שאלה לוותיקי האייל 564330
בגלל שאני עוד לבשתי חיתולים בזמן מלחמת יום כיפור, אין לי הרבה זכרונות מהתקופה, אבל יש לי שאלה לגולשי האייל שכבר עמדו אז על דעתם: עד כמה הופתע הציבור הרחב בארץ מפרוץ המלחמה? אני תמיד חשבתי - אולי בבורותי - שההפתעה בצהרי יום כיפור היתה מושלמת, ממש כאילו הצבא הסורי היה פולש הרגע לרמת הגולן. מקריאת הספר שבמרכז המאמר ומקריאה (פחות יסודית) של ספר אחר של בר-יוסף, "הצופה שנרדם" (גם ספר מצוין, דרך אגב), למדתי שהיו שפע של סימנים מקדימים למלחמה, ושהצבא היה בכוננות שהלכה והתגברה בימים ובשבועות שלפני יום כיפור. האם שום דבר מכל זה לא חלחל לציבור הרחב? או אולי הלך הרוח היה משהו כמו "כן, יכול להיות שתהיה מלחמה, אבל אנחנו ננקנק אותם תוך רגע"?
שאלה לוותיקי האייל 564331
הציבור הרחב בארץ הופתע מאד מפרוץ המלחמה.
הצבא הופתע מעט פחות (תלוי מי בצבא, ואיפה הוא שרת). הצבא היה בכוננות מסוג שהיו עשרות כוננויות לפני ואחרי פרוץ המלחמה.
יחד עם זאת אין ספק שהלך הרוח היה משהו כמו "אם תהיה מלחמה, אנחנו ננקנק אותם תוך רגע."
משה דיין (שר הבטחון, "מר בטחון" והאורים ותומים בנושא בטחון) אמר בראיון עיתונאי (אאל"ט ערב ראש השנה, אבל יתכן שבערב שבת בין כסה לעשור, או אפילו ערב יום הכיפורים) מזהו כמו (הציטוט מהזכרון, בהסתייגויות המתבקשות) "לא תפרוץ מלחמה בעשר השנים הבאות. אם כן תפרוץ מלחמה בעשר השנים הבאות, שאל אותי אחריה, ואני אסביר למה".
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564338
לפי קהלני ב"עוז 77" בפיקוד צפון ידעו על המלחמה והתכוננו לפחות שבוע מראש (ממוצאי ראש השנה) ומכיוון שבצה"ל אין סודות אז אני מניח שחלק גדול מהגברים בציבור היהודי ידעו על המלחמה המתקרבת

לדעתי כל הסיפור על זה שההפתעה הייתה כללית זה משהו שהומצא אחרי המלחמה ע"י שבויי "הקונספציה" גם כדי לפזר את האשמה על ההתנהלות שלהם וגם מתוך נרקיסיזם
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564452
אולי חוסר ההפתעה נובעת מכתיבה לאחר המלחמה.
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564458
ידעו על המלחמה ולא גייסו מילואים, ידעו על המלחמה ולא הפעילו את תוכנית המגננה בתעלה, ידעו ולא הפעילו את ''אור יקרות'' ועוד ועוד
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564461
בראיה לאחור לאחר המלחמה הם אמרו: "בעצם ידענו".
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564463
ידענו ולא עשינו גרוע בהרבה מ''לא ידענו''.
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564465
לא שמעת על "הקונספציה" ?
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564467
וגם על ''הקונספירציה''.

שמעתי סיפורים של אנשים מדרגים שונים מפיקוד צפון על חוסר האונים שלהם לגייס גיוס יותר שלם של הצבא.
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564468
נעשה קצת סדר (ליתר פרטים אתה מוזמן לקרוא את המחקרים של אלחנן אורן - כבר בלמ"ס, אבל הופץ במעט עותקים בלבד - וגם בר-יוסף ו'לשבור את הקונספציה' של דני אשר, ו'הסורים על הגדרות' שכתבו אנשי מטה פיקוד צפון במלחמה).
1. סימנים מעידים היו מכאן ועד להודעה חדשה, אבל הם פורשו בהתאם לקונספציה*, כמעידים על תרגיל ולא על מלחמה. זו הייתה דעתם של ראש אמ"ן אלי זעירא, של רמ"ח מחקר אריה שלו ושל רע"ן מצריים יונה בנדמן - כולם אנשים כריזמטיים, מבריקים וחזקים.
2. חגי מן, קמ"ן פיקוד צפון, לא הסכים איתם, והתחיל לעשות צעדי הכנה משלו בפיקוד - בהתאם להערכות שלו ושל יצחק חופי, אלוף פצ"ן, שמלחמה דווקא צפויה. הם מחזיקים בדעה הזו מאז אוגוסט בערך.
3. מן מקבל הודעה מאביעזר יער, רע"ן סוריה, על הכנות לא שגרתיות של הסורים, וצורך לעשות צעדים. הוא מפיץ התרעה על מלחמה, ובתגובה ראש אמ"ן נוזף בו ומאיים עליו על שהוא מפיץ פאניקה (אביעזר יערי נוכח בפגישה ושותק. זעירא היה אדם מטיל אימה).
כתוצאה מכך, פצ"ן ערוך יותר מאשר פיקוד דרום למלחמה.
הסיבות שגם הוא חוטף קשורות לתפיסה הצבאית: ההערכה של הרמטכ"ל, כמה חודשים קודם, שדי במאה טנקים להגן על רמת הגולן. אחרי התגבור שנערך בתחילת תשרי, יש שם 180 בערך. דא עקא, יש שתי בעיות: ראשית, ההערכה של הרמטכ"ל נאמרה כשהיו 350 טנקים סורים מול הרמה, בתחילת אוקטובר יש בערך פי שלוש מכך. שנית, לומר 'מלחמה', מתברר, זה לא מספיק - חטיבה 188 בקו נערכת ל'יום קרב', כי זה מה שהיא רגילה לעשות.

ברמה המדינית, הסימנים מצטברים, אבל עד שאשרף מרוואן מדבר עם צבי זמיר זמן קצר לפני פרוץ המלחמה, עדיין ר' אמ"ן מפרש אותם כלא-מעידים-על מלחמה, ודעתו מתקבלת. דיינו לציין שבבוקר המלחמה מקבלת אוגדה 252 - עוצבת סיני, שמחזיקה בקו התעלה - את הפקודה המוזרה, 'להיכנס לכוננות להיכנס ל'שובך יונים' - ובמילים אחרות, 'להיות בכוננות להיות בכוננות', שזה חסר פואנטה לגמרי. ורק באותו בוקר מתחילים להפיץ את ההודעה שתפרוץ מלחמה בשש בערב**.

*הקונספציה, בקיצור נמרץ:
1. סוריה לא תצא למלחמה בלי מצריים.
2. סאדאת יצא למלחמה רק כדי לכבוש את סיני כולה ו\או להשמיד את ישראל.
3. לצורך כך הוא יצטרך תקווה לנטרל את העליונות האוירית הישראלית.
4. לא יהיו לו טילי קרקע-קרקע ומפציצים ארוכי טווח שמאפשרים לפגוע בחה"א הישראלי בבסיסיו לפני 1975.
5. לפיכך לא תהיה מלחמה לפני 1975.
הקונספציה הזו הייתה נכונה כשהמציאו אותה. רק מה, אי שם סאדאת החליט לשנות את מטרות המלחמה למבצע מוגבל, שמטרתו כיבוש רצועה צרה יחסית בסיני לצורך שבירת הסטטוס-קוו. כמובן שאם היה מצליח ייתכן שהיה מנסה להתקדם הלאה - הוא ניסה ב-‏14 באוקטובר לתקוף לכיוון מצרי הג'ידי והמתלה - אבל הוא היה עומד במטרתו גם בלי להגיע למיצרים ובטח בלי להתקדם מעבר להם.
שינוי המטרות של סאדאת, שמעט מאוד במצריים היו מודעים אליו, הפך באחת את הקונספציה ללא-רלוונטית. את העליונות האוירית הישראלית סאדאת לא היה צריך לחסל לגמרי, אלא לשתק באזור מצומצם מעבר לתעלה - את זה הוא עשה בטילי נ"מ סמוך לתעלה. את עליונות השריון הישראלי הוא שיתק בעזרת חיל-רגלים מרובה נ"ט; וכיוון שהוא לא תכנן להתקדם, לפחות בשלב ראשון, יותר מכמה ק"מ מעבר לתעלה, ההכנות היו מועטות בהרבה מאשר למלחמה שמטרתה כיבוש-מחדש של סיני.

**אני חושב שמרוואן הביא את ההודעה 'לפנות ערב', ומישהו תרגם את זה לשעה מדוייקת, אבל קשה להיות בטוח. התכנית המצרית במקור באמת דיברה על אזור השקיעה, השעה 1400 הייתה פשרה בין המצרים לסורים, שלכל אחד היה נוח זמן אחר.
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564502
השאלה של יובל בתגובה 564330 הייתה עד כמה הציבור היה מופתע
לא כל כך וותיק אבל גם לא בן 16 564503
מאד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים