רבותי ההיסטריה חוזרת... 565844
אני מודה שהידע שלי בנושא הוא עתיק (15+ שנים) אבל גם במקרה של התכת ליבה לא יהיה פיצוץ גרעיני
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565845
אאל''ט, גם בצ'רנוביל לא היה פיצוץ גרעיני - רק זיהום רדיואקטיבי, וזה עדיין נחשב אסון מהגדולים בהיסטוריה.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565846
וכמה הרוגים היו באסון מהגדולים בהיסטוריה של האנרגיה הגרעינית אסון צ'רנוביל [ויקיפדיה]?
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565848
אבל בין השאר כי לא טיפלו בו נכון וכי הכור היה בנוי הרבה פחות טוב.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565853
ובנוסף, האזרחים לא פונו בזמן .
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565850
פיצוץ גרעיני??
גם הדרמות קווין האפוקליפטיים ביותר לא מעלים סיכון מגוחך זה
דרגת העשרת האורניום בכורים נמוך בסדר גודל מרמת ההעשרה שדרושה על מנת ליצור פיצוץ גרעיני. (3-5% בכורים לעומת 90 ומשהו בפצצות)
הסכנה בטווח הקצר בינוני היא קרינה ובטווח בינוני ארוך זיהום (שני העניינים קשורים לגמרי זה בזה)
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565852
הבעיה היא לא פיצוץ גרעיני אלא זיהום רדיואקטיבי של שטחים נרחבים (בתלות במשטר הרוחות) בחומרים עם זמן מחצית חיים עצום כך שהשטחים הללו יהפכו לאיזורים שלא ניתן לחיות בהם לעולם. בצ'רנוביל מדובר על 30 ק"מ אבל זו החלטה שרירותית, אני לא חושב שהייתי גר גם 50 ק"מ משם אפילו אם הנדל"ן זול.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565860
שמעתי ראיון עם גבר שהשתתף בניקוי בצ'רנוביל וקיבל על כך מדליה יחד עם האלפים האחרים שעבדו שם, בחור עליז ורוד לחיים ושופע בריאות. המראיין שאל אותו אם ראה בשטח עדויות להשפעת הקרינה הרדיואקטיבית, והאיש אמר שכן, הוא ראה שדה תירס בגובה של שניים וחצי מטר, ודובדבן בגודל של תות שדה!

נראה לי שהפחד מרדיואקטיביות הוא לא רציונאלי ומוזן מספרוני "טרזן והנשורת הרדיואקטיבית". בצ'רנוביל מי שנפגעו היו אנשים שנמצאו בסמיכות רבה לכור, סמיכות של לכל היותר כמה מאות מטרים, והעדויות לגבי נזקים בטווח הארוך שנויות במחלוקת.
ואם דיברת על נדל"ן, הנדל"ן בהירושימה ונגסאקי יקר מאד, אני חושבת.

האם האזהרות על סכנת הסרטן הטמונה בנשורת רדיואקטיבית הן ברמה של האזהרות מפני עישון פסיבי?

-------

אגב, אני ממליצה על רשת NHK היפנית, שאני צמודה אליה כבר שבוע ימים.
עדכון אחרון מרשת NHK: המטרה המיידית של היפנים היא קירור הכורים, עד שיצליחו לחבר אליהם חזרה את החשמל ולהפעיל את משאבות הקירור. אתמול הם התקרבו לראשונה אל האתר עם כבאיות רבות עוצמה והתיזו מים לתוך החור הפעור בגג של כור מספר 3. זהו הכור שכרגע מעורר הכי הרבה דאגה כי כנראה "עליית הגג" של הכור - התא שבו נשמרים מוטות משומשים - נפרצה, והמים אזלו ממנה. (הבנתי שהתא אינו נמצא בתוך המעטה הפלדה והבטון המקיף את ליבת הכור. הבנתי גם שמעטה הליבה לא נפגע, אם כי זה לא ברור לי - איך נפלט ממנה מימן?) בכל מקרה נראה שהמבצע הנועז הצליח, אדים היתמרו מתוך הכור והעידו על כך שהמים פגעו במטרתם, ורמת הקרינה ירדה.
(נכנסים לשידורים דרך CNN, יש ללחוץ LAUNCH LIVE PLAYER ולבחור JAPAN RECOVERS.)
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565863
תירס בגובה של שנים וחצי מטר איננו תירס מאד גבוה. אם את מתכונת שהקלחים היו בגודל של שנים וחצי מטר..
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565871
גם דובדבן בגודל של תות לא כל כך מרעיש, זה לא חשוב, מה שיפה הוא שהמראיין ציפה לעדויות מזוויעות, ובמקום זה הביא האיש העליז מצ'רנוביל מוטציות חביבות היישר מעולם הדמיון, מין גן עדן שנברא במחי היתוך ליבה גרעינית.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565885
התראיינה מישהי שהיתה בצ'רנוביל בזמן האסון שגרה באשדוד. שודר באחד הערוצים בשנתיים האחרונות, לא זוכר תערוץ.
סיפרה על ירקות בגדלים פנטסטיים ושושנה בגודל של כרוב.

יכול להיות שיש הגזמה ומעשיות על הגדלים שהיבולים בסביבה הגיעו אליהם, אבל הגודל של הקישואים שצמחו שם הוא לא העניין פה. מה שקורה ברמת התא יותר מפחיד. והעלמת המידע של הרשויות הכי מפחידה אותי. נראה אם בסוף היפנים סיפרו לציבור שלהם (ולאחרים) את האמת.

-מדדה לנשף, הדלעת (הענקית) מחכה לי מלמטה
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565894
הסיפורים על הירקות הענקיים הם מן הסתם אגדה אורבנית.

הטענות על הסתרת מידע של הרשויות היפניות הן אגדה תקשורתית.
אני מקשיבה לטלוויזיה היפנית כבר שבוע ולא נוכחתי בהסתרת מידע. יש לזכור שהמהנדסים היפניים עצמם לא יודעים מה בדיוק מתרחש בתוככי הכור, ודאי שלא ידעו בימים הראשונים. אפשר להבין את הבלבול שהשתלט שם, ואתה לא מיד מכריז על "שואה גרעינית".
(שממילא לא תקרה אפילו אם כל לבות הכורים יותכו)

כן נוכחתי בדי הרבה היסטריה וטיפשות מצד התקשורת. שמעתי את אייל נדב, עורך חדשות החוץ של ערוץ 10, מספר לצופים בכעס שהיפנים טוענים שמעטפת הכור לא נפגעה בעוד אנו רואים במו עינינו שהיא התפוצצה. (זה לא נכון, רק המעטפת החיצונית של הבניין התפוצצה).

אבל לא רק התקשורת הישראלית, ברשת פוקס מפמפמים את הצופים על כך שהרשויות היפניות מוסרות מידע לא אמין, פעם אומרות שהקרינה עלתה ופעם אומרות שהקרינה ירדה.
(הקרינה יורדת כשהם מצליחים לקרר את הכור בעזרת מים מהאוויר או הקרקע, ואחר כך עולה חזרה)
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565866
ממש כמו בז׳אנר סרטי האימה, הפחדים העמוקים ביותר נוצרים מכל אותם אלמנטים הנחבאים מן החושים וקיומם רק נרמז בעקיפין.
מראות צונאמי, רעידות אדמה, הוריקאנים , הרי געש וגם אולי אסטרואידים מתאימים לסרטי פעולה והשלכתם הפסיכולוגית /פופוליסטית נקודתית,מקומית ולא תחזיק יותר מכמה מבזקי חדשות. רדיואקטיביות מאידך, קרינה, איזוטופים זערוריים ונקמניים שלא ניתן לחוות מבחינה חושית משולים לאותה מפלצת המסתתרת בשקט בשקט בארון ומחכה להזדמנות ועל הדרך מעוררת פחדים לא רציונליים בלתי נשלטים.
כל הדיונים הנערכים בשבוע האחרון אודות סכנות האנרגיה הגרעינית ואמירות רבות התומכות בסגירת כל הכורים הגרעיניים משולים לשפיכת מים עם מיליוני תינוקות.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565886
המשפט האחרון נשמע כמו הילולת לידות בירח מלא במעלה הנילוס. יש לך עוד ?
רבותי ההיסטריה חוזרת... 565889
לקראת פסח אני מקבל משלוח חדש, נסה אז.
רבותי ההיסטריה חוזרת... 566596
הערה לגבי פליטת המימן: הכור בפוקושימה הוא כור מסוג BWR, כלומר כור שמרתיח מים לקיטור שמנוצל באופן ישיר להנעת טורבינות (הסוג הנפוץ יותר, PWR, מחמם מים לטמפרטורה גבוהה אבל לא יוצר קיטור; המים האלה מחממים מים אחרים שהופכים לקיטור ומניעים טורבינות). להבנתי, מתוך המבנה של הליבה יש יציאה של צנרת שמוליכה את הקיטור אל הטורבינות. מוטות הדלק עשויים, או לפחות מצופים, בסגסוגת זירקוניום. זירקוניום מגיב עם מים, מתחמצן ומשחרר מימן. מכל זה נובע שמימן שנוצר בתוך הליבה יכוללצאת החוצה דרך הצנרת גם אם המכל של הליבה לא נפגע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים