אושר וגיל 564050
למי שמתעניין הטענה המצוטטת במאמר מוגזמת. העליה באושר בגיל הזהב מאפיינת מדינות עשירות כמו מדינות בצפון מערב אירופה, אבל במקומות כמו מזרח ודרום אירופה האושר ממשיך לרדת עם הגיל (אני חוקר אושר ונושאים אחרים בכלכלה התנהגותית). המאמר המקורי ישן ומיושן.
גורמים משפיעים על אושר מדווח 564051
הכנסה היא אכן גורם חשוב, לפחות הכנסה יחסית. אבטלה אכן מורידה שביעות רצון מהחיים הרבה ולאורך זמן, במיוחד לגברים. לנישואין יש השפעה פחות ארוכת טווח, או יותר נכון ההשפעה אחרי שנים רבות היא די זעומה. ההשפעה של ילדים אינה ברורה, ולגמרי לא ברור למה. ההבדל בין גברים ונשים נכון רק בחלק מהמדינות, וברבות הוא הפוך. בממוצע באירופה אין שום הבדל בין המינים.
דת ואושר 564052
אגב, בארץ חרדים מדווחים רמות אשר גבוהות ביותר. לא ברור למה. אולי הם אכן מאושרים ביותר, אולי הם מרגישים שחובתם לדווח שחיים חרדים מלאים שמחה עצומה, ואולי הם מרגישים שדיווח על אושר חלקי הינו ביקורת על בורא העולם, ולפיכך מצווה עליהם לדווח אושר רב.

בהרבה מדינות יש קשר חיובי בין אושר ומדדים של דתיות, אבל בהחלט ייתכן שאנשים יותר פעילים חברתית (קשר הדוק עם אושר) יותר נוטים ללכת לבית כנסת או כנסיה, ושזה מקור הקשר בין מדדי דתיות ואושר.
דת ואושר 564069
השלם את המשפט: אני מכיר ___ חרדים.
יש לי הרגשה שהתשובה קרובה ל-‏0.
המון בורות בתגובה שלך. אנא ממך, אם אתה לא מכיר חרדים- אל תדבר (או תכתוב) עליהם.
תודה.

נ.ב.
לא, אני לא חרדי, אבל אני מכיר כמה שכן.
דת ואושר 564070
הוא אל כתב המון דברים על חרדים, ככה שקצת קשה להבין איפה מצאת המון בורות. בעצם, הוא כתב רק דבר אחד ("מדווחים רמות אשר גבוהות ביותר") שלא בהכרח מצריך הכרות עם המון חרדים (או עם חרדים בלבד). איכפת לך לפרט?
דת ואושר 564135
אם אתה לא מכיר את האייל המאושר, על תכתוב עליו.
אושר וגיל 564068
כחוקר בתחום לא תתקשה בוודאי להציג מצבור נאה של סימוכין לטענתך.
אושר וגיל 564085
איזה טענה? את מה שכתבתי אתמול בדקתי לפי ה European Social Survey, סקר מצוין שנערך משנת 2002 ברוב מדינות אירופה (לא רק באיחוד האירופי). מי שמעונין יכול להוריד את הנתונים בעצמו.

יוצא הדופן היתה ההערה לגבי החרדים בארץ. במקרה הזה מדובר בדיווח מכלי שני משיחה שערכתי עם פסיכיאטר דתי לאומי העובד במגזר החרדי. הספקולציות הן שלו. אני לא בטוח מה ההסבר הנכון, אבל מאד קשה לי להאמין שכמעט כל החרדים שבעי רצון ביותר מחייהם, משמעותית יותר מכל אוכלוסיה אחרת בעולם למיטב ידיעתי (תוצאות הסקר, עם מקבלים אותן לפשוטן). אם למישהו יש ספקולציות אחרות אשמח לשמוע.
אושר וגיל 564105
סקר שהתחיל ב 2002 לא ילמד אותנו הרבה על השפעת הגיל על האושר ויהיה כנראה מוטה באשר למזרח אירופה, שתושביה בדור הזה נמצאים בעיצומו של שינוי פרדיגמה שיכול לשנות כל מגמה. הסקר שמדווח עליו נמשך 40 שנה - וכדי לבודד את השפעת הגיל, צריך לעשות זאת במדינות שלא חוו שינויים כאלו בתקופת הסקר, או עם אנשים שנולדו הרבה זמן אחרי השינוי, לא?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים