים".

הצעת כהנא: יבוטלו קייטנות, מתנ"סים וכל המוסדות המעורבים. יבוטלו כל התוכניות הממשלתיות העלולות להביא לקרבה בין תלמידים יהודים וערבים, יבוטלו ביקורי תלמידים יהודיים וערביים לכפרים ולבתים, יבוטלו נסיעות וביקורים בחו"ל וכו'.

הפרדה בחופי רחצה:
=============
חוקי נירנברג:

א. אסור ליהודים להיכנס לבריכות שחייה ציבוריות.
ב. במקומות קיט ומרפא יש להפריד בין היהודים ללא יהודים. לשם כך יש לאכסן יהודים בבתי מלון ובפנסיונים נפרדים. במקומות קיט ומרפא, שבהם מתקנים לשימוש משותף של רבים, יש להפריד בין יהודים ללא יהודים. אם אין אפשרות להפרדה תיאסר כניסת יהודים.

הצעת כהנא: יוקמו חופי ים נפרדים ליהודים וללא יהודים ללא הבדל באיכותם. בן עם הנמצא בחוף הים המיועד לבן העם השני יהיה צפוי למאסר של חצי שנה.

הגבלות מגורים:
==========

חוקי נירנברג: דירות בברלין ובמינכן שהושכרו ליהודים, לא יושכרו מחדש ליהודי, לאשתו או למפעל יהודי ללא אישור מיוחד.

הצעת כהנא: לא-יהודי לא יגור בתוך תחומי שטח השיפוט של העיר ירושלים.

נישואין ואישות
=========

חוקי נירנברג, "החוק להגנת הדם הגרמני והכבוד הגרמני" (ספטמבר 35):

א.נישואים בין יהודים ובין נתיני המדינה בעלי דם גרמני או בעלי דם קרוב לו - אסורים. נישואים שנערכו בניגוד לחוק הנ"ל - בטלים, גם אם נערכו בחו"ל לשם עקיפת חוק זה.
ב. יחסים מחוץ לנישואים בין יהודים ונתיני המדינה, בעלי דם גרמני או בעלי דם קרוב לו – אסורים.
ג. יהודים אינם רשאים להעסיק במשק ביתם נתינות המדינה בעלות דם גרמני או בעלות דם קרוב לו, שהן בנות 45 או למטה מגיל זה.

הצעת כהנא, "חוק למניעת ההתבוללות בין יהודים ללא-יהודים ולקדושת עם ישראל":

א. אסור ליהודי אזרח ותושב המדינה להינשא ללא-יהודי. בנישואי "התבוללות" שכבר נערכו, יוכרחו בני הזוג להיפרד לאלתר.
ב. אסור ליהודי אזרח המדינה לקיים יחסי אישות עם לא-יהודי.

******

קשה שלא להגיע למסקנה שההצעות הכהניסטיות הוגו ועוצבו מתוך הכרת חוקי נירנברג ובהשראתם. הטענה שיש להצעות אלו בסיס הלכתי וכי זוהי "תורת ישראל הקדושה", רק הופכת את העניין למפחיד יותר - לא לקביל יותר. אם זוהי "תורתנו הקדושה", אזי אין היא "נצחית", ואינה מתאימה לזמננו, היות שיש בה, כלשון ביהמ"ש, "פגיעה מהותית במרקם החיים הדמוקרטיים".

את זה שכהנא, כשהיה מתרגש ונישא על גלי הפנטזיות שלו, ולא רק עקב קשיי שפה ומקום חדש (אולי גם, אבל לא רק) - דיבר בצורה מבולבלת ובלתי מובנת ועשה פרצופים מוזרים, אפשר היה לראות בטלויזיה. אבל מה שנראה כהתרשמות נכונה של הוגג לעומת התרפקות סנטימנטלית שלך, או כל השאר - למשל נסיעות גיוס הכספים של כהנא ומה שהוא בחר לעשות בכספי התרומות שקיבל ע"מ להגביר את הפופולריות שלו (קיתרה וכיו"ב) - כל זה חסר משמעות ומחוויר לעומת כוונותיו ותוכניותיו האנטי-דמוקרטיות, כפי שבאות לידי ביטוי (ביטוי קצר ומתומצת - יש עוד הרבה) בדברים המובאים.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562151
מעניין שאף אחד לא מביא את הדברים הללו בקשר לאחד הפעילים של כהנא- מיכאל בן ארי.הוא היה פעיל אצל כהנא- מנהל מערכת הבחירות של כ"ך לכנסת העשירית. כהנא נכנס לכנסת ה-‏11.
אריות טורפים גורי אריות 562153
מפה לאוזן שמעתי רכילות, אם בן ארי ירד לנגב המזרחי, הוא יהיה בצרה איומה.
אריות טורפים גורי אריות 562344
אפשר רמז?
אריות טורפים גורי אריות 562358
הבדואים מאוד כועסים עליו.רעיונותיו לירות במבריחים ולרכז את הבדואים במכלאות לא מתקבלים בהבנה.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562155
אופס, רק עכשיו שמתי לב שזהו טירן פולק מכ"ך (והאתר שהוא מלנקק לא נפתח, זה רק אצלי?), אז אל מי ניסיתי לדבר? למי עמלתי? :-]

(אני מקווה שדבריי יהיו לעזר לאיילים צעירים שאולי אינם מודעים לנושא, אם יש כאלה)
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562158
גם אצלי הוא לא נפתח.אינני מבין איך חברי כנסת כה רבים מקבלים את בן ארי בקהלם ומנהלים עימו דיונים במקום להציג בפני הכנסת כל הזמן את משנתו של כהנא והז'רגון שלו (''כלבים'').
גזענות וליבוי יצרים יום יומית.של מי? לא שלנו היהודים!!! 562213
אפילו ליהודי אלמוני כמוך ניסתי לדבר ולהסביר,כתבתי שעבדתי עים הרב כהנא כעשור שנים,,,אתה שואל מי אני בישבילך אני יעשה דבר שלא עשתי מעולם.כי מה שחשוב באמת זה מה שאני חושב ועושה.עובדות:נולדתי ערב מלחמת ששת-הימים לאימא שהיתה פעילה באצ'ל ואבא לוחם בפלמ'ח משפחתי תשע דורות בארץ עוד מזמן התורכים.למדתי 'בגרשון אגרון'בירושלים עד כיתה ד' המחנכת שלי היתה דליה איציק[ח'כ]תיכון למדתי 'בכפר הנוער בן- שמן'אבא שלי לחם בחטיבת אראל בשיחרור ירושלים יצחק רבין,עוזי ברעם, שמעון פרס,ואחרים, היו מידידו.הפוליטיקה היתה רחוקה מחיינו והיסתכמה פעם ב-‏4 שנים בקלפי.ההינו שמונה אחים ואחיות משפחה חמה ואוהבת שחיה בצניעות.בשנת 1984 בחופשת חג החנוכה יצאו אחיותי אסתר בת ה15 ונורית בת ה13 להחליף סרט בספריה,בחזרה לבית היתפוצץ מטען חבלה באוטובוס קו 18 בחופש עבדתי במוסך של אגד ויחד עים נהג אחר יצאנו לגרור את האוטובוס שנפגע,הפיצוץ היה מרחק 500 מטר מהמוסך,היתברר ששני אוטובוסים נפגעו אולי למזלי אני פנתי את השני שבו הנזק היה קל יחסית אחרי חצי שעה גררו את השני המראה שראיתי חתיחות בשר חרוכות אז עוד לא היה קים זק'א,והריח החריף שזיכרנו לא ימוש מימני לעולם.בפיגוע אחותי הקטנה נורית נהרגה במקום.ואסתר ניפצעה קשה ונאבקה על חיה במשך חמישה ימים עד שנפטרה.נורית רקדה בלט וניגנה על חליל.אסתר ניגנה על גיתרה.בתינו היה מלא בשימחת חיים שניגדעה בין רגע.בודאי שמימכה כזאת קשה לקום.והקשה מכול היה לאבא שלי כשיום אחרי הפיגוע שבו נירצחו שיבעה וניפצעו שבעים.יוסי שריד שהיה חבר מיפלגת העבודה פירסם מאמר שבו הישוה בן זה לירי שירה יהודי שהותקף באבנים ומהירי נפגעה ילדה ערביה. ובעבודה מילאו פיהם במים.כמובן שכולם שלחו מיברקים.והיתתפו בצער.וזה הפוליטקה שלנו תוקעים סכין בגב ושואלים לשלומך.לצערי היום זה כבר לא סיפור מיוחד אין משפחה בארץ שלא טעמה בצורה זאת או אחרת את טעם נחת זרועם של הערבים כנראה לכך כיונה התורה בפסוק על ישמעל 'והוא היה פרא אדם ידו בכל ויד כל בו' אתה מוזמן לפתוח את ספר מקראות גדולות ולקרוא מפרשים על התנ'ך מה כותבים על הפסוק הזה.את הפיגוע הזה ביצעו לפחות 4 סטודנדים מהאוניברסיטה העיברית תושבי ירושלים חברון ורמלה שלמדו על חשבון משלם המיסים הישראלי.חוסין מלך ירדן לא בנה אפילו אוניברסיטה אחת כששלט בארץ ישראל המערבית.אבל אנחנו יותר נכון בגין היקמנו להם שיבעה קיני מחבלים.ומיפלחים היקמנו להם דור של משכילים ומהר מאוד קם הגולם על יוצרו.מתי נימצא את המנתח הגדול שיוציא את השינאה העצמית ואת רגשות האשמה ושלא בצדק מהישראלי המבולבל והמבלבל. אני שוב מציע לך ולאחרים,לילמוד ולהיתוכח עים עובדות הרב כהנא כתב 15 ספרים ומאות מאמרים שפורסמו בטובי העיתונים בעולם אני עים פתיל ארוך מאד אני מצפה שגם אחרים ינהגו כמוני!.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562157
אה, מיכאל בן ארי - אף אחד לא מדבר עליו והוא לא מעניין אף אחד. אתה מתאר לך שמישהו ירצה לכתוב עליו מאמר, או שמישהו יקרא את המאמר הזה? קשה להאמין.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562179
זאת בדיוק הבעיה ובגלל זה הוא יכול לחגוג בכנסת- להגיש הצעות שמתייחסים אליהן. איש שהיה חבר ופעיל בארגון שהוגדר כארגון טרור והוצא אל מחוץ לחוק.
אף אחד לא מעמת אותו עם משנתו של כהנא.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562216
כבר שנים אנחנו מחכים מתי יתמודדו באמת עים מישנתו של הרב כהנא ועים השאלות הנקבות ששאל הבעיה של כולם שלו מוכנים להיתמודד עים הרב אז מכפישים כששמעון פרס או אולמרט נישאלו באמריקה מה הפיתרון שלהם לבעיה הערבית בישראל הבעיה הדמוגרפית וכשלו סיפקו תשובות חוץ מלהכפיש את כהנא הכתבים לא הירבו עד שפרס סיים בתשובה לא חשבתי על זה כנראה שבדרך לארץ במטוס הוא חשב כי עוד באותו שבוע הציעה שכל משפחה יהודית תביא לפחות 4 ילדים דוד לוי צחק ואמר אני את שלי עשיתי.אז בואו נהיה ענינים.
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562217
טירן עשה לי ילד
גזענות וליבוי יצרים כדרך חיים יום יומית 562220
לא לזה התכוונתי. התכוונתי למה שמפורט בתגובה 562146. אין אצלנו בעיה ערבית; יש בעיה ישראלית- של היהודים והערבים אזרחי ישראל. הפתרונות של כהנא הם בעיה בגלל שיש רבים מדי שתומכים בהם. אתם הרי הוגדרתם כארגון טרור והוצאתם אל מחוץ לחוק.
אהבת ישרא-ל כדרך חיים יום יומית 562156
לארלו גאת'רי היתה תיאוריה משלו לגבי הסיבות למצבו הנפשי של הרב מאיר כהנא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים