הצע וביקוש 565015
נראה לי שמה שיקבע את המגדר של רוב הגניקולוגים/יות הם ההעדפות של הנשים שיולדות יותר. מכיוון שבציבור החרדי יש העדפה שגניקולוגית תטפל בהן, אני חושב שיותר רופאות גניקולוגיות זה רק שאלה של זמן וקצבאות הילדים.
הצע וביקוש 565059
מה הקשר? הרי הנשים שרוצות שגינקולוגית תטפל בהן לא הולכות להיות רופאות בעצמן.
הצע וביקוש 565060
מנגנון השוק כבר ידאג לכך.
הצע וביקוש 565061
מה זה "מנגנון השוק"?
הצע וביקוש 565062
נו, אתה חדש פה? מתחילה פרח רפואה ללמוד ומתלבטת במה להתמחות. היא רואה שהגניקולוגית של אחותה מפוצצת בקלינטיות, אז זה נראה לה מבטיח.
הצע וביקוש 565063
יפה,יפה.
האחות רואה שהמדינה לא מתכוונת להוסיף תקנים והחרדיות עניות מכדי ללכת למרפאה פרטית אז היא באה לעזור לאחותה.

זאת מסירות!
הצע וביקוש 565064
זה בדיוק סוג הדיונים הביזנטיניים שכבר נוהלו כאן לרוב. בוא נסתפק בכך שיש לחצים מלחצים שונים, כלכליים, חברתיים ופוליטיים שיגרמו לכך שצורך של מספר גדול מספיק של צרכנים יענה. גם הרופא הזכר ישקול פעמיים אם הוא יידע שסביר שלא יהיו קונות לסחורה שלו. מקודם מישהו הביא את דעתו (המשונה לעניות דעתי) של ח''כ דוקטור וכולי אלדד על איך שמה שלא הורג את הסטאזר מחשל אותו. מי יודע, אולי כור המצרף של הטיפול הסיזיפי בחרדיות ולדניות יהיה לו גם ערך בנסיון רפואי כאשר הרופאה כן תעבור למרפאה פרטית. פרט לכך הרי גם לכמות גדולה מספיק של חרדיות ''עניות'' יש כוח קניה מסויים, ויש גם חרדים פחות עניים. כאשר קופות החולים יקצצו, הם יעדיפו לקצץ רופאים ''לא פופולריים'' ועוד ועוד.
הצע וביקוש 565082
אבל בציבור החרדי יש העדפה כזו כבר עשרות שנים. אם מנגנון השוק החופשי היה פועל פה באופן קלאסי, היינו רואים רוב לגינקולוגיות כבר מזמן.
הצע וביקוש 565085
אבל אם רוב החרדיות הולכות לגיניקולוגיות שפועלות במגזר החרדי, אבל הן עצמן אינן הולכות להיות גיניקולוגיות, ההליך שתואר, של המתמחה שרואה שהקליניקה של הגיניקולוגית שאחותה הולכת אליה עמוסה - פשוט לא יקרה.

____________
אישית אני סבורה שמנגנון השוק החופשי לא באמת פועל. אבל זה סיפור אחר.
הצע וביקוש 565127
אין שום קשר בין שוק חופשי לרפואה בארץ. מדובר בתחום עם שליטה ממשלתית מאוד חזקה כך שאם רוצים להשוות אותו לשוק חופשי צריך להסביר למה השליטה לא תשתנה כלומר מדוע מענקי לידה יהיו קבועים וללא הגבלות. לדוגמא הממשלה החליטה לקצץ בקצבאות הילדים להורים שלא מחסנים והוגש בג"ץ בנידון כך שמענקים שמממשלה שלנו מעניקה יכולים להיות תלויים באלמנטים לא כלכליים. לדעתי מי שהולכת לגניקולגיה מסיבות כלכליות בין השאר מהמרת שהמפלגות החרדיות לא יאבדו מכוחם.
הצע וביקוש 565111
הכתבה המתוארת לא מדברת בדיוק על מהפך מגדרי כזה ?
הצע וביקוש 565113
כן, עשרות שנים לאחר שהיה ''אמור'' לקרות על פי הטענה שלך.
הצע וביקוש 565115
אני לא זוכר שנתתי אמדן כמותי של הזמן הנדרש, אבל נדמה לי שלפני כמה עשרות שנים אחוז הלידות החרדיות לנפש היה מעט נמוך ממה שהוא היום. אני גם לא יודע בדיוק אם 25% נשים בגניקולוגיה זה הרבה, מעט, או בדיוק מה שהיה "אמור" לקרות. למעשה, הבורות שלי בתחום מדהימה אפילו אותי, אבל גם לא מצאתי אינפורמציה סותרת אצלך. אני מציע שלא נתווכח בלי העובדות.
הצע וביקוש 565116
טוב. עובדה אחת שכן ידועה: רוב הנשים החרדיות מעדיפות לא ללדת בכל בי"ח שהוא, אלא נוטות לכאלה עם אוריינטציה דתית - מעייני הישועה ודומיו (שממוקמים באזורים עם ריכוז חרדי גבוה). זו פחות או יותר נישה (עם שוליים רחבים ולא מוגדרים, אבל נישה) ולכן לא בהכרח תשפיע על התמחויות בכלל ביה"ח, שמרכזים את החילוניות.
הצע וביקוש 565117
כל מה שאני יודע זה עדויות אנקדוטליות, על גניקולוגיות שמפוצצות בחולות דתיות עם תורים של חודשים קדימה, גם כאשר מדובר על קליניקה פרטית. לאו דווקא משום שהן רופאות טובות יותר, אלא משום שהן רופאות.
הצע וביקוש 565160
אין כל קשר בין ילודה לביקוש לגניקולוגים/יות; כל אשה הולכת לגניקולוג/ית לאורך חייה, בלי קשר למספר הלידות שהיא עוברת או לא עוברת. בכל מקרה, מרבית הביקורים אצל גניקולוגים/יות בכל פרק זמן נתון הם של נשים שאינן בהריון.
הצע וביקוש 565161
טוב, אני לא אישה, אבל עד כמה שאני יודע, השפעת ההריונות על המערכת היא גורם נכבד בצורך ללכת לרופא נשים. ''אין כל קשר'' נראה לי טיפה אופטימי.
הצע וביקוש 565168
נגיד שבכל הריון שלה אשה רואה את הגינקולוג 3-4 פעמים נוספות (היא אמנם נבדקת יותר פעמים מזה, אבל יש בדיקות רבות שלא עוברות דרך הגינקולוג הממוצע אלא דרך רופא מומחה לסקירות/מי שפיר, מוקד קופ"ח במקרה של חשש או בעיה שנראית דחופה וכולי).
הצע וביקוש 565170
3-4 פעמים נוספות ביחס ל־? 7 הריונות בממוצע משמעותם בסביבות 25 פגישות נוספות, לפי הנתון הזה.
הצע וביקוש 565214
התכוונתי שההריונות מעמיסות על המערכת וגורמות להרבה הסתבכויות לאחר מכן שמי שמעולם לא הרה או הרה פחות אולי לא סובלת מהם.
הצע וביקוש 565268
השם ישמור!
הצע וביקוש 565274
שלא לומר שאם יפסיקו את המנהג המגונה של הריונות אז תוך דור יפתרו כל הבעיות במערכת הבריאות. :-)
הצע וביקוש 565280
כל דבר במידה. כמו שגברת ציבוטרו היה אומרת : הריון, לא בבת אחת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים