ח''פים מפשע 566772
בעוד הולכים ומתרבים (מקומץ מבוטל למיעוט זניח) אלו החוזרים לחיתולים רב-פעמיים משיקולי איכות הסביבה, אני מתפלא שהאנושות לא הלכה בכיוון ההפוך: להאריך את החיתול החד-פעמי לכדי בגד חד-פעמי שלם. כשוחר איכות הסביבה אני מתפלץ מהרעיון; כאב טרי מחתל ומלביש... הבה נאמר שבכל זאת חשבתי עליו. הקץ לכל השכבות עם אינספור הטיקטקים! בגד אחד, הגודל ומידת החימום לבחירה, החיתול בילט-אין, סקוץ' אורך לסגירה ופתיחה קלות (או בכל זאת כמה טיקטקים, כפתורים, מה שיעבוד). הקץ ללכלוך הבגדים ממה שנזל מהחיתול ועוד יותר ממה שיצא בזמן ההחלפה! אני די צוחק, אבל האמת שאני לא בטוח איפה זה נופל. במחיר? בבעית שימוש כלשהי שאני מחמיץ?
ח''פים מפשע 566776
1. בידידות לעור התינוק. חומרים חד פעמיים כנראה תמיד יכילו מלבינים למיניהם וכימיקלים בעייתיים. (אני ממש לא מהנוהים אחרי בגדי תינוקות מכותנה אורגנית ושאר שטויות יאפיות, אבל בכל זאת לא הייתי ששה להלביש בבגד חד פעמי).

2. בפרספקטיבה, נשמה. תיכף זה משתפר. תיכף כל בגד יחזיק מעמד אפילו.... נגיד שעתיים-שלוש‏1 :-) ותיכף יהיה קייץ ותתנו לו להסתפק בגופייה בלבד.

3. במידת האנינות ההורית, שהולכת ויורדת עם הגיל. פעם למשל נדבי... בעצם לא משנה ;-)

1 חשבתי שכמויות הכביסה יורדות עם השנים, אבל לא. כשהם גדלים ותדירות ההחלפה יורדת, הבגדים גדלים ולכן גובה הערימה המאיימת נשאר זהה.
ח''פים מפשע 566841
1. איך זה עובד בחיתולים?
ח''פים מפשע 566851
1. החיתולים החד פעמיים הרגילים מזיקים לעור התינוק. יש תינוקות רגישים יותר ופחות. האלטרנטיבות הם חיתולי בד, או חיתולים חד פעמיים אקולוגיים (Bambo למשל הוא פירמה טובה יחסית, שנמכרת ברשתות של חנויות טבע). זה לא בדיוק אקולוגי למרות הכוונה הטובה, כי הצרכן הממוצע לא מקמפסט אותם, אבל זה הרבה יותר ידידותי לעור.
ח''פים מפשע 566852
יש כאן כמה דברים שונים, ואני מנסה להבין מה הקשר ביניהם:

1. נעים לעור התינוק כאשר הוא יבש

2. נעים לעור התינוק כאשר הוא רטוב (נדמה לי שזה אחד הדברים שחיתולים חד־פעמיים משתדלים להבטיח)

3. מגרה את עור התינוק (בשני המקרים הנ"ל). האם מדובר על אותו הדבר?

4. ידידותי לסביבה
ח''פים מפשע 566868
לא הבנתי את 2. מה פתאום?

חיתולים ח"פ מכילים חומרים סופחי רטיבות ולכן הרבה פעמים גורמים לתפרחת או אדמומית.
הם מכילים גם מלבינים וכימיקלים שונים ולכן קשורים לסעיף 3 שלך.
ח''פים מפשע 566910
התפרחת והאדמומיות נגרמות בגלל המגע של עור התינוק עם השתן והצואה. תינוקות עם עור רגיש יקבלו הרבה יותר תפרחת ואדמומיות משימוש בחיתול בד מאשר בחיתול חד פעמי בגלל שהחיתול החד פעמי סופג הרבה יותר מחיתול הבד.
ח''פים מפשע 567003
יש כמה סיבות לתפרחת חיתולים. אבל היכנס/י לפורום הורים טריים ותראה/י כמה תלונות יש על תפרחת, ממשתמשי ח"פ שלא חולמים לעבור לחיתול בד.
ח''פים מפשע 567004
המשמעות של זה היא?

(חסרה לך כאן קבוצת הביקורת של ההשוואה לחיתולים. בלי זה את לא מוסיפה נתון חדש למה שכבר נאמר)
ח''פים מפשע 567013
יש לי קבוצת ביקורת, גם אם אנקדוטלית, כי אני מכירה אמהות רבות שמשתמשות בחיתולי בד (כולל אני, תקופה לא מבוטלת). זה נכון שגם הרטיבות שלהם יכולה לגרום לתפרחת חיתולים. אם כי יש גם היום חיתולים עם שכבת פליס שהרטיבות מחלחלת דרכה.

מצד שני, הלא הטענה שלי היתה שחיתולים ח''פ רגילים גורמים לתפרחת - בהשוואה לח''פ האקולוגיים שהם ידידותיים יותר לעור (ולא בהשוואה לחיתולי הבד שמשאירים רטיבות).
ח''פים מפשע 567018
העדויות שהצבעת עליהן הן אנקדוטיאליות מעצם מהותן.

יש ערוץ IRC שמשמש לטיפול בבאגים בתוכנה באחד הפרויקטים שבו אני משתתף. בשורת הנושא של הערוץ כתוב, בין השאר, "An issue tracker full of activity is a sign of a healthy project". אם אף אחד לא מתלונן, זה סימן שאין אף אחד.
ח''פים מפשע 567063
עדיין קיימים ערוצי IRC פעילים ?
ח''פים מפשע 567066
אם IRC, כן.

זהו ערוץ תמיכה פופולרי. רשת Freenode [ויקיפדיה] שימושית למדי לצורך ערוצי תמיכה בפרויקטי תוכנה חופשית. מכיוון ששם נפגשים, זה המקום לדבר (בסדר: להתכתב) ולתאם. זה מגיע אפילו עד ישיבות מסודרות. הנה דוגמה לפרוטוקול של ישיבה:
ועם כל זאת, הרשת הגדולה ביותר היא דווקא QuakeNet [ויקיפדיה] (נו יאללה, שמישהו יכתוב), שנוצרה לצורכי משחקים. כך שיש גם כמה דברים דברים אחרים שאנשים עושים שם.

אני נמצא באופן קבוע ב־Freenode וב־OFTC (כל הערוצים של דביאן נמצאים שם בגלל איזשהו ברוגז לפני כמה שנים).
ח''פים מפשע 567081
מעניין. ספר לנו עוד על IRC.
ח''פים מפשע 567022
תפרחת יש גם בחיתולים חד פעמיים, והרבה. כשהייתי צעיר אמנם לא היו פורומים אבל גם לא היו חיתולים חד פעמיים, אבל שיחות על תפרחת היו נפוצות ולא סתם מכרו טלק לכל אמא טריה. אלרגיה או רגישות לחומרים סינטטיים היא דבר נדיר בהרבה מלחומרים טבעיים. מה שכן, חיתולים חד פעמיים סופגים הרבה יותר מה שגורם להורים מסויימים להחליף הרבה פחות מה שאולי יכול לגרום להבדל, אבל אני בספק אם הבדל כזה קיים, ואין לי ספק שאם הוא קיים הוא לא קיים בגלל ה''חומרים הסיטטיים'' הרעים.
ח''פים מפשע 567080
דיברתי על הכימיקלים שבחיתול - חומרים סופחי לחות.
חוץ מזה, ראי את סוף תגובה 567013 .
ח''פים מפשע 566876
נו, ולמרות הנזק לעור החיתול הח"פ הוא הצלחה מסחרית סוחפת. נכון שבביגוד לשאר הגוף התמריץ ההורי פחות דוחק, אבל עדיין קיים; מאידך, מכיוון שהבגד לשאר הגוף צריך פחות לספוג, אולי החומרים שבו יכולים להיות עדינים יותר.
ח''פים מפשע 566891
לגבי מינוני כימיקלים וכולי יש פה מומחים גדולים ממני.

אבל יש גם נימוק רגשי: תינוק נתפס כדבר שיש לעטוף בחום ורכות (ואכן כך היא), ומצטייר בעינינו (גם בגלל דימויים תקשורתיים) כמי שראוי להיות לבוש אך ורק בבגדי כותנה/פלנל נעימים ומגוננים. לא לשווא פורחים גם מוצרי כביסה מיוחדים לבגדי תינוקות. ייתכן שכל חומר אחר (נייר? פלסטיק? ויניל?) שישמש לבגד חד-פעמי ייצור רתיעה רגשית, אפילו אצל הורים טריים שבעי כביסות.

חוץ מזה כמו שאמרתי, בוא נדבר בעוד חודש-חודשיים :-)
ח''פים מפשע 566911
חיתול חד־פעמי הוא הצלחה מסחררת מכיוון שהוא הרבה יותר נוח. בגדים רגילים שהתלכלכו אפשר לשים בשקית ולכבס יותר מאוחר. חיתול (רב־פעמי): לא ממש.

מצד שני, בגד שאינו חיתול לא צריך לספוג כמעט כלום (לא הרבה יותר מזעה). בוודאי לא כמו חיתול. אני מניח שאין טעם בשכבת ספיגה (שגם מבודדת - מחממת, ומסרבלת) כמו בחיתול חד־פעמי.
ח''פים מפשע 567000
שזה בדיוק מה שכתבתי, לא?
ח''פים מפשע 566848
הייתי שמח אילו היו גם למבוגרים בגדים שאפשר לזרוק לפח‏1 במקום לכבס‏2.

____

1. אממ, התכוונתי לפח המיחזור כמובן. (נא לא לצלוב אותי).
2. ותחשבו על החיסכון בדטרגנים המזיקים שבכביסה! (אולי בכל זאת הירוקים לא יהרגו אותי)
ח''פים מפשע 566875
אתה זוכר‏1 שבתקופת ההיפים בשנות ה 1960-70בגדי נייר היו להיט.

1 אני מניח שאצלך זה בא מקריאה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים