''חמאס לא חקר את התקלות'' 566866
במאמר בוושינגטון פוסט חוזר בו ריצ'רד גולדסטון מהאשמותיו כלפי ישראל:
"אילו ידעתי אז את מה שאני יודע עכשיו, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". הוא הודה כי הפשעים שביצע חמאס ב"עופרת יצוקה", ביניהם ירי מאות רקטות ללא הבחנה, באותה תקופה ולאחריה, עד היום, לעבר מטרות אזרחיות, היו מכוונים, בעוד שאזרחים לא הפכו ליעד מכוון כתוצאה ממדיניות של ישראל. הוא הודה שצה"ל חקר את התקלות, בעוד שחמאס "לא עשה כלום". - Ynet
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566887
בתקופה האחרונה סיגלתי לעצמי מנהג להזכיר כל ירי של העזתים לעבר ישובים שלנו, תוך ציון העובדה שאיש בעולם לא מתרגש מפעולה שהיא פשע מלחמה ברור בהגדרה (התגובה האחרונה בסדרה תגובה 561386 ). אני חושב שגם הזכרתי בסדרת התגובות הזאת את שתיקתו של גולדסטון בהקשר הזה. עשיתי זאת עד שבגלל התגברות הירי הזה לאחרונה, שהפך ממש ליום יומי פשוט התעייפתי והפסקתי.
מאמרו של גולדסטון הוא הפתעה (עוד מעט דובי ישאלני מדוע אם אני מופתע אני בכל זאת ממשיך לתמוך בהתנחלויות במתנחלים ובארץ ישראל השלמה) עבורי, כי האנטישמים מבחוץ ומבפנים לא נוהגים לחזור בהם.
למרות ההפתעה הזאת אני בטוח שלא אופתע יותר ואגלה דמעות של חרטה בעיניו של ארדואן שם או איציק והוגג (ועוד) כאן.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566901
אתה צף באיזה מקום הזוי - "שלא אופתע יותר ואגלה דמעות של חרטה בעיניו של ארדואן שם או איציק והוגג (ועוד) כאן". הוא מציין שהמדיניות האידיוטית (מילים שלי) של ישראל שלא לשתף עימו פעולה היתה הגורם הראשוני להיותו של הדו"ח כפי שהיה. המאמר נכתב בעקבות פעולות חקירה של ישראל. מדוע כתבתי שאתה צף במקומות הזויים? כי אתה משתמש במילה "אנטישמי" באותה קלות שאנשים אומרים "לעזעזל". גולדסטון אנטישמי, ארדואן אנטישמי, הוגג אנטישמי ואני אנטישמי. תהיה בריא. אגב, ה"חרטה" שלו מתבטאת בהסברים לזוועות ולא בטענה שלא נעשו זוועות. ההאשמה של גולדסטון באנטישמיות נתפסה אצלי עוד בהתחלה כחלק מהפראנויה והנטיה לגדפנות אצלנו. גולדסטון כתב והסביר במאמרים את הדו"ח שלו - היה ברור שאינו אנטישמי. בקלות יתרה מכנים אצלנו כל מי שדעתו שונה כאנטישמי-לא משנה אם הוא יהודי או לא; המילה "אנטישמי" מזמן איבדה את משמעותה המקורית.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566912
אומרים ששונאי ישראל הארסיים ביותר היו יהודים במוצאם.
מה דעתך?
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566914
ממשלת ישראל שהחליטה לא לשתף פעולה עם גולדסטון?
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566916
ראשית - עשתה נכון.
שנית - ראוי להבדיל בין שנאת ישראל לטפשות/תמימות.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566925
אתה נטפל לפרט בלתי חשוב, שגם במאמר של גולדסטון הופיע בפרט שולי. דוח צריך להיות דוח אמת, ואופיה של אמת אינו קשור בשיתוף פעולה של הצדדים עם החוקרים.
ויש במאמר של גולדסטון התייחסות ישירה להמשך ירי הרקטות מעזה ממש עד ימנו אלה בהם הוא עוד גבר. אני חזרתי שוב ושוב על הטענה שמדובר בפשעי מלחמה שאינם זוכים להד מתאים בעולם. עכשיו אנו רואים שגם גולדסטון החל לחשוב כך. הראה לי בכל תגובותיך איזה שהוא רמז שהסכמת עמי. הרי בכל תגובותיך תקפת את דעתי זו.
תגובתך האחרונה רק חזקה את הדיאגנוזה שלי בדבר אי היכולת שלך ושל חבריך להודות בטעות איזו שהיא ולהתחרט.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566931
דו"ח אכן צריך להיות דו"ח אמת, ואופיה של אמת אכן אינו קשור בשיתוף פעולה של הצדדים עם החוקרים. אלא מה? דו"ח, גם אם הוא צריך להיות דו"ח אמת, אינו יכול להכיל אלא את מה שמחבריו יודעים. אם אחד הצדדים בוחר למנוע ממחברי הדו"ח מידע המצוי ברשותו, או הסברים חלופיים למה שמחברי הדו"ח חושבים שהם יודעים, טענתו כי הדו"ח כוזב (גם אם היא נכונה עובדתית) לוקה בחוסר תום לב.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566936
1. את הנזק של הדו"ח קשה יהיה כנראה לתקן, הוא קיבע את צרוף המלים "ישראל ופשעי מלחמה".

2. אם ליברמן טוען שאסור היה לשתף פעולה עם וועדת גולדסטון משום שמראש היה ידוע מה היא תקבע הרי שחומרת אי השיתוף עולה. מכיוון שכוחם של דימויים רגשיים חזק לאין מונים מטיעונים עובדתיים, הרי היה חשוב לשתץ פעולה כדי שאפשר היה למקד את המאמץ בניסוח המסקנות (אפילו אם הן נקבעו מראש).

3. לשמחה על חזרתו של גולדסטון מהאשמת ישראל עלולה היות חרב פיפיות. מי שכבר הושפע מאופי ההאשמות של דו"ח גולדסטון (ומי שבכלל לא זקוק לדו"ח), ומי שבאופן כללי נלחם אם נגד ישראל ואם למען מטרות פלסטינאיות יכול לטעון שגולדסטון היהודי שוכנע ע"י לחץ יהודי-ישראלי לשנות את דעתו כדי להגן על ישראל. כך שמסקנות הדו"ח יחוזקו ע"י האשמה בנסיון מניפולטיבי של דעת הקהל.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566942
3. כמו שדני גילרמן אישר היום, הוא אכן שוכנע בעקבות לחץ כבד בשנה האחרונה.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566964
גם ד"ר נביל שעת' אמר כי "עצוב מאוד שאדם מכובד, בעל מעמד כמו השופט גולדסטון, נכנע לטרור הישראלי שהופעל עליו מרגע פרסום הדו"ח ועד עכשיו. הוא הוחרם בכל מקום".
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566969
האם גולדסטון הבין שהדו"ח שהוא חתום עליו סילף את האמת או שהסיבות לחרטה אחרות?
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566977
אני באמת לא יודע. אבל נראה לי ששווה לבחון למה מתרכזים דווקא באיש ובחרטה שלו.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566980
השאלה היא איך מנקדים את ''החרטה'' שלו.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566981
חשבתי על זה כשכתבתי את התגובה אבל החלטתי שבאמת זה לא נושא שאפשר לצחוק עליו.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566983
אני לא מבין למה אי אפשר לצחוק על הנושא, אבל ניחא.

גם אם נתייחס לנושא ברצינות תהומית, אז קרה כאן אחד משניים: או שגולדסטון עשה את מלאכתו רמיה‏1 (או לכל הפחות רשלנית) כאשר הפיק את הדו"ח הנושא את שמו, או שהחרטה אותה הוא מביע כעת היא חרטה מזוייפת. בכל מקרה הבטוי הבלתי פרלמנטרי חרטה (בשווא) הולם לפחות את אחת מפעולותיו.

____
1 עם כל הכבוד לתרומתה של ממשלת ישראל אשר סרבה לשתף אתו פעולה.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566986
אפשר לצחוק, בבקשה. אבל אני לא חושב שהדו''ח הוא חרטה (אפילו אם עובדתית הוא חרטה).
''חמאס לא חקר את התקלות'' 567010
ברור. העובדות לא משנות כאשר המסקנה נכונה.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 567030
רוב העיתונות הישראלית גם טעתה לגבי העובדות. היות שקראתי את המאמר של גולדסטון בדיוק כמו העיתונאים, לא הבנתי את הפרשנות שלהם.
חשיבה מחודשת 567034
כמה נקודות מתוך המאמר שלו:
1. גולדסטון לא הביעה חרטה אלא "חשיבה מחודשת".
2. החשיבה המחודשת באה בעיקר בעקבות דו"ח וועדת דייויס שיישמה את המלצות וועדת גולדסטון.
3. דו"ח גולדסטון מצא פשעי מלחמה לכאורה והיתכנות לפשעים נגד האנושות ע"י ישראל והחמאס.
4. מסקנות חקירת צה"ל תומכת במסקנות הוועדה לגבי כמה מקרים של חיילים בודדים אבל מראה שלא היה ירי מכוון על אזרחים.
5. סביר שמסקנות ישראליות היו משפיעות על סיכומי הוועדה.
חשיבה מחודשת 567040
אם אתה ניזון מבן כספית,דן מרגלית ואחרים, לא תגיע לנקודות שציינת.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566997
מדוע אתה פוסל מראש את האפשרות שהוא עשה עבודה נאה וגם חרטתו היום היא כנה? (אגב, אני לא בטוחה שאפשר לקרוא לדבריו בנושא "חרטה". זו יותר, אולי, מחשבה שניה).
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566938
בהגדרה אי אפשר ''לדעת'' דברים לא נכונים.
אבל עזוב. הערכתי היא (ואני יודע שרבים יחלקו עלי) ששיתוף פעולה היה מביא לדוח יותר חמור יותר, והיה נכון לא לשתף פעולה.
אני חושב שחרטתו של גולדסטון לא באה בגלל אילו שהן עובדות חדשות שהתגלו אלא בגלל שעבר זמן והוא ישב קצת עם עצמו וגם שמע את דעותיהם של דרשוביץ ואחרים (ואפילו אהרן ברק שהתבטא פעם בצורה נדירה בדבר האיפה ואיפה של התייחסות העולם), והתחרט (וזה שהוא היה מוכן להודות בכך זה לבטח לזכותו). הרי טפוף הירי הנבזי של העזתים שאליו התייחסתי שוב ושוב באייל, התחיל לא מאתמול, ועד כה לא שמענו ממנו שום מילה על כך.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566940
אי אפשר "לדעת" דברים לא נכונים. לא תאמין מי מסכים אתך: "וידויו המאוחר של גולדסטון מעמיד סימן שאלה גדול לגבי רצינות הוועדה שלו: אם אתה אכן יודע כיום את מה שלא ידעת אז - לא ברור מה בדיוק - כי אז לא היית צריך למהר ולחרוץ דין."

''חמאס לא חקר את התקלות'' 566951
אאל"ט, כמה מההארות שהיו לפתע פתאום לגולדסטון, היו אמורות להיות ידועות לו גם קודם, אם או בלי שיתוף הפעולה הרשמי של ישראל.
הם נסעו לשדרות. הם נפגשו שם עם האנשים. ואם הם בחרו להשמיט את הדברים הללו בדו"ח המקורי - זה ממש לא בגלל אי שיתוף הפעולה של ישראל, ויותר בגלל המנדט שניתן לועדה מלכתחילה, לחקור את פשעי המלחמה של ישראל, ולא של הצד השני.

______________
לא, לא קראתי את הדו"ח, אין לי כוח לקרוא 529 עמודים באנגלית. רפרפתי קלות. אם מישהו כאן קרא את כולו ויודע אחרת - שיתקן אותי.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566952
"דו"ח אמת, אינו יכול להכיל אלא את מה שמחבריו יודעים"
לא מדויק.
לימדונו רבותנו: "ודרשת וחקרת ושאלת, היטב" (דברים יג,טו) וכן "צדק צדק, תרדוף" (דברים טז,כ).
מכאן, שכל דו"ח מכיל גם (ולדעתי בעיקר) מה שמחבריו רוצים לדעת.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566939
אפילו בדו"ח ה"בעייתי" שלו קובע גולדסטון שירי הטילים על ישובים אזרחיים הוא פשע מלחמה. משום מה מזכירות לי התגובות לחרטה של גולדסטוון תגובות של פוליטיקאים לזיכוי במשפט של פוליטיקאי שהואשם במעשי שחיתות. המעשים יכולים להעלות צחנה עד לב השמים אבל כל זמן שלא הוכח שהם פליליים ללא צל של ספק - אז מי שזוכה הוא צח כבדולח וחוגג. גולדסטון טען כל הזמן שאם ישראל היתה חוקרת את הדברים, הוא לא היה כותב את הדו"ח. החרטה שלו אינה נובעת מהכרה שלא נעשו מעשי זוועה אלא מ:
א. היתה להם הצדקה עקב ירי הקסאמים.
ב. ה"חריגות" נחקרו באופן פרטני והראו שלא היתה מגמה לפגוע באזרחים. בקיצור, פלפולים משפטניים שיכולים להציג זוועה כפשע ואחר כך להלבין אותה בגלל שנחקרה, "לא התכוונו" והיא בוצעה על פי הנוהלים ועם ייעוץ משפטי צמוד.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566944
זה לא פלפולים, זה עצם העניין, "מותר" להרוג אזרחים אם המטרה היא לפגוע באנשי חמאס, והאזרחים נהרגו כי הם היו בקירבה לאנשי החמאס, כי מערכת הנשק לא מספיק מדוייקת, כי הייתה טעות, וכו' "אסור" לירות בכוונה על אזרחים.

בנושא הזה של פשעי מלחמה הגבול הוא מאוד לא ברור, אם טנק יורה פגז ומחסל איש חמאס ועשרה אזרחים, אז השאלה אם מדובר בפשע מלחמה או לא היא שאלה פתוחה. (ואם אזרח אחד? ואם 100? ואם איש החמאס הצליח לברוח והעשרה נהרגו? ואם בכלל מי שחשבת שהוא איש חמאס הוא צלם עם מצלמה גדולה? ).
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566953
הכמות היא כאן האיכות- זו היתה טענתו של גולדסטון בדו''ח. אני חושש שהנסיון הבוטה שלנו- מראש הממשלה ומטה- להתנפל על הדו''ח ולבטל אותו ישיג בדיוק את ההיפך. מי שלא יצא מזה טוב יהיה גולדסטון ולא דו''ח גולדסטון.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566957
"מי שלא יצא מזה טוב יהיה גולדסטון ולא דו"ח גולדסטון"
גם זו לטובה, שנאמר: כן יאבדו אויביך, ישראל.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 567060
גולדסטון איננו שונה ישראל. גולדסטון הוא יהודי ואפילו ציוני. אנחנו מרחיבים עוד ועוד את גבולות ההגדרה שלנו לאנטישמים ושונאי ישראל. מישהו כאן כבר צרף את הוגג ואותי. בסה''כ זה בסדר כי השימוש שעושים בישראל במושגים הללו נושק כבר את גבולות האבסורד.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 567071
אני משער שההגדרה של אדם כמוך לשונא ישראל תהיה קבוצה ריקה.
או כמעט ריקה, כדי לכלול בה את היטלר יש''ו.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 567129
אתה לא סתם יהודי אלא יהודי מיוחד.
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566893
התאריך של המאמר הוא 1 באפריל. אני מבין שזו בכל-זאת לא מתיחה?
''חמאס לא חקר את התקלות'' 566929
זה מתיחה? אז מה אפשר לומר על הסכסוך ישראלי-פלשתיני, מתיחה גלויה וידועה לשבסוף תפסה כל כך חזק בעולם?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים