565537
נדמה לי שמחברי המאמר, אולי על סמך כל מני נתונים מוטעים שנזרקים בעיתונים, נסחפו קצת עם המקצועות שהם בורגני זמן. רופאה זוטרה יכולה לעבוד שעות סבירות (למשל בקופ''ח, או באופן פרטי במסגרת הסכם עם קופה), אבל גם אז המשכורת מאוד מכובדת, משהו שבקלות יכול להספיק כמשכורת עיקרית. כנ''ל (אם כי במידה קצת פחותה) מרצה באקדמיה (לא מרצה מן החוץ).
565552
אני מסכים שרופאה זוטרה זה לא בדיוק בורגנות זמן; היא הובאה כדוגמה נוספת וקיצונית לעבודה שהסטטוס שלה הרבה פעמים גבוה מההכנסה שלה (כנראה שזה לא היה לגמרי ברור). לפחות לגבי עבודת רופאי־שיניים בקופת־חולים אני מכיר את הפרטים היטב: השעות אמנם גמישות, אבל המשכורת לא מתקרבת בכלל לסכום שיכול להספיק כמשכורת עיקרית למשפחה מהמעמד הסוציו-אקונומי שמקובל שרופאי־שיניים משתייכים אליו. למעשה, היא הרבה פעמים נמוכה משמעותית מהשכר הממוצע במשק.

למשרת מרצה מן המניין באקדמיה לוקח הרבה זמן וקשה מאוד להגיע, במיוחד בתחומים ההומניים. יש מעט מאוד תקנים, הרבה מאוד מועמדים מוכשרים, וכמעט שום סיכוי לעבודה מכניסה אחרת בתחום. מי שבוחר בתחום הזה יודע או יודעת שבמקרה הטוב יש לו הרבה זמן לפניו בלי הכנסה משמעותית, ואולי לתמיד. וגם אז, המשכורת גבוהה בהשוואה למשק בכלל, אבל עדיין קצת צנועה בהשוואה למשרות אחרות שהיית מצפה לאדם בעל אותם יכולת ומוטיבציה להיות מסוגל למלא.

בכל־מקרה אשמח לשמוע מספרים או דוגמאות רלבנטיות אם יש לך, יהיה על מה לדבר.
565574
רופא שיניים יכול לפתוח קליניקה ולהרוויח, כמדומני, סכומים משמעותיים.
565581
אבל אז הוא כבר לא ''זוטר''. ''עצמאי'', אולי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים