איראן 563029
מוזר לי שהמהומות באיראן התפוגגו להן באילו לא היו (גם פנימית, וגם ביחסי החוץ). האם גם במצרים זה יכול להסתיים בצורה כזאת, או שהלוקסוס הזה שמור רק למשטרים מסוג מאוד מסוים?
איראן 563031
באיראן ישנה מסורת של התקוממות עממית. תמיד מדובר היה בשילוב זרועות של כמה קבוצות באוכלוסייה כמו במהפכה הלבנה ובמהפכה האיסלאמית.
במצרים לעומת זאת, כמו בארצות ערביות אחרות, אין מסורת שכזו. הסכנה לכאוס היא גדולה יותר. מכיוון שהאיראנים למודי הפיכות הם גם למודי חזרה לשגרה - גם אם מדובר בשגרה שונה בתכלית מקודמתה עדיין קצב ההסתגלות של האוכלוסייה מהיר מאוד.
מכיוון שמדובר בפעם הראשונה עבור המצרים קשה לצפות את התוצאות בסופו של דבר.
מצרים פתוחה יותר מאיראן כלפי המערב וזהו משתנה חשוב שיש לקחת בחשבון: העובדה הזו מגבילה אותה מאוד יחסית לאיראן מבחינת היכולת להגיב במהירות וביד קשה.
הבדל נוסף שפועל לרעת מצרים לעומת איראן הוא היחס לדת. הרבה מתנגדי משטר במצרים שייכים לזרם האסלאמיסטי. באיראן ישנה רתיעה מללכת עם המהפכה "עד הסוף" בשל זיהוי המשטר עם אנשי הדת. במצרים לעומת זאת היחס של רבים כלפי מובראכ הוא כלמשטר כופר.
זהו על קצה המזלג עיקר השוני. ישנם הבדלים נוספים כמובן אך אלה שמניתי הם העיקריים שבהם.
הטפשות האמריקאית 563041
מצרים ברשות מובארק נתמכת ע''י הקנה הרצוץ והמטופש האמריקאי ברשות אובמה וקלינטון, אשר בעצם הימים הללו קוראים למובארק לקדם ''רפורמות'' ונותנים בטפשותם רוח גבית למהומות במצרים.
בנוסף, בשל תלות מובארק באמריקאים הוא כבול בדרכי דיכוי המהומות, בניגוד לאיראן.
אלה הסיבות להבדל בתוצאות המהומות בין איראן ומצרים.
סביר להניח, בסופו של דבר, שמשטרו של מובארק ייפול ובדומה לדרך בה עלה החמאס לשלטון האחים המוסלמים יתפסו את השלטון במצרים.
אם לא עתה, מייד בתום המהומות, אז מאוחר יותר. עניין של זמן בלבד כפי שיכול לראות כל מי שעיניו בראשו.
הדבר הטוב שאולי יצמח כתוצאה מכך הוא שהרוב הפלשתינאי בירדן יחליט גם הוא למרוד בשלטון ההאשמי ולתפוס את השלטון.
לדעתי, על ישראל לעודד זאת, משום שבכך תקום למעשה מדינה פלשתינאית שתיצור מציאות חדשה באזורנו אשר תשנה כליל את מתווה ה''שלום'' עם הפלשתינאים.
אבל, לצערי, אין כיום בישראל מנהיגים אמיצים ובעלי חזון ולכן קשה לראות את ישראל מנצלת את הזדמנות הפז להפלת המשטר הירדני ולהקמת מדינה פלשתינאית בירדן, על השינוי הרדיקאלי לטובתנו הצפוי מכך.
זה לא הזמן לטרנספר, הפיכה בירדן רק תרע את מצבנו 563049
בירדן תקום מדינה פלשתינית ואנו נישאר תקועים עם הפלשתינים בשטחים ובישראל.
זה לא הזמן לטרנספר, הפיכה בירדן רק תרע את מצבנו 563078
ירדן פלשתינאית תשפר את מצבנו עשרות מונים. תחילה היא תוריד מהפלשתינים את טענת ההגדרה העצמית, אבל יותר חשוב תוכל להיות להם אזרחות ירדנית. כל פתרון שבה השולטים הם אנחנו והירדנים הוא הרבה יותר טוב מפתרונות שתי המדינות או המדינה הדו לאומית.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 563086
יכולה להזמין לתוכה כוחות צבא אירנים. בתור שלוחה אירנית היא תהיה איום על כל המדינות סביבה (עירק, סעודיה, סוריה). הסיכסוך הישראל-פלשתיני הוא רק חלק מבעיית היציבות באיזור.

לא חשוב מה יהיה המצב בירדן, רוב המדינות היום ימשיכו ללחוץ עלינו לפתור את הבעיה הבעיה הפלשתינית על ידי חלוקת שטח ארץ ישראל (המנדטורית). הלחץ אינו בגלל שאלות לגליסטיות לגבי מה עושה ישראל, אלא בגלל מאזן אינטרסים שהוא כרגע לרעתנו. יתכן שבעתיד הרחוק הלחץ הזה יפסק, לא היום.

נכון להיום, עדיף לנו שלטון האשמי בירדן ששומר על היציבות.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 563092
מעבר לכך שאני חולק על הערכותיך, היציבות בירדן (בדומה ליציבות במצרים ובכל משטר ערבי/מוסלמי) הינה זמנית בהחלט.
השאלה האמיתית הינה, לדעתי, האם נהיה מספיק נבונים כדי ליטול חלק פעיל בהפלת משטר המיעוט ההאשמי ע"מ שנוכל להשפיע על עיתויו המתאים מבחינתנו וכן על אופי המשטר הפלשתינאי שיקום תחתיו (רצוי מאד שיהיה משטר דיקטטורי עריץ ומושחת), ככל הניתן.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 563209
לצערי אתה חלק מעמי ולכן לא אוכל לאחל לך להנות מאותו משטר רודני שאתה מאחל לאחרים. התגובות של יהודים טובי לב כמוך שלא מסוגלים לראות שום התפתחות עולמית שלא מהזוית הצרה של ''האם זה משרת אינטרס מיידי שלי'' בהחלט מוציאה שם רע ליהדות.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 563218
אני סבור, שעצם קיומה של ישראל אינו מובטח כלל וכלל. אנחנו עדיין חיים בתקופת חרום. בהתאם לכך, עלינו לעשותך הכל כדי להבטיח את קיומנו, גם מעשים ''לא יפים''. לאחר שקיומנו יהיה מובטח במידה מספקת נוכל להרשות לעצמנו לנהוג באופן ''יפה''.
דבר נוסף, הערבים אינם בשלים לדמוקרטיה. לכן, כל נסיון לכפות עליהם בחירות דמוקרטיות, יביא כמעט בהכרח לתפיסת השלטון ע''י מוסלמים קיצונים. דבר רע מאד הן לערבים עצמם והן לנו.
מה שיפה בתקופות חירום הוא, שהן יכולות להימשך לנצח 563317
התחושה שלנו שאנחנו נמצאים תחת איום מצדיקה הגדרה של ''מצב חירום''. מצב חירום מצדיק תקנות לשעת חירום, מוסריות לשעת חירום וערכים לשעת חירום. תקנות, מוסריות וערכים יוצרים מציאות שממשיכה להצדיק את תחושת האיום. וחוזר חלילה וחלילה.
מה שיפה בתקופות חירום הוא, שהן יכולות להימשך לנצח 563334
נניח שאתה צודק (ואתה לא).
אז מה אתה מציע? שנעצום עיניים מפני הסכנה? שלא נאבק על קיומנו? שניאבק עם יד אחת קשורה?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619263
באשר לבשלות הערבים לדמוקרטיה -
החמאס, האחים המוסלמים ובהכללה: כל המפלגות/התנועות האיסלאמיות קוראות לדמוקרטיה ומשתמשות בה רק כאמצעי לתפיסת השלטון.
לאחר תפיסת השלטון יחילו בסופו של דבר את השריעה וחסל סדר הדמוקרטיה.
בדיוק כדברי יוזף גבלס [ויקיפדיה]: "אם הדמוקרטיה נהגה כלפינו, כשהיינו באופוזיציה, לפי העקרונות הדמוקרטים, הרי הייתה היא הדמוקרטיה חייבת לעשות זאת. אך אנחנו לא אמרנו מעולם, שאנו מיצגים את הרעיון הדמוקרטי, אלא אמרנו בגלוי שאנו נוקטים אמצעים דמוקרטים כדי להגיע לשלטון, אך כשנגיע לשלטון נסרב לתת למתנגדנו, וללא רחמים, כל אותם הזכויות והאמצעים שניתנו לנו כשהיינו באופוזיציה".
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619269
מעניין מי מדבר. רוממות הדמוקרטיה בגרונך אבל אתה דמוקרט רק יחסית לסוריה וערב הסעודית. אתה שוכח ש 40% מהאנשים שנתונים תחת שליטת מדינת ישראל, אינם חיים בדמוקרטיה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619275
לא גילו לנו ויש 6 מיליון תושבים ביהודה שומרון ועזה?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619301
לא הבנתי את החשבון.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619303
ישראל שולטת על השטחים בתוך הקו הירוק ומעבר לו. אלה שבתוך הקו הירוק הם אזרחים שחיים בדמוקרטיה, ויש 8 מיליון כאלה (לפי ויקיפדיה). אם לטענתך הם מהווים 60% מכל האוכלוסיה שבשליטת ישראל, קל לחשב את כמותם של ה-‏40% הנותרים.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619338
ישראל, לשיטתה, גם אוחזת שבשטחים שמעבר לקו הירוק - רמת הגולן ומזרח ירושלים. לתושבי רמת הגולן אזרחות מלאה, לכרבע מליון הפלסטינאים תושבי מזרח ירושלים אזרחות מוגבלת.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619345
למיטב הבנתי אין מושג כזה ''אזרחות מוגבלת''. מרבית התושבים הערבים של מזרח ירושלים הם תושבי קבע של ישראל, והם נטולי אזרחות מאז שחוסיין מלך ירדן התנתק באופן חד-צדדי מהגדה המערבית. הם זכאים לבקש אזרחות, ומיעוטם אף בוגד בעניין הלאומי הפלסטיני ועושה זאת.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619349
זה לא משנה באופן משמעותי את החישוב שלי.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619365
האם אתה טוען שתושבי עזה נתונים תחת שליטת ישראל?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619368
ישאלה טובה, אבל אם לא זה רק מחזק את הכיוון שלי. בכל מקרה זה כבר לא משנה, כי מהמשך של הפתיל למטה נראה שאיציק מונה גם את ערביי ישראל כחיים במשטר לא דמוקרטי.
אני בטוח שהם אכולי קנאה מהדמוקרטיה שאחיהם במדינות השכנות נהנים ממטעמיה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619346
5.3 מיליון. אינני יודע כמה פלסטינאים יש בגדה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619350
5.3 מיליון מה?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619355
זה החשבון של 40%
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619358
אולי במקום להמשיך בפינג פונג של ניחושים, תיתן לנו את התשובה המלאה: X הוא 40% מ-Y, מאחר ו-X מכיל XX.XX מיליון ו-Y מכיל YY.YY מיליון.

מלא את 4 הנתונים החסרים לעיל ואני מקווה להבין סוף סוף מה אתה אומר.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619361
היחס 40-60 מתייחס ליחס בין יהודים וערבים ולא בין החיים תחת דמוקרטיה והחיים מחוצה לה. היחס הוא לפי יורם אטינגר וחבורתו הטוענים שתמיד היה יחס כזה-מ-‏67. האוכלוסיה הפלסטינית בשטחים היא על פי הבנק העולמי 4 מיליון אנשים. מספר היהודים במדינת ישראל הוא 6 מיליון. כלומר היחס בין יהודים לפלסטינאים בא"י השלמה אינו 40-60 אלא 1 -1.07
יורם אטינגר טוען שיש בעזה ובגדה 2.4 מיליון פלסטינאים. 1.35 מיליון בגדה ו-‏1.07 ברצועה. היחס על פיו הוא 40-60. המספר שלו אינו נראה לי. אולי גם 4 מיליון הוא מספר מופרז.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619364
"אתה שוכח ש 40% מהאנשים שנתונים תחת שליטת מדינת ישראל, אינם חיים בדמוקרטיה"
"היחס 40-60 מתייחס ליחס בין יהודים וערבים ולא בין החיים תחת דמוקרטיה והחיים מחוצה לה"

לא הבנתי.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619367
דווקא אני סוף סוף הבנתי. לשיטתו של איציק, ערביי ישראל אינם חיים בדמוקרטיה. אני לא מסכים לזה, ואני מניח שגם אתה לא. אפילו אם נסכים שיש אפליה כלשהיא מול אוכלוסיות מסוימות בתחומים מסוימים, זה לא אומר שהם לא חיים בדמוקרטיה. אם נמשיך בלוגיקה שגויה זו, נגלה שלפי אמנון לוי גם היהודים יוצאי מרוקו לא חיים בדמוקרטיה, ואין לזה סוף.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619369
לא נראה לי שאיציק חושב ככה, אני חושב שהתגובה האחרונה היתה תיקון לראשונה. אבל נחכה ונשמע מפיו.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619372
לא. ערביי ישראל אינם בחשבון הזה. ערביי עזה כן.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619373
אז עדיין לא ברור לי איך הגעת ל-‏40%, אבל נראה לי שמיצינו.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619377
אני אנסה להסביר:
8 מליון תושבים במדינת ישראל + יהודים בשטחים‏1, 4.3 מליון פלשתינים שחיים בשטחים‏2, 0.35 מליון יהודים בשטחים‏3 -> 4.65 מליון לא חיים בדמוקרטיה, 7.65 חיים בדמוקרטיה --> היחס הוא 38:62. נראה לי מספיק קרוב ל-‏40:60 על מנת להספיק להציק לאיציק ולקבל את המשפט "40% מהאנשים שנתונים תחת שליטת מדינת ישראל, אינם חיים בדמוקרטיה" כמבוסס (לפחות על ויקיפדיה, אם לא על המציאות עצמה).

לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619382
רק הערה קטנה: אין באמת דבר כזה, "על [פי] ויקיפדיה". כפי שיכולת לראות, המקור ל-‏4.3 (שנראה מוגזם גם לאיציק) הוא הלמ"ס של של מדינת פלסטין. הוא כולל 400,000 תושבים של מחוז ירושלים, שנראה שנספרו ברובם גם אצל הלמ"ס הישראלי.
ואולי, אדרבא: שכנע אותנו שגם ירושלים אינה בשליטה דמוקרטית, ואז אולי תזכה לרוב מהכיוון השני.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619395
למה אין דבר כזה "על פי ויקיפדיה" - המקור שלי הוא ויקיפדיה. לויקיפדיה יש אמנם מקורות משניים משלהם, והם לא מסתירים אותם, אבל מעבר לזה יש לויקיפדיה נוהל עריכה מסודר ופומבי, מה שהופך את הבחירה במקור המשני לבחירה שיש לה משמעות מסויימת, ואפשרות ליחס לציטוט בוויקיפדיה את המהיימנות של ויקיפדיה שיכולה להיות אמינה יותר או פחות מציטוט מהלמ"ס של הראשות (שאיננה מדינה).

המספר שנראה מוגזם לאיציק הוא 5.3.

אתה באמת טוען שערביי מזרח ירושלים חיים תחת שלטון דמוקרטי? באיזה מובן‏1?

1 אחרי תגובה 619389 הגעתי למסקנה שאולי הבעיה היא חוסר הבנה שלי למה אתם מתכוונים כשאתם אומרים "חיים תחת שלטון דמוקרטי". כדאי להזכיר שתושבי מזרח ירושלים אינם אזרחי ישראל (ולהבדיל מתושבי הגולן, לא ניתנה להם האפשרות להפוך לכאלה‏2) ואפילו לא משרתים בצבא (איך זה תנאי לחיים תחת שלטון דמוקרטי - אין לי שמץ של מושג - אבל גם אם קיים כזה תנאי...)
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619398
כשאפשר למצוא בקלות רבה כל כך את המקור והוא גם נגיש, עדיף לציין אותו.
אם קראת את המקור המצוטט בויקיפדיה, ודאי ראית שהנתונים הם מטעם "state of palestine".

כמו שרמזתי, על פי שיטת הספירה שלך צריך להוסיף גם את היהודים הגרים במזרח ירושלים ל"לא חיים תחת שלטון דמוקרטי".
לערביי מזרח ירושלים ניתנה ועדיין ניתנת האפשרות להיות אזרחי ישראל, וכמה אלפים גם מממשים אותה.

ראה באתר "בצלם" בעניין זה: "מי שקיבל מעמד של תושב קבע יכול, אם הוא רוצה בכך, לקבל אזרחות ישראלית. לשם כך עליו לעמוד בתנאים מסוימים, ביניהם שבועת נאמנות למדינה, הבאת ראיה לכך שאינו מחזיק באזרחות אחרת וידיעה מסוימת של השפה העברית. מסיבות פוליטיות נמנעים רוב התושבים מלבקש אזרחות ישראלית".
כמו כן, ראה כתבה באתר "הארץ": כמה אלפים מתושבי מזרח ירושלים קיבלו אזרחות ישראלית בעשור האחרון.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619401
ציינתי את המקור שלי, הבאתי קישור אליו, נראה לי שעמדתי מעל ומעבר בדרישת הגילוי הנאות.

לא הוספתי גם את הגידול באוכלוסיה הפלשתינית (לא מדובר על אותן שנים כמו ששמת לב), אבל שני המספרים קשים להערכה‏1, ולא נראה לי שהם ישנו את סדר הגודל של התוצאה מספיק על מנת להתאמץ.

כשקיבלת את האזרחות הישראלית מישהו בדק שאתה יודע עברית, שאין לך אזרחות זרה או ביקש ממך הצהרת נאמנות?! (ממני, אגב, איש לא ביקש דבר כזה, וגם אם היו מבקשים, זה לא היה עוזר‏2 - וזה היה, אגב, בירושלים)

1 אלא אם כן אני אבחר במקור שאינו ויקיפדיה
2 ולו משום שלא ידעתי עברית כשנולדתי.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619403
שיהיה.

נראה לי שאם תעביר את כל התושבים היהודים החיים מעבר לקו הירוק בירושלים אל הטור של ה"לא חיים בדמוקרטיה", זה דווקא ישנה את התוצאה באופן מהותי. אבל גם פה, שיהיה.

כתבת כך: "כדאי להזכיר שתושבי מזרח ירושלים אינם אזרחי ישראל (ולהבדיל מתושבי הגולן, לא ניתנה להם האפשרות להפוך לכאלה‏)"
זה לא נכון.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619399
מזרח ירושלים ורמת הגולן סופחו למדינת ישראל‏1. רוב התושבים המקוריים נמנעים מקבלת אזרחות ישראלית, אך זה בעיקר מבחירתם. הליך ההתאזרכות אינו פשוט במיוחד, ודורש מאבק בפקידות הישראלית. בסופו של דבר מאות מהם מקבלים אזרחות כל שנה (אך עדיין, מדובר על כ־10,000 מתוך כמה מאות אלפים):
יש גם את רמת הגולן. נראה לי שגם שם המצב לא שונה בצורה מהותית, למעט תושבי רג'ר שקיבלו אזרחות ישראלית.

1 גם אם אתה לא מכיר בלגיטימיות של הסיפוח, בפועל החוק שחל שם הוא ישראלי‏2. לתושבים יש אפשרות לקבל אזרחות ישראלית.
2 אם כי: במזרח ירושלים שמעבר לגדר: לא בדיוק.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619400
תגובה 88919
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619405
"המספר שנראה מוגזם לאיציק הוא 5.3"

הוא כתב "אולי גם 4 מיליון הוא מספר מופרז".
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619389
זה די מגוחך לומר שהמתנחלים ביו"ש לא חיים בדמוקרטיה. הם אזרחים ישראליים, משלמים מיסים, ממלאים את חובותיהם - כולל שרות בצה"ל, ומצביעים לכנסת. הם חיים בדמוקרטיה בדיוק כמו כל אזרח ישראלי אחר.
גם ה-‏4.3 מיליון פלסטינים זה מספר מוגזם לגמרי, פלוס מה שנאמר מעלי באשר לתושבי מזרח ירושלים.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619394
איך זה שהם אזרחים של מדינה שהם לא חיים בה אומר שהם חיים בדמוקרטיה? איך זה שהם משלמים מיסים, משרתים בצבא או מצביעים לכנסת אומר שהם חיים בדמוקרטיה? הם לא חיים בדמוקרטיה, הם חיים בדיקטטורה מובהקת - אמנם כאדונים בעלי זכויות יתר - אבל עדיין בדיקטטורה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619396
אנחנו מן הסתם לא מסכימים על ההגדרות. ממה שאני מבין, המתנחלים כפופים לכל הרשויות של מדינת ישראל, ולכן אם המדינה איננה דיקטטורה, הם לא חיים בדיקטטורה.
זה ששכניהם לא חיים בדמוקרטיה מאחר והם לא בעלי זכויות אזרח, זה דבר אחר.

יש לי הרגשה מתגובתך שהפתרון של לתת לאותם שכנים זכויות אזרח לא היה מתקבל על דעתך, ולא בגלל הבעיה הדמוגרפית דווקא.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619397
לדעתך - הלבנים בדרום אפריקה חיו בדמוקרטיה?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619402
הלבנים בדרום אפריקה היו אזרחיה של מדינה שהחוקה הבסיסית שלה היתה לא דמוקרטית, לפי הגדרות סבירות, ולכן לא חיו בדמוקרטיה. זה לא המצב של המתנחלים, שהם אזרחים של מדינה שחוקתה דמוקרטית.
אין צורך לומר שזה מצב מורכב למדי וההגדרות פה לא פשוטות, אבל זה מצב שונה משל דרום אפריקה. נוסף לזה, כשעניתי לאיציק, הנחתי שהוא סופר ב-‏40% את התושבים שסובלים מזכויות מופחתות כאלה ואחרות עקב כך שאינם נמצאים בדמוקרטיה. נראה לי שאני ואתה נסכים שלשים את המתנחלים בקבוצה בעלת הזכויות המופחתות זאת טעות.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619404
לא הבנתי, אזרח לבן שחי בדרום אפריקה בזמן האפרטהייד והחזיק באזרחות ישראלית (שהיא - ציטוט שלך - "מדינה שחוקתה דמוקרטית") חי בדמוקרטיה?!

"המצב מורכב", "ההגדרות פה לא פשוטות", "זה מצב שונה משל דרום אפריקה" - לא צריך מצב פשוט, הגדרות לא מורכבות או זהות מוחלטת לדרום אפריקה על מנת שנגיע להסכמה שהשלטון הישראלי בשטחים איננו דמוקרטיה לפי שום הגדרה, פשוטה או מורכבת, של המושג דמוקרטיה.

אם הוא לא התכוון להכליל את המתנחלים אז הוא התנסח ("40% מהאנשים שנתונים תחת שליטת מדינת ישראל, אינם חיים בדמוקרטיה") בניגוד לכוונתו - יכול להיות שזה נכון אבל למה לצאת מנקודת הנחה כזאת?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619406
"אם הוא לא התכוון להכליל את המתנחלים אז הוא התנסח [...] בניגוד לכוונתו - יכול להיות שזה נכון אבל למה לצאת מנקודת הנחה כזאת?"

כי איציק הוא לא אלמוני, אנחנו מכירים אותו ויכולים לשער את הכוונה שלו, ולדעתי הצלחתי בזה לא רע לאורך הפתיל (פונז ואתה, לא ממש).
כשכתב "40/60" זו היתה הערכה גסה. אחר כך חישב שלפי 8 מיליון ישראלים (כולל מתנחלים) צריך 5.3 מיליון ערבים ביש"ע, כי 5.3/13.3 הם 40%.
אחר כך בדק את הנתונים והבין שההערכה היתה מוגזמת, ולכן תיקן אותה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619408
המטרה שלי היתה להראות שיש ביסוס מספרי מסויים למשפט: "40% מהאנשים שנתונים תחת שליטת מדינת ישראל, אינם חיים בדמוקרטיה". אני חושב שעמדתי במטרה הזאת בהצלחה. ההכרות שלי עם איציק כמגיב הביאה אותי למסקנה שאי אפשר להבין או להתייחס ל"איציק" ככלל תגובותיו אלא להבין ולהתייחס לכל תגובה בנפרד.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619412
ההיכרות שלי עם איציק הביאה אותי למסקנה שכמו לרובנו יש לו מאפייני סגנון ודרך דיון משלו, ואפשר לנחש במידה רבה של הצלחה למה הוא התכוון.

בהקשר הנידון דנן, איציק הוא לא סמילי, וטוב שכך.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619407
לא אמרתי שהשלטון הישראלי בשטחים הוא דמוקרטיה. נא לא לאשקש אותי.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619409
לא אמרתי שאמרת ש...
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619410
תגובה 619404, פסקה אמצעית. ואם הסכמנו, הסכמנו.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619460
השטחים נשלטים על ידי ממשל צבאי. כדי לבדוק האם שטח מסויים מתנהל בדרך דמוקרטית, קח את שטחי יהודה ושומרון. חיים שם פלסטינאים ויהודים. האם השטח מתנהל באופן דמוקרטי? לא. זה שלמיעוט שם יש זכויות דמוקרטיות, אינו אומר ששטחי יהודה ושומרון מתנהלים באופן דמוקרטי. במילים "שטחי יהודה ושומרון" אני מתכוון על התושבים שחיים שם.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619461
באופן כללי הדיון הגיע למצב די אבסורדי ונתפס לפרטים. ממש לא משנה כמה מיליונים חיים תחת שלטון ישראל עשרות שנים והם מחוץ לדמוקרטיה הישראלית. האם ישראל היא דמוקרטיה? אם הייתם מתנתקים באופן אינטלקטואלי לרגע מהסביבה-ומכניסים במקום תיאורטי כלשהו את התנאים כאן, כולם היו מגיעים למסקנה שיש כאן דמוקרטיה בעייתית. תמיד אפשר היה לומר: "אבל בסוריה...".
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619462
קח את נימוקיך למה האחים המוסלמים במצריים נבחרו בצורה דמוקרטית ולגיטימית, השלך אותם על ישראל, מה קיבלת?

הנקודה היא לא שאפשר לומר 'אבל בסוריה'. הנקודה היא שמבחינתך תמיד יש לומר, 'אבל בישראל'.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619565
כדרכך בקודש תמיד הדגש אצלך הוא על המילה "תמיד". מהם נימוקי שהאחים המוסלמים במצרים נבחרו בצורה דמוקרטית? התכוונת במקרה באופן דמוקרטי או שכונתך במילה "צורה" באופן דמוי דמוקרטי.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619602
כהרגלך בקודש אתה עונה אבל לא לשאלה. ביחסך למשטר שאיננו ישראל, כל בדלצ'יק דמוקרטיה משמש לרציונליזציה ולפסאודו הצדקה מכוסה ב"כמובן שאין זה אומר שאני תומך ב", ואילו ביחסך למשטר שהוא ישראל, כל דבר ועניין משמש להוכיח ההיפך. איך ציטטת פעם את אותו פולני (כמה מפתיע שהוא פולני...) שארצו זוהי המדינה שהוא *מתבייש* בה?

אז כזה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619607
לא הבנתי שום דבר אבל אתה כמובן צודק.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619466
זה שהתמשכות הממשל הצבאי ביהודה ושומרון זאת בעייה, זאת תובנה שכולנו מודעים אליה ממילא, לא היה צריך את הפתיל הארוך הזה כדי להגיע אליה. אני לא בטוח שהדמוקרטיה או חסרונה (הוירטואלי, אין שם דמוקרטיה כמו שאין שם דיקטטורה כמו שאין שם רפובליקה או מונרכיה או כל צורת שלטון אחרת. חלק מהבעיה הוא השארת האוכלוסיה במצב אזרחי בלתי מוגדר) הוא הסימפטום העיקרי או הגרוע ביותר של בעיה זו.

אז הסכמנו באופן אינטלקטואלי שיש פה בעיה. השלב הבא באופן האינטלקטואלי היה לנסות לפתור אותה כדי לשפר את המצב. עכשיו נניח באופן אינטלקטואלי שנעשה ניסיון כזה, והוא הסתיים בתוצאות רעות ונוראות לשני הצדדים. המעשה הסביר הוא לחזור אחורה במידת האפשר, ולחשוב מחדש. בייחוד אחרי שלמדנו שיש דברים יותר גרועים.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619471
עזוב את השטחים, מה עם חוקי הנישואים וחוקי האזרחות?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619473
וחוקי הקבורה, וגיוס ה"חובה"?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619474
מה איתם?
אם אתה מחליף נושא ורוצה לפתוח נושא או תת-נושא חדש, לפחות תנסח מה אתה רוצה לטעון כדי שקשי-תפיסה כמוני שלא זוכרים את כל הפתיל על הסתעפויותיו ופיתוליו יוכלו להבין יותר מהר כשאתה מסביר לאט.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619476
דובר על חיים בדמוקרטיה.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619477
אני מצטער, זה לא היום שלי כנראה. תש כוחי מפינג-פונגים של חצאי משפטים שמהם אתה אמור לחבר טיעון שלם וקוהרנטי. למה אי אפשר לכתוב משפט שלם, עם נושא, נשוא, מה הטיעון ומה השאלה.

אני יכול לנחש בעלמה שאתה מנסה ליצור פתיל חדש שנושאו 'האם ישראל, בגבולותיה החוקיים, היא מדינה דמוקרטית'. נושא חשוב. דומני שכבר דנו בו בעבר, וברי לי שלי אין רצון או כח כרגע להיכנס אליו. היום כבר נמחקו שתי תגובות שלי מהאתר, ונראה לי שאחרי כרטיס צהוב כזה כדאי שאני אנוח לפני שאני נכנס לעוד ענין פרובוקטיבי שכזה.

בהנחה שזה אכן הנושא שרצית לדון בו, אני משאיר כאן את המקום לשאר המגיבים הנכבדים לחוות את דעתם.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619482
אין צורך, זו סתם היתה קריאת ביניים.
הבהרה 619498
שום כרטיס צהוב, להיפך. אתמול נמחקה תגובה אחת שלך, רק בגלל שהיא השתלשלה מתגובה פוגענית של מישהו אחר שאותה מחקנו.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619531
ואיך הפיסקה האחרונה שלך מסתדרת עם אחד הנימוקים לנכונות הקואליציה עם מפלגת המוקיונים - הנכונות להסדר מדיני?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619535
אני לא מוצא סתירה.
ולמען הגילוי הנאות אני לא מתחייב לא לסתור את עצמי מפעם לפעם. להיפך.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619544
מצד אחד אתה טוען שלא צריך לנסות לחתור להסדר מדיני מכיוון שלאחר כמה נסיונות נחוו כישלונות שלא מצדיקות חזרה על הנסיונות הללו ומצד שני אתה מצדיק את נוכחותה של מפלגת המוקיונים בקואליציה, בין השאר, בנכונות להגיע להסדר מדיני. אם זו לא סתירה זה אולי עוד המצאה ממוחו הפורה של יאיר לפיד.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619545
חס וחלילה, איפה טענתי שלא צריך לנסות לחתור וכו'? אני אפילו בעד לחתור ולא רק לנסות.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619552
אז מה זה אומר "לחזור אחורה במידת האפשר, ולחשוב מחדש" אם לא להמשיך את המצב הקיים ולא באמת לנסות שוב?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619554
לחשוב מחדש --> לנסות פתרון אחר ו/או באופן אחר מזה שכשל. חשבתי שזה ברור.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619463
אני מסכים איתך שהאוכלוסיה הערבית ביהודה ושומרון אינה נהנית משלטון דמוקרטי. גם לא דיקטטורי אגב.
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619484
יש להוסיף למנייה את כל הפלסטינים החיים תחת משטר לא דמוקרטי בגלל ישראל. לא רק את אלה שברצועת עזה, אלא גם למשל את הפלסטינים בסוריה.

לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619511
1. למה?
2. ולמה בגלל ישראל?
3. ואז יש להוסיף גם את הפלסטינים שחיים תחת משטר דמוקרטי 'בגלל' ישראל, למשל באמריקה?
לא חושב. ירדן פלשתינית תהיה דומה לחמס ולחיזבללה 619281
א. לגבי "רוממות הדמוקרטיה בגרונך" - היכן בהודעתי ראית שאני מרומם את הדמוקרטיה?
ב. לגבי היותי דמוקרט רק יחסית לסוריה וערב הסעודית - מנין לך שאני דמוקרט?
ג. רפואה מהירה ושלמה.
וביקום מקביל 563277
ירדן האשמית תשפר את מצבנו עשרות מונים. תחילה היא תוריד מהפלשתינים את טענת השלטון הזר, אבל יותר חשוב תוכל להיות להם אזרחות ירדנית‏1, שכן מלך אפשר לשחד. כל פתרון שבה השולטים הם אנחנו והאשמים הוא הרבה יותר טוב מפתרונות שתי המדינות או המדינה הדו לאומית.

1 הגירה, בהיפוך מוחלט מזרימתם של מים, מתרחשת כמעט תמיד מתל"ג נמוך לתל"ג גבוה.
וביקום מקביל 563279
אתה ואינקוגניטו עוסקים בוירטואליות שאף אחד לא יסכים להן.
וביקום מקביל 563340
מדובר בפתרון שהוא הרבה יותר מוצלח מרעיון שתי המדינות שהוא בעצמו הרבה יותר מוצלח מרעיון המדינה הדו לאומית.

בפתרון הזה לשתי העמים יש מדינת לאום נורמלית וזכויות במדינתם.

המדינה הפלסטינאית היא סוג של פיקציה, היא מקבלת הון כסף כדי להיבנות והמון כסף (ממקורות אחרים) כדי להילחם בישראל. אם היא תזנח את דרך האלימות ותנסה להתקיים על מסחר היא פשוט לא תצליח.

הבעיה של הרעיון הזה היא שיווק, רובי היה יכול להגיד שהוא בעד מדינה דו לאומית בלי שזה יעשה יותר מדי רעש. בעד שתי מדינות מתבטאים בחופשיות אבל אם ח"כ ינסה לקדם את הרעיון של ירדן כמדינת העם הפלסטינאי (לא משנה באיזה קונסטלציה) הוא מסתכן בתקרית דיפלומטית.

בכל מקרה, מי לא יסכים לפתרון הזה ולמה?
וביקום מקביל 563344
מי יהיה הריבון של ג'נין ומה תהיה האזרחות של תושבי ג'נין ב"פתרון" הזה?
וביקום מקביל 563349
האזרחות תהיה ירדנית, והריבון יהיה אנחנו והירדנים. אבל כל אפשרות של ריבון (נניח הירדנים לבד או אנחנו לבד) עדיפה על פתרון שתי המדינות.
וביקום מקביל 563350
אם הריבונות תהיה שלנו אז הפתרון שלך הוא פשוט לא פותר כלום.

אם הריבונות תהיה ירדנית, אז מה היתרונות של הפתרון שלך על פתרון שתי המדינות (בהנחה שאת החסרונות הבולטים אתה מסוגל לזהות לבד)?
וביקום מקביל 563353
היתרון הוא שתהיה להם מדינת לאום בגודל נורמלי שבה הם יוכלו לעבוד ויהיה בה בתי חולים שבה הם יוכלו להתרפא. כתוצאה מזה נוכל לסגור את הגבול עמם ולא נצטרך להתחכך אחד בשני.

אני לא אוהב לנחש מה אנשים חושבים. אם יש לך הסתייגויות תגיד אותם.
וביקום מקביל 563356
הם אם יהיו תחת ריבונות ישראלית עם גבול סגור, אז איך הם יוכלו ללכת לבתי החולים?!

החסרון הבולט (מול שתי המדינות) הוא שאתה מחליף שתי מדינות קטנות שמקיימות איתך הסכם שלום, במדינה אחת גדולה שנמצאת איתך במלחמה.
וביקום מקביל 563360
מובן שלתושבי יו''ש תהיה אפשרות לנוע בחופשיות לירדן וחזרה, זה הרעיון המרכזי.

לא הבנתי מה גרם לשתי השוויצריות להתמזג למדינה שוחרת מלחמה.
וביקום מקביל 563362
יכול להיות שלא הבנתי את הפתרון שלך, אבל אני בטוח שרק לפני שניה ראיתי שאתה מדבר על גבול סגור. אולי אתה רוצה לנסח מחדש את תגובה 563353
וביקום מקביל 563365
כנראה שכחתי לציין שאני ישראלי ולא ירדני או תושב השטחים:).

בכל מקרה לא יהיה מעבר מסיבי בין השטחים לישראל אבל כן בין השטחים לירדן.
וביקום מקביל 563368
עדיין לא הבנתי עדיין את הפתרון שלך, איזה בעיות הוא אמור לפתור, ומה היתרונות שלו על הפתרון המקובל בעולם (שתי מדינות שנמצאות בשלום זו עם זו, אחת ישראל בגבולות 66, ואחת פלשתין בשטחים כשהתושבים של כל מדינה הם אזרחיה)?

כשאתה מדבר על "מעבר מסיבי בין השטחים לירדן" אתה מדבר על גירוש, או שהמעבר יהיה גם מירדן לשטחים? מה סוג היחסים בין ישראל לירדן בפתרון שלך?
וביקום מקביל 563370
במעבר מסיבי אני מתכוון שתושבי השטחים יוכלו לעבור לירדן לתקופה קצרה או ארוכה מבלי לאבד את זכויות התושב שלהם ואז לחזור לשטחים. לדוגמה יוסוף יוכל ליסוע עם הסמי טריילר שלו מג'נין לעאמן לעבוד כמדריך רייקי ואז לחזור בערב לביתו. אם פאטימה תחלה לא עלינו בנזלת היא תוכל להתאשפז במשך חודשים בבית חולים בירדן וכשהיא תבריא, שוב, תוכל לחזור לביתה.

והיחסים בין ישראל לירדן הם כמובן יחסי שלום כולל כמובן שיתוף הפעולה הנובע מהמצב.

היתרון הוא שכל הפעולות העיקריות של האדם מתבצעות באותו לאום.

השטחים פשוט לא מספיקים כדי לקיים מדינה נורמלית, כפי שציטטו פה 60% מהתמג שלהם זה תמיכה חיצונית. זה פיקציה, זה לא באמת יכול להחזיק מעמד.
וביקום מקביל 563373
משום מה עדיין לא ענית לי לשאלת הריבונות (או שלא הבנתי את התשובה שלך). מי השליט של חברון? של רמאללה? של ג'נין? אם מחר יהיה אונס באחת מהערים האלה, איזה משטרה תחקור אותו? האם המתנחלים ישארו במקומם? האם תהיה שם משטרה ישראלית? צבא ישראלי? חוק ישראלי?

כשאתה מדבר על "זכויות תושב" אתה מתכוון להגיד שהאזרחות שלהם בירדן לא תהיה מלאה?

נראה לי (תקן אותי אם אני טועה) שאתה מנסה לפתור בעיות שלו קיימות -
איזה בעיה קיימת כשהפעולות העיקריות של האדם לא מתבצעת באותו לאום? האם יש בעיות דומות בבלגיה? בבריטניה? בספרד? בקנדה?
יותר מזה, למה שתווצר הבעיה הזאת במצב של שתי מדינות?
מה הבעיה של מדינות קטנות להחזיק את עצמן? האם יש בעיה דומה למדינות בעלות גודל דומה (שלא לדבר על קטן יותר, רשימה חלקית: טרינידד, קייפ ורדה, סמואה, לוקסנבורג, מאוריציוס, באחריין, טונגה, סינגפור, סיישל, גרנדה, מאלטה...) הרי הבעיה של הרשות היא בפירוש לא בעיה של גודל, גודל התמיכה החיצונית נובע משלטון מושחת, מחוסר יכולת לפיתוח כלכלי, ממלחמות ומאבקים, מחסימה של כל יזמות כלכלית ומכיבוש "נאור".

מצד שני, מהבעיות האמיתיות, ההתנחלויות, זכויות האדם, העוני, הכיבוש אתה מתעלם (אם לא מנסה להעמיק). אתה מתפלא שהפתרון שלך לא ממש מקובל בעולם?
וביקום מקביל 563382
נניח שאנחנו מסתכלים על האפשרות שישראל היא הריבון אז מי שיחקור את האונס הוא המשטרה הירדנית אבל מי שיאזוק את החשוד זה המשטרה הישראלית (או הירדנית בכפוף להסכמים).

המתנחלים לדעתי הם בכלל לא בעיה, כשאתה גר בדירת חדר כל שותף נראה לך סוף העולם אבל בדירה מרווחת אתה כבר לא תרגיש אותו.

זכויות תושב יהיה להם בשטחים, כירדנים יהיו להם זכויות מלאות. כלומר הם לא יוכלו להצביע לפרלמנט הישראלי או לפרלמנט השטחים (שכלל לא יהיה קיים) אבל הם כן יוכלו להצביע לפרלמנט הירדני.

בכל המדינות שציינת רוב מוחלט של הפעולות של אדם מתבצעות בתוך מדינתו.
ואת הבעיה ניתן לסכם בראשי תיבות קצרים ''שב''ח'' הרעיון שיש מישהו שמגיע למדינה בבוקר ואם הוא נשאר בערב הוא עובר על החוק זה לא מצב שפוי.

הדברים שציינת הם רק חלק מהסיבות לכשלון של המדינה הפלסטינית. בכל מקרה זה לא משנה. לא מדובר במדינה מתפקדת וכדאי שנתכונן שהיא תתפוצץ לנו בפנים.

העוני והזכויות הסוציאליות הם בדיוק הבעיות שאני מנסה לפתור, כפי שהאלמוני אמר בירדן התמ''ג הרבה יותר גבוה מהשטחים, אם נחבר אותם מצבם של תושבי השטחים ישתפר. זה כבר גורר הכל.
וביקום מקביל 563388
סיכום, למיטב הבנתי, הפתרון שלך לא פותר אף אחת מהבעיות האמיתיות (ז''א אלה שכל העולם רואה כבעיות אמיתיות), ויוצר בעיות חדשות. מעניין למה אף אחד בעולם לא מתלהב ממנו...

אתה לגמרי מתעלם מהבעיתיות במצב בו אין ריבונות ברורה, ובו יש באותו חבל ארץ אזרחים מיוחסים ונתינים חסרי זכויות, אתה לגמרי מתעלם מהבעיה שקיימת בזה שמשטרה ''ישראלית'' חוקרת חשודים פלשתינאים. הבעיה היא בכלל לא הצפיפות, בהונג קונג צפוף בהרבה ואף אחד לא זורק שם אבנים או מתפוצץ באוטובוסים, הבעיה היא באפליה, בחוסר השוויון, בחוסר הצדק... כל זה לא יפתר כל זמן שלא תתמודד עם המציאות. הרעיון לתת לפלשתינאים להצביע לפרלמנט של מדינה שהם לא מתגוררים בה לקוח היישר מדרום אפריקה. כדאי שהמדינה הפלשתינאית לא ''תתפוצץ לנו בפנים'' אנחנו צריכים לדאוג שהיא תהיה מדינה מתפקדת, ולא להחזיר את הכיבוש ה''נאור'' שכבר התפוצץ לנו בפנים.
וביקום מקביל 563391
טןב, אני רואה שאנחנו לא ממש מתקדמים. אני רק אוסיף לסיום שלו אני תושב השטחים הייתי מעדיף את הפתרון שלי על שתי המדינות והמדינה הדו לאומית.
וביקום מקביל 563393
דווקא התקדמנו יפה. הצלחתי להבין את הפתרון שלך ואפילו הצלחתי לגבש עליו דעה מנומקת.
וביקום מקביל 563404
זהו נסיון להסחת הדעת ולשמר את תהליך ההתנחלויות. כל זמן שישמר התהליך ואפילו התוצאות שאינן יכולות להכלל בגושי התיישבות שתמורתם תתן מדינת ישראל שטחים, לא יהיה שום הסדר. אתה מציע הסדר על חשבון צד שלישי. אין שום קשר בין הפלסטינאים שגרים בירדן לבין הפתרון בגדה ובעזה. הפתרון בגדה ובעזה כרוך בפינוי חלק מההתנחלויות ומתן שטחים חלופיים תמורת גושי ההתנחלויות. זה יהיה גם הפתרון אם וכאשר ירדן תהפוך מהאשמית לפלסטינאית.
וביקום מקביל 563406
מובן שיש קשר, הם מאותו לאום. זה הקשר הכי חזק שיש ברמה המדינית.

אבל בוא ננסה את ההצעה שלך: פינית, נתת, סגרת את הגבול הרמטית וכך גם הירדנים. מה עכשיו?

ואני אתן לך פור, אתה יכול להניח שכל ההתנחלויות פונו.
וביקום מקביל 563417
סגירת הגבול הרמטית איננה תנאי ומרכיב חשוב.
וביקום מקביל 563420
האם לדעתך עדיף שהגבול לא יהיה סגור הרמטית? מה הוא לדעתך המצב המוצלח של הגבולות?
וביקום מקביל 563342
הננס פיטר את ממשלתו.
להערכתי, פעולה זו מפגינה חשש וחוסר ביטחון של המלך, מה שיכול ללבות את התקוממות ההמונים.
אינשאללה.
וביקום מקביל 563329
למה לא עשינו את זה עד עכשיו?
  וביקום מקביל • האלמוני המזוהה
  וביקום מקביל • האייל האלמוני
  הטפשות האמריקאית • א.
  הטפשות האמריקאית • ימני מתוסכל
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי מתוסכל אך אופטימי
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דורון הגלילי
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • דורון הגלילי
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • רון בן-יעקב
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • האייל האנומלי
  הטפשות האמריקאית • דורון הגלילי
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • אא
  הטפשות האמריקאית • אריק
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • רון בן-יעקב
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • צפריר כהן
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • צפריר כהן
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • טווידלדי
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • סתם יהודי ימני
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • יהונתן בר
  שאלה • עומר
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • עומר
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • דב אנשלוביץ
  שאלה • האייל
  שאלה • צפריר כהן
  שאלה • האלמוני המזוהה
  שאלה • צפריר כהן
  שאלה • האלמוני המזוהה
  שאלה • צפריר כהן
  שאלה • האלמוני המזוהה
  שאלה • אנטילופה
  שאלה • האלמוני המזוהה
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • סתם יהודי ימני
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • אא
  שאלה • סתם יהודי ימני
  שאלה • הפונז
  שאלה • האלמוני המזוהה
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • סתם יהודי ימני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דרויאנוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  דיינו • דב אנשלוביץ
  דיינו • הפונז
  דיינו • צפריר כהן
  דיינו • דב אנשלוביץ
  השמדה איטית • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  בשורה שלפני האחרונה : להימנע • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דורון הגלילי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • easy
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • easy
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ערן בילינסקי
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • איציק ש.
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  תשע מדינות ערביות נוספות • רון בן-יעקב
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • סתם יהודי ימני
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • הפונז
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • דורון הגלילי
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • האייל הפלמוני
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • צפריר כהן
  ארי שביט לא מאכזב • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • צפריר כהן
  טען בחיטים והודה לו בשעורים • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • שם
  מחזה סוריאליסטי • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  פוטין ואובאמה • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  Let's do the Al Gore rythm! • הפונז
  Let's do the Al Gore rythm! • אריק
  Let's do the Al Gore rythm! • הפונז
  Let's do the Al Gore rythm! • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אח של אייל
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • שוקי שמאל
  שתי שאלות: • איציק ש.
  שתי שאלות: • יוסי
  שתי שאלות: • ארז לנדוור
  שתי שאלות: • יוסי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  עלית עלי • שוטה הכפר הגלובלי
  עלית עלי • יוסי
  עלית עלי • שוטה הכפר הגלובלי
  עלית עלי • דב אנשלוביץ
  עלית עלי • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • אפופידס
  שתי שאלות: • בלבניסט
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • בלבניסט
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • צפריר כהן
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • אפופידס
  לסיכום: • שוטה הכפר הגלובלי
  לסיכום: • בלבניסט
  לסיכום: • הפונז
  לסיכום: • ירדן ניר-בוכבינדר
  לסיכום: • הפונז
  לסיכום: • יובל נוב
  שתי שאלות: • אפופידס
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דורון הגלילי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • בוא הנה פנדה
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • יוסי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • יוסי
  קונייטרה תחילה • סוגר קצוות פתוחים
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • אריק
  ספויילר • האייל הפלמוני
  ספויילר • אריק
  ספויילר • אביר הקרנפים
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • אריק
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • רון בן-יעקב
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אריק
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אריק
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  קונייטרה תחילה • האייל האלמוני
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • אריק
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • סתם יהודי ימני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • ג'והן ווין הגלילי
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • מובוטו שפירא הפונזי
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • ידידיה
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • הפונז
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • ויקי פדיה
  הטפשות האמריקאית • ארז לנדוור
  הטפשות האמריקאית • שוטה הכפר הגלובלי
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • האייל האלמוני
  הטפשות האמריקאית • כבשה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • כבשה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות הציבורית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • ארז לנדוור
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הטפשות האמריקאית • האייל הפלמוני
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הפוליטיקה האמריקאית • רון בן-יעקב
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • ידידיה
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • ידידיה
  הטפשות האמריקאית • האייל האלמוני
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • easy
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • ירדן ניר-בוכבינדר
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • ירדן ניר-בוכבינדר
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  אל תהיה צודק. היה חכם. • דב אנשלוביץ
  אל תהיה צודק. היה חכם. • סתם יהודי ימני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים