האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 564531
ביום שישי האחרות התפרסמה ב"הארץ" כתבה של אמיר אורן שעוסקת בספקולציית "אשרף מרואן הישראלי". ממסמך של המוסד שהגיע לאחרונה (כנראה בטעות) לידי "הארץ" מתגלה שבפגישה הסודית של דיין עם אחמד תוהאמי (סגן ראש ממשלת מצרים דאז) ב-‏1977, כחודשיים לפני הביקור ההיסטורי של סאדאת בארץ, אמר תוהאמי כי "מועד הפתיחה במלחמת 1967 ניתן למצרים בידי סוכן, קצין ישראלי בכיר, שמסר שהמועד יהיה בין 3 ל-‏6 ביוני". אמיר אורן מתאר את הגילוי כ"דברים מרעישים", אבל כמעט באותה הנשימה, מספר שבזכרונותיו של דיין מלפני כ-‏30 שנה הוא כתב "לרשות הריגול המצרי היה סוכן בעמדה אסטרטגית, קצין בכיר בצבא הישראלי, והוא מסר שתאריך פתיחת המתקפה הוא בין ה-‏3 ל-‏6 ביוני". לא ברור לי אם כך מה ההתרגשות, והכתבה לא עקבית בנקודה הזו.

בכל אופן, על פי הכתבה, "תוהאמי נודע כתמהוני" ו"אולי בדה את המרגל ממוחו". יתכן גם שגרעין הסיפור הוא בפרשת רפעת אל גמאל [ויקיפדיה] (שנודע גם בשמו הישראלי "ז'ק ביטון") - מרגל מצרי שפעל בארץ, אותר על-ידי המודיעין הישראלי, הפך לסוכן כפול וסייע להצלחת מבצע מוקד [ויקיפדיה] בפתיחת מלחמת ששת הימים.
האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 564532
לא התעמקתי בפרטים, אבל הערך בוויקי האנגלית (Refaat Al-Gammal [Wikipedia]) דווקא מסכים עם הגרסה המצרית.
האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 564533
עפ''י מבחן התוצאה (של מבצע מוקד) הגירסה הישראלית סבירה יותר.
האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 564535
זה כנראה מסוג הדברים שלעולם לא נוכל לדעת עד הסוף. כולם מסכימים שאל-גמאל הוחדר לארץ ע''י המודיעין המצרי. לא שאני מבין משהו בענייני ריגול, אבל אני מאמין לגמרי לפחות לחלק מהגירסה הישראלית לפיו הוא זוהה כמרגל והוכפל. מה שאפילו המפעילים הישראלים שלו לא יכולים לדעת בוודאות (ובטח שלא אנחנו) זה האם ההכפלה הצליחה, או שהוא בעצם נשאר נאמן למפעילים המקוריים המצריים שלו. על-פי הספר ''המרגלים'' של יוסי מלמן ואיתן הבר, יש אנשי שב''כ שנותרו ספקנים לגבי הצלחת ההכפלה.

היות שכולנו יודעים איך נכתבת ויקיפדיה - גם העברית וגם האנגלית - לא הייתי ממהר להסיק מסקנות מהכתוב בה בעניין כל כך רב-מיסתורין כמו העניין הזה.
האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 566780
עוד כתבה מ"הארץ", הפעם של יוסי מלמן, על פרשת רפעת אל גמאל/ז'ק ביטון.
האם היה למצרים סוכן בצמרת צה"ל ערב מלחמת ששת הימים? 566781
אני יודע איך נכתבת ויקיפדיה. אבל הפרט הבא כבר נראה לי מופרך:
שימו לב שהמקור הוא מאמר בעברית שהוא בעצם תמצית של ראיון באנגלית. מגביר את החשד שמדובר על מישהו שמנסה למנוע מאחרים לשנות את השטות שהוא כתב שם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים