עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 567349
הנצחון על צה"ל הרבה יותר גדול מההשג מול החמאס. החמאס הציב למערכת אתגרים טכניים, שאת חלקם היא הצליחה לפתור; אבל ההתנגדות של צה"ל - קודם לעצם הפיתוח ואחר כך לקניה ולשימוש - היתה הרבה יותר חריפה. למזלם של תושבי אשקלון, היו להם בעלי-ברית חזקים - ראשי התעשיות הבטחוניות, שהשתוקקו מאד לשווק מערכות במדינות שכן מאמינות בהגנה על האזרחים שלהן. כיוון שכוחם של אלו במשרד הבטחון גדול בערך כמו כוחו של צה"ל, הם הצליחו להביא לפיתוח המערכת ולהצטיידות סמלית בה; צעקנותם של ראשי הרשויות בדרום הצליחה לעשות את היתר. למרבה הצער, בעלי ברית אופורטוניסטים משרתים אותך רק כשזה מועיל להם; תושבי שדרות הועילו מאד לרפא"ל להשגת התקצוב, אבל לא יכלו להועיל לה למכירת מערכות לסינגפור (שאינה מאוימת מטווחי ירי של שניים-שלושה ק"מ). לכן הם ייאלצו להשאר חשופים. מערכות שהיו עשויות לסייע להם נשארו על המדף ולא נרכשו. טוב, לפחות הם יוכלו לצפות במופע הזיקוקים כשהגראדים מכזה פוגשים את המיירטים מאשקלון.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568024
האבסורד לטעמי הוא שהרבה אנשים יודעים את מה שאתה מתאר, ובכל זאת מאמינים שכשזה מגיע לדברים אחרים אז פתאום הדאגה לתושבי ישראל מניעה את המערכת הזו. למה שאנשים אשר הפקירו את תושבי שדרות לרקטות עבור בצע כסף (וזה, למרבה הצער, תאור תמציתי אך לא רחוק מהאמת) יעשו דבר מה, בין שהסכם רגיעה ובין שיציאה לעופרת יצוקה 2, למען בטחון תושבי הדרום? אני נכון יותר להאמין להסבר שהם ארגנו את ההתלקחות האחרונה על מנת לשדרג את יכולת השיווק של ״כיפת הברזל״ (למען הקדם תרופה למכה, אני לא באמת מאמין בזה). הרי מעצם התנהגותם ניכר שחייהם התקינים (או בכלל) של תושבי הדרום כמעט ולא מהווים שום שיקול אצלהם.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568138
לא הבנתי - על איזה בצע כסף מדובר?
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568179
יושבים אנשים שלהם הסמכות והאחריות לדאוג לתושבי הדרום. זה התפקיד שלהם. הם בוחרים להפקיר את בטחון התושבים, ולמעשה משתמשים במצוקתם על מנת לשווק לסינגפור מערכת שהיא כנראה מוצלחת מבחינה טכנית, אולם איננה קשורה כמעט להגנת תושבי הדרום, ובפרט שדרות, שמצוקתם נוצלה על מנת להצדיק את פיתוחה של המערכת. ניתן היה לפתח מערכת בילינג מתוחכמת ולמכור אותה לתאילנד, זה היה עוזר לשדרות באותה המידה. בצע הכסף כאן איננו אישי בהכרח (אם כי צריך להיות תמים על מנת לחשוב שבעסקאות מסוג זה לא מעורב גם שוחד בצורה זו או אחרת), אלא מערכתי, האנשים הללו הגיעו לבחירות שלהם משום שמה שהנחה אותם זה עוד כוח וכסף למערכת שהם מייצגים, לא שלומם של האזרחים עליהם הם מופקדים.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568237
הפקרת תושבי עוטף עזה נמצאת גם בתחום המיגון. כשירו קטיושות על בית שאן, הוסיפו חדר בטחון לכל בית. בעוטף עזה בחר אולמרט וחבורתו לנצל את הנושא כדי להאבק בבג"ץ. "לא נמגן את עצמנו לדעת". המיגון היה צריך להיות השלב הראשון לפני 7 שנים. אחר כך הפלאנקס לישובים קרובים וכיפת הברזל לישובים רחוקים יותר. כמובן שאני מסכים עם מה שכתבת.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568264
סליחה על השאלה, אבל מתי ירו קטיושות על בית שאן? 67-70?
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568271
1968.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568270
נולדתי בבית שאן, ובבניין שגרתי בו - ונבנה לפני שירו קטיושות על בית שאן - לא היה חדר ביטחון, לא אצלנו ולא אצל השכנים.
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568282
הוא כנראה התבלבל בין קיבוצי עמק בית שאן לבית שאן עצמה
עכשיו היא רק צריכה ליירט את ראשי צה''ל. 568284
הוא כנראה לא התבלבל למרות שגר באחד מקיבוצי עמק בית שאן. סע לבית שאן ותראה שלבלוקים שהיו קיימים בשנים ההן הצמידו חדרי בטחון. אני גרתי בשנות ה-‏70 וה-‏80 בעמק בית שאן: הבתים שנבנו אז, היו בעלי קירות חיצוניים מבטון. באופן כללי זהו תהליך התפרקותה של הממשלה מאחריות לציבור האזרחים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים