עדכון 566068
עשן התחיל לעלות מכור מס' 3, רמת הקרינה עלתה והעובדים פונו לעת עתה.
נראה שכמות העשן התמעטה.
נראה שהעשן עולה מעל תא המוטות המשומשים, ויתכן שהתא הוא מקור הבעיה.

עד כה נראה לי שליבות הכור מחזיקות מעמד בתוך מעטה המגן שלהן, והמוטות המשומשים שנשמרים מחוץ למעטה זה הם מקור הקרינה המסוכן. שמירת מוטות משומשים ב"בוידעם" של הכור נשמעת רעיון מוזר, זהו לבטח לקח לבוני הכורים.
עדכון 566079
לי יש מלא מוטות משומשים בבוידעם והם מעולם לא גרמו לשום בעיות פרט אולי לגוון הירקרק משהו על השולחן הרזרבי של סדר פסח.
עדכון 566188
אני נאלצתי לאחרונה לחתוך את הגומי של מוטות האוהל, הרבה יותר קשה להתעסק איתם בבודדים אבל אני מקווה לתקן את התקלה עד פסח.
עדכון 566189
בעיה זהה תיקנתי ע''י קשירת הפרקים מבחוץ, קשר מוט כפול ימנע החלקה של הקשר, שימוש בחוט דק ימנע את בעית ההשחלה בשרוולים.
עדכון 566221
קשר מוט, שמינית כפולה או פרפר שוייצי, אם לא תשחיל גומי חדש דרך כל המוטות הם לא יקפיצו את עצמם למקום בקלילות בתגובה לניעור פרק היד.
גומי, העצים נותנים דווקא בשפע, אבל חבק-נירוסטה ישן ופשוט של הגה סירה (למעשה של הRUDDER STOCK) זה אין וצריך להזמין מחו"ל במחירים של בעלי יאכטות.
(מוט ההגה דווקא בסדר)
עדכון 566243
קלילות זה פאסה.
עדכון 566192
מוטות פלוטוניום באוהל? (שינוי נושא מוצלח והזוי למדי).
עדכון 566503
כורים גרעיניים הם מהדברים הבטוחים ביותר בעולם. היפנים השתלטו לחלוטין על כל בעיה שיכולה לצוץ בכורים שנפגעו. דיווחי התקשורת היפנית בנושאים אלה ידועים בשקריהם. שואה גרעינית בפתח. זה אפילו לא צ'רנוביל, וגם צ'רנוביל היה סיפור קטן ושולי שהרג בס''ה כאלף איש.
בקיצור, העם עם הגולן, או לפחות עם אייל גולן.
עדכון 566538
המצב גרוע ממה שחשבנו, נראה שבכל זאת נסדק מעטה הליבה של כור מס' 3.
מצער מאד.
עדכון 566597
המוטות המשומשים אינם בבוידעם, הם בבריכות אחסון מחוץ למבנה העיקרי של הכור (משהו דומה לבריכות העירוניות הגדולות של מקורות, רק בלי גג). כדאי לזכור ששינוע דלק גרעיני משומש הוא אופרציה לא פשוטה כלל; הדעת נותנת שמעדיפים לצמצם את מספר המשלוחים על ידי הגדלת כמות הדלק בכל משלוח. כמו כן, נראה לי שמיד לאחר הוצאתם מהכור המוטות הם עדיין רדיואקטיביים למדי, ועדיף לתת להם זמן מה להוריד את רמות הפליטה.
עדכון 566610
הבעיה היא שהם לא contained והמגן היחיד שלהם הוא המים.
עדכון 566642
בתנאים נורמליים הם לא זקוקים ליותר מזה; הם רק צריכים להיות מונחים במרחק גדול דיו זה מזה למנוע חזרה למסה קריטית, ולהיות מכוסים במים (שיש בהם חומר בולע-נויטרונים כמו חומצה בורית). הם לא פולטים חומרים החוצה. הם הרבה פחות מסוכנים, למשל, ממכל האמוניה בחיפה.
גשם רדיואקטיבי 567222
המים שהתנקזו בדלי שהשארתי בחצר מן הגשמים האחרונים, נראו לי מעט ירקרקים. כמובן שהרתחתי אותם לפני ששתיתי, אך חשבתי לעצמי האם ייתכן שזה מה שקרוי גשם רדיואקטיבי?
גשם רדיואקטיבי 567348
הם סתם ירקרקים, או גם זוהרים בלילה? אם הם זוהרים אז יש לך אספקת סטיקלייטים חינם לכל החיים.
גשם רדיואקטיבי 567378
רק כדי לוודא - אתה צוחק, כן?
גשם רדיואקטיבי 567392
רק כדי לצחוק - אתה מוודא, כן?
עדכון 567537
אגב, בעקבות קצת קריאה נוספת בנושא הסתבר לי שרוב הדלק הגרעיני המשומש בארה''ב מאוחסן בדיוק בצורה הזו - בבריכות בחצר של הכורים שבהם השתמשו בו. ארה''ב סובלת ממחסור במקומות אחסון קבועים לפסולת גרעינית ומאיסור על עיבוד הדלק המשומש והפרדתו למרכיביו, ולכן ברוב המקרים פשוט אין לאן לסלק אותו. מוטות הדלק מאוחסנים בבריכות באופן זמני, תאורטית, אבל הזמניות הזאת מתמשכת לשנים וגם לעשורים.
עדכון 567677
מפותחת כרגע טכנולוגיה שיכולה להשתמש בפסולת הגרעינית הזו כדלק להפקת עוד אנרגיה, תוך הורדת הנפח ב99%.

ביל גייטס מדבר על זה בטד
עדכון 567688
אני לא בקיא מספיק בטכנולוגיה שגייטס מדבר עליה, אבל זה סוג הדברים שאאמין בהם כשאראה אותם עובדים.

מאז שנות הששים דיברו על Breeder Reactors, שיוצרים יותר דלק משהם צורכים. הרעיון הוא שאתה מווסת את כמויות הנויטרונים המהירים והאטיים שהראקציה פולטת. נויטרונים אטיים פוגעים באיזוטופים בקיעים (U-235, PU-239 ואחרים), מבקעים אותם ומקיימים את תגובת השרשרת; נויטרונים מהירים נלכדים על ידי איזוטופים לא בקיעים (בעיקר U-238) והופכים אותם לאיזוטופ בקיע (U-238 יכול להפוך ל-PU-239). אם אתה מנהל נכון את התהליך, אתה צורך את ה-U-238 ומייצר פלוטוניום, כך שכמות החומר הבקיע עולה עם הזמן (כמובן לא עד אינסוף, אבל אתה יכול להגיע בסופו של דבר לביקוע של חלק גדול בהרבה מהדלק משהיית משיג בדרך סטנדרטית).

עם הזמן הסתבר שהסיפור הזה לא כדאי כלכלית וגם לא מלהיב מבחינה בטיחותית - אתה מקבל כור שכמות הפלוטוניום שבו רק עולה, ופלוטוניום הוא חומר שגורם לציאניד להראות בריא כמו נבטי שיבולת שועל אורגניים שגדלו בחווה של היפים בהרי צפון קליפורניה. יש כאן שתי סכנות - דליפה וגניבה. דלק כורים משומש רגיל הוא בעיקרו אורניום מדולל, עם כמויות קטנות של פלוטוניום שקשה מאד להפריד בלי אמצעים וידע (וגם סיכון) נכבדים מאד. דלק כזה לא יתן הרבה לטרוריסטים, ולא גורם הרבה נזק לסביבה אם הוא מאוחסן בצורה סבירה. אבל כור שפלוטוניום הוא מרכיב מרכזי בפעולה שלו - זה כבר משהו אחר. מי שמניח יד על פלוטוניום יכול לעשות הרבה מאד דברים, ופלוטוניום שדולף לסביבה בכמות משמעותית - אני לא הייתי רוצה להיות בסביבה הזו. אז יתכן שהטכנולוגיה של גייטס פותרת את הבעיות האלה, אבל כל עוד לא אראה דוגמה בקנה מדה תעשייתי קשה לי לראות בזה משהו שעומד להשפיע ברמה הגלובלית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים