מידע נוסף 56850
אני מקווה שבחלקים הבאים של המאמר, אם יהיו כאלה, תהיה התייחסות לשאלות הבאות:
1. האם מדובר בתופעות שהולכות ומחריפות? (שנות האלפיים לעומת שנות השבעים של המאה העשרים).
2. מהי ההשפעה של התופעות הללו על החיים היומיומיים של כל אחד ואחד מאתנו? האם אנו הופכים לאנשים "הזויים" המאבדים את הקשר עם המציאות?
3. האם התופעות הללו משפיעות לרעה על אספקטים אחרים של התרבות, כגון הספרות הגבוהה, האמנות הפלסטית וכן הלאה?
4. האם פעולות טרור דוגמת מגדלי התאומים הושפעו מדימויים טלוויזיונים או קולנועיים אמריקניים?
רצועת מוביוס 56874
יזהר,

חלק ב' כבר כתוב ויפורסם בימים הקרובים. ולשאלותיך:

1. לפי בודריאר התופעה מחריפה ומתפשטת. בתרבות האמריקנית היא החריפה ביותר (וחלק ב' עוסק בכך בהרחבה).

2. לפי בודריאר לא ניתן עוד להפריד בין מה שכינית "הזיה" לבין "המציאות". ההזיות שיוצרת המדיה הן כיום חלק בלתי נפרד מהמציאות. הוא ממשיל זאת לרצועת מוביוס - לכאורה יש לה שני צדדים, אך בפועל יש לה רק צד אחד. אפילו אם תגזור אותה תקבל שוב רצועה אחת או רצועת שלובות וכו'.

3. ו-‏4 הם לדעתי נושאים טובים לדיון כאן.
אנשים ''הזויים'' 57085
אנשים ''הזויים'' הם כאלה רק בעיני הסובבים אותם. בעיניהם שלהם הם חיים במציאות ברורה מאוד. אם התופעה משפיעה על רובנו אזי אלו שלא מושפעים ממנה הם האנשים ''ההזויים''.

אני מתכוון למשל לכל מיני טיפוסים הזויים שמסתובבים באתרי אינטרנט יומרניים ומאמינים שהם רואים את המציאות הנכונה בעוד שכל שאר האנשים חיים באשליה...
אנחנו האנשים האלה 57434
זה משפיע על חיי היום יום שלנו בכל דרך אפשרית, ומשנה לפעמים את תפיסת העולם שלנו. האם זה הופך אותנו לאנשים הזויים שאין להם קשר עם המציאות? למשל- המציאות האמיתית שלי לא כוללת ביקור, לימודים או מגורים בארה"ב. אף פעם לא הייתי שם, ובטח לא ביליתי שם תקופת זמן ראויה. אבל אני יודעת איך ניו יורק נראית, אני יודעת מה קונים, איך יודעת איך מתלבשים ואיפה יושבים לשתות קפה. (מה זאת אומרת איך- ראיתי בסרטים!)יש לי אפילו דעה על האמריקאים עצמם (קיטשים, הולכים אחרי אופנות, שטחיים ועוד), והכל מבוסס על מציאות וירטואלית! אני יודעת שאם יהיה לי אפשרות אי פעם לחוות באמת את אמריקה, יכול להיות שתשתנה תפיסת המציאות הזאת שלי, אבל אולי היא מושרשת כל כך חזק- שאפילו המציאות לא יכולה לנצח אותה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים