וכשנהיה בפנים, מה אז? 56272
בוא נעבור רגע לצד הפרקטי. "להכנס בהם" ו"לנקוט צעדים חמורים" או "לא רציונלים" אלו סיסמאות יפות. מה אתה מציע לעשות בפועל? להשמיד את קלקיליה על יושביה? לגרש 10000 אנשים לירדן/לבנון/קנדה? לחסום את כל דרכי הגישה ולהרוס את כל התשתיות כדי להרעיב/להצמיא את כולם למוות?
תפרט קצת, שנדע על מה מדובר.
בסדר, נכנס בהם ובמלוא הכוח. יהרגו 1000 או 10000 או 100000 ומה אז? הם יפסיקו? הם יגיעו למסקנה, שכדאי לעשות איתנו שלום?
לפי הגישה שלך, אם נפעיל מספיק כוח הכל יהיה בסדר. ומה אם לא? מה אם גם אחרי 500000 הרוגים המצב לא ישתנה? נהרוג את כולם? נגרש את כולם?
איך לדעתך אפשר להרוג/לגרש אפילו 1000 אנשים? לגרש 400 לא הצלחנו וילד הרוג אחד עלה לנו בגינויים מקיר לקיר ובהחזרת השגרירים של ירדן ושל מצרים. תאר לך אותו הדבר פי 1000.
מי יהרוג/יגרש את כולם? כבר עכשיו מתחילה הסרבנות לאיים על המשך המדיניות הנוכחית. אתה חושב, שטייסים יסכימו להפציץ שכונות מגורים על יושביהן?
הבהרה 57294
כתבתי את הקטע הזה לפני כמה חודשים, מיד אחרי הפיגועים הקשים בירושלים. מאוד הפתיע אותי שהוא פורסם עכשיו, מכיוון שעבר הרבה זמן והייתי בטוח שהוא לא יפורסם. חשבתי גם לשלוח אימייל לדובי שלא יפרסם אותו, אבל שכחתי, באמת. כתבתי את הקטע מתוך תיסכול גדול, ואני לא שלם איתו לחלוטין כרגע.
אבל כששאלת למה התכוונתי, התכוונתי להרוס שכונות וכדומה. חשבתי על מקרה ספטמבר 1970 (נדמה לי שזה היה 1970), בו המלך חוסיין דיכא את ה"התנגדות" הפלסטינית בירדן, ומאז הם לא פצו פה. אז זה מה שהתכוונתי, ואולי זה לא אותו הדבר, וסביר להניח שטעיתי, אבל גם זאת תשובה.
הבהרה 57320
בספטמבר השחור טבח המלך חוסיין (זה שכולם פה בארץ בכו עליו כשמת המסכן) 15 אלף פלסטינים על מנת לגרש משם את ערפת.
לזה אתה מתכוון?

למה לא לקחת דוגמא מגירוש ערפת מלבנון? זה נראה לי הרבה יותר ריאלי.
בהחלט יכול להיות, 57338
פשוט רציתי להסביר על מה חשבתי.
הבהרה 57367
חשבתי שאנו מתקדמים. אתה, ניר. חבל שחזרת בך.
מה שבטוח הוא שלו המקסיקנים, למשל, היו מנסים ליצור מציאות שבה מידי יום הם שולחים איזה מקסיקני להתפוצץ בתוך המון אמריקאי, האמריקאים לא היו עושים חורים ''חכמים'' בקירות, אלא חורים ''טפשים'' באנשים, כתגובה.

החריגות היא אצלנו, ולא קיימת בשום מקום. האופן שבו חשת כשכתבת את דבריך הוא בדיוק האופן שבו היתה מגיבה כל מדינה אחרת שהייתה מצוייה במצבנו. במקרה זה ''ההתנהגות הטבעית'' שעליה דברתי בתגובתי האחרת היא גם היעילה, וגם זו שהייתה חוסכת נפגעים בשני הצדדים לו הופעלה.
התנהגותינו שאיני רואה בשלב זה כל סיכוי שתשתנה. (לרגע חשבת נכון ומיד נבהלת ממחשבותיך), תביא למצב דומה למצב של היום שיימשך שנים רבות, אולי יותר מעשר שנים, אלא אם כן יקרה משהו בלתי צפוי.
הבהרה 57389
אולי אתה צודק. אבל אני לא יודע אם ''לרגע חשבתי נכון'', אלה דברים שרק ההיסטוריה או ספקולציות יכולות לשפוט. לא חזרתי בי מכתיבת המאמר עצמו, אלא מהביטחון שהבעתי בהצעותיי. אני לא יודע אם מה שהצעתי זה הדבר הנכון לעשות, מצד אחד זה יכול להביא לפיתרון זמני, ומצד שני לטרגדיה עוד יותר גדולה. כך שאיני יודע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים